Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.5.285 Ha a munkavállaló mind a szakszervezet, mind az üzemi tanács választott tisztségviselője, a munkaviszonyának rendes felmondással történő megszüntetéséhez - a valós indokon és a felmondásra esetleg alkalmazandó más jogszabályban írt feltételeken túl - e szervek testületének a jogszabály szerint meghatározott egyetértése szükséges [Mt. 28. § (1) bek., 24/1990. AB határozat, 1991. évi IV. tv. 23. § (1), (3) bek.].

A felperes 1980. december 13-tól állt az alperes alkalmazásában, minőségi ellenőr volt. Az alperes a munkaviszonyát 1994. április 25-én felmondta, a felmondás kezdő napjaként 1994. május 26-át, a munkaviszony megszűnése napjaként 1994. augusztus 26-át jelölte meg. A felperesnek 1994. április 26-tól 1994. május 6-ig kiadta a fizetett szabadságát, ezt követően május 25-től és a 3 hónap felmondási időre a munkavégzés alól felmentette. A felmondás indokaként arra hivatkozott, hogy a felperes munkaköre megszűnt. Az alperesnél eltöltött munkaviszonya alapján 3 hónap végkielégítést is megállapított.

A felperes a sikertelen egyeztetésre tekintettel keresetlevelet terjesztett elő. Ebben kérte a felmondás jogellenességének megállapítását és az alperesnek további 3 havi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítés megfizetésére, az időarányos szabadságának átlagkeresettel való elszámolására, valamint mindezeknek az összegeknek 20%-os kamata kifizetésére kötelezését. Arra hivatkozott, hogy az alperes üzemi tanácsának elnökhelyettese és választott szakszervezeti tisztségviselő volt. Az alperes értesítette ugyan a megjelölt szerveket, de a felmondás közléséig nem volt meg a testületi egyetértés. Az alperes a szabadságolási ütemtervet nem vette figyelembe, de azért rendelkezett a szabadság kiadásáról, hogy annak pénzbeli megváltásától mentesüljön.

A munkaügyi bíróság ítéletével elutasította a felperes keresetét, és kötelezte 3000 Ft perköltség megfizetésére. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a felmondás megfelel az 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 89. §-ának (1) és (3) bekezdéseiben foglaltaknak. A felmondás indokának valóságát - azt, hogy megszűnt a felperes munkaköre - maga a felperes sem vitatta. Az üzemi tanács még kezdetleges formában működött - senki sem írta alá az ügyrendjét -, de a képviselője a szakszervezeti bizottság tisztségviselőjével együtt tájékoztatást kapott az alperes létszámleépítési szándékairól, a felperest érintő munkakör megszüntetésről és arról, hogy számára más munkakört is fel tudnak ajánlani, amelyet ha elfogad, nem kell felmondani a jogviszonyát. A felperes erre nem reagált, amikor a szakszervezet titkára mindezt közölte vele. Ezzel szemben kijelentette, hogy elfogadja a felmondást, ha további kétszeres végkielégítést kap. Az alperes tehát az érdek-képviseleti szervektől írásbeli hozzájárulást kapott a munkaviszony megszüntetéséhez.

A felperes fellebbezett. Kérte a felmondás jogellenességének megállapítását és az alperesnek 102 870 Ft végkielégítés, 11 200 Ft szabadságmegváltás és ezeknek az összegeknek 1994. április 26-tól évi 20%-os mértékű kamata kifizetésére kötelezését. Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást, a szabadságmegváltás kérdésétől eltekintve, helytállónak fogadta el, az abból elvont jogi következtetést azonban tévesnek találta. A létszámleépítésről való tájékoztatásra nyitva álló törvényes 30 napos határidőt az alperes nem tartotta be, a szabadságot nem az ütemtervnek megfelelően adták ki, a szakszervezeti szerv és az üzemi tanács - testületi ülések hiányában - nem nyilatkozott az előzetes egyetértése tekintetében.

A felperes fellebbezése alapján eljárt megyei bíróság ítéletével helybenhagyta a munkaügyi bíróság ítéletét. A megyei bíróság álláspontja szerint az alperes a felmondásban rendelkezett a szabadság kiadásáról, azt 1994. május 6-ig a felperes letöltötte, ez megfelelt az Mt. 134. §-ának (1) és (4) bekezdésében foglaltaknak. A perben megjelölt testületek elnöke, illetve titkára tett előzetes jognyilatkozatot a felperes munkaviszonyának megszüntetése tekintetében. Az érintett szervek ügyrendellenes belső működése nem szolgálhat a felmondás jogellenességének megállapítására. Az alperes az 1991. évi IV. törvény 23. §-ának (1) bekezdésében foglalt tájékoztatási kötelezettségének formálisan ugyan nem, de lényegében eleget tett, mert a felmondást 1994. április 26-án közölte, de a felmondási idő csak 30 nap múlva, 1994. május 25-én kezdődött. A felperes érdekeit tehát nem érte sérelem.

A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére és a keresetének megfelelő döntés meghozatalára irányult. A jogerős ítéletet azért találta jogszabálysértőnek, mert az alperes eljárása az 1991. évi IV. törvény 23. §-ába ütközött, minthogy nem értesítették 30 nappal korábban a munkaviszonya tervezett megszüntetéséről. Hivatkozott a Legfelsőbb Bíróság MK 130. sorszámú határozatára (BH 1995/2. szám). Az alperes azonnali hatállyal szüntette meg a munkaviszonyát, mert bár 30 nappal későbbi időponttal kezdődően mondott fel, de azonnal felmentette a munkavégzés kötelezettsége alól. A szabadságát a szabadságolási ütemtervvel ellentétesen adták ki, ezzel kapcsolatban nem hallgatták meg, és mindez az Mt. 134. §-ába ütközött. Mint az üzemi tanács tagját és választott szakszervezeti tisztségviselőt kettős munkajogi védelem illette meg. Ügyében azonban sem üzemitanács-ülést, sem szakszervezeti testületi ülést nem tartottak.

Nincs nyoma annak, hogy mikor készült az alperesnek az a levele, amelyben az érdekvédelmi szervektől az egyetértést kérte, ezeket az okmányokat nem iktatták egyik szervezetnél sem. A testületi egyetértést nem helyettesítheti a testület tagjának vagy tisztségviselőjének egy személyben tett nyilatkozata. Tévedett a bíróság, amikor az üzemi tanács ügyrendjét értékelte, mert azt a szervezet elfogadta, és aszerint működött. Az ügyrend szerint viszont 15 napot kell biztosítani az egyetértés kinyilvánítására, a nyilatkozóknak ezzel szemben csak 2 nap állt a rendelkezésére. A bíróság által jogszerűnek elfogadott álláspont, amennyiben azt a Legfelsőbb Bíróság törvényesnek tartaná, az egyetértési jog kijátszására adna lehetőséget.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!