Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2012.05.B2 A Btk. 304/A. §-a szerinti pénzhamisítás elősegítésének vétségét a Btk. 304. § (4) bekezdése szerinti pénzhamisításra irányuló előkészület vétségétől az elkövető célzata határolja el; az utóbbi esetben az előkészületi cselekmény elkövetőjének célja a pénzhamisítás, a külön tényállásban szabályozott előkészületi cselekmény elkövetője viszont a cselekményt nem ezzel a célzattal követi el; amennyiben megállapítható, hogy az elkövető szándéka a pénzhamisítás elkövetésére is kiterjed, cselekménye már a 304. § szerinti bűncselekmény (4) bekezdése szerint büntetendő előkészületét valósítja meg [Btk. 304. § (4) bekezdése, 304/A. §-a].

Abban az esetben, ha a pénzhamisítás már kísérleti szakba került, nem csupán a 304/A. § szerinti bűncselekmény megállapításának nincs helye, hanem a 304. § (4) bekezdése szerinti előkészület sem kerülhet szóba. Ilyenkor a bűncselekmény a 304. § (1)-(3) valamely bekezdése szerinti pénzhamisítás bűntettének kísérlete [Btk. 304. § (1)-(3) bekezdése, Btk. 16. §-a].

A városi bíróság a IV. r. terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 304/A. § szerinti pénzhamisítás elősegítésének vétségében, és ezért hat hónapi fogházbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását két évi próbaidőre felfüggesztette.

Az ítéleti tényállás lényege szerint az I. r. terhelt 2005 végén hamis bankjegyeket rendelt a II. r. terhelttől azért, hogy azokat értékesítse.

2005 decemberében a IV. r. terhelt az I. r. terhelt felhívására egy ismeretlenül maradt személytől a hamis pénz gyártásához fémszálas, úgynevezett biztonsági papírt szerzett; a kb. kétszáz - A3-as méretű - lapot át is adta az I. r. terheltnek.

Az ügy III. r. terheltje a II. r. terhelt megbízásából - és az általa rendelkezésre bocsátott eszközökkel - 2111 darab 50 eurós címletű bankjegyet hamisított, amelyből 905 darabot a IV. r. terhelt által szállított papírra nyomtatott, majd a hamis bankjegyeket zömét átadta a II. r. terheltnek, aki az átvett hamis bankjegyekből 2036 darabot 2010. december 20. napján az I. r. terheltnek továbbított. Tőle a hamis bankjegyeket még ugyanezen a napon lefoglalták. Ezen túl a II. r. terhelttől 49 darab, a III. r. terhelttől 26 darab hamis - 50 euró címletű - bankjegyet foglaltak le.

A közepes minőségű hamisítványok alkalmasak voltak arra, hogy az eurós bankjegyeket nem ismerő személyeket megtévesszék.

Az elkövetés idején a 2110 darab 50 eurós bankjegy 26 542 658 forintnak felelt meg.

Az elsőfokú határozatot az ellene bejelentett fellebbezésekre tekintettel a megyei bíróság a 2011. június 23. napján kelt ítéletével felülbírálta, és azt megváltoztatva a IV. r. terhelt terhére megállapított bűncselekményt bűnsegédként elkövetett, a Btk. 304. § (1) bekezdés a) pontjának I. fordulata szerinti pénzhamisítás bűntettének minősítette; a vele szemben kiszabott szabadságvesztés tartamát egy évre súlyosította a felfüggesztés mellőzésével, egyben mellékbüntetésül két évre eltiltotta a terheltet a közügyek gyakorlásától; helyesbítette a bűnügyi költséggel kapcsolatos rendelkezést is. Egyebekben a városi bíróság ítéletét a IV. r. terhelt tekintetében helybenhagyta.

A jogerős másodfokú határozat ellen a IV. r. terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Arra hivatkozott, hogy az irányadó tényállásra tekintettel a terhére megállított bűncselekményt az első fokon eljárt városi bíróság minősítette helyesen.

Mivel cselekményével csupán a Btk. 304/A. § szerinti pénzhamisítás elősegítésének vétségét valósította meg, és az utóbbi bűncselekmény miatt kiszabható büntetés lényegesen enyhébb, mint a pénzhamisítás bűntettéhez rendelt szabadságvesztés, álláspontja szerint a törvénysértő minősítés törvénysértő büntetést eredményezett.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta. Álláspontja szerint a pénzhamisításhoz nélkülözhetetlen fémszálas biztonsági papír jellege, mennyisége és a terheltek közötti kapcsolat miatt nem kétséges, hogy a IV. r. terhelt tisztában volt azzal: közreműködésével pénzhamisításhoz nyújt segítséget, és annak nyilvánvaló célja a hamis pénz forgalomba hozatala. Emellett a pénzhamisítás meg is valósult, a sui generis bűncselekményként szabályozott előkészületi cselekmény helyett a pénzhamisítás bűntettéhez nyújtott bűnsegély megállapításának volt helye.

Ezért a megtámadott határozatok hatályban tartására tett indítványt.

A Kúria a megtámadott határozatot a Be. 423. § (4) bekezdésére tekintettel az indítványban megjelölt ok alapján vizsgálta felül.

A Be. 416. § (1) bekezdésének - indítványban hivatkozott - b) pontja szerint felülvizsgálati ok, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki.

A Kúria a felülvizsgálatot ezen okra figyelemmel lefolytatta, azonban a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

A Btk. 304/A. § szerint a pénzhamisítás elősegítésének vétségét az követi el, aki pénzhamisításhoz szükséges anyagot, eszközt, berendezést, számítógépes programot készít, megszerez, tart, átad, forgalomba hoz vagy azzal kereskedik. Ezt a cselekményt a Btk. 304. § (4) bekezdése szerinti pénzhamisításra irányuló előkészület vétségétől az elkövető célzata határolja el; az utóbbi esetben az előkészületi cselekmény elkövetőjének célja a pénzhamisítás, a külön tényállásában szabályozott előkészületi cselekmény elkövetője azonban a cselekményt nem ezzel a célzattal követi el; amennyiben megállapítható, hogy szándéka a pénzhamisítás elkövetésére is kiterjed, cselekménye már a 304. § szerinti bűncselekmény (4) bekezdése szerint büntetendő előkészületét valósítja meg.

Akkor, ha a pénzhamisítás akár csak kísérleti szakba került, nem csupán a 304/A. § szerinti bűncselekmény megállapításának nincs helye, hanem a 304. § (4) bekezdése szerinti előkészület sem kerülhet szóba.

A másodfokú bíróság által kiegészített és ekként irányadó tényállás szerint a hamis pénz elkészítésére az I. r. terhelt azért adott megbízást társainak, hogy azt forgalomba hozza; ezzel társai is tisztában voltak.

E tényállás szerint a IV. r. terhelt is tudta, hogy az általa szerzett papír milyen célt szolgál, tisztában volt azzal is, hogy az alkalmas a bűncselekmény elkövetésére. Az, hogy a bűncselekményt tettesként elkövető társát ismerte-e vagy sem, nem bír jelentőséggel; részint elegendő volt az, hogy tudta, mihez nyújt - akár az általa nem is ismert - elkövetőnek segítséget, részint pedig a felbujtónak is lehet bűnsegéde. Ezért cselekménye nem a Btk. 304/A. § szerint, hanem a 304. § szerint minősül.

Ezen túl a hamis bankjegyek a IV. r. terhelt által szerzett biztonsági papír felhasználásával el is készültek, így a bűncselekménynek a terheltek - a IV. r. terhelt mint bűnsegéd - nem a Btk. 304. § (4) bekezdése szerinti előkészületét, hanem az (1) bekezdés I. fordulata szerinti - befejezett - alakzatát követték el.

Emellett a terhelt büntetése akkor sem lenne törvénysértő, ha cselekménye a Btk. 304/A. §-a szerint minősülne. Az utóbbi bűncselekményt a törvény két évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni; a terhelttel szemben kiszabott egy évi szabadságvesztés ezért nem törvénysértő. Így felülvizsgálatnak ez okból nincs is helye.

Ezért a Kúria a Be. 426. §-a alapján a megtámadott határozatot hatályban tartotta.

(Kúria Bfv. I. 1129/2011.)