Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2020.6.180 I. Az árfolyamkockázatról nyújtott tájékoztatás alapján a fogyasztó joggal nem gondolhatta, hogy kockázata felső határát jövedelme, illetve a fedezeti ingatlan értéke képezte, így ezen ok miatt az árfolyamkockázatról nyújtott tájékoztatás nem volt tisztességtelennek tekinthető [1959. évi IV. tv. (rPtk.) 209. § (1) bekezdés].

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék P.20962/2014/20., Győri Ítélőtábla Pf.20084/2016/1., Győri Ítélőtábla Pf.20084/2016/6., Kúria Pfv.22444/2016/11., Kúria Gfv.30356/2019/11. (*BH 2020.6.180*)

***********

II. A fogyasztói szerződésben egyedileg meg nem tárgyalt szerződéses rendelkezéssel kikötött kezelési költség, folyósítási jutalék nem képezi a szerződés elsődleges tárgyát, nem a főszolgáltatás ellenszolgáltatása. Ezért azt kell vizsgálni, hogy az adott szerződéses rendelkezés megfelel-e az átláthatóság, a jóhiszeműség követelményének és az egyensúlyra (arányosságra) vonatkozó elvárásnak, ahogy ezeket az elveket az Európai Unió Bírósága - a Kúria megkeresésére - a C-621/17. számú ítéletében értelmezte [rPtk. 209. § (1) bekezdés].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] 2005. szeptember 16-án a felperes, valamint a II-III. rendű alperesek mint adósok az I. rendű alperes jogelődjével általános felhasználási célú kölcsönszerződést kötöttek. A szerződés alapján az alperes jogelődje 16 516 euró kölcsönt nyújtott az adósoknak évi 5,4% kamat, 2,4% kezelési költség (8,47% THM) kikötése mellett 240 hónap futamidőre. A szerződés II/18. pontja folyósítási jutalékként 40 000 Ft megfizetését írta elő.

[2] A IV/4. pont rögzítette: amennyiben az euróban meghatározott havi törlesztőrészletek megfizetéséhez az egyetemleges Adósok, a jelen szerződésben írott euró devizaszámlán, más devizanemről történő átváltással biztosítják a fedezetet, az esetleges árfolyam-ingadozásból eredően - a fedezet biztosítására -, havonta eltérő összeg átutalására lehet szükség. Ezen árfolyam-ingadozásból származó valamennyi kockázatot az egyetemleges Adósok viselik. Az V. pont szerint az egyetemleges adósok külön és kifejezetten elismerik, hogy a kölcsönszerződés IV/4. pontjában meghatározott, árfolyamváltozásból eredő és az egyetemleges Adósokat terhelő kockázatok fennállását megértették és tudomásul vették, vállalják, hogy viselik annak minden kockázatát.

[3] A szerződéskötést megelőző napon, 2005. szeptember 15-én az adósok külön-külön Kockázatfeltáró Nyilatkozatot írtak alá, amely konkrét, számítási példákkal is alátámasztva - többek között - tartalmazta: ha a forintárfolyam gyengül, akkor a devizában kifejezett törlesztőrészlet megfizetéséhez több forintot kell átváltani, azaz "drágul" a hitel. A törlesztőrészletek megfizetésével kapcsolatos, a deviza átváltásból eredő esetleges árfolyamkockázatot teljes egészében az adós viseli.

A kereseti kérelem és az alperesek védekezése

[4] A felperes keresetében a perbeli szerződés érvénytelenségének megállapítását kérte, az árfolyamkockázattal kapcsolatos II/11, IV/4. és V. pontoknak, a kezelési költséget érintő II/5. és a folyósítási jutalékot tartalmazó II/18. pontoknak a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: rPtk.) 209. § (1) bekezdése szerinti tisztességtelenségére hivatkozva. Kereseti kérelme szerint a tisztességtelenül felszámított tételek figyelmen kívül hagyásával túlfizetésben van, amelynek összegét meg is jelölte.

[5] Az I. rendű alperes a kereset elutasítását kérte. Állítása szerint a kockázatfeltáró nyilatkozat kellő részletességgel tartalmazza az árfolyamkockázat mibenlétét. A költségek vonatkozásában azzal érvelt, hogy jogszabály nem tiltotta azoknak az alkalmazását. Nem vitatta, hogy a szerződés e két költséget ellentételező szolgáltatások meghatározását nem tartalmazza.

Az első- és a másodfokú ítélet

[6] Az elsőfokú bíróság ítéletével a folyósítási jutalékot tartalmazó szerződéses rendelkezés tisztességtelenségét megállapította, ezt meghaladóan a kereseti kérelmet elutasította.

[7] A felperes és az I. rendű alperes fellebbezései folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A fellebbezések indokaira tekintettel azt állapította meg: az árfolyamkockázat, illetve a kezelési költség vonatkozásában azt kellett vizsgálni, hogy azok megfelelnek-e a világos és egyértelmű megfogalmazás követelményének. Rögzítette, hogy a szerződéses rendelkezések egyértelműen meghatározzák az árfolyamkockázat tartalmát, valamint a kezelési költség mértékét, a felperes általi viselésének kötelezettségét, ezért azok érthetőek és világosak.

[8] A másodfokú bíróság szerint tény, hogy a szerződés nem tartalmazza a kezelési költség vonatkozásában azt, miszerint a pénzintézet ennek ellenértékeként konkrétan milyen szolgáltatást teljesít. Ennek ellenére a pénzintézeteknek professzionális működésük során felmerülhetnek olyan köztudomású költségei, amelyek az ügyleti kamatban teljes mértékben nem térülnek meg. Utalt a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. tv. (a továbbiakban: rHpt.) 2. számú melléklet III. 7. pontjában írtakra, amely a kamat fogalmát meghatározza és abból arra a következtetésre jutott, hogy a hitelezés olyan "köztudomású" adminisztratív költségekkel jár (pl. hitelezés lebonyolítása, kezelése, nyilvántartatás stb.), amelyet a kamat nem ellentételez. Ez a költség adósonként nem konkretizálható, de átalány jelleggel százalékos mértékben meghatározható. Mindezek alapján a kezelési költség felszámítása többletszolgáltatás hiányára hivatkozással tisztességtelennek nem tekinthető.

[9] A másodfokú bíróság megítélése szerint a folyósítási jutalékot tartalmazó szerződéses rendelkezés vonatkozásában - figyelemmel a köztudomásúan felmerülő adminisztrációs költségek kezelési költségként történő felszámítására - nem állapítható meg, hogy az az I. rendű alperes milyen szolgáltatását ellentételezi. Az I. rendű alperes fellebbezésében tett nyilatkozatára is hivatkozva, amely szerint a kezelési költség már a hitelkérelem benyújtásától felmerülő költségekért jár, úgy ítélte meg, hogy összemosódnak a két költségelem mögötti szolgáltatások köre. Mindezekre figyelemmel ez a költség az rPtk. 209. § (1) bekezdése alapján tisztességtelennek minősül.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[10] A felperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélt részbeni hatályon kívül helyezését és a keresetének helytadó határozat meghozatalát kérte. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság az rPtk. 209. § (1) bekezdésébe ütköző módon utasította el az árfolyamkockázat tisztességtelenségének megállapítását. E körben utalt a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről szóló 93/13/EGK irányelv (a továbbiakban: irányelv) 4. cikk (2) bekezdésére és 6. cikkére, valamint az Európai Unió Bíróságának (a továbbiakban: EU Bíróság) vonatkozó döntéseiben megfogalmazott elvekre. Állította, az I. rendű alperes által nyújtott tájékoztatás nem volt világos, joggal gondolhatta, figyelemmel az rHpt. 78. § (1) bekezdésében írtakra is, hogy "bevizsgált jövedelme", illetve a fedezeti ingatlan értéke kockázatának felső határát képezi. A felperes utalt arra is: a szerződés nem tartalmazza világosan, hogy milyen szolgáltatásért és milyen elszámolás szerint kell a kezelési költséget megfizetnie. Álláspontja szerint az eljárás során az I. rendű alperes nem bizonyította, hogy a hitelezés lebonyolítása, kezelése érdekében olyan költségei lennének, amelyeket az ügyleti kamat nem ellentételez.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!