Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.12.625 A csempészet esetén az elkobzásnak helye van akkor is, ha az a dolog, amelyre nézve a bűncselekményt elkövették, nem az elkövető tulajdona, és a tulajdonos az elkövetésről előzetesen nem tudott [Btk. 77. § (3) bek., 314. § (3) bek.*].

A II. r. terheltet a városi bírósági bűnsegédként elkövetett csempészet bűntette miatt 200 napi tétel - napi tételként 150 forint - pénzbüntetésre ítélte, és a vámhivatal által lefoglalt 2 952 238 forint értékű vámárut elkobozta.

A megállapított tényállás szerint az I. r. terhelt elhatározta, hogy a Szlovéniából történő belépése során az általa bérelt tehergépkocsiban szállított áruk valós okmányait elrejti, és a gépkocsiban levő vámáruknak vám szempontjából lényeges körülményei tekintetében a határátkelőhelyen valótlan nyilatkozatot tesz. Szándékáról a II. r. terhelt - aki nemzetközi árufuvarozás terén nagy gyakorlattal és tapasztalattal rendelkezik - is tudomással bírt. A II. r. terhelt a cselekmény elkövetése előtt közölte az I. r. terhelttel, hogy részére a vámkezelésnél segítséget nyújt, tanácsot ad neki, hogy milyen okmányok bemutatásával kérje a vámhivatalnál a vámáruk továbbítását.

Az I. r. terhelt 1995. március 30-án jelentkezett belépésre

a határátkelőhelyen az általa vezetett tehergépkocsival, amelyben útitársa a II. r. terhelt volt. Az útlevél ellenőrzését követően együtt elindultak a magyar spedícióra, majd az I. r. terhelt - a II. r. terhelt tevőleges közreműködésével - az általa közölt okmányok benyújtásával kérte a tehergépkocsin szállított vámáruk továbbítását tranzit úticéllal. A vámáruk továbbításához csatolta a fuvarokmányokat és a vételárról kiállított számlákat.

A fenti okmányok alapján kiállították az egységes vámárunyilatkozatot, annak a pótlapját, a rakományjegyzéket és a készfizető kezességi nyilatkozatot. A spedíció ügyvivője az I. r. terhelt által kiállított és az általa elkészített okmányokat átadta a pénzügyőrnek. A pénzügyőr az ellenőrzés során megkérdezte I. r. terheltet, hogy rendelkezik-e az általa szállított árukra vonatkozóan eredeti számlával, illetve szlovén vámokmánnyal, s ekkor az I. r. terhelt határozottan azt a választ adta, hogy átadott minden birtokában levő iratot és nem rendelkezik az általa szállított árukra vonatkozó más okmánnyal. Ezután a pénzügyőr a gépkocsi vezetőfülkéjében tételes ellenőrző vizsgálatot tartott, ahol azonban a keresett okmányokat nem találta meg. Ezt követően a pénzügyőrök a szlovén vámszerv révén megszerzett eredeti vámokmány telefaxon megküldött másolata alapján megállapították, hogy az I. r. vádlott által benyújtott számla-fénymásolatok értékadatai összesen 6 653 400 líra és a faxolt vámokmányon szereplő 42 631 600 líra vételár nem egyező, és azon a vámáruk címzettjeként feltüntetett skopjei cégen kívül más cég is szerepelt. Ezek után a pénzügyőr közölte a II. r. terhelttel, hogy elhagyhatja a határátkelő területét. Ekkor a II. r. terhelt megkérte a pénzügyőrt, hogy engedélyezze részére a I. r. terhelt által vezetett, bérelt tehergépkocsinak a Szlovéniába történő visszavitelét. Az I. r. terhelt odament a gépkocsihoz abból az okból, hogy II. r. terhelt táskáját a vezetőfülkéből kiadja. Az útitáska átadásakor az I. r. terhelt kivett egy papírköteget a fehérneműjéből - amelyek között a valós okmányok is szerepeltek -, és azokat úgy akarta a II. r. terhelt az I. r. terhelttől átvenni, hogy azt a pénzügyőr ne vegye észre. A pénzügyőr azonban a terheltek cselekményét felfedte, és az ily módon előkerült okmányok lefoglalása iránt intézkedett.

A vámhivatalnál lefoglalták az összesen 105 dobozban levő gyógyászati segédeszközöket és textíliákat, összesen 2 952 238 forint értékű vámárut, és azokat a vámhivatal raktárában helyezték el.

A nyomozás során tárgyi bizonyítási eszközként lefoglalták a fuvarokmányokat, a számlákat, a rakományjegyzéket, az árulistát, az árujegyzéket és egyéb, az áruk továbbításával kapcsolatos okmányokat.

Az I. r. terhelt a II. r. terhelt segítségével a szállított 105 dobozban levő vámáruknak vámszempontból lényeges körülményei - az érték és a címzett - tekintetében a vámhivatalnál valótlan nyilatkozatot tett.

A megyei bíróság az első fokú ítéletet - a terheltnek és védőjének felmentés és a vámáruk elkobzásának mellőzése iránti fellebbezése alapján - felülbírálta, és az ítéletet helybenhagyta.

A jogerős határozatok ellen a II. r. terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, a terhelt felmentése, illetőleg az elkobzás méltányosságból történő mellőzése végett. Az indítvány indokolása szerint helytálló annak a megállapítása, hogy a kérdéses vámárut az I. r. terhelt tartotta a birtokában, és az áruk vámeljárás elé terjesztésében a II. r. terhelt is részt vett, a részvétele azonban - mivel semmiféle konkrétan ráutaló bizonyíték nincs arra, hogy kapcsolatban állt volna a szállítmányozó árutulajdonossal -, csak tájékoztató jellegű volt. A fellelt és vámszempontból jelentősnek vélt iratok önmagukban nem testesítenek meg értéket, és azokkal a terhelt nem került érintkezésbe. Így - mivel magatartása még gondatlannak sem tekinthető, a ráutaló magatartás pedig fogalmilag nem törvényi tényállási elem - mindez nem nyújt alapot a tényállás megállapításához. A védői álláspont szerint az elkövetés alanyi és tárgyi oldalán a terhelt vonatkozásában "a vélt bűnösség" kritériumainak a hiánya áll fenn, különösen azért, mert az okmányok átvételének ténye az ügyben kihallgatott pénzügyőr tanúnak a vallomása alapján sem bizonyos. A körülményekből következően pedig a pszichikai bűnsegély fennállása fogalmilag kizárt, mert tévedésből, gondatlanul a csempészet bűncselekményének (Btk. 312. §) a törvényi tényállási elemeit nem lehet megvalósítani. A bűnösség megállapításához a terheltnek tudnia kellett volna a megkerült okmányok tényleges létéről, ez azonban a büntetőeljárásban nem került vizsgálatra.

Az elkobzás vonatkozásában a felülvizsgálati indítvány arra hivatkozott, hogy a kérdéses vámáru tranzitjellegű volt, annak kezelésére az I. r. terhelt szállítmányozói gyakorlatlansága miatt került sor vámáru-nyilatkozattal és nem értékbehozatali tanúsítvánnyal (BH 1994/237. sz.), a tranzitált árura elkövetett cselekmény tekintetében pedig - a védői álláspont szerint - a tényleges árutulajdonosnak a vámáru elkobzása méltánytalan hátrányt okoz (BH 1989/305. sz.). Ilyen esetekben ugyanis csupán a vámszervek ellenőrzési jogának a csorbításáról van szó, ugyanakkor a kereskedelmi mennyiségre elkövetett csempészettel kapcsolatos felbujtói magatartás az I. r. terhelt megbízási szerződéséből nem következtethető. Ekként a szállítmányoztató tulajdonos cégek vétlennek tekinthetők, így képviselőik számára az elkobzás méltányosságból mellőzésével biztosítani indokolt a vámáru újabb vámkezelésének vagy a visszaszállításának a felajánlását.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!