Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.4.96 A választottbírósági ítélet érvénytelenítésére ad alapot, ha az eljárást befejező határozat meghozatala előtt a választottbíróság egyik tagja lemond választottbírósági tisztségéről és a tanács másik két tagja anélkül hozza meg határozatát, hogy a felek a tisztség megszűnésében megállapodtak volna, illetve a megbízatás megszűnését a rendes bíróság megállapította volna [1994. évi LXXI. tv. 20. §, 22. §, 38. § (2) bek., 42. §, 55. § (1) bek. e) pont].

A jogerős ítéletben megállapított és a felülvizsgálati kérelem elbírálása szempontjából jelentős tényállás szerint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett szervezett Választottbíróság (továbbiakban: Választottbíróság) 2008. május 31-én ítéletet hozott a jelen per alperese által indított perben a felek közötti építési, vállalkozási szerződésből eredő jogvitában. Az ítélet 8. pontjában rögzítette, hogy a "Választottbíróság 2008. április 15-ei tárgyaláson meghozott végzésével a szóbeli tárgyalást berekesztette és az Eljárási Szabályzat 41. § (1) bekezdése alapján közölte a felekkel, hogy az indokolással ellátott ítélet kézbesítésére 30 napon belül kerül sor. A szóbeli tárgyalás berekesztését követően a tanács tagjai az ítélet meghozatala céljából zárt ülést tartottak. Az elektronikus levelezésben is folytatott deliberáció eredményével dr. I. A. választottbíró nem értett egyet, ezért 2008. május 15-én kelt és május 20-án megismételt bejelentésével választottbírói tisztségéről lemondott, majd május 30-án kelt levelében a lemondást megerősítette és az ítélet aláírását elutasította".

A választottbírósági ítéletet dr. K. Gy. mint az eljáró tanács elnöke és dr. H. É. választottbíró írta alá.

Az ítéletre dr. K. L. a Választottbíróság elnöke 2008. június 12-én záradékot vezetett, mely szerint "dr. I. A. választottbíró a bizonyítási eljárás befejezését és a tárgyalás 2008. április 15-i berekesztését követően az ítélethozatal céljából ugyanezen a napon a teljes eljáró tanács részvételével meghozott (helyesen: megtartott) zárt ülés után 2008. május 8-ai keltezésű írásbeli nyilatkozatával lemondott. Ez a nyilatkozat a Választottbíróság Titkárságára 2008. május 15-én érkezett meg. Az ítéletet a tanács másik két tagja írta alá, ezért a határozat a Vbt. 40. §-a, valamint az Eljárási Szabályzat 40. § (2) bekezdése alapján érvényes".

A jelen per felperese 2008. május 22-én a bírósághoz benyújtott kérelmében annak megállapítását kérte, hogy dr. I. A. választottbíró joghatályos lemondása folytán választottbírói tisztsége a lemondás közlésével, 2008. május 8-án megszűnt.

A kérelmet az elsőfokú bíróság elutasította. Döntését azzal indokolta, hogy a választottbíráskodásról szóló 1994. évi LXXI. törvény (továbbiakban: Vbt.) 22. §-ában foglalt rendelkezésből következően a felek közötti vita felmerülése esetén a Vbt. 21. §-ában meghatározott feltételek figyelembevételével dönthet és e bírósági döntéssel szűnik meg a választottbírói tisztség. Arra nincs jogszabályi lehetőség, hogy a rendes bíróság választottbírói tisztség lemondás okán való megszűnését megállapítsa, azaz megállapítási kérelem a Vbt. 22. §-a alapján nem terjeszthető elő.

Az ismertetett előzmények után a felperes 2008. június 19-én keresetet terjesztett elő a Választottbíróság ítéletének érvénytelenítése iránt a Vbt. 55. § (1) bekezdésének e) pontjára hivatkozva, mert álláspontja szerint a Válasz­tottbíróság eljárása nem felelt meg a Vbt. 38. §-ában, valamint a Választottbíróság Eljárási Szabályzata (továbbiakban: Eljárási Szabályzat) 39. § (2) bekezdésében foglaltaknak, mely szerint az ítéletet az eljáró tanács szavazattöbbséggel, zárt ülésen hozza, ha nem alakul ki többségi vélemény, az eljáró tanács elnökének a véleménye szerint hozza meg ítéletét. A 2008. április 15-én tartott tárgyalást követő zárt ülésen indult megbeszélés ugyanis eredménytelenül zárult, illetve azzal, hogy valamennyi választottbíró végiggondolja álláspontját. Ezért ez az ülés nem tekinthető az Eljárási Szabályzat 39. §-a és a Vbt. 38. §-a szerinti zárt ülésnek, 2008. április 15-e után pedig más alkalommal már nem tartott a tanács zárt ülést. E felperesi jogértelmezés következményeként az ítélet meghozatalának, majd aláírásának idején már nem három, csak két választottbíró szerepelt az eljárásban, miután a jelen per felperese által választott bíró választottbírói tisztsége lemondásával 2008. május 8-án megszűnt.

A felperes másodlagos kereseti jogcímként a Vbt. 55. § (2) bekezdés b) pontjára hivatkozott, állítva, hogy a válasz­tottbírósági ítélet a magyar közrendbe ütközik. A közrendbe ütközést az valósítja meg, hogy a Választottbíró­ság a lemondást követően nem értesítette erről a feleket, ezáltal elzárta őket attól a törvény által adott lehetőségtől, hogy a választottbírói tisztség megszűnését elfogadják, vagy vitassák a rendes bíróság előtt indított peren kívüli eljárásban. Arra sem volt lehetőség, hogy a lemondást elfogadva, új választottbírót jelöljenek. Mindaddig, amíg a bírói tanács újra törvényesen három választottbíróból nem áll, nem kerülhetett volna sor ítélethozatalra. Sérült az Alkotmány 46. §-a szerinti, a bírósági eljárásban érvényesítendő alapelv, a tanácsban való eljárás elve, továbbá az Alkotmány 57. § (1) bekezdésében megfogalmazott, az igazságos, független, pártatlan, jogszerű eljáráshoz fűződő garancia.

Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint dr. I. A. választottbíró csak a zárt ülést követően, a döntés meghozatala után jelentette be lemondását. A választottbírósági ítélet záradékában foglaltakkal egyetértett és elfogadta a választottbírósági eljárás során követett gyakorlatot. Véleménye szerint a felperes a közrend súlyos sérelmét nem tudta alátámasztani sem eljárásjogi, sem anyagi jogi indokkal.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította és kötelezte, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 50 000 Ft képviseleti költséget. Határozatának indokolásában kifejtette, hogy a bíróságnak jogkérdésben kellett döntenie. Elegendő volt a peren kívüli bírósági eljárás iratainak, valamint a keresettel érintett választottbírósági iratoknak a beszerzése. Ezért mellőzte a felperes bizonyítási indítványának teljesítését, dr. I. A. tanúkénti meghallgatását.

A bíróság a felperesnek a Vbt. 55. § (1) bekezdés e) pontjára, azaz eljárási szabálysértésre alapított keresetét azzal az indokkal utasította el, hogy megállapítása szerint a Vbt. felperes által hivatkozott 38. §-ában és az Eljárási Szabályzat 39. §-ában foglalt rendelkezéseket a Választottbíró­ság az eljárása során nem sértette meg. A peres iratokból megállapította, hogy a bizonyítási eljárás berekesztését követően a három választottbíró tanácskozást folytatott, ezt a felperes sem vitatta. Dr. I. A. választottbíró részt vett a bíróság tagjaként a bizonyítási eljárás lefolytatásában, az ezt követő tanácskozásban, tehát lehetősége volt az eljárási rendnek megfelelően az üggyel kapcsolatos véleménye kifejtésére. A bíróság megállapítása szerint azt nem írja elő az Eljárási Szabályzat, hogy mikor tekintendő egy véleménycsere lezártnak, különös tekintettel arra, hogy a Vbt. és a Szabályzat is megadja a lehetőséget a szótöbbség hiányában hozott határozatra is olymódon, hogy ez esetben a Választottbíróság a tanács elnöke véleménye szerint hozza meg ítéletét. Az elnök jogkörébe utalja annak megítélését, hogy a vitát lezárja-e, számba vegye a résztvevő bírák álláspontját és az egybehangzó, többségi, vagy a tanács elnökének véleménye szerinti ítéletet írásba foglalja. Az a választottbíró, akinek véleménye az írásba foglalt ítéletben nem jelenik meg, jogosult a 40. § (3) bekezdés szerint írásos különvéleményt adni, amit lezárt borítékban, az ügy iratai között kell elhelyezni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!