Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

17/2013. (VIII. 9.) LÜ utasítás

az ügyészségi informatikáról

Az informatikai rendszernek az ügyészi szervezeten belüli egységes kialakítása és biztonságos felhasználása érdekében az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. § Az utasítás hatálya kiterjed a Legfőbb Ügyészségre, a fellebbviteli főügyészségekre, a főügyészségekre, a járási és járási szintű ügyészségekre, valamint az Országos Kriminológiai Intézetre (a továbbiakban: OKRI).

2. § (1) Ügyészségi informatikai rendszer bevezetését legfőbb ügyészi utasítás rendeli el.

(2) Az ügyészi szervezet informatikai tevékenységének részletes szabályait, illetve az (1) bekezdés alapján bevezetett informatikai rendszerek adatgyűjtésével, adatfeldolgozásával, működtetésével és karbantartásával kapcsolatos szabályokat az Informatikai Főosztály (a továbbiakban: Főosztály) vezetője - indokolt esetben az érintett szakfőosztály vezetőjével egyetértésben - körlevélben határozza meg.

(3) Az ügyészi szervezetben használható informatikai rendszerek, alkalmazások, nyilvántartások körét, azok elérhetőségét és a hozzáférési jogosultságok kiosztásának rendjét a Főosztály vezetője folyamatosan összesíti és közzéteszi az ügyészség belső információs hálózatán.

(4) Az informatikai rendszerekhez történő hozzáférési jogosultság megadását helyi rendszerek esetében a munkáltatói jogkör gyakorlója engedélyezi. Országos (központi üzemeltetésű) rendszerek esetében a munkáltatói jogkör gyakorlójának kezdeményezésére a Főosztály vezetője engedélyezi a hozzáférési jogosultság megadását, vagy az igényt továbbítja az engedély megadására jogosultnak.

3. § (1) A Főosztály vezetője biztosítja az ügyészi szervezet informatikai tevékenységének folyamatos és biztonságos működését, ideértve az országos hálózatot és programrendszereket is.

(2) A főügyészek biztosítják az irányításuk alá tartozó szervezeti egységek informatikai tevékenységének folyamatos és biztonságos működését, ideértve a helyi hálózatokat és programrendszereket. A fellebbviteli főügyészségek esetében ezt a feladatot a fellebbviteli főügyész a fellebbviteli főügyészség székhelyén működő főügyészséget vezető főügyésszel együttműködve látja el, az ügyészség szervezetéről és működéséről szóló 12/2012. (VI. 8.) LÜ utasításban (a továbbiakban: SZMSZ) foglaltak szerint.

(3) Az ügyészi szervezet informatikai tevékenységéhez kapcsolódó feladatokat az ügyészségi informatikusok látják el. A Főosztály informatikusai a Legfőbb Ügyészség, a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség, valamint az OKRI vonatkozásában felmerülő feladatokat látják el. A főügyészségeken foglalkoztatott informatikus ügyészségi alkalmazottak (a továbbiakban: területi informatikusok) a fellebbviteli főügyészségeken, a főügyészségeken valamint a járási és járási szintű ügyészségeken felmerülő feladatokat látják el.

(4)[1] Az informatikusok munkáját a Főosztály vezetője, illetve a főügyész irányítja. A Főosztály vezetője irányítja a Főosztály informatikus ügyészségi alkalmazottait, továbbá a területi informatikusokat az SZMSZ 23/A. §-ában meghatározott országos jelentőségű feladatok ellátása tekintetében. A főügyész irányítja a területi informatikusokat a helyi informatikai tevékenység ellátásában.

(5) A Főosztály vezetője a (4) bekezdésben meghatározott irányító tevékenységét a területi informatikusok vonatkozásában írásban, a főügyészeken keresztül gyakorolja, de halaszthatatlan esetekben - a főügyész értesítése mellett - közvetlenül utasítja a területi informatikust.

4. § (1) A területi informatikusok alkalmazását megelőzően a főügyész a jelentkező személyi anyagát eljuttatja a Főosztály vezetőjének, aki ennek alapján véleményezi a jelentkező alkalmasságát, indokolt esetben személyesen vagy megbízottja útján részt vesz a személyes meghallgatásán is.

(2) A Főosztály vezetője javaslatot tehet a területi informatikusok jutalmazására, munkájuk más módon történő elismerésére, illetve felelősségre vonásukra.

5. § (1)[2] Az informatikai beszerzéseket - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - a Legfőbb Ügyészség végzi. Ennek tervezhetősége érdekében a főosztályvezető ügyészek, az önálló osztályvezető ügyészek, a fellebbviteli főügyészek, a főügyészek és az OKRI igazgatója minden év szeptember 15. napjáig tájékoztatják a Főosztályt a következő évre vonatkozó beszerzési javaslataikról, amelyekről a Főosztály összefoglalóan tájékoztatja a Gazdasági Főigazgatóságot.

(2)[3] A Legfőbb Ügyészség által beszerzett informatikai eszközök, licencek üzembe helyezését a Főosztály informatikusai vagy a Főosztály által megbízott szakemberek, illetve - a Főosztály engedélyével - a területi informatikusok végzik. Az üzembe helyezést dokumentáló, az üzembe helyezést végző által aláírt nyilatkozatok egy példányát a területi gazdálkodási feladatokat ellátó szervezeti egység részére az üzembe helyezést követően át kell adni.

(3) Az egyes szervezeti egységek kis értékű informatikai eszközeinek beszerzését - a számukra biztosított keret erejéig -a főügyészek, illetve az OKRI igazgatója engedélyezik a Főosztály utólagos tájékoztatásával.

6. § A Főosztály vezetője minden év március 31. napjáig írásbeli jelentést készít az ügyészi szervezet előző évi informatikai tevékenységének alakulásáról, valamint a folyamatban lévő és a tervezett fejlesztésekről.

7. § A számítástechnikai eszközök, rendszerek védelme érdekében az ügyészségi informatikai tevékenység során alkalmazandó szabályokat az Informatikai Biztonsági Szabályzat tartalmazza.

8. § (1) Az ügyészi szervezetben üzemeltetett, az ügyészség tulajdonát képező számítógépen és informatikai eszközön, hálózaton bármely változtatást csak az erre feljogosított ügyészségi alkalmazott vagy az ügyészséggel szerződéses kapcsolatban álló informatikai szakember vagy cég alkalmazottja végezhet, a Főosztály vezetőjének engedélyével.

(2) Az ügyészségi informatikai rendszer működési egységességét érintő egyedi módosítás (különösen konfigurálás, szoftvertelepítés) iránti igényt a felhasználással érintett szervezeti egység vezetőjének indokolással ellátott írásos javaslata alapján a munkáltatói jogkör gyakorlója a Főosztály vezetőjéhez terjeszti fel, aki dönt a változtatás engedélyezéséről, illetve a végrehajtás módjáról.

9. § (1) Az ügyészi szervezet tulajdonában álló számítógépet és egyéb informatikai eszközt más szervezeti egységhez áthelyezni, a telepítéskor meghatározott feladattól eltérően használni, nem az ügyészség tulajdonát képező számítógéphez csatlakoztatni csak előzetes engedély alapján lehet. Az engedélyt a 8. § (2) bekezdésében meghatározott módon kell kérni.

(2) Nem kell engedélyt kérni a személyes használatra átvett informatikai eszközök más szervezeti egységhez történő áthelyezéséhez, ha az eszköz felhasználójának szolgálati helye megváltozik.

10. § Az ügyészi szervezeten belül, az egyes szervezeti egységek közötti kapcsolattartás, információcsere során törekedni kell arra, hogy az elektronikus úton történjen.

11. § Az ügyészségi szolgálati viszony létesítésekor az ügyészségi alkalmazott az 1. melléklet szerinti nyilatkozat kitöltésére köteles. A nyilatkozat elektronikus másolatát a 2. melléklet szerinti tájékoztatással együtt a munkáltatói jogkör gyakorlója a Főosztálynak elektronikus úton küldi meg, az eredeti példányt pedig az ügyészségi alkalmazott munkaügyi iratgyűjtőjében helyezi el.

12. § (1) A Főosztályt a 2. melléklet szerinti dokumentum kitöltésével és elektronikus úton történő megküldésével haladéktalanul tájékoztatni kell minden olyan személyügyi kérdésről, mely az ügyészségi alkalmazott informatikai felhasználói jogosultságát lényegesen érinti, így különösen

a) ügyészségi szolgálati viszonyának keletkezéséről, megszűnéséről,

b) szolgálati helyének tíz munkanapnál hosszabb időtartamú változásáról,

c) a rendes szabadság kivételével az egy hónapot meghaladó tartós távollétéről.

(2)[4] A tájékoztatást a legfőbb ügyész munkáltatói jogkörébe tartozó, illetve a legfőbb ügyészségi alkalmazottakra vonatkozó, az (1) bekezdés c) pontjában nem említett intézkedések esetén a Személyügyi és Továbbképzési Főosztály, más esetekben a munkáltatói jogkör gyakorlója teljesíti.

13. § (1) Ez az utasítás 2013. szeptember 1-jén lép hatályba.

(2)[5]

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

1. melléklet a 17/2013. (VIII. 9.) LÜ utasításhoz[6]

NYILATKOZAT
informatikai eszköz használatának szabályairól
Alulírott ......................................................
I. Kötelezettséget vállalok, hogy az informatikai rendszerekben az azonosításomra szolgáló információk [felhasználói
neve(i)m és jelszava(i)m] titkosságát megőrzöm, az(oka)t más tudomására nem hozom, és leírva, más által
hozzáférhető helyen nem tartom.
II. Tudomásul veszem az alábbiakat:
1. Az általam személyes használatra átvett, illetve közös használatú informatikai eszközök az ügyészség
tulajdonát képezik, azokat - eltérő megállapodás hiányában - kizárólag az ügyészségi szolgálati viszonyom
teljesítése illetve ügyészségi érdek-képviseleti feladataim ellátása érdekében használhatom. Ennek
ellenőrzése érdekében a munkáltató, illetve arra feljogosított képviselője a számítástechnikai eszközön tárolt,
az ügyészségi szolgálati viszonnyal összefüggő adatokba betekinthet. Ezen ellenőrzési jogosultság
szempontjából az ügyészségi szolgálati viszonnyal összefüggő adatnak minősül a korlátozás betartásának
ellenőrzéséhez szükséges adat is.
2. Az ügyészségi informatikai rendszerek biztonsága érdekében az internet és e-mail elérésemet ellenőrzik,
szűrik.
3. Az ügyészségi és az ügyészség által biztosított informatikai és alkalmazói rendszerekkel, szolgáltatásokkal
történő szándékos visszaélések megelőzése és utólagos felderítése érdekében az informatikai és alkalmazói
rendszerek, szolgáltatások használatát rögzítik (naplózás) és ellenőrzik.
4. Az ügyészségi és az ügyészség által biztosított informatikai rendszerek és szolgáltatások a munkaköri, illetve
ügyészségi érdekképviseleti feladataim ellátását hivatottak támogatni, amelyek magáncélú használatából
eredő károkért kártérítési felelősséggel tartozom.
5. Az ügyészségi számítógépekre olyan programot telepítettek, amely a háttérben folyamatos nyilvántartást
vezet a gépben található hardver és szoftver eszközökről, ennek során rendszeresen ellenőrzi a számítógép
alkatrészeinek meglétét, funkcionalitását, listát készít a telepített programokról, figyeli a felhasználó által
futtatott programokat, telepíti az új szoftvereket. A fenti folyamat során nem zárható ki, hogy ellenőrzés
esetén a számítógépen tárolt személyes adataimat az erre jogosult megismeri.
6. Az ügyészségi és az ügyészség által biztosított informatikai eszközök és az azokon tárolt, munkavégzéssel
kapcsolatos adatok biztonságára fokozott figyelemmel leszek. Ezeknek bármiféle veszélyeztetésével vagy
károsodásával járó eseményről munkáltatómnak haladéktalanul tájékoztatást adok. Az eszközök
használatára, megóvására és megőrzésére vonatkozó - ügyészségi szolgálati viszonyból fakadó -
kötelezettségeim szándékos vagy gondatlan megszegésével az átvett, illetve a használt ügyészségi
informatikai eszközökben okozott károkért teljes anyagi felelősség terhel.
III. Kijelentem, hogy
- az általam átvett informatikai eszközök hardver- és szoftverintegritását megőrzöm, azokon jogosulatlanul
programot nem telepítek, alkatrészt nem cserélek;
- a munkakörömből adódóan az informatikai eszközökről megismert személyes adatot, a tudomásomra jutott
minősített adatot megőrzöm, azokról másolatot engedély nélkül nem készítek, a minősített adatok
kezelésére vonatkozó szabályokat betartom.
Informatikai felhasználói azonosító: ................................
Kelt:
(.................................................. )
aláírás"

2. melléklet a 17/2013. (VIII. 9.) LÜ utasításhoz

Tájékoztatás ügyészségi informatikai jogosultságokat érintő személyügyi változásokról
1
Név:
Beosztás:
Szolgálati hely:
Ügyviteli nyilvántartási sorszám:....................
ügyészségi alkalmazottat érintően az alábbiakról tájékoztatom:
( )2KINEVEZÉS
Szolgálati hely:
Beosztás:
Kezdete:
( )2KINEVEZÉS MÓDOSÍTÁSA
Szolgálati hely:
Új beosztás:
Kezdete:
( )2KIRENDELÉS
Szolgálati hely:
Beosztás:
Kezdete:
Vége:
( )2TARTÓS TÁVOLLÉT
Kezdete:
Munkába állt:
( )2MEGSZŰNÉS
Ügyészségi szolgálati viszonya megszűnésének időpontja:
Munkavégzés alóli mentesítés kezdete felmentés vagy lemondás esetén:
( )2NÉVVÁLTOZÁS
Új név:
( )2Az informatikai eszköz használatának szabályairól szóló nyilatkozatot mellékelten felterjesztem.
Kelt:
aláírás3

1 Itt az ügyészségi alkalmazott korábbi (a változást megelőző) adatait kell megadni.

2 X-szel kell jelölni, ha ez a változás/nyilatkozat volt a tájékoztatás/nyilatkozat küldés oka, több ok esetén valamennyit meg kell jelölni.

3 Az Utasítás alapján tájékoztatás teljesítésére kijelölt személy.

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 48. § a) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[2] Megállapította a 11/2020. (VI. 19.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2020.06.27.

[3] Megállapította a 11/2020. (VI. 19.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2020.06.27.

[4] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 48. § b) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[5] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. § -a alapján.

[6] Megállapította a 14/2019. (VIII. 30.) LÜ utasítás 1. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 2019.08.31.

Tartalomjegyzék