Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1992.4.257 I. Ha a korlátolt felelősségű társaságnál könyvvizsgáló működik, a nem pénzbeli betétet a tagok az általa adott vagyonértékelésnél alacsonyabb értékben elfogadhatják [1988. évi VI. tv. (Gt.) 162. § (1)-(2) bek.].

II. A társasági szerződés egyes tagokat (üzletrészeket) a többi tagtól (üzletrésztől) eltérő jogosultságokkal ruházhat fel. Ez csak a hitelezők kielégítése és a pótbefizetések kérdésében kizárt. [Gt. 230. § (1) bek.].

III. Szellemi alkotások apportjánál a know-how, illetőleg a tanulmányok elkülönítési szempontjai [Ptk. 86. § (1)-(4) bek., Gt. 22. § (2) bek., GK 52. sz.].

A T. Kiadó Felelősségű Társaságot az 1990. április 23-án kelt társasági szerződéssel hozták létre az alapító tagok. A társaság tagjai a CEDC Toronto kanadai illetőségű cég, az M. N. Kiadó Rt., valamint M. Á. és B. I. természetes személyek voltak. A társaság törzstőkéje 9 000 000 Ft-ból állt, amelyből 3 000 000 Ft volt a készpénz és 6 000 000 Ft a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás.

M. Á. és B. I. apporttal járultak a törzstőkéhez. 3 600 000 Ft értékben a társaság tulajdonába adták "Rádióműsor-adaptáció mint új tömegkommunikációs forma" című társszerzői minőségben elkészített tanulmányukat.

A tanulmány 86 oldal terjedelemben 4 fejezetből áll, amelyből az első, a második és a negyedik fejezet M. Á., míg a harmadik fejezetet B. I. készítette. A fejezetek:

1.) a verbális közlés az írott változat strukturálódása,

2.) a szerkesztési és stílusszempontok az auditív és a hagyományos formákban,

3.) a rádióműsor és az írott változat fogadtatásának szociológiai elemzése,

4.) célközösség rétegzettsége és a reklám és propaganda differenciált formái a lapterjesztésben.

A tanulmány az apportlista szerint tartalmazza a magyarországi lapkiadás és ahhoz kapcsolódó szerkesztőségi, menedzselési, hirdetésszervezési ismereteket. Részletesen ismerteti egy újságszerkesztőség működési know-howját, a szerkesztőség felépítésének optimális rendszerét, az újságírókkal történő kapcsolattartás eszközeit, az újságírók honorálási és szerződéskötési módozatait, a lap terjesztésének leghatékonyabb módszereit, valamint a nyomdai előállítás rendszerét. A tanulmány kitér az újságszerkesztés és -terjesztés magyarországi specialitásaira, felhasználva a külföldi tapasztalatokat.

A társaság tevékenységi körébe felvette többek között a 4211 jelzőszámú posta- és távközlési tevékenységet, ezen belül a hírlapterjesztést, a rádió és televízió műsorának sugárzását, jeleknek, jelzéseknek, írásnak, képnek, hangnak vagy bármely egyéb természetű közlésnek továbbítását és vételét vezetéken vagy sugárzás útján. Tevékenységi körébe tartozik a 7629 jelzőszámú "egyéb város- és községgazdálkodási szolgáltatás".

A társasági szerződés 6. 1. 2. pontja rögzítette, hogy a társaság megszűnése esetén a társasági vagyonból először a CEDC Torontónak azt az összeget kell megtéríteni, amit a 168 óra című lap kiadói és egyéb jogának megszerzéséért kifizetett. Ezen összeg kifizetése után fennmaradó vagyont a tagok között törzsbetéteik arányában kell felosztani.

A társaság cégbejegyzésére hiánypótlási eljárás után 1990. szeptember 10-én került sor.

A jogerős cégbejegyző végzéssel szemben a legfőbb ügyész törvényességi óvást emelt, melyet a nyilvános ülésen módosított, és indítványozta, hogy a Legfelsőbb Bíróság törvénysértés, illetve megalapozatlanság okából a bejegyző végzést helyezze hatályon kívül. Az óvás - többek között - utalt arra, hogy a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi VI. törvény (Gt.) 22. §-ának (2) bekezdése értelmében nem pénzbeli betét bármilyen vagyoni értékkel rendelkező forgalomképes dolog, szellemi alkotás vagy vagyoni értékű jog lehet. Miután a társasági vagyon szolgál a hitelezői igény kielégítésére, a törzstőkével szembeni követelmény a végrehajthatóság is. M. Á. és B. I. alapító tagok nem pénzbeli hozzájárulását képező tanulmány a cégiratokhoz nincs becsatolva, így a cégbíróság nem volt abban a helyzetben, hogy állást foglalhasson abban a kérdésben, megfelel-e a tanulmány a szellemi apport követelményének.

A bejegyzési eljárás során az elsőfokú bíróságnak észlelnie kellett volna azt, hogy a CEDC Toronto a 168 óra című lap kiadói és egyéb jogait 2 400 000 Ft értékben adta a társaság tulajdonába. Ennek ellenére a társasági szerződés szerint nem ezt az értéket kell részére a társaság megszűnése után kiadni, hanem azt az összeget, amelyért a CEDC Toronto a P. Tanácsadó Kft.-től és a kiadói és egyéb jogokat megvásárolta, vagyis 12 375 000 Ft-ot. Az elsőfokú bíróságnak ezt az ellentmondást tisztáznia kellett volna.

Az óvással szemben a cég észrevételeket terjesztett elő. Az óvás elutasítását kérte azzal az indokkal, hogy álláspontja szerint a bejegyzési eljárás során törvénysértés nem történt. A cég az apporttal kapcsolatban előadta, hogy álláspontja szerint nem tartozik az elsőfokú bíróságok feladatkörébe a szellemi alkotás értékelése, illetve tanulmányozása. A szerződés a Gt. 21-22. §-aiban foglalt követelményeknek megfelelt. Ezen túlmenően is az apportot szolgáltató tagot a Gt. 22. §-ának (3) bekezdése értelmében 5 évig felelősség terheli azért, hogy betétjének értéke a szolgáltatás idején a társasági szerződésben megjelölt értéknek megfelelt. A társaság két tagja a know-how-jukat, amelynek alapján működik ma is újság, a társaság tulajdonába adta. Ezt az apportot a szerződésben meghatározott értékben a tagok elfogadták. Vannak olyan jogok és kapcsolatok, amelyek meghatározott gazdasági szervezetben és az ott dolgozók szellemi kapacitásával együtt valós piaci értékkel rendelkezik, de a körülményekből kiemelve őket, önmagukban nem rendelkeznek közgazdasági értékkel, illetve jogi végrehajthatósággal. Sem jogszabályi követelmény, sem pedig a bírói gyakorlat nem igényli az apport becsatolását.

A társasági szerződést egyébként az óvás által kifogásolt részben - a társaság megszűnése esetén a társasági vagyon felosztása vonatkozásában - a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően módosították, vagyis a törvény szövegét átvették a társasági szerződésbe. A módosítás bejegyzésére irányuló kérelmet a cégbírósághoz benyújtották.

Az óvás az alábbiak szerint alapos.

A sajtóról szóló - módosított - 1986. évi II. törvény (Stv.) és az annak végrehajtására kiadott - ugyancsak módosított - 12/1986. (IV. 22.) MT rendelet (MT rendelet) az alábbiak szerint szabályozza a sajtóval kapcsolatos tevékenységet. Az Stv. 8. §-ának (1) bekezdése szerint időszaki lapot a lap alapítója, továbbá lapkiadói tevékenységre jogosult szervezet adhat ki. Az Stv. 12. §-ának (2) bekezdése értelmében időszaki lap előállítása és nyilvános közlése bejelentési kötelezettség alá esik. A nyilvántartásba vétel előtt az időszaki lap nem terjeszthető. Az Stv. 9. §-a értelmében rádió- és televízióműsort a Magyar Rádió, illetőleg a Magyar Televízió készíthet és közölhet nyilvánosan. Jogszabály más szervet is feljogosíthat rádió- vagy televízióműsor készítésére és nyilvános közlésére. Helyi jellegű, önálló rádió- vagy televízióműsort készítő stúdiót létrehozhat bármely jogi személy - így gazdasági társaság - is. Ez esetben a helyi stúdió alapítójára az időszaki lap alapítójára és kiadójára vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell. Az Stv. 12. §-ának (1) bekezdése a helyi stúdió alapítását engedélyhez köti. Az MT rendelet 4. §-ának a) pontja szerint helyi stúdió alapítására a Művelődésügyi és Közoktatási Minisztérium adja meg az engedélyt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!