Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2004.5.210 I. A jogi személy kizárólagosan jogosult az általa bejegyzett cégnév használatára, ezért személyiségvédelmi igényt alapoz meg, ha más jogi személy - azonos, vagy hasonló működési körben - a cégnevet jogosulatlanul használja.

II. Az ún. domain név használata a Ptk. 77. §-ának (4) bekezdése értelmében névhasználatnak minősül.

III. Az ún. domain névnek - azonos, vagy hasonló működési körben való - használata a névviselési jog sérelmét jelenti [Ptk. 1. § (1) bek., 77. §, 84. § (1) bek. a)-d) pont].

A felperes gazdasági társaság 1996-ban jött létre. Tevékenysége, működése a fitness, a sport, az egészséges életmód köré csoportosított szolgáltatásokra terjed ki, amelynek keretében fitness témájú újságírói tevékenységet is folytat. A felperes cég megalakításától kezdődően használja cégnevében a FITNESS megjelölést, rövidített neve Fitness Kft.

Az alperes alapítására 1998-ban PS M. Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. cégnévvel került sor, az alperes rövidített elnevezése PS M. Kft.

Az alperes 1999. december 14-én a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumnál (NKÖM) lap alapításra vonatkozó bejelentést tett. Eszerint "FITNESS" címmel a fitness életmód, az egészség megőrzés tárgykörben kíván lapot indítani, "internetes" közzététellel. A NKÖM 2000. január 10. napján nyilvántartásba vette a FITNESS című "internetes" időszaki lapot. Ezt követően az alperes kérelmére az Internet Szolgáltatók Tanácsa a www.fitness.hu domain nevet az alperes javára bejegyezte. A felperes 2000. február 14-én előterjesztett, és a www.fitness.hu <http://www.fitness.hu> domain név nyilvántartásba vétele iránt előterjesztett kérelmét elutasította.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az alperes azzal a magatartásával, hogy a www.fitness.hu domain nevet az interneten használja, névviseléshez való jogát megsértette. A jogsértés megállapításán túl a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének b), c) és d) pontja alkalmazásával kérte, hogy a bíróság tiltsa el az alperest a www.fitness.hu domain név használatától, kötelezze az alperest pertnerei tájékoztatására arról, hogy a domain név használatára a felperes kizárólagosan jogosult, továbbá rendelje el azt, hogy az Internet Szolgáltatók Tanácsa az alperestől vonja vissza a domain név használatát és azt a felperes javára regisztrálja.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Álláspontja szerint nem jelenti a felperes cégnevének használatát a www.fitness.hu domain név internetes használata. Egy cég nevét az 1997. évi CXLV. tv. 15. §-ának (3) bekezdése értelmében ugyanis a vezérszó és a társasági forma együttes megjelölése jelenti. Az általa regisztráltatott domain név cégformára utaló megjelölést nem tartalmaz, ezért jogosulatlan névhasználatról nem lehet szó. A felperes cégnevében szereplő vezérszó közhasználatú szó, amely számtalan cég nevében és egyéb formában is megjelenik, ezért a felperes a vezérszó kizárólagos használatára nem tarthat igényt.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. A regisztrációs szabályzat 5.1. és 5.4. pontja alapján megállapította, hogy egy meghatározott név csak egyetlen igénylő számára regisztrálható. Miután a "fitness" megjelölés az egészséges életmóddal összefüggésben széles körben elterjedt, általánosan használt kifejezés, ezért annak használata alapján nem lehet a felperes által végzett gazdasági tevékenységre következtetni. Ezért az alperes magatartását nem minősítette a felperes névviselési jogát sértőnek.

A felperes fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és megállapította, hogy a www.fitness.hu domain név használatával az alperes megsértette a felperes névviseléshez való jogát. Az alperest a további jogsértéstől eltiltotta, és elégtételadásként arra kötelezte, hogy a jogsértést megállapító ítéleti rendelkezésről 15 napon belül tájékoztassa a partnereit. Egyúttal feljogosította a felperest, hogy az Internet Szolgáltatók Tanácsánál a www.fitness.hu domain név visszavonását kezdeményezze. Határozatában kifejtette, hogy a jogi személyt a Ptk. 77. §-a értelmében neve alapján ismerik fel és különböztetik meg más jogi személyektől. A névválasztás jogában ezért az 1997. évi CXLV. tv. (továbbiakban: Ctv.) korlátokat állít fel, amellyel biztosítja, hogy a választott név más jogi személy névviselési jogát ne sértse, feleljen meg a névvalódiság, a névszabatosság és a névkizárólagosság elvének. A Ctv. 15. §-ának (3) bekezdése értelmében a cégkizárólagosság követelménye a cég rövidített elnevezésére is érvényes. A felperes rövidített nevében szereplő "Fitness" vezérszó a domináns elem, ezért attól függetlenül, hogy önmagában ez a szó mennyire közhasználatú, a felperes nevében (rövidített nevében) kiemelt jelentősége van, mert a vezérszó teszi lehetővé a felperes cég azonosítását, illetve más azonos vagy hasonló tevékenységű cégtől való megkülönböztetését. A domain név az internetes szolgáltatások körében névhasználatot jelent, mert a domain nevet igénylő saját magát egyedileg azonosítható módon kívánja megjeleníteni. Az alperes internetes honlapján a fitness, illetve fitnet.hu domain név a felperes cég tevékenységi körének megfelelő tartalommal jelenik meg, azt a látszatot keltve, mintha a felperes cég domain neve, illetve honlapja lenne. Mindezek alapján arra a következtetésre jutott, hogy az alperes a felperes cég névhasználatát sértve regisztráltatta a domain nevet. Emiatt állapította meg a jogsértést, és alkalmazta a Ptk. 84. §-a (1) bekezdésének a)-d) pontjában írt jogkövetkezményeket.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyása érdekében az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet a hírközlésről szóló 2001. évi XL. tv. (továbbiakban: Hkt.) 110. §-ában, illetve a távközlési szám- és címgazdálkodásról szóló 75/2000. (V. 31.) Korm. r. 2. §-ában írt rendelkezéseket sértve jutott arra a következtetésre, hogy a domain név használata a felperes névviselési jogát sérti. A domain név ugyanis címnek, és nem névnek minősül, azaz nem tartozik a "név" polgári jogi értelemben vett fogalmába, ugyanis nem egy személy azonosítására, hanem egy virtuális tartomány megjelölésére szolgál. Álláspontja szerint ezzel ellentétes jogfelfogás esetén sem sérti az alperes által regisztráltatott domain név a felperes névhasználathoz való jogát, mert az alperes az Internet Szolgáltatók Tanácsa Tudományos Egyesület (ISZT) 2000. március 1. napjáig hatályban volt regisztrációs szabályzatának 12.3. c) pontja értelmében - a hivatalosan nyilvántartásba vett - időszaki lap elnevezésével azonos domain név regisztrálását jogszerűen igényelhette. Miután a lap a NKÖM által vezetett nyilvántartásból nem került törlésre, ezért a jogerős ítélet az alperest jóhiszeműen szerzett jogainak gyakorlásában akadályozza. Arra is hivatkozott, hogy a névhasználati jog nem jelent abszolút értelemben vett kizárólagosságot. Ezt támasztja alá - álláspontja szerint - az a körülmény is, hogy a "fitness" szót további 152 cég használja a saját cégnevében. Ezért abban az esetben, ha az alperes által regisztráltatott domain név sérti a felperes névhasználati jogát, úgy a fent említett cégek névhasználati jogai is sérülnek, illetve ezek a cégek is sértik egymás névhasználati jogát. Arra is hivatkozott, hogy a cégnévben szereplő vezérszónak nincs egyedi jellege, ezért nem alkalmas arra, hogy bármely cég megkülönböztetését biztosítsa. Azzal is érvelt, hogy a peres felek tevékenységi köre egymástól jól elhatárolható: az alperes jelentős részben a fitness területét széles körben átfogó non profit jellegű szolgáltatást nyújt, ezzel szemben a felperes szakképesítéssel járó tanfolyamokat rendez "Fitness Akadémia" néven, ezért az interneten is fitnessakademia.hu domain nevet használ.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!