Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1997.5.241 Ha az ingatlanközvetítő egy zártkörű pályázaton meghirdetett ingatlan eladójának megbízottjaként eljárva - egy másik szerződés alapján, amelyről azonban az eladót nem tájékoztatta -, azt a "vevőt" közvetíti ki, akitől e tevékenysége miatt, ugyancsak közvetítői díjat vett fel vagy kötött ki szerződésben, ez utóbbi szerződés - mint a jó erkölcsbe ütköző - semmis [Ptk. 200. § (2) bek., 201. § (1) bek., 221. § (3) bek., 227. § (2) bek., 237. § 474. § (2) bek., 1990. évi VIII. tv.*, 13/1988. (XII. 27.) ÉVM r. 1. § a) pont].

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét - amelyben ingatlanközvetítői díj címén 9 375 000 Ft és ennek évi 44% kamata megfizetésére kérte az alperest kötelezni - elutasította, és a felperest 20 000 Ft perköltség megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolása szerint a B. Vállalat 1990 végén elhatározta, hogy átalakul gazdasági társasággá. Ezzel összefüggésben úgy döntött, hogy eladja a Budapesten a VI. kerület, A. út 9. szám alatt lévő irodaházát. Erről a szándékáról több cég, közöttük a felperes is értesült, és még a tender kiírása előtt ajánlatot tett az eladónak az ingatlan közvetítésére, aki átadta részére a tendercsomagot. A felperes időközben tudomást szerzett arról, hogy az alperes ingatlant keres megvételre, ezért felkereste az alperest, akitől 1991. június 19-én írásban megbízást kapott arra, hogy az A. út 9. szám alatt lévő ingatlan "ügyében eljárjon". Az ingatlanközvetítés díját a vételár 1%-ában határozták meg. Ezt követően a felperes - 1991. július 23-án - a B. Vállalat eladóval ingatlanközvetítésre szóló megbízási szerződést kötött 1% közvetítői díj ellenében, amelyben vállalta, hogy a szóban levő irodaházra vevőt "kutat" fel, és közreműködik az adásvételi szerződés megkötésében. A B. Vállalattól több cég - köztük a felperes - és több magánszemély felhívást kapott vételi ajánlat tételére. A B. Vállalat 1991. augusztus 29-én több ajánlatot - köztük az alperesét is - továbbította az ÁVÜ-höz, amely az alperest jelölte ki vevőként. Az adásvételi szerződést a B. Vállalat és az alperes hollandiai anyavállalata 1991. december 4-én megkötötte. A felperes az eladótól megkapta a kikötött díjat, az alperes azonban annak megfizetésétől elzárkózott. Az elsőfokú bíróság a fenti tényállás alapján arra a jogi következtetésre jutott, hogy a felperes az alperestől nem igényelheti jogszerűen az ingatlanközvetítői díjat. A felek között létrejött szerződést értelmezve úgy ítélte meg, hogy a megbízás, egy konkrét ingatlannal kapcsolatos tevékenységre vonatkozott, így - figyelemmel a módosított 13/1988. (XII. 27.) ÉVM rendelet 1. §-ának a) pontjára - felek szerződése nem minősül ingatlanközvetítésnek, mert nélkülözi a megbízás feltételeinek megfelelő ingatlan felkutatását. Megállapította, hogy a felek közötti szerződés megbízásnak minősül, amely az 1990. évi VIII. törvény 7. §-ának (3) bekezdésébe ütközik, ezért semmis. Zártkörű (meghívásos) pályázat esetén ugyanis az érdekelteket kell felhívni a pályázat benyújtására, ezért az ingatlanközvetítő cégnek küldött felhívás nem jogszerű. Az alperes egy zártkörű pályázaton meghirdetett ingatlanra nem adhatott megbízást a felperesnek, mert ilyen esetben ingatlanközvetítésről az érdekelt vevők viszonylatában nem lehet beszélni. Az alperes nyilatkozata képviseleti meghatalmazásnak sem tekinthető, mert annak lényeges feltételei hiányoznak, és a felperes a Ptk. 221. §-ának (3) bekezdése szerinti engedéllyel nem rendelkezett.

A felperes fellebbezése folytán a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletével, amelyet 10. sorszámú végzésével kijavított, az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 9 375 000 Ft-ot, ennek évi 44% kamatát és 1 100 000 Ft első és másodfokú perköltséget. Kötelezte továbbá a felperest arra, hogy 562 500 Ft másodfokú eljárási illetéket rójon le. Ítéletének indokolásában az első fokú ítéleti tényállástól részben eltérve a másodfokú bíróság azt állapította meg, hogy a felperes a tender meghirdetése után tett ajánlatott a B. Vállalatnak az irodaház eladásának közvetítésére, és az alperestől kapott megbízás birtokában kötött 1991. július 23-án megbízási szerződést a B. Vállalattal az ingatlan értékesítésére. A másodfokú bíróság jogi álláspontja szerint a vonatkozó jogszabály nem teszi a szerződés kötelező tartalmává a közvetítendő ingatlan felkutatását, ezért a szerződés egy már ismert ingatlan tekintetében is érvényesen létrejöhet. Nem eredményezi a szerződés érvénytelenségét az sem, hogy a felperes ugyanerre az ingatlanra az eladótól is kapott ingatlanközvetítői megbízást. Ezáltal a felperes szolgáltatása nem vált lehetetlenné, a szerződés nem sérti a jó erkölcsöt, és nincs érdekellentét az eladó és a vevő között, mivel az adásvételi szerződés megkötése mindkettőjük érdeke. A felek szerződése nem ütközik az 1990. évi VIII. törvény 7. §-ának (3) bekezdésébe sem, mert az alperes maga sem állította, hogy a törvénynek az állami vagyon elidegenítését korlátozó rendelkezéseit nem tartották be, és a jogszabály nem tiltja az értékesítés során az ingatlanközvetítői tevékenység igénybevételét. Az érvényes szerződést a felperes teljesítette, ezért a kikötött közvetítői díj megilleti.

A jogerős ítélet ellen az alperes törvénysértésre hivatkozva felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság által megállapított tényállás iratellenes annyiban, hogy a bizonyítékok alapján az ítéleti tényállástól eltérően tényként állapítható meg, hogy a felperes már 1991 tavaszán - a vételi megbízást megelőzően - megkapta a B. Vállalattól az eladói megbízást. Erről az alperest nem tájékoztatta. Az alperes számára tudott volt, hogy a perbeli ingatlan eladó, és a felperes is tudta, hogy az alperesnek erre az ingatlanra van szüksége, így semmilyen tevékenységet nem kellett végeznie az ingatlan felkutatása érdekében. A felperes a szerződés kidolgozásában és megkötésében sem működött közre, így a szerződés alapján semmilyen tényleges tevékenységet nem látott el. A másodfokú bíróság nem is állapított meg tényszerűen olyan felperesi szolgáltatást, amelynek alapján a felperes ellenszolgáltatásra tarthatna igényt. Ilyen körülmények között az alperes marasztalása sérti a Ptk. 201. §-ának (1) bekezdését. A másodfokú bíróság megsértette a Pp. 221. §-át, amikor nem indokolta meg, hogy miért lehetséges egy egyszeri tevékenységet kétszeresen értékelni. Az alperes álláspontja szerint a felperes tevékenysége - ha volt ilyen - csak az eladói megbízáshoz fűződhetett, hiszen ennek alapján az volt a dolga, hogy eladja az ingatlant. Így ezen kívül nem lehetett olyan sajátos tevékenysége, amelyet az alperes részére és érdekében végezhetett volna. A jogerős ítélet a Ptk. 227. §-a (2) bekezdésének figyelmen kívül hagyása miatt is törvénysértő. Az alperes álláspontja szerint a jogerős ítélet ellentétes a Ptk. 474. §-ának (2) bekezdésében foglaltakkal, valamint a 200. §-ának (2) bekezdésével is. Egy szerződés ellentétes pozícióban részt vevő alanyai közötti érdekazonosságról, közös érdekről nem lehet beszélni. A megbízotti tevékenység a megbízó érdekében végzett tevékenység. A közvetítő a megbízó javára keres ingatlant, és az ő érdekében folytat tárgyalásokat, az ő érdekeit tükröző szerződés létrehozására törekszik. A felperes azt követően szerződött az alperessel, hogy már több hónapja dolgozott az eladónak, az ilyen szerződés amorális, ezért a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése értelmében semmis. Semmis a szerződés az 1990. évi VIII. törvény 7. §-a alapján is. A pályázati értékesítési rendszer jellegzetességei önmagában kizárják a közvetítői tevékenységet, hiszen az ingatlan adatait a pályázat tartalmazza, a felek a pályázat útján kerülnek egymással kapcsolatba, és a feltételek adottak. Sérelmezte, hogy a másodfokú bíróság az általa felhozott két érvénytelenségi okról - a megtévesztés és a feltűnő értékaránytalanság - "megfeledkezett" és nem tett eleget indokolási kötelezettségének. Végezetül utalt arra, hogy az irreálisan magas perköltség megítélését semmi sem támasztja alá.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!