Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2021.26 BIZONYÍTÁSI KÖTELEZETTSÉG ÉS KÉRELEMHEZ KÖTÖTTSÉG - A CSTV. 33/A. §-A ALAPJÁN INDULT PERBEN

I. A Cstv. 33/A. §-a (5) bekezdésének 2017. július 1-jétől hatályos rendelkezése nem törvényi vélelmet tartalmaz, hanem a bizonyítási kötelezettségre vonatkozó szabályt ír elő, miszerint ebben az esetben a vezető tisztségviselőnek kell bizonyítania, hogy vezetői tisztségének tartama alatt nem következett be fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet, vagy ha ilyen körülmény fennállt, akkor a vezetési feladatai során a hitelezők érdekeit is figyelembe vette [Cstv. 33/A. § (5) bekezdés].

II. Ha a Cstv. 33/A. §-a alapján indított perben a felperes az alperes felelősségét vagyoncsökkentő magatartásra alapozza, akkor a vagyoncsökkenés tényállási elem és ilyenként bizonyítandó tény, a bíróság pedig ehhez a kereseti kérelemhez - ideértve a vagyoncsökkenés felperes által állított mértékét - kötve van, így eljárási szabálysértés az, ha az ítéletében ezen a kereseti kérelmen túlterjeszkedik [Cstv. 33/A. § (5) bekezdés, Pp. 342. § (1) bekezdés].

Az alperes 2014. január 14-től a felperes (a továbbiakban úgyis mint adós) gazdasági társaság önálló képviseleti joggal rendelkező vezető tisztségviselője volt.

A felperes felszámolását a törvényszék a 2013. november 7-én benyújtott hitelezői kérelemre, 2014. május 9-ei kezdő időponttal rendelte el.

Az alperes, a felperes képviselőjeként a felszámolás kezdő időpontját követően nem tett eleget az iratátadási kötelezettségének, tevékenységet záró mérleget nem készített. Úgyszintén nem tett eleget a 2013. évre vonatkozóan a beszámolókészítési és letétbe helyezési kötelezettségének.

Az alperes, a felperes képviselőjeként 2014. január 20-án megbízási szerződést kötött a H. Kft.-vel, amely szerződésben a H. Kft. vállalta, hogy a reorganizációs eljárás és folyamat során annak gyakorlati megvalósítása, rövid és középtávú üzleti célok elérése érdekében menedzsmentszolgáltatást biztosít az adós részére. A megbízási díjat a szerződő felek 1 600 000 Ft + áfa/hó összegben határozták meg. Ez alapján a szerződés alapján a H. Kft. 2014. január 14-től az alperest biztosította ügyvezetőként.

Az alperes, a felperes képviselőjeként 2014. január 20-án tanácsadói szerződést is kötött a H. Kft.-vel, amelyben a felek rögzítették, hogy a felperes működésében nehézségek léptek fel, melyek hátrányosan befolyásolják az alap- és a kiegészítő tevékenységek ellátását is, ezért a felperes reorganizációra szorul. Az alperes megbízta a H. Kft.-t, hogy komplex reorganizációs programot készítsen el, és annak gyakorlati megvalósítása során - külön megállapodás esetén - tevékenyen működjön közre. A szerződésben kikötött megbízási díj 390 000 000 Ft + áfa volt.

A H. Kft. 2014. április 2-án 340 000 000 Ft + áfa, összesen 431 800 000 Ft összegről állított ki számlát a felperes részére, 2014. április 10-i fizetési határidővel. A felperes 2014. január 17-én 100 000 000, február 13-án 5 500 000, 2014. február 13-án 40 000 000, 2014. február 27-én 6 500 000, mindösszesen 152 000 000 Ft-ot utalt át a H. Kft.-nek.

A felperes felszámolója a törvényszéken 2014. augusztus 25-én előterjesztett keresetében a felperesnek a H. Kft.-vel 2014. január 20-án megkötött szerződéseit a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 40. § (1) bekezdés a)-c) pontjai alapján megtámadta. A törvényszék a 2017. június 17-én jogerőre emelkedett ítéletében kötelezte a H. Kft.-t, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 321 059 976 Ft tőkét és annak a járulékait. Az ítélete indokolásában megállapította, hogy a felperes és a H. Kft. között 2014. január 20-án megkötött tanácsadói szerződés a Cstv. 40. § (1) bekezdés b) pontja alapján érvénytelen, ezért a H. Kft. a felperes részére - az általa készített üzleti terv szakértői bizonyítással megállapított - 400 000 Ft és a felperes által a részére kifizetett megbízási díj különbözetének a visszafizetésére köteles.

A H. Kft. felszámolás alá került, a felszámolója a felperes részére behajthatatlansági nyilatkozatot állított ki.

2014. március 18-án az alperes által képviselt felperes, továbbá a - felperessel azonos cégcsoportba tartozó - F. Kft. és a T.V. Kft. mint engedményezők, a H. Kft.-vel mint engedményessel engedményezési szerződést írtak alá, amelyben a felperesi cégcsoporthoz tartozó cégek képviseletében eljáró alperes a D-T. Kft. részére értékesített élősertés-eladásból származó ellenértéket 267 564 000 Ft + áfa összeg erejéig a H. Kft.-re engedményezte, egyúttal rögzítették azt is, hogy a megbízási szerződés alapján ezen összeggel a felperes tartozik a H. Kft.-nek. Az engedményezési szerződés alapján a D-T. Kft. 169 459 076 Ft-ot fizetett meg a H. Kft. részére.

Az alperes, a felperes képviseletében eljárva, továbbá a F. Kft. 2014. április 4-én megállapodást kötöttek, amelyben a felperes a F. Kft. 571 500 000 Ft tartozását elengedte.

A felperes a módosított keresetében - a Cstv. 33/A. § (1) bekezdése alapján - annak a megállapítását kérte, hogy az alperes a felperes fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetében a feladatait nem a hitelezők érdekeinek a figyelembevételével látta el, és ezzel összefüggésben a felperes vagyona csökkent. A vagyoncsökkenés mértékét a tanácsadói szerződés alapján kifizetett összeg, továbbá a tartozáselengedés figyelembevételével 892 559 976 Ft-ban jelölte meg. A fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztének időpontját 2013. június 28. napjában határozta meg. Az alperes vagyoncsökkenést okozó magatartásán túl hivatkozott a Cstv. 33/A. § (5) bekezdésében foglalt törvényi vélelemre is.

Az alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Vitatta a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkezését. Hivatkozott arra, hogy a Cstv. 31. §-ában foglalt kötelezettségeinek önhibáján kívül nem tett eleget. Előadta, hogy a felszámolási eljárás elrendelését követően a felszámoló képviselői kizárták a felperesi gazdasági társaság irodáiból, ezért a társaság iratanyagához és könyveléséhez nem fért hozzá.

Hivatkozott arra is, hogy ügyvezetői tevékenysége a felperesi gazdasági társaság fizetőképességének a fenntartására irányult, ezáltal a hitelezők érdekeit maximálisan figyelembe vette.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét megalapozottnak találta.

A legutolsó közzétett éves beszámoló adatai alapján megállapította, hogy a felperes 2012. december 31-én 1 598 000 Ft pénzeszközzel rendelkezett, míg rövid lejáratú kötelezettségeinek összege 3 123 633 000 Ft volt. Tekintve, hogy a felperes rövid lejáratú kötelezettségeinek összege nagyságrenddel haladta meg mozgósítható, likvid pénzeszközeinek összegét, kétséget kizáróan megállapíthatónak tartotta azt, hogy a felperes az általa megjelölt időpontban, sőt már azt megelőzően is fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben volt.

Az elsőfokú bíróság vizsgálta, hogy a perben fennáll-e a Cstv. 33/A. § (5) bekezdésében foglalt ún. törvényi vélelem.

Ennek keretében tényként állapította meg, hogy az alperes nem tett eleget a Cstv. 31. § (1) bekezdésében foglalt iratátadási kötelezettségének, továbbá nem készítette el a tevékenységet záró mérleget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!