A Pesti Központi Kerületi Bíróság P.92047/2014/8. számú határozata ingó kiadása tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 233. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 200. §, 207. §, 374. §, 375. §, 522. §, 523. §, 1996. évi CXII. törvény (Hpt.) 210. §, 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 87. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bíró: Vargáné dr. Gerényi Mónika
Kapcsolódó határozatok:
*Pesti Központi Kerületi Bíróság P.92047/2014/8.*, Fővárosi Törvényszék Pf.630922/2015/6., Kúria Pfv.21202/2015/4.
***********
Pesti Központi Kerületi Bíróság
19.P. 92.047/2014/8.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság
a Budapesti 1. számú Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Répászky Miklós ügyvéd (...) által képviselt
felperesnek
dr. Révész Mária jogtanácsos (... által képviselt
alperes ellen
ingó kiadása iránti perében meghozta az alábbi
Í T É L E T E T
Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül adja át a felperesnek a X. forgalmi rendszámú, Suzuki SX4 1.6 GS típusú gépkocsi törzskönyvét és fizessen részére 43.225,- (Negyvenháromezer-kétszázhuszonöt) forint perköltséget.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye, melyet jelen bíróságnál a Fővárosi Törvényszékhez címezve írásban kell benyújtani 3 példányban.
A felek a fellebbezési határidő lejárta előtt közösen kérhetik a fellebbezés tárgyaláson kívüli elbírálását.
Ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által előlegezett költség megfizetésére vonatkozik, az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, vagy az ítélet indokolása ellen irányul, a fellebbező fél a fellebbezésében kérheti a tárgyalás megtartását.
I N D O K O L Á S
A felperesi adós és az alperesi finanszírozó között 2007. május 16. napján kölcsönszerződés jött létre a felperes által megvásárolt X forgalmi rendszámú Suzuki SX4 1.6 GS típusú gépkocsi vételárának kiegyenlítése tárgyában. Az alperes által nyújtott kölcsön összege 3.540.000,- Ft, a szerződés futamideje 120 hónap volt.
A kölcsönszerződés megkötésével egyidejűleg a felek a felperesnek a kölcsönszerződésből eredő fizetési kötelezettségei biztosítására vételi jogot kötöttek ki a felperes tulajdonát képező, kölcsönből megvásárolt gépkocsira, valamint a vételi jog biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom került kikötésre az alperes javára, amely a gépjármű törzskönyvébe és a forgalmi engedélybe bejegyzésre került. A gépjármű törzskönyvét ezt követően az Okmányiroda a felperes rendelkezése szerint az alperes részére küldte meg az opciós jog bejegyzését követően.
E megállapodás 4. pontja egyebek mellett tartalmazza, hogy a forgalmi engedélyre, a gépjármű törzskönyvre, az érvényesítő címkére vonatkozó egyéb rendelkezéseket a kölcsönszerződés egyedi és általános része tartalmazza. A kölcsönszerződés egyedi része szerint a gépjármű törzskönyv jogosultja az alperes, a kölcsönszerződés általános része pedig a 4. pontban tartalmaz erre vonatkozó rendelkezéseket.
A kölcsönszerződés egyedi részének aláírásával a felperes tudomásul vette, hogy a kölcsönszerződés kizárólag az Általános Szerződési Feltételekkel - illetve annak esetleges módosításával - együtt érvényes, amelynek vételi jogos és az adásvételi szerződéssel együtt történő átvételét az adós a szerződés aláírásával is igazolta.
Az Általános Szerződési Feltételek 4. pontja szerint az adós tudomásul vette, hogy a finanszírozó javára a gépjármű törzskönyvébe bejegyzésre került korlátozásokat a kölcsönszerződésből eredő tartozása maradéktalan kiegyenlítéséig nem jogosult töröltetni és ezen időpontig kizárólag a finanszírozó jogosult a törzskönyv hatóságtól történő átvételére és őrzésére, valamint az a feletti rendelkezésre. Az ÁSZF ezen pontja kimondja azt is, hogy a finanszírozó a birtokába került törzskönyvet a szerződés megszűnését követően akkor bocsátja az adós rendelkezésére, ha az adós a szerződésből eredő valamennyi fizetési kötelezettségének maradéktalanul eleget tett.
Az ÁSZF - a 4. pont kivételével - a szerződés részévé vált, mert a felperes azt aláírásával igazoltan átvette és azzal, hogy a kölcsönszerződést aláírta, elfogadta annak tartalmát. Az ÁSZF 4. pontja mint a vételi jogról szóló megállapodástól lényegesen eltérő rendelkezés külön tájékoztatás és kifejezett elfogadás hiányában nem vált a szerződés részévé.
A vételi jog alapításáról szóló megállapodás 9. pontja szerint a vételi jog a kölcsönből finanszírozott gépjármű forgalmi engedélyének a kötelezett, mint tulajdonos nevére történő kiállításától számított 5 évig illeti meg a finanszírozót. E pont második bekezdése kimondja, amennyiben a finanszírozó vételi jogával eddig az időpontig nem él és/vagy a kötelezettnek az 1. pontban hivatkozott kölcsönszerződés szerinti fizetési kötelezettsége maradéktalanul kiegyenlítésre kerül, a finanszírozó vételi joga megszűnik. A harmadik bekezdése szerint, amennyiben a finanszírozó vételi joga a fentiek szerint megszűnt, úgy a birtokában lévő, a vételi jog tárgyát képező gépjármű törzskönyvét, valamint a finanszírozó javára a forgalmi engedélybe és gépjármű törzskönyvébe bejegyzett rendelkezési korlátozás, illetékes hatóságnál történő töröltetéséhez szükséges nyilatkozatot haladéktalanul kiadja kötelezett részére.
A perbeli kölcsönszerződés aláírásával egyidejűleg a felperes, mint eladó, és az alperes, mint vevő között halasztó hatályú adásvételi szerződés jött létre, melynek hatálybalépése időpontjaként a felek, egyebek mellett az azt követő napot határozták meg, amikor a kölcsönszerződés azonnali hatállyal felmondásra került és a vevő, mint finanszírozó által kikötött vételi jog bármely okból nem gyakorolható, illetőleg megszűnt. Az adásvételi szerződés 7. pontja értelmében, amennyiben az adásvételi szerződés a fentiek szerint hatályba lépett, a vevő jogosult az adásvétel tárgyát azonnal birtokba venni. Amennyiben a vevő fenti jogával nem él, úgy az eladó köteles az adásvétel tárgyát a hatálybalépést követő 8 napon belül a vevő által meghatározott helyen birtokba adni rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban, a gépjármű valamennyi forgalmi, biztosítási okmányával és kulcsaival együtt. Az adásvételi szerződés 11. pontja szerint, amennyiben ezen szerződés alapján az alperes mint vevő a gépjármű tulajdonjogát nem szerzi meg, és a felperes mint eladó, a kölcsönszerződésből eredő valamennyi tartozását maradéktalanul kiegyenlíti, úgy az adásvételi szerződés megkötésének időpontjára visszamenő hatállyal megszűnik. Ezen esetben a vevő haladéktalanul kiadja az eladó részére az adásvétel tárgyát képező gépjármű vevő, mint finanszírozó birtokában lévő törzskönyvét.
A vételi jogról szóló megállapodás 9. pont második bekezdése, valamint a halasztott hatályú adásvételi szerződés semmis.
A perbeli gépjármű forgalmi engedélye 2007. június 8. napján került kiállításra a felperes nevére. Az alperest megillető vételi jog 5 év elteltével, azaz 2012. június 8. napján megszűnt, melyre tekintettel az alperes kiadta a gépjármű-nyilvántartásba bejegyzett opciós jog törléséhez szükséges nyilatkozatát, azonban a gépjármű törzskönyvének felperes részére történő kiadását megtagadta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!