Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.11.633 Az érdemi döntés meghozatalánál a bíróság a kereseti kérelemhez kötve van, közigazgatási perben a fellebbezésben, illetőleg a felülvizsgálati kérelemben nem lehet olyan jogszabálysértésre hivatkozni, amit a felperes kereseti kérelme nem tartalmazott [Pp. 215. §, 247. §, 273. § (5) bek.].

A felperest az APEH megyei igazgatósága határozatával 1991. évre 513 000 Ft vállalkozási nyereségadó-különbözet megfizetésére kötelezte. Az elsőfokú adóhatóság 156 000 Ft bírság, valamint 54 000 Ft késedelmi pótlék megfizetését is elrendelte.

A felperes fellebbezést nyújtott be az elsőfokú adóügyi határozat ellen, amelynek következtében az alperes határozatával az első fokú határozatot helybenhagyta.

A felperes az alperes jogerős határozata ellen keresetet nyújtott be, és kérte annak bírósági felülvizsgálatát. Kereseti kérelmében a felperes a számára előírt fizetési kötelezettségek törlését kérte, tekintettel arra, hogy az alperes tévesen értékelte a felperes által 199 I. évben megkötött lízingszerződést, azt adásvételi szerződésnek minősítve. Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Döntésének indokolása szerint a felperes által 1991. november 11-én átvett 2 db Citroén furgon tehergépkocsit adásvételi szerződéssel szerezte meg a felperes. A Ptk. 365. §-ának (1) bekezdése szerint a felperes által kötött szerződés adásvételi szerződésnek minősül, ezért az alperes helyesen járt el, amikor az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. törvény 1. §-ának (7) bekezdése alapján a szerződést valódi tartalma szerint minősítette.

Mivel az 52/1988. (XII. 24.) PM rendelet 4. számú mellékletének 5/d) pontja szerint termelési és kezelési költségként csak a bérleti díj számolható el, jogszerűen járt el az adóhatóság, amikor a vételár költségkénti elismerését nem fogadta el.

A felperes fellebbezést nyújtott be az elsőfokú bíróság keresetet elutasító ítélete ellen. Fellebbezésében kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság ítélete egyetlen elemből, a lízingdíj egy összegben történő átutalásából vont le következetéseket, megsértve ezzel a szerződési szabadság és a felek szabad akaratának jogelvét. A társaságiadó-törvény a lízingre vonatkozóan csak a lízingidőt szabályozta, a felperes a lízingszerződés megkötésekor a jogszabályban meghatározott lízingidőt vette figyelembe.

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A másodfokú bíróság ítélkezése alapjául elfogadta az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást és az abból levont helyes jogi okfejtést. A másodfokú bíróság ítéletének indokolási része a fellebbezés jogi érvelésére kifejtette a lízingszerződés tartalmi elemeit, megállapítva, hogy a lízingszerződés olyan tartós bérleti jogviszonyt hoz létre, amelyben a lízing futamidejének a végén a használónak lehetősége van külön jognyilatkozattal a lízing tárgyát maradványértéken megvásárolnia. Lehetséges azonban olyan lízingszerződés is, amelyben a használót e jog nem illeti meg. A fizetési ütemezésre vonatkozóan a másodfokú bíróság ítéletének indokolási része kifejti, hogy a megkötött lízingdíj nem a bérleti díjra jellemző időszakonkénti visszatérő részletekben került kifizetésre, hanem azt lényegében véve, egy összegben fizették ki a lízingszerződés megkötésekor, ugyanakkor adásvételi szándékra utaló kárveszélyviselésre vonatkozó rendelkezéseket is tartalmazott a felperes által lízingszerződésnek minősített szerződés.

A felperes a jogerős másodfokú ítélet ellen felülvizsgálati kérelmet nyújtott be, amelyben kérte a Legfelsőbb Bíróságot, hogy állapítsa meg a vállalkozási nyereségadóról szóló, az 1989. évi XLIV. az 1990. évi XLIX. és az 1990. évi XCIX. törvényekkel módosított 1988. évi IX. törvény 13/A. §-ában foglaltak megsértését, és ennek alapján a másodfokú bíróság ítéletét változtassa meg, valamint az alperest kötelezze 43 000 Ft vállalkozási nyereségadó-hiány 21000 Ft bírság és 5000 Ft késedelmi pótlék, összesen 69 000 Ft visszatérítésére. A felülvizsgálati kérelem indoklásaként a felperes előadta, hogy a felperes mint belföldi természetes személyekből álló korlátolt felelősségű társaság a vállalkozási nyereségadóról szóló törvény 13/A. §-ának (3) bekezdése alapján naptári napokkal arányosan 50%-os mértékű adóvisszatartás formájában igénybe vehető adókedvezményre jogosult lett volna, ugyanakkor a jelen eljárás tárgyát képező adóhatósági határozatok és a bírósági felülvizsgálat is figyelmen kívül hagyta ezt a tényt, és nem állapította meg a kedvezményt az adóhiány megállapításánál.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!