Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2003.867 Jogszabály nem tiltja, hogy az eladó olyan dologra kössön adásvételi szerződést, ami a szerződés időpontjában még nem áll tulajdonában. Ilyen esetben az eladó köteles a dolog tulajdonjogát megszerezni annak érdekében, hogy azt a vevőre átruházhassa. Az átruházásért jogszavatosság terheli [Ptk. 117. § (3) bek., 365. § (1) bek., 367. § (2) bek., 375. § (1) bek., 1972. évi 31. tvr. 30. § (1) bek. a) pont, 27/1972. (XII. 31.) MÉM r. 86. §, Pp. 51. § a) pont, 213. § (2) bek., 215. §].

A földhivatalánál, a B.-i 5201 számú tulajdoni lapon 10385/1. hrsz; az 5202 számú tulajdoni lapon 10386 hrsz., valamint az 5214 számú tulajdoni lapon 10395/2. hrsz. alatt felvett ingatlanok a B.-i Önkormányzat tulajdonában álltak. A három ingatlan tekintetében az önkormányzat 1996. augusztus 30-án csereszerződést kötött a perben nem álló G. H. Rt.-vel, amelyben más ingatlanok ellenében a G. H. Rt.-re ruházta azok tulajdonjogát. A G. H. Rt. tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét az ingatlan-nyilvántartásban a földhivatal széljegyzésbe vette. A három ingatlan műszaki összevonásával és újabb megosztásával négy új - 10385/3-4-5-6. hrsz. alatt ingatlant kívántak kialakítani. A felperes az ingatlanokra a G. H. Rt. eladóval 1996. december 13-án adásvételi szerződést kötött. A felperes tulajdonjog bejegyzés iránti kérelmét a földhivatal ugyancsak széljegyzésbe vette.

Az I. r. alperes az 1997. június 30-án kötött kölcsönszerződéssel 540 000 000 Ft kölcsönt nyújtott a felperesnek. A kölcsönszerződést egyéb mellett a felperes által megvásárolt említett ingatlanokra alapított jelzálogjoggal biztosították. Az 1998. augusztus 13-án kelt szerződésmódosítás szerint a felperes vételi jogot engedett az I. r. alperesnek a kizárólagos tulajdonába kerülő, de az ingatlan-nyilvántartás szerint még az önkormányzat tulajdonában álló három ingatlanra. A felperes és az I. r. alperes 1998. augusztus 13-án a vételi jog alapítására vonatkozóan külön megállapodást is kötöttek, eszerint a vételi jog az újonnan kialakítandó négy ingatlan közül a 10385/3., 4., 5. hrsz. alatti ingatlanokra terjed ki, tekintve, hogy a 10385/6. hrsz. alatti ingatlan az Önkormányzat tulajdonába került. Az opciós vételárat 413 000 000 Ft-ban + áfában határozták meg.

Az I. r. alperes a vételi jog gyakorlására a II. r. alperes jogelődjét a H. Kft.-t (a továbbiakban: a II. r. alperest) jelölte ki. A II. r. alperes 1998. szeptember 10-én bejelentette, hogy élni kíván a vételi jogával. A felek az opciós szerződést 1998. szeptember 25-én módosították. A felperes ellen felszámolási eljárás indult, annak kezdő időpontja 1998. december 7-e.

A felperes a módosított keresetében elsődlegesen az 1998. augusztus 13-án kötött opciós szerződés és annak 1998. szeptember 25-ei módosítása érvénytelenségének megállapítását kérte. Másodlagos kereseti kérelmében - a Ptk. 201. §-ának (2) bekezdésére alapítva - megtámadta a szerződést és a szerződés érvénytelenségének a megállapítását kérte a szolgáltatás és ellenszolgáltatás feltűnő aránytalanságára tekintettel; harmadlagos kereseti kérelmében a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése szerint fedezetelvonó jellege miatt a szerződés relatív hatálytalanságának megállapítását kérte. Ez utóbbi keresetében arra hivatkozott, hogy a szerződéssel az alperesek elvonták egy másik hitelező a P. Rt. kielégítési alapját.

Az alperesek a kereset elutasítását kérték. A perbe a felperes pernyertessége érdekében az R. A. Rt. beavatkozott. A felperes kérelmére a jelen per megindításának tényét a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

A földhivatal a G. H. Rt. tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmét alaki okokból jogerősen elutasította.

A jelen per alperesei, valamint Cs. K. magánszemély, továbbá a T. Kft. és az R. Kft. a bíróságnál pert indítottak az ingatlan-nyilvántartásban az ingatlan tulajdonosaként bejegyzett B.-i Önkormányzat I. rendű, valamint M. C. Ügynökség II. r. alperesek ellen a tulajdonjoguk megállapítása végett. Az alperesek elismerése folytán a bíróság 2000. június 6-án kelt ítéletében megállapította, hogy mindhárom - eredeti helyrajzi szám alatt szereplő - ingatlan 1/20 tulajdoni illetősége Cs. K., 1/20 tulajdoni illetősége a T. Kft., 1/20 tulajdoni illetősége az R. Kft., 12/20 tulajdoni illetősége a II. r. alperes tulajdonában áll. Megállapította, hogy nevezettek a tulajdoni illetőségüket vétel jogcímén szerezték. A földhivatal nevezettek tulajdonjogát a jelen per kimenetelétől függő hatállyal az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte. Valamennyi ingatlan 5/20 része a B.-i Önkormányzat tulajdonában maradt.

Az elsőfokú bíróság a jelen perben megállapította, hogy a felperes és az I. r. alperes között 1998. augusztus 13-án létrejött opciós szerződés, valamint annak az 1998. szeptember 25-én kelt módosítása érvénytelen, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek egyetemlegesen 15 000 000 Ft perköltséget és az államnak 750 000 Ft elsőfokú eljárási illetéket. Ítéletének indokolása szerint a Ptk. 117. §-ának (3) bekezdése értelmében az ingatlan tulajdonjogának megszerzéséhez annak telekkönyvi bejegyzése is szükséges, - és mert a G. H. Rt. bejegyzési kérelmét az illetékes földhivatal jogerősen elutasította - a G. H. Rt. nem szerezte meg az ingatlanok tulajdonjogát. A felperes a tulajdonjogát maga is a G. H. Rt.-vel kötött adásvételi szerződésre alapította, az ingatlanok tulajdonjogát ezért a felperes sem szerezte meg, így azokra az I. r. alperessel a Ptk. 375. §-ának (1) bekezdése szerinti opciós szerződést nem köthetett. Tekintve, hogy a szerződés a Ptk. 117. §-ának (3) bekezdésébe ütközik, az a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint a módosításával együtt semmis. Alaptalannak ítélte a felperes másod- és harmadsorban előterjesztett keresetét is, és azokat elutasította.

Az ítélet ellen valamennyi peres fél fellebbezett. A felperes fellebbezésében a másodlagos és a harmadlagos kereseti kérelmének elutasítását sérelmezte. Arra hivatkozott, hogy az elsődleges kereseti kérelmének a bíróság helyt adott, ezért a további kereseti kérelmek tárgyában döntést nem hozhatott volna. Azzal, hogy döntést hozott a másodlagos és a harmadlagos kérelem tekintetében is, túlterjeszkedett a kereseti kérelmen.

Az I. r. alperes fellebbezésében az ítélet megváltoztatását és a kereset teljes elutasítását kérte. Előadta, hogy a hivatkozott másik ügyben hozott ítélet rendelkező része megállapította, miszerint a II. r. alperes a G. H. Rt., valamint a felperes közbenső szerzésén keresztül szerezte meg az ingatlanok tulajdonjogát. A közbenső szerzők tulajdonjoga bejegyzésének elmaradása a Legfelsőbb Bíróság XXV. számú Polgári Elvi Döntése alapján a közvetlen jogszerzők tulajdonjogának megállapítását nem akadályozta. Tekintve, hogy a felperes maga is azt állította, hogy nem szerezte meg az ingatlan tulajdonjogát, nem volt jogosult a jelen per megindítására. Előadta továbbá, hogy a hivatkozott ítélet anyagi jogereje a Pp. 229. §-ának (1) bekezdése szerint kizárja a jelen per megindíthatóságát. Az ítélet mindenkivel szemben hatályos, azt utóbb megállapítási perben vita tárgyává tenni nem lehet.

A II. r. alperes fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte. Fellebbezésének indokolásában ugyanazokat az érveket hozta fel, mint az I. r. alperes, azon túl sérelmezte a felperes részére megállapított perköltség összegét és annak leszállítását kérte.

A felperes a fellebbezési ellenkérelmében az általa a fellebbezésében előadottakon túl az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A fellebbezések a következők szerint részben alaposak.

Az elsőfokú bíróság a jogszabályok téves értelmezésével minősítette a Ptk. 117. §-a (3) bekezdésébe ütközőnek - ezáltal semmisnek - a perbeli opciós szerződést és annak módosítását. A Ptk. 117. §-ának (3) bekezdése szerint ingatlan tulajdonjogának az átruházásához az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen felül a tulajdonos változásnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges. E jogszabályhely azonban nem érinti a vagyonátruházás jogcímét megalapozó egyes szerződések, így az adásvételi szerződés kötelmi jogi szabályait. A Ptk. 365. §-ának (1) bekezdése értelmében adásvételi szerződés alapján az eladó köteles a dolog tulajdonjogát a vevőre átruházni és a dolgot a vevő birtokába bocsátani. Jogszabály nem tiltja, hogy az eladó olyan dologra kössön adásvételi szerződést, ami a szerződése időpontjában még nem áll a tulajdonában. Ilyen esetben az eladó köteles a dolog tulajdonjogát megszerezni annak érdekében, hogy azt a vevőre átruházhassa, az átruházásért jogszavatosság terheli. Ekkor az adásvételi szerződés nem érvénytelen, hanem a szerződés alapján az eladó kötelessége az eladott ingatlan tulajdonjogának megszerzése és a telekkönyvi állapot rendezése. A Ptk. 367. §-ának (2) bekezdése szerint az eladó viseli az átadással és az ingatlan-nyilvántartásban feltüntetett állapot rendezésével kapcsolatos valamennyi költséget. Az időközben hatályon kívül helyezett, de az opciós szerződés megkötésének időpontjában hatályban volt, ezért a jelen perben még irányadó, az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. tvr. végrehajtása tárgyában kiadott 27/1972. (XII. 31.) MÉM rendelet (továbbiakban: Vhr.) 86. §-a szerint tulajdonjogot azzal szemben lehet bejegyezni, aki az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonosként szerepel, vagy pedig azzal szemben, aki az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonostól bejegyzés nélkül szerzett tulajdonjogot, illetőleg érvényes szerződés alapján vagy más jogcímen tulajdoni igényt. Utóbbi esetben bejegyzésre alkalmas okirattal kell igazolnia a közbenső jogszerzést, és erre a bejegyzésben utalni kell. A Ptk. 375. §-ának (1) bekezdésében szabályozott vételi (opciós) jog az adásvételi szerződésnek egy különös a Ptk.-ban külön szabályozott esete, így ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá - a jogszabályban írt eltéréssel - mint az adásvételi szerződésre. A II. r. alperes a perbeli ingatlanok tekintetében kérte is a tulajdonjogának a bejegyzését, és e kérelmet a földhivatal a jelen per kimenetelétől függő hatállyal teljesítette.

A Legfelsőbb Bíróság már több, - így a PJD IV. kötet 179. és 180. sorszáma, valamint a VI. kötet 246. sorszáma alatt közzétett - eseti döntésében kimondta, hogy az ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés érvényességét nem érinti és a vevő tulajdonszerzésének nem akadálya, ha az eladó tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba nem jegyezték be, de szerződés alapján kötelmi jogcímet szerzett arra, hogy a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezzék. Mindezek alapján megállapítható, hogy az opciós szerződés nem ütközött jogszabályba, ezért annak semmisségét tévesen állapította meg az elsőfokú bíróság.

Alaptalanul hivatkoztak az alperesek arra, hogy a megállapítási keresetnek hiányoztak a Pp. 123. §-ában írt feltételei. A felperes teljesítést az 1972. évi 31. tvr. 30. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerint nem kérhetett, mert nem volt nyilvántartott joga és a bíróság jogerős ítélete alapján történt bejegyzés sem volt még hatályos, viszont az opciós szerződésből eredő kötelezettség alóli mentesüléshez jogi érdeke fűződött.

Alappal hivatkozott a felperes a fellebbezésében arra, hogy az elsőfokú bíróság a másodlagos és harmadlagos kereset elbírálásával túlterjeszkedett a kereseti kérelmen. Az iratokból megállapítható, hogy a felperes a másodlagos és harmadlagos kereseti kérelmet eshetőlegesen terjesztette elő, azok elbírálását csak arra az esetre kérte, ha az elsőfokú bíróság az elsődleges, kereseti kérelmét elutasítaná. Amennyiben tehát a bíróság az elsődleges keresetnek helyt ad, a többi kereseti kérelem tárgytalanná válik, abban érdemi döntést nem hozhat. Az elsőfokú bíróság azzal, hogy az eshetőlegesen előterjesztett másodlagos, mind a harmadlagos kereseti kérelem tárgyában döntést hozott, - annak ellenére, hogy az elsődleges kereseti kérelemnek helyt adott - túlterjeszkedett a kereseti kérelmen, és ezzel súlyos eljárási szabálysértést követett el. (Pp. 215. §)

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének azt a rendelkezését, amellyel a felperes elsődleges keresetének helyt adott, a Pp. 213. §-ának (2) bekezdése értelmében hozott részítéletben a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése szerint megváltoztatta, és e tekintetben a felperes keresetét elutasította. A másodlagos és harmadlagos kereseti kérelmet elutasító rendelkezést a teljes perköltségre is kiterjedően a Pp. 252. §-ának (2) bekezdése szerint hatályon kívül helyezte, és ebben a keretben az elsőfokú bíróságot a per újabb tárgyalására és újabb határozat hozatalára utasította, tekintettel arra, hogy az elsődleges kereseti kérelmet a másodfokú bíróság elutasította. Az újabb eljárásban a szükséges bizonyítás felvétele után kell a másodlagos, illetve esetleg a harmadlagos kereset tárgyában dönteni.

Az eljárás folyamatban marad, ezért a Legfelsőbb Bíróság a feleknek járó másodfokú perköltség összegét a Pp. 252. §-ának (4) bekezdése szerint csupán megállapította, annak viseléséről az eljárást befejező határozatában az elsőfokú bíróságnak kell rendelkeznie. A peres felek másodfokú perköltség 8/2002. (III. 30.) IM rendelet 2. §-a szerint felszámítható ügyvédi munkadíj, nevezetesen a felperes 5 000 000 Ft ügyvédi munkadíját, valamint az alperesek mint a Pp. 51. §-ának a) pontja alá eső pertársakat, mint együttes jogosultakat megillető összesen 6 000 000 Ft ügyvédi munkadíjat, továbbá az I. r. alperes által lerótt 750 000 Ft fellebbezési eljárási illetéket foglalja magában.

Tekintve, hogy az I., II. r. alperesek a Pp. 51. §-ának a) pontja szerinti pertársak a II. r. alperes részéről külön fellebbezési eljárási illeték lerovására nincs szükség, a felperes által le nem rótt fellebbezési eljárási illeték összege az 1990. évi XCIII. törvény 48. §-a szerint 3000 Ft. (Legf. Bír. Gf. I. 32.095/2001. sz.)