Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1995.8.466 A családjogi törvény 1986. évi módosítása előtt kötött, a közös vagyon megosztására irányuló szerződések alaki feltételei [1986. évi IV. tv. 9. §., Csjt. 27. § (1)-(2) bek., 1952. évi 23. tvr. (Csjté.) 8. §, Ptk. 217. § (1) bek., PK 96. sz.].

A peres felek 1962-ben kötöttek házasságot. Két leányuk már nagykorú és külön családban él. A felek a közös, megtakarított pénzükből vásárolt telken 1974-1976 között egy kétszintes családi házat építettek, mert úgy tervezték, hogy gyermekeikkel együtt fognak élni. A leányok azonban az 1980-as évek közepén, férjhez menetelük előtt kijelentették, hogy nem kívánnak a szülői házban maradni, inkább pénzbeli támogatást kérnek. Ezért a peres felek 1985 májusában a fenti ingatlant 1 200 000 forintért eladták, amelyből 800 000 forintot a vevők a szerződés megkötésekor teljesítettek, a fennmaradó összeget később fizették ki. 1985 nyarán a felek házassága megromlott; az alperes keresetet indított a házasság felbontása iránt. A bontóper 1985 novemberében - elállás folytán - megszűnt.

A bontókereset benyújtásának napján, 1985. augusztus 1-jén a peres felek ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratban szerződést kötöttek. Ebben rögzítették, hogy életközösségük "véglegesen megszakadt", és házastársi közös vagyonukat megosztják. A B. utcai ingatlan vételárának első részlete fejében kapott 800 000 forintból megvásárolták a külterületi, de lakhatásra alkalmas felépítménnyel rendelkező Ny. utcai ingatlant 370 000 forintért, 103 800 forintért Lada személygépkocsit vettek, a fennmaradó összeget nagyobbik leányuk esküvőjére, valamint ingóságok vásárlására fordították, és "tisztán" 100 000 forint készpénzük maradt. A vagyonközösséget akként kívánják "megszüntetni", hogy a 100 000 forint készpénzt, valamint a B. utcai ingatlan eladási árából még ki nem egyenlített hátralékos 400 000 forintot a felperes kapja meg, míg az Ny. utcai ingatlan és a Lada személygépkocsi az alperes tulajdonába kerül. A szerződésben foglaltaknak megfelelően az Ny. utcai ingatlanra az alperes kizárólagos tulajdonjogát jegyezték be.

A bontóper megindítását követően a felek életközössége helyreállt, és 1985. szeptember 13-án együtt költöztek be az ingatlanba, ahol a felépítményen jelentős ráfordítással értéknövelő beruházást végeztek el, garázst és melléképületet létesítettek, majd a 600 n.-öles kertet gyümölcsfákkal betelepítették. A felperes által felvett 400 000 forint vételárrészletből gyermekeinek 200 000-200 000 forint készpénzajándékot nyújtottak, a fennmaradó 100 000 forintot pedig közösen felélték.

1986-1989 között többször előfordult, hogy a felek életközössége rövidebb időre megszakadt. 1989-ben ismét az alperes nyújtott be bontóper előtti meghallgatás iránti kérelmet, de a meghallgatáson egyikük sem jelent meg, ezért az eljárás megszűnt. Az 1992. október 30-án a felek életközössége véglegesen megszűnt.

A felperes a keresetében a házasság felbontását, a közös lakás használatának megosztását, az ingatlanra nézve 1/2 tulajdonjogának megállapítását és a közös vagyoni ingóságok megosztását kérte.

Az alperes a lakáshasználatra és a tulajdonjog megállapítására irányuló kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy az 1985. augusztus 1-jén létrejött megállapodás értelmében az ingatlan a kizárólagos tulajdona. Nem zárkózott el az elől, hogy a felperesnek a későbbi együttélésük alatti értéknövelő beruházások értékének felét megfizesse. Az elsőfokú bíróság, az ítéletével a házasságot felbontotta, megállapította, hogy a felperes az ingatlan 1/2 tulajdoni illetőségét házastársi vagyonközösség címén megszerezte, az ingatlan kizárólagos használatára az alperest jogosította fel, és a közös ingóságokat megosztotta. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek - lakáshasználati jogának ellenértéke, valamint ingó értékkiegyenlítés fejében - 106 870 forintot. Ítéletének indokolása szerint a felek közös tulajdona mind az ingó-, mind az ingatlanvagyon, amelyet 1962 és 1992 között (házassági életközösségük megszűnéséig) szereztek. Az 1985. augusztus 1-jei megállapodástól a felek egyező akarattal eltértek, házassági életközösségük helyreállítását követően a szerződésben megosztott vagyoni részesedéseiket a házastársi közös vagyonba visszautalták. Ezt támasztja alá, hogy a B. utcai ingatlan eladásával gyermekeiket kívánták támogatni, és ez a közös szándékuk meg is valósult, amikor a szerződés alapján a felperes tulajdonába került 400 000 forintot egyenlő arányban gyermekeiknek juttatták, a felperesnél maradt 100 000 forint készpénzt pedig közösen használták fel. Ezért a felperesnek az ingatlan fele tulajdoni illetőségére előterjesztett tulajdoni igénye megalapozott. A lakás beosztásánál és helyiségeinek számánál fogva az osztott használatra nem alkalmas, indokolt tehát annak használatára a bennlakó alperest feljogosítani, aki ennek fejében a beköltözhető és a lakott forgalmi érték különbözete egyharmadának megfelelő összegben a lakáshasználati jog ellenértékének a megfizetésére köteles.

Az ítélet ellen a tulajdonjog megállapításának és a lakáshasználati jog ellenértéke megfizetésére kötelezésének mellőzése érdekében, valamint egyéb - felülvizsgálattal nem érintett - kérdésekben az alperes fellebbezett.

A másodfokú bíróság az első fokú ítéletet részben megváltoztatta: az alperes marasztalását 101 876 forintra leszállította. Egyebekben az első fokú ítélet fellebbezett rendelkezéseit - lényegében helyes indokai alapján - helybenhagyta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!