Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

534/B/2003. AB határozat

az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 72. § (1) bekezdése alkotmányellenessége vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenessége megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

1. Az Alkotmánybíróság az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 72. § (1) bekezdése alkotmányellenessége megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

2. Az Alkotmánybíróság az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény 72. § (1) bekezdése módosítására irányuló indítványt visszautasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó -a hiánypótlásra való felszólítását követően - az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény (a továbbiakban: Áe.) 72. § (1) bekezdése alkotmányellenessége megállapítását és megsemmisítését, valamint módosítását kezdeményezte. Az indítványozó szerint az államigazgatási ügy érdemében hozott határozat jogszabálysértés miatti bírói felülvizsgálatát lehetővé tevő rendelkezés az Alkotmány 57. § (1) bekezdésébe ütközik, mivel a "jogszabály alkalmazása a bírói ítélkezési gyakorlatban jelenleg úgy működik, hogy a közigazgatási határozathozatal jogszerűségét a bíró nem vizsgálhatja, még bizonyított jogszabálysértés esetén sem". A rendelkezés módosítását pedig azért tartja szükségesnek, hogy "az lehetőséget adjon a bíróságnak a[z] ... eljárás ... vizsgálatára is".

Az Alkotmánybíróság az indítványban felvetett kérdések tárgyában megkérte az igazságügy-miniszter véleményét.

II.

1. Az Alkotmány rendelkezése:

"57. § (1) A Magyar Köztársaságban a bíróság előtt mindenki egyenlő, és mindenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat, vagy valamely perben a jogait és kötelességeit a törvény által felállított független és pártatlan bíróság igazságos és nyilvános tárgyaláson bírálja el."

2. Az Áe. támadott rendelkezése:

"72. § (1) Az ügyfél, illetőleg a törvényes érdekeiben sérelmet szenvedett fél jogszabálysértésre hivatkozva - ha törvény ettől eltérően nem rendelkezik -, az államigazgatási ügy érdemében hozott határozat felülvizsgálatát a határozat közlésétől számított harminc napon belül keresettel kérheti a bíróságtól."

III.

Az indítvány megalapozatlan.

1. Az Alkotmánybíróság számos határozatában értelmezte az Alkotmány 57. § (1) bekezdésében foglalt, a független és pártatlan bíróság előtti igazságos és nyilvános tárgyaláshoz való jog alkotmányos tartalmát. Az Alkotmánybíróság - többek között - kiemelte, ebből a rendelkezésből az államnak nemcsak az a kötelezettsége folyik, hogy bírói utat biztosítson a jogviták esetére, "hanem az is, hogy a bírósághoz fordulást valóságosan lehetővé tegye" (1074/B/1994. AB határozat, ABH 1996, 452, 453.).

A 39/1997. (VII. 1.) AB határozatban az Alkotmánybíróság arra is rámutatott: a "közigazgatási határozatok törvényessége bírósági ellenőrzésének szabályozásánál alkotmányos követelmény, hogy a bíróság a perbe vitt jogokat és kötelezettségeket az Alkotmány 57. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelően érdemben elbírálhassa.... [A]z összes, az Alkotmányban részletezett követelmény - a bíróság törvény által felállított volta, függetlensége és pártatlansága, az, hogy a tárgyalás igazságosan ... és nyilvánosan folyjék - ezt a célt szolgálja, csak e követelmények teljesítésével lehet alkotmányosan véglegesnek számító, érdemi, a jogot megállapító döntést hozni. A közigazgatási határozatok törvényességének bírói ellenőrzése tehát alkotmányosan nem korlátozódhat a formális jogszerűség vizsgálatára" (ABH 1997, 263, 272.).

Az Áe. 72. § (1) bekezdése értelmében az ügyfél (és a törvényes érdekeiben sérelmet szenvedett fél, a továbbiakban együtt: ügyfél) jogszabálysértésre hivatkozással kérheti az államigazgatási ügy érdemében hozott határozat bírósági felülvizsgálatát. Az anyagi és az eljárási szabály megsértése egyaránt jogszabálysértés, az ügyfél tehát korlátozás nélkül hivatkozhat bármilyen jogszabálysértésre, és a támadott szabály a bíróságot sem korlátozza a jogszabálysértés tényének megállapításában.

Tekintettel arra, hogy az Áe. 72. § (1) bekezdése az indítványozó által hivatkozott, az Alkotmány 57. § (1) bekezdésének sérelmét jelentő korlátozást nem tartalmaz, az Alkotmánybíróság az indítványt e vonatkozásban elutasította.

2. Az Alkotmánybíróság sem az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény, sem más törvények szerint nem rendelkezik jogszabály módosítását kezdeményező hatáskörrel, ezért - az Alkotmánybíróság ideiglenes ügyrendjéről és annak közzétételéről szóló, módosított és egységes szerkezetbe foglalt 3/2001. (XII. 3.) Tü. határozata 29. § b) pontja alapján - az Áe. 72. § (1) bekezdése módosításának kezdeményezésére irányuló kérelmet visszautasította.

Budapest, 2005. június 7.

Dr. Holló András s. k.,

az Alkotmánybíróság elnöke

Dr. Bagi István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Bihari Mihály s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Erdei Árpád s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Harmathy Attila s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kiss László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kukorelli István s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék