Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.2.30 A vádlott korábbi elítéléseire, a büntetések kiállására vonatkozó adatok nem részei a felülvizsgálati eljárásban is irányadó, s ezért támadhatatlan tényállásnak [Be. 423. § (1) bek., 258. § (3) bek. c) pont].

[1] A törvényszék a 2012. szeptember 6-án meghozott ítéletével az ismeretlen helyen tartózkodó IV. r. terheltet az 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Btk.) 273. §-ának (1) bekezdésébe ütköző társtettesként elkövetett önbíráskodás bűntettének kísérlete miatt 1 évi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte.

[2] Az ítélet ellen a IV. r. terhelt védője jelentett be fellebbezést. Ezt követően az időközben külföldön elfogott és Magyarországra visszaszállított IV. r. terhelt az ítéletet tudomásul vette, s hozzájárult ahhoz, hogy védője a másodfokú bíróság előtt a jogorvoslati kérelmet visszavonja. Ez meg is történt, így az elsőfokú bíróság ítélete a IV. r. terheltet érintően 2013. szep­tember 23-án jogerőre emelkedett.

[3] Az elsőfokú ítélet indokolása rögzíti, hogy a IV. r. terhelttel szemben a bíróság a 2001. január 21-én jogerős ítéletével az összbüntetés tartamát 8 év 5 hó és 8 nap börtönbüntetésben határozta meg.

[4] A tényállás ezt követően részletezi azt a - 2008. augusztus 26-án véghezvitt - cselekményt, amelynek alapján a bíróság a IV. r. terhelt bűnösségét az önbíráskodás bűntettének kísérletében megállapította.

[5] A jogerős ítélet ellen 2014. március 18-án a fellebbviteli főügyészség nyújtott be a Be. 416. §-a (1) bekezdésének b) pontjára alapozottan felülvizsgálati indítványt a IV. r. terhelt terhére. Álláspontja szerint a IV. r. terhelt esetében a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésére a Btk. 90. §-ának a) pontjában írt szabály megszegésével került sor. Az erkölcsi bizonyítvány adataiból kitűnően ugyanis a 8 év 5 hó 8 nap tartamú szabadságvesztésből a IV. r. terhelt 2007. szeptember 17-én került feltételes szabadságra. A feltételes szabadság 2009. október 22-i leteltére figyelemmel viszont az újabb szándékos bűncselekményt az előző szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt követte el, így a jelen ügyben a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztését a törvény kizárta.

[6] Ezért - minthogy a felülvizsgálati eljárásban a tényállás kiegészítésére (ekként a kiállási adatok pótlására) nincs lehetőség - az ítélet IV. r. terhelt tekintetében történő hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[7] A Legfőbb Ügyészség átiratában - miként a nyilvános ülésen jelen lévő ügyész is - az indítványt változatlan tartalommal fenntartotta.

[8] A védő a nyilvános ülésen - a Be. 423. §-ának (1) bekezdésére hivatkozva, mely szerint a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás az irányadó, amely a konkrét ügyben nem tartalmazza, hogy a IV. r. terhelt az előző szabadságvesztése végrehajtásának befejezése előtt követte el az újabb szándékos bűncselekményt - elsődlegesen a felülvizsgálati indítvány elutasítását indítványozta.

[9] A terhelt terhére törvényes határidőn belül, 2014. március 18. napján előterjesztett felülvizsgálati indítvány - a jogerősítő végzésnek az ügyészség részére történő kézbesítésére ugyanis 2013. szeptember 26-án került sor - alapos.

[10] A Be. 423. §-ának (1) bekezdése kétségkívül akként rendelkezik, hogy a felülvizsgálati eljárásban a jogerős határozatban megállapított tényállás irányadó, az nem támadható. A tényállás irányadó volta pedig nem csupán azt jelenti, hogy kizárólag az képezheti az anyagi jogi kifogások alapját, hanem azt is, hogy felülvizsgálat keretében annak kiegészítése vagy helyesbítése a Be. 352. §-a (1) bekezdésének a) pontjában írt módon - az iratok tartalma, ténybeli következtetés vagy a felvett bizonyítás útján (mely utóbbi a felülvizsgálati eljárásban eleve kizárt, hiszen a Kúria nem tárgyalást, hanem nyilvános ülést tart) - nem lehetséges.

[11] A Be. 258. §-ának (3) bekezdése rögzíti, hogy az ítélet és az ügydöntő végzés indokolásának összefüggően mit kell tartalmaznia, nevezetesen a

[12] b) pont szerint a vádlott személyi körülményeire vonatkozóan megállapított tényeket, a vádlott korábbi elítélésére vonatkozó adatokat,

[13] c) pont értelmében pedig a tényállást.

[14] Ebből az következik, hogy a személyi körülmények tényei, valamint a korábbi büntetések adatai nem részei a tényállásnak, ehhez képest a felülvizsgálati eljárásban érinthetetlennek kizárólag az ügydöntő határozatban foglalt ún. történeti tényállás, illetőleg a személyi körülményekre vonatkozó azon tények tekintendők, melyekre nézve a bíróság bizonyítást folytatott le, s amelyeket adott esetben a bizonyítékok mérlegelésével állapított meg. A korábbi elítéléseket és a büntetések kiállását érintő adatok ezzel szemben objektívek, mérlegelő tevékenységet nem, hanem mindössze regisztrációt igényelnek, ezért - feltéve, hogy (mint a jelen ügyben is) az iratokban fellelhetők lévén, azokról a bíróságnak hivatalos tudomása volt - a felülvizsgálati eljárásban akkor is figyelembe vehetők és pótolhatók, ha azokat az ügydöntő határozat indokolása nem tartalmazza.

[15] A törvényszék által beszerzett adatokból kitűnik, hogy a 8 év 5 hó és 8 nap összbüntetésből a terheltet 2007. szeptember 14-én bocsátották feltételes szabadságra, feltételese 2009. október 22-én járt volna le.

[16] A jelen ügy tárgyát képező cselekmény 2008. augusztus 26-i elkövetési idejére figyelemmel tehát megállapítható, hogy a IV. r. terhelt e szándékos bűncselekményt a fentebb részletezett szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt vitte véghez. A bűncselekmény elkövetésének időpontjában hatályos régi Btk. 90. §-ának a) pontja és jelenleg hatályos Btk. a 2012. évi C. törvény 85. § (1) bekezdésének c) pontja egyaránt akként rendelkezik, hogy a büntetés végrehajtása nem függeszthető fel, ha a szándékos bűncselekményt a szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt vagy a felfüggesztés próbaideje alatt követték el.

[17] Anyagi jogszabályt sértett tehát a törvényszék, amikor a régi Btk. 90. §-a a) pontjának I. fordulatában megjelölt kizáró ok ellenére a IV. r. terhelt szabadságvesztésének végrehajtását próbaidőre felfüggesztette.

[18] Ezért a Kúria a Be. 416. § (1) bekezdése b) pontjának III. fordulatában meghatározott anyagi jogi szabályszegést megállapította, s a IV. r. terheltet érintően a megtámadott határozatot - jóllehet a fentebb kifejtettekből kitűnően a Be. 427. § (1) bekezdésének b) pontja szerinti határozat meghozatalának eljárásjogi akadálya nem lett volna - a Be. 428. § (1) bekezdésének záró fordulata alapján hatályon kívül helyezte és a törvényszéket e terhelt tekintetében új eljárásra utasította. Ennek oka pedig az, hogy a IV. r. terhelttel szemben a bíróság a Be. XXV. Fejezetében részletezett szabályok szerint - a távollétében - folytatta le az eljárást, amelynek folytán a büntetés kiszabását befolyásoló tényezők feltárására korlátozottabban volt lehetőség.

(Kúria Bfv. III. 690/2014.)

* * *

TELJES HATÁROZAT

A Kúria Budapesten, a 2014. év szeptember hó 30. napján tartott nyilvános ülésen meghozta a következő

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!