Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Fővárosi Ítélőtábla Pf.20593/2012/6. számú határozata kártérítés (KÖZIGAZGATÁSI JOGKÖRBEN okozott kár megtérítése) tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 339. §, 349. §, 1999. évi LXXXIV. törvény (Kknyt.) 5. §, 9. §, 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 74. §] Bírók: Czukorné dr. Farsang Judit, Hőbl Katalin, Magosi Szilvia

Fővárosi Ítélőtábla

5.Pf.20.593/2012/6.

A Fővárosi Ítélőtábla a dr. Marsi Edit ügyvéd által képviselt felperes neve (felperes címe) felperesnek - a Zsidai & Szekfű Ügyvédi Iroda által képviselt Budapest Főváros X. Kerület Kőbányai Önkormányzat (1102 Budapest, Szent László tér 29.) alperes ellen közigazgatási jogkörben okozott kár megtérítése iránt indított perében a Fővárosi Bíróság 2009. február 17-én meghozott 7.P.20.765/2007/37. számú ítélete ellen az alperes 38. sorszámon előterjesztett fellebbezése és a felperes Pf/3. sorszámú csatlakozó fellebbezése folytán meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, és a felperes keresetét teljes egészében elutasítja. Az alperest az elsőfokú eljárási illeték és perköltség fizetése alól mentesíti. Kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 127.000 (százhuszonhétezer) forint elsőfokú perköltséget. A felperest terhelő illeték összegét 38.300 (harmincnyolcezer-háromszáz) forintról 157.300 (százötvenhétezer-háromszáz) forintra felemeli. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt az alperesnek 127.000 (százhuszonhétezer) forint másodfokú és felülvizsgálati együttes perköltséget.

A fellebbezési, csatlakozó fellebbezési és felülvizsgálati illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

I n d o k o l á s

Módosított keresetében a felperes 2.621.552 Ft kártérítés és annak 2003. március 7. napjától a kifizetés napjáig járó törvényes kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest (Ptk. 349. § (1) bekezdés, 339. § (1) bekezdés).

Az alperes a kereset elutasítását kérte, a követelés jogalapját és összegszerűségét egyaránt vitatta.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1.983.067 Ft-ot, valamint annak 2003. március 7-től 2004. december 31-ig évi 11 %-os, 2005. január 1-től pedig a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatát. Ezt meghaladóan elutasította a keresetet. Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül a felperesnek 241.236 Ft perköltséget, és az adóhatóság külön felhívására 119.000 Ft le nem rótt eljárási illetéket. Kötelezte a felperest, hogy az adóhatóság külön felhívására 38.300 Ft le nem rótt eljárási illetéket fizessen meg.

Ítéletének indokolásában megállapította, hogy a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet (R.) 71. § (1) bekezdése szerint a törzskönyv a jármű tulajdonjogát igazoló okirat. Az alperesnek a R. 74. § (1)-(3) bekezdése szerint kellett volna kiadnia, illetve megküldenie a törzskönyvet. A Nyíregyházi Városi Bíróság előtt folyamatban volt 17.P.20.689/2003. számú per iratai alapján megállapította, hogy a per tárgyát képező gépkocsira a hitelező cég kérte az alperestől a javára szóló vételi jog, terhelési és elidegenítési tilalom bejegyzését, valamint a törzskönyv megküldését. Az alperesi önkormányzat ezt a kérelmet átvette, de a törzskönyvet 2002. június 7-én a teher bejegyzése nélkül, ráadásul nem is a hitelezőnek, hanem a gépjármű-tulajdonos adósnak küldte meg. A forgalmi engedélybe történő bejegyzés elmaradása, illetve a törzskönyvnek a hitelező (helyesen: az adós) részére történő megküldése tette lehetővé azt, hogy az adós 2002. október 5-én eladja a gépjárművet a felperesnek oly módon, hogy a felperes a fennálló terhekről nem szerezhetett tudomást. Az alperes azzal, hogy ügyintézője a törzskönyvet a kölcsönvevőnek küldte meg, a rendelettel ellentétesen járt el. Az alperes ezzel a magatartásával a Ptk. 349. §-ra és a PK 42. számú állásfoglalásra figyelemmel alkalmazandó Ptk. 339. § (1) bekezdése szerinti kárt okozott, mert a felperes a perbeli gépjárműre az adásvételi szerződést a törzskönyv aggálytalannak látszó adataiban bízva kötötte meg, szerződéses kötelezettségeit is teljesítette, tulajdonszerzését azonban a gépjármű-nyilvántartásba bejegyeztetni nem tudta, és a gépkocsit 2003. március 27-én a vételi jogot érvényesítő hitelezőnek át kellett adnia. Az összegszerűségről a perben kirendelt szakértő véleménye alapján, a kamatról a Ptk. 301. §-ára utalással döntött. A perköltségről a Pp. 81. § szerint, míg az illetékről a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 13. § (2) bekezdésének alkalmazásával rendelkezett.

Fellebbezésében az alperes az elsőfokú ítélet részbeni megváltoztatását és a kereset teljes elutasítását kérte.

Megismételte: csak annyiban ismerte el ügyintézője hibáját, hogy egyben hangsúlyozta, önmagában nem ez vezetett a felperes kárának bekövetkezéséhez, mert ahhoz egyéb, rajta kívülálló körülmények bekövetkezése is kellett, mindenekelőtt a felperessel adásvételi szerződést kötő eladó szándékos és jogellenes cselekménye. A perben igazolt, hogy az adott időszakban a járműnyilvántartás számítógépes karbantartói rendszere, azaz a központi program kínálta fel az ügyintézőnek automatikus kézbesítési címként a tulajdonos aktuális adatait. Így a törzskönyv előállítására jogosult állami szervhez ez az adat érkezett be. A BM 2003-tól hajtotta végre azokat a változtatásokat, amelyek az ügyintézőknek már ellenőrzési lehetőséget biztosítottak és írtak elő annak érdekében, hogy helyes kézbesítési címre indítsák el a törzskönyv nyomtatását, postázását. A téves postázás a felperest ért kárhoz vezető oksági láncolatban olyan távoli ok, ami a kártérítési felelősségét nem alapozza meg. Az elsőfokú bíróság tehát a kártérítési felelősséghez szükséges okozati összefüggés hiánya ellenére marasztalta. Az elsőfokú bíróság ítélete az összegszerűség tekintetében is elfogadhatatlan. Ez az összeg ugyanis a szakértői vélemény ellenére és a gépkocsi életkorát is figyelembe véve eltúlzott. A Nyíregyházi Városi Bíróság előtt folyamatban volt perben beszerzett szakértői vélemény a forgalmi értéket 1.452.000 Ft-ban jelölte meg, és ez a valósághoz közelebb álló adat. A felperes kárát okozó eladó elleni perben hozott jogerős ítélet megállapította az eladó kártérítési felelősségét, az ellene vezetett végrehajtási eljárás azonban lefoglalható vagyona hiányában nem volt eredményes. A Legfelsőbb Bíróság ítélkezési gyakorlata szerint a szerződésen kívüli károkozásért való felelősség megállapításának mindenkor előfeltétele a szerződéses jogviszonyból eredő igény érvényesítése. Az adós elleni végrehajtási eljárás szünetelése a végrehajtás ideiglenes, nem pedig végleges megakadását jelenti, a szünetelés megállapítása tehát nem bizonyítja a követelés végleges behajthatatlanságát, és ezért a szerződésen kívüli kárigény érvényesítése idő előtti. Fellebbezése kiegészítéseként előadta azt is, hogy álláspontja szerint a felperes nem a helyes személy ellen kezdeményezett pert, mert a polgármesteri hivatal okmányirodájának károkozása miatt nem az önkormányzat, hanem az önálló jogi személyiséggel rendelkező polgármesteri hivatal felel (Áht. 66. §, Ötv. 9. §, Ptk. 29. és 36. §).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!