Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1976.3.121 Kármegosztásnak van helye, ha a megrendelő a rendeltetésszerű használatra nyilvánvalóan alkalmatlan berendezést üzembe helyezi [44/1967. (XI. 5.) Korm. sz. r. 21. § (1) bek., 10/1968. (X. 10.) ÉVM-KGM-NIM sz. r-tel közzétett tervezési szerződési alapfeltételek 10. § (1) bek., Ptk. 318. §, 340. § (1) bek.].

Az állami gazdaság II. r. felperes az alperessel tervezési szerződést kötött 28 000 férőhelyes pulykanevelő kivitelezési tervdokumentációjának elkészítésére. A terveket az alperes - miután a beruházás kivitelezése a felperesek közös feladata volt - a kivitelezési, a lebonyolítási és a műszaki ellenőrzési feladatokat ellátó I. r. felperesnek leszállította.

A létesítmény átadás-átvétele 1971. november 26-án volt. Az 1972. június 7-én a szavatossági hibákról felvett jegyzőkönyvben az I. r. felperes több minőségi hibát kifogásolt. Az alperes azonban nem ismerte el a tervek hibáját, ezért a felperesek keresetükben azt kérték, hogy az ott megjelölt tervezési hibák miatt az alperes szolgáltasson díjtalanul megfelelő terveket, és a hibás tervezés miatt keletkezett kár megtérítése iránti igényüket fenntartották.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Szerinte a tervek megfelelőek voltak, a hiba oka az, hogy az I. és II. r. felperes a tervtől eltérően kivitelezett, illetve üzemeltetett.

Az első fokú bíróság a hiba okának megállapítása végett szakértői bizonyítást rendelt el.

A szakvélemény a felperesek által megjelölt tervezési hibák közül csak a trágyakihúzó berendezéssel kapcsolatos kifogást minősítette alaposnak. A szakvélemény szerint az alperes a terveiben a trágyaeltávolítás gépesítésére beépített kaparó lapát berendezést alkalmazott, mégpedig azt az ún. LK típusú láncos berendezést választotta, amelyet a gyártómű szarvasmarha istállóhoz készített. A típusválasztás helytelen volt, mivel mások az üzemi körülmények a szarvasmarha-tenyésztésnél és mások a pulykanevelésnél. A berendezés eredetileg szarvasmarha-trágya naponta többször ismétlődő szakaszos üzemű (15-20 perces) eltávolítására készült, viszont a pulykanevelőben a berendezés hat hétig mozdulatlanul áll a mélyalom alatt és agresszív korrózió hatásának van kitéve.

A pulykanevelőben hat hetente kell a folyamatos trágyaeltávolítást végezni. Az adott helyen alkalmazott lánchosszúság meghaladja a gyártómű által a berendezés gépkönyvében rögzített maximális hosszúságot. Az LK típusú berendezés konstrukciós hiányossága miatt nem tekinthető bevált típusnak, még rendeltetésszerű alkalmazásánál sem tudja a kívánt eredményt elérni. Emiatt a magyar ipar nem gyártott és jelenleg sem gyárt kifejezetten pulykaneveléshez szükséges trágyaeltávolítót, ezért a tervezők általában tolólapáttal felszerelt traktort szoktak erre a célra alkalmazni. A kivitelező a berendezést terv szerint kivitelezte, illetve a gyártóműtől a tervben kiírt berendezést szerezte be. Amennyiben a tervező konzultált volna a gyártóművel, tisztázódhatott volna, hogy a pulykatrágya eltávolítására a berendezés nem alkalmas. Mindenképpen ki kellett volna kérni a gyártómű véleményét a lánchossz megnöveléséhez is.

A szakvélemény alapján a felperesek módosították a keresetüket és kizárólag a trágyakihúzó berendezéssel kapcsolatos igényüket tartották fenn akként, hogy az alperes készítsen új trágyakihúzó tervet és kártérítésként a helytelenül tervezett berendezés ellenértékét, a beszerelés, valamint a javítások költségét, összesen 241 765 forintot, valamint ennek kamatait fizesse meg.

Az alperes a továbbiakban is elutasítást kért, bár nem vitatta a szakvélemény megállapításait. Szerinte ugyanis azért, hogy a berendezés valójában semmire sem alkalmas, nem ő, hanem a gyártómű a felelős, ezért a felpereseknek a gyártóművel szemben kellett volna igényüket érvényesíteni. Elévülési kifogással is védekezett, mivel a hibát az I. r. felperes az észleléstől számított 8 napon túl jelentette be.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!