Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

A Büntető Törvénykönyv kommentárja (ügyészeknek, szerk.: Belovics Ervin, Polt Péter), frissítve: 2023. november 15.

Kiadással kapcsolatos információk

Szerkesztők:

Belovics Ervin

Polt Péter

Szerzők:

Általános Rész

1-2. § Belovics Ervin

3. § Polt Péter

4-104. § Belovics Ervin

105-126. § Halmos Krisztina

127-141. § Váczi Pál

Különös Rész

142-159. § Miskolczi Barna

160-175. § Belovics Ervin

176-189. § Beregszászi Gizella

190-195. § Belovics Ervin

196-214. § Bodony István

215-231. § Belovics Ervin

232-240. § Bodony István

241-253. § Belovics Ervin

254-267. § Miskolczi Barna

268-289. § Belovics Ervin

290-300/A. § Szoboszlai-Szász Richárd

301-313. § Beregszászi Gizella

314-325. § Belovics Ervin

326-330. § Vida József

331-349/A. § Belovics Ervin

350-364. § Vida József

365-383. § Belovics Ervin

384-388/B. § Beregszászi Gizella

389-394. § Szoboszlai-Szász Richárd

395-398. § Miskolczi Barna

399-421. § Szoboszlai-Szász Richárd

422-424. § Vida József

425-463. § Váczi Pál

Copyright

© Dr. Belovics Ervin, 2023

© Dr. Beregszászi Gizella, 2023

© Dr. Bodony István, 2023

© Dr. Halmos Krisztina, 2023

© Dr. Miskolczi Barna, 2023

© Dr. Polt Péter, 2023

© Dr. Szoboszlai-Szász Richárd, 2023

© Dr. Váczi Pál, 2023

© Dr. Vida József, 2023

© ORAC Kiadó Kft., 2023

A kézirat lezárva: 2023. november 15.

Budapest, 2023

Az ORAC Kiadó, Budapest kiadása

Internet: www.orac.hu

E-mail: info@orac.hu

Felelős kiadó: dr. Frank Ádám, a kft. ügyvezetője

Felelős szerkesztő: dr. Bulyovszky Csilla

ISBN 978-963-258-539-0

Jelen könyvet, illetve annak részleteit tilos reprodukálni, adatrendszerben tárolni, bármely formában vagy eszközzel - elektronikus, fényképészeti úton vagy módon - a kiadó engedélye nélkül közölni.

KIADÓI ELŐSZÓ

Az új anyagi jogi Kommentár a Büntető Törvénykönyv Általános és Különös Részének teljes körű tudományos, és a jogalkalmazói gyakorlatot is megjelenítő feldolgozását tartalmazza. Minden részletre kiterjedő áttekintést ad a Btk. normarendszerének dogmatikai összefüggéseiről, elméleti és gyakorlati problémáiról.

A szerzők valamennyien a Legfőbb Ügyészség vezetői, ezért az olvasó valójában az ügyészség jogalkalmazói szerepvállalásának sajátosságaival ismerkedhet meg. A Kommentár tartalmazza a Kúria jogegységteremtésre hivatott döntésein kívül a Legfőbb Ügyészség állásfoglalásait, iránymutatásait is. Minderre tekintettel elsősorban a gyakorlati szakemberek figyelmébe ajánljuk e művet, már csak azért is, mert az online elérhetőség az eljárási cselekményeken történő használatot is lehetővé teszi. Természetesen a Büntető Törvénykönyv módosítása esetén a Kommentár hatályosítására is minden esetben rövid időn belül sor kerül.

HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó

ÁLTALÁNOS RÉSZ

I. FEJEZET - ALAPVETŐ RENDELKEZÉSEK

A törvényesség elve

1. § (1) Az elkövető büntetőjogi felelősségét csak olyan cselekmény miatt lehet megállapítani, amelyet - a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai alapján büntetendő cselekmények kivételével - törvény az elkövetés idején büntetni rendelt.

(2) Bűncselekmény elkövetése miatt nem lehet olyan büntetést kiszabni vagy intézkedést alkalmazni, amelyről törvény az elkövetés - vagy a 2. § (2) bekezdés alkalmazása esetén az elbírálás - idején nem rendelkezett.

1. § (1) bekezdés

Az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában, 1950. november 4-én kelt Egyezmény és az ahhoz tartozó nyolc kiegészítő jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló 1993. évi XXXI. törvény 7. cikke szól a törvényesség elvéről.

Az Egyezmény rendelkezése szerint:

- senkit sem szabad elítélni olyan cselekményért vagy mulasztásért, amely elkövetése idején a hazai vagy nemzetközi jog alapján nem volt bűncselekmény, ugyancsak nem lehet a bűncselekmény elkövetése idején alkalmazható büntetésnél súlyosabb büntetést kiszabni,

- ez a cikk nem zárja ki valamely személy bíróság elé állítását és megbüntetését olyan cselekmény vagy mulasztás miatt, amely elkövetése idején a civilizált nemzetek által elismert általános jogelvek szerint bűncselekmény volt (7. cikk).

Az 1976. évi 8. törvényerejű rendelettel kihirdetett, az Egyesült Nemzetek Közgyűlése XXI. ülésszakán, 1966. december 16-án elfogadott Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányában foglaltak szerint:

Senkit sem lehet bűnösnek nyilvánítani olyan cselekmény vagy mulasztás miatt, amely az elkövetés idején sem a belső, sem a nemzetközi jog értelmében nem volt bűncselekmény, ugyanígy nem lehet súlyosabb büntetést kiszabni annál, mint amely a bűncselekmény elkövetése idején alkalmazható volt. Amennyiben a bűncselekmény elkövetése után a törvény enyhébb büntetés alkalmazását rendelte el, ennek előnyeit az elkövető javára érvényesíteni kell, e cikk egyetlen rendelkezése sem akadályozza valamely személy bíróság elé állítását és elítélését olyan cselekmény vagy mulasztás miatt, amely az elkövetés idején a nemzetek közössége által elismert általános jogelvek alapján bűncselekménynek minősült (15. cikk).

Az Európai Unió Alapjogi Chartájának 49. cikke ugyancsak foglalkozik a bűncselekmények és a büntetések törvényességének elvével. A Charta kimondja, hogy "Senkit sem szabad elítélni olyan cselekményért vagy mulasztásért, amely az elkövetése idején a hazai vagy a nemzetközi jog alapján nem volt bűncselekmény. Ugyancsak nem lehet a bűncselekmény elkövetése idején alkalmazható büntetésnél súlyosabb büntetést kiszabni". A Charta rendelkezése szerint azonban mindez nem zárja ki a bíróság elé állítást és elítélést olyan cselekményért vagy mulasztásért, amely az elkövetésekor a nemzetek közössége által elismert általános elvek szerint bűncselekmény volt [49. cikk (2) bekezdés].

Az említett nemzetközi egyezményekben foglaltakat az Alaptörvény XXVIII. cikkének (4) bekezdése is megerősíti: "Senki nem nyilvánítható bűnösnek, és nem sújtható büntetéssel olyan cselekmény miatt, amely az elkövetés idején a magyar jog vagy - nemzetközi szerződés, illetve az Európai Unió jogi aktusa által meghatározott körben - más állam joga szerint nem volt bűncselekmény."

A nemzetközi dokumentumokban, valamint az Alaptörvényben megfogalmazottakat a Btk. is megjeleníti.

A Btk. első rendelkezésként definiálja a nullum crimen sine lege tételt, amely szerint törvény nélkül nem létezhet bűncselekmény (BH 2021.62.). Másként fogalmazva, kizárólag az a magatartás valósíthat meg deliktumot, amelyet törvény annak nyilvánít. Ezt a követelményt jeleníti meg a Btk. 1. §-ának (1) bekezdése, kimondva, hogy bárki büntetőjogi felelősségét csak olyan cselekmény miatt lehet megállapítani, amelyet törvény az elkövetése idején büntetni rendelt. A polgárok ugyanis csak akkor képesek jogkövető magatartást tanúsítani, ha cselekvőségük idején már tisztában vannak azzal, hogy számukra mi a tilalmazott. Abban az esetben, ha a magatartás tanúsításakor a tilalom még nem létezett, nincs mitől tartózkodni, illetve nincs mihez igazítani a cselekvőséget. A nemzetközi jog általánosan elismert szabályainak, a nemzetközi ius cogensnek viszont minden feltétel nélkül érvényesülnie kell. Ezt a követelményt megjeleníti az Alaptörvény is, amikor kimondja, hogy nem kizárt az érintett büntetőeljárás alá vonása és elítélése olyan cselekményért, amely az elkövetése idején a nemzetközi jog általánosan elismert szabályai szerint bűncselekmény volt [XXVIII. cikk (5) bekezdés]. A nemzetközi ius cogens külön transzformáció nélkül is a magyar jog részét képezi, a transzformációt ugyanis - amint az előbb utaltam rá - maga az Alaptörvény tartalmazza. Minderről részletesen szó lesz a jogforrásokkal foglalkozó fejezetben.

A nullum crimen sine lege elvének büntetőjogi következményei a következők:

- a nemzetközi ius cogens által büntetendővé nyilvánított cselekmény a belső jog rendelkezésétől függetlenül bűncselekményt valósít meg,

- kizárólag a belső jogforrási struktúra legmagasabb szintjén álló törvény tehet egy magatartást bűncselekménnyé,

- a cselekményt már a megvalósítását megelőzően bűncselekménnyé kell nyilvánítania a jogalkotónak,

- azért a magatartásért, amely a kifejtésekor nem volt büntetőjog-ellenes, büntetőjogi felelősséget megállapítani nem lehet,

- a bíró kizárólag olyan magatartás miatt (történeti tényállás) állapíthat meg büntetőjogi felelősséget, amely megegyezik a törvényben meghatározottakkal (törvényi tényállás).

Fel kell azonban hívnom a figyelmet arra, hogy a "törvény nélkül nem létezhet bűncselekmény" tételből egyértelműen következik az is, hogy a bűncselekmények meghatározásával a jogszabályok egyben meghatározzák azt is, hogy mi nem bűncselekmény. Másként fogalmazva, ha az adott cselekményt törvény nem nyilvánítja büntetőjog-ellenesnek, annak elkövetése büntetőjogi szankció alkalmazását sem vonhatja maga után.

1. § (2) bekezdés

Ugyancsak központi szerepet tölt be a kontinentális jogrendszerben a nulla poena sine lege elve, azaz hogy nincs büntetés törvény nélkül, tehát a bűncselekmény megvalósítóját kizárólag a törvényben meghatározott büntetéssel lehet sújtani. Hiába törvény által meghatározott és büntetőjogilag tilalmazott egy cselekmény, ha hiányzik annak tudata, hogy a cselekmény végrehajtóját milyen büntetés fenyegeti. A büntetés előre meg nem határozottsága esetén a speciál- és a generálprevenció sem érvényesülhet, tekintettel arra, hogy az elkövető, de a társadalom többi tagja sem tudja felmérni, hogy milyen szankcióra számíthat az újabb normasértés esetén. Nincs mihez viszonyítani, nem lehet előre látni, hogy a tilalom megszegésének mi lesz a következménye. A jogalkalmazó, azaz a bíró szemszögéből megközelítve a problémát, a nulla poena sine lege elve létezésének és érvényesülésének hiányában a kiszabható büntetésnek nincsenek a bíró kezét megkötő határai, azaz a bírói önkénynek semmi sem szab gátat, és ugyanolyan bűncselekmények elkövetésekor egymástól teljességgel eltérő büntetések kiszabására kerülhet sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!

Tartalomjegyzék