9/2016. (VI. 24.) LÜ utasítás

a szervezeti tanúsítványok és az időbélyegző szolgáltatás alkalmazásáról

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő utasítást adom ki:

1. § Az utasításban használt

a) minősített elektronikus aláírást létrehozó eszköz,

b) az elektronikus aláírás,

c) az elektronikus időbélyegző,

d) az elektronikus aláírás minősített tanúsítványa és

e) az elektronikus aláírás tanúsítványa

kifejezéseket a belső piacon történő elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról, valamint az 1999/93/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 910/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint kell értelmezni.

2. § (1) Az ügyészi szerveknél és az Országos Kriminológiai Intézetben

a) az elektronikus aláírás minősített tanúsítványt és

b) az elektronikus időbélyegző szolgáltatást

kell alkalmazni.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott tanúsítványokat minősített elektronikus aláírást létrehozó eszköz (a továbbiakban: aláírás-létrehozó eszköz) hordozza.

(3) Az aláírás-létrehozó eszköz felületére a felhasználó neve és az "Ügyészség" felirat kerül.

3. § (1)[1] A legfőbb ügyész, a legfőbb ügyész helyettes, a főtitkár, a Legfőbb Ügyészség önálló szervezeti egységének vezetője, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatója, a fellebbviteli főügyész és a főügyész (a továbbiakban együtt: igénylő) határozza meg, hogy a munkáltatói jogkörébe tartozó ügyészségi alkalmazottak közül kinek a részére (a továbbiakban: felhasználó) igényel tanúsítványokat, és ezek közül melyek használatát engedélyezi.

(2) A tanúsítványokat a Mellékletben meghatározott "Szervezeti tanúsítvány kérelem" (a továbbiakban: tanúsítvány kérelem) kitöltésével és a Legfőbb Ügyészség Informatikai Főosztályának (a továbbiakban: Főosztály) történő megküldésével kell igényelni.

(3) A tanúsítványok igénylése során figyelemmel kell lenni arra, hogy a felhasználónak az ügyészi szervezeten belül meghatározott pénzügyi kötelezettségvállalási jogosultsága igazodjon a bizalmi szolgáltató felelősségvállalásához.

(4)[2] Az aláírás-létrehozó eszköz és az azon lévő tanúsítványok elkészítése során szükséges a felhasználó - Melléklet 4. pontjában meghatározott - személyes adatainak kezelése. Az erre vonatkozó adatkezelési nyilatkozatot - amely kiterjed az adatkezelés céljára, mértékére és terjedelmére - a tanúsítvány kérelem tartalmazza.

(5) Az adatkezelési hozzájárulás önkéntes. Amennyiben az adatkezelési hozzájárulást a felhasználó nem adja meg, aláírás-létrehozó eszközzel, illetve tanúsítvánnyal nem rendelkezhet.

4. § (1) Az aláírás-létrehozó eszközt - a Főosztálytól kapott adatok alapján - a bizalmi szolgáltató készíti el, és elhelyezi rajta a tanúsítvány kérelemben megjelölt tanúsítványokat.

(2)[3] Az aláírás-létrehozó eszközt a felhasználó személyesen veszi át a bizalmi szolgáltatótól vagy a bizalmi szolgáltató regisztrációs szervezetének munkatársától. Az aláírás-létrehozó eszköz futár útján történő kiszállítására és átvételére csak szolgálati érdekből, a munkáltatói jogkör gyakorlójának előzetes engedélye alapján van lehetőség. Ennek hiányában a futárszolgálat díját a szolgálati hely szerint illetékes gazdasági feladatokat ellátó ügyészségi szervezeti egység által kiállított számla alapján a felhasználó az ügyészség részére megtéríteni köteles.

(3) Az aláírás-létrehozó eszköz átvételének elmulasztásáért felszámított költség a felhasználót terheli, ha mulasztása felróható.

5. § (1) A tanúsítványokat a felhasználó kizárólag hivatali célra veheti igénybe.

(2) A minősített aláíró tanúsítvány kizárólag elektronikus aláírás elhelyezése céljából használható.

(3) A hitelesítő tanúsítvány a közhiteles nyilvántartások és az időbélyegző szolgáltatás elérését biztosítja.

(4) Az elektronikus aláíráshoz rendelt időbélyegző szolgáltatás akkor vehető igénybe, ha annak igazolása szükséges, hogy az elektronikus aláírással ellátott dokumentum (a továbbiakban: e-dokumentum) az időbélyegző elhelyezésének időpontjában változatlan formában létezett, illetve ha az aláírt dokumentum hitelességét az aláíráshoz használt aláíró tanúsítvány lejártát követően is igazolni kell.

(5) Az e-dokumentumokat - hitelességük biztosítása érdekében - elektronikus formában kell megőrizni.

6. §[4] (1) A felhasználó köteles az aláírás-létrehozó eszközt megőrizni, állagát megóvni, az aláírás-létrehozó eszközért és az azon lévő tanúsítványokért, valamint azok rendeltetésszerű használatáért fegyelmi és kártérítési felelősséggel tartozik.

(2) Az aláírás-létrehozó eszköz elvesztését, megsemmisülését, megrongálódását a felhasználó haladéktalanul köteles írásban, a körülmények részletes kifejtésével jelenteni a munkáltatói jogkör gyakorlója útján a Főosztálynak. A megrongálódott eszközt a jelentéshez mellékelni kell.

(3) A (2) bekezdés szerinti esemény bejelentésekor a munkáltatói jogkör gyakorlója írásban tájékoztatja a felhasználót, hogy az új aláírás-létrehozó eszköz elkészítésének költségeit a szolgálati hely szerint illetékes gazdasági feladatokat ellátó ügyészségi szervezeti egység által kiállított számla alapján az ügyészség részére önként megtérítheti, ha a felelősségét a bejelentésben elismerte.

(4) Ha a felhasználó a költségeket önként nem téríti meg, és felelőssége a hiányért, illetve a megrongálódásért vizsgálat nélkül egyértelműen nem zárható ki, akkor a fegyelmi jogkör gyakorlója ellene kártérítési eljárást folytat le, illetve az ügyészségi szolgálati viszony megszűnése esetén a kárigényt bíróság előtt érvényesíti. Amennyiben a felelősség kizárása vizsgálat nélkül is megállapítható, úgy ennek tényét, illetve az ezzel kapcsolatos körülményeket a fegyelmi jogkör gyakorlója a (2) bekezdés szerinti bejelentéshez csatolt iraton rögzíti. Az aláírás-létrehozó eszköz pótlásának költségét a gazdasági főigazgató előterjesztése alapján a legfőbb ügyész állapítja meg.

(5) A megrongálódott aláírás-létrehozó eszköz kicseréléséhez, továbbá az elveszett vagy megsemmisült aláíráslétrehozó eszköz helyett új eszköz elkészítéséhez a Melléklet szerinti kérelmet a (2) bekezdésben említett jelentéssel együtt kell a Főosztályhoz zárt borítékban, futárszolgálat útján vagy közvetlen kézbesítéssel, a munkáltatói jogkör gyakorlója útján felterjeszteni.

(6) Az adatváltozás miatt szükséges eszközcseréhez a Melléklet szerinti kérelmet kell kitölteni, és a Főosztályhoz soron kívül, a munkáltatói jogkör gyakorlója útján felterjeszteni.

(7) A felhasználó köteles a közte és a bizalmi szolgáltató között létrejött szerződés betartására.

7. § (1) A tanúsítvány visszavonását kell kezdeményezni, ha

a) a felhasználó ügyészségi szolgálati viszonya megszűnik,

b) a felhasználó tanúsítvány használati jogosultságát az igénylő visszavonja,

c) a felhasználónak a tanúsítvány igénylésekor megadott adataiban változás történik,

d) a tanúsítvány kompromittálódott, vagy

e) az aláírás-létrehozó eszköz használhatatlanná vált.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott esetben az igénylő, c)-e) pontjában meghatározott esetben a felhasználó - a szükséges intézkedések megtétele érdekében - írásban haladéktalanul tájékoztatja a Főosztályt.

8. § (1) A bizalmi szolgáltatóval való kapcsolattartást a Főosztály biztosítja.

(2) A Főosztály nyilvántartást vezet

a) a kiadott tanúsítványokról és

b) az aláírás-létrehozó eszközzel, illetve a tanúsítványokkal kapcsolatos eseményekről.

9. § (1)[5] Az aláírás-létrehozó eszköz és a tanúsítványok használatának oktatását - a Főosztállyal együttműködve - a Legfőbb Ügyészség Személyügyi és Továbbképzési Főosztálya szervezi.

(2) A tanúsítványok használatához szükséges felhasználói környezetnek és infrastruktúrának a biztosítása a Főosztály feladata.

(3) Az aláírás-létrehozó eszköz beszerzésével, cseréjével kapcsolatban felmerült költségeket a Legfőbb Ügyészség viseli.

(4) A tanúsítványok használatával kapcsolatban felmerült költségeket a tanúsítvány használójának szolgálati helye szerint illetékes gazdasági feladatokat ellátó szervezeti egység viseli.

10. § (1) Felhatalmazom a Főosztály vezetőjét, hogy körlevélben szabályozza

a) az aláírás-létrehozó eszközök és az azon lévő tanúsítványok igénylését, továbbá az időbélyegző szolgáltatás engedélyezését, illetve a tanúsítványok visszavonását,

b) az aláírás-létrehozó eszköz és a tanúsítványok használata során előforduló események esetén követendő eljárást,

c) a kapcsolódó nyilvántartásokat és

d) a bizalmi szolgáltatóval történő kapcsolattartást.

(2) Az elektronikus aláírás és a tanúsítványok használatának szabályait, a felhasználók körét a szakági alaputasításokban és a Legfőbb Ügyészség önálló szervezeti egységeinek ügyrendjében, valamint a fellebbviteli főügyészségek és a főügyészségek ügyrendjében vagy a fellebbviteli főügyész és a főügyész által kiadott külön szabályzatban kell meghatározni.

(3) Az egyes ügyészségi alkalmazottak elektronikus aláírásra való jogosultságát - kiadmányozási jogkörük keretei között - a munkaköri leírásokban kell meghatározni.

11. § Ez az utasítás 2016. július 1-jén lép hatályba.

12. § Az utasítás hatálybalépése előtt kiadott "Magyar Köztársaság ügyészsége" feliratos aláírás-létrehozó eszközök visszavonásig használhatók.

13. § Hatályát veszti a szervezeti tanúsítványok és az időbélyegző szolgáltatás bevezetéséről szóló 14/2011. (VII. 21.) LÜ utasítás.

Dr. Polt Péter s. k.,

legfőbb ügyész

Melléklet a 9/2016. (VI. 24.) LÜ utasításhoz[6]

Szervezeti tanúsítvány kérelem
1. A kérelem oka:
□ Új aláíró eszköz és tanúsítvány (adatváltozás esetén is)
□ Az aláíró eszköz megrongálódása miatti csere
□ Az aláíró eszköz elvesztése vagy megsemmisülése miatti megújítás
2. Igényelt csomag:
3. Tanúsítványhasználattal kapcsolatos jogosultságok:
□ Elektronikus aláírás minősített tanúsítvány
□ Időbélyegző
□ Cégnyilvántartás lekérdező
□ TAKARNET lekérdező
Igénylő aláírása:
4. Ügyfél-azonosító adatok:
Személyazonosító igazolvány szerinti név:
Születési név: ....................................................................................................................................
Anyja neve: ......................................................................................................................................
Születési idő: ................................................Születési hely: ....................................................................
Személyi okmány: (Elegendő egy okmány számát megadni.) .................................................................
Személyazonosító igazolvány száma: ..................................................................................................
Vezetői engedély száma: ....................................................................................................................
Útlevél száma: ..................................................................................................................................
5. Tanúsítványban szereplő adatok:
Tanúsítványba kerülő név (CN): .........................................................................................................
Személyes hivatali e-mail-cím: ...........................................................................................................
Adatvédelmi záradék:
Alulírott ügyészségi alkalmazott hozzájárulok ahhoz, hogy a Legfőbb Ügyészség, valamint a Legfőbb Ügyészséggel
kötött szerződés alapján részemre szolgáltatást nyújtó bizalmi szolgáltató személyes adataim közül
személyazonosító igazolvány szerinti nevemet, születési nevemet, anyám nevét, születési időmet, születési
helyemet, személyazonosító igazolvány (vezetői engedély, útlevél) számomat a bizalmi szolgáltatás keretein belül
kezelje.
Hozzájárulásom kizárólag a minősített aláírást létrehozó eszköz előállítása, továbbá a tanúsítványok kibocsátásának,
fenntartásának, használatának céljából történik; kiterjed az adatok gyűjtésére, felvételére, felhasználására,
továbbítására és a jelen tanúsítvány kérelem 5. pontjában szereplő adatoknak a tanúsítványomban való
feltüntetésére, valamint a tanúsítványommal együtt történő nyilvánosságra hozatalára a belső piacon történő
elektronikus tranzakciókhoz kapcsolódó elektronikus azonosításról és bizalmi szolgáltatásokról, valamint
az 1999/93/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 910/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet
alapján.
Hozzájárulásom az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény
szerinti önkéntes adatszolgáltatás előírásain alapul.
Tudomásul veszem, hogy a bizalmi szolgáltatás esetében az adatok megőrzésére jogszabályokban foglalt ideig kerül
sor, amely idő eltelte előtt a bizalmi szolgáltató nem törölheti az adatokat a nyilvántartásából.
Kelt ..........................................
……………………………………..
felhasználó"

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 56. § a) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[2] Módosította a 8/2020. (V. 8.) LÜ utasítás 4. § b) pontja. Hatályos 2020.05.16.

[3] Megállapította a 8/2020. (V. 8.) LÜ utasítás 1. §-a. Hatályos 2020.05.16.

[4] Megállapította a 8/2020. (V. 8.) LÜ utasítás 2. §-a. Hatályos 2020.05.16.

[5] Módosította a 6/2022. (VI. 17.) LÜ utasítás 56. § b) pontja. Hatályos 2022.07.08.

[6] Megállapította a 8/2020. (V. 8.) LÜ utasítás 3. §-a (lásd Melléklet). Hatályos 2020.05.16.

Tartalomjegyzék