Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

AVI 2016.3.20 A kézbesítés időpontja nem változik, ha az ügyvéd az iratot hivatalosan átveszi és az adóhatóság utóbb postai úton is megküldi [2003. évi XCII. törvény 124. § (1) bekezdés]

A felperesnél az adóhatóság 2002-2003. évekre bevallások utólagos vizsgálatát végezte valamennyi adónemben. 2009. augusztus 26-án kelt elsőfokú határozatában megállapította, hogy a felperes terhére 2003. évre 233 950 Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözet áll fenn, amelynek, valamint járulékainak megfizetésére kötelezte. Rögzítette, hogy 2002. évre elévülés miatt megállapítást nem tett.

A határozattal szemben a felperes fellebbezést terjesztett elő.

A másodfokú hatóság 2009. december 19-én kelt határozatával megváltoztatta az elsőfokú határozatot, és csupán a nyugdíjjárulék, valamint a tételes egészségügyi hozzájárulás adónemben állapított meg 35 550 Ft adóhiánynak minősülő adókülönbözetet és szabta ki járulékait. Személyi jövedelemadóban és százalékos egészségügyi hozzájárulásban megállapítást nem tett.

A másodfokú határozattal szemben a felperes keresetet nyújtott be, amelyben mindenek előtt közölte, hogy álláspontja szerint a másodfokú határozatban foglalt kötelezés - amelyet 2010. január 4-én vett át - 2009. december 31-én elévült. Ezáltal a határozat jogszabálysértővé vált. Kérte annak hatályon kívül helyezését és az alperes perköltségben marasztalását. Hivatkozott az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.) 164. § (1) bekezdésére, valamint a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) 128. § (3) bekezdésére, 78. § (6) bekezdésére.

Az alperes nyilatkozatában a kereset elutasítását kérte. Részletesen ismertette a határozat kézbesítésének körülményeit. E szerint 2009. december 21-én a postai kézbesítés kezdeményezésével egyidőben hivatali kézbesítő útján is megkísérelte a másodfokú határozatot a felperest képviselő ügyvéd irodájába kézbesíteni. Ott egy ismeretlen személy közölte, hogy nem veszi át a küldeményt, mert szabadság miatt nincs az irodában arra jogosult személy. Javasolta a levelet az iroda postafiók címére elküldeni. Erről az adóhivatal ügyintézője hivatalos feljegyzést készített. December 22-én négy adóhivatali dolgozó ismét megkísérelte a hivatali kézbesítést közvetlenül az ügyvédi irodába, ahol ekkor már jelen volt H.-né dr. P. D. ügyvéd, aki közölte, hogy a levelet nem veszi át, ugyanis erre nem terjed ki meghatalmazása. A történteket az alperes úgy minősítette, hogy - figyelemmel a Ket. 78. § (5) bekezdésére, a postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló 79/2004. (IV. 19.) Korm.rend. (továbbiakban: R.) 1. § (1) bekezdésére, 30. § (5) bekezdésére, valamint az Art. 124. § (2) bekezdésére - a jelenlévő ügyvéd a küldemény átvételét nem tagadhatta volna meg, ugyanis az ügyvédi meghatalmazás dr. E. Zs. ügyvéd mellett helyettesként tartalmazta H.-né dr. P. D. nevét is. Ennek alapján tehát nevezett ügyvéd azzal, hogy nem vette át a hivatalos levelet, előidézte az "átvétel megtagadása" joghatásait. Ez azt jelenti, hogy az irat 2009. december 22-én kézbesítettnek minősült, miáltal az abban foglalt kötelezés nem évült el. Megjegyezte még az alperes, hogyha ezt a kézbesítési dátumot veszik alapul, akkor a keresetlevél el is késett.

A Fővárosi Törvényszék 14.K.31.081/2011/7. számú ítéletével a keresetet elutasította. A meghatalmazás alapján megállapította, hogy az semmilyen korlátozó kikötést nem tartalmaz a helyettesítésre vagy bármely eljárási cselekményre, így az iratok átvételére sem. December 22-én az átvétel megtagadása a helyettes ügyvéd által azt jelentette, hogy az irat kézbesítettnek minősült. Nincs jelentősége annak, hogy mindezzel párhuzamosan a postai kézbesítés is megtörtént 2010. január 4-én, sőt annak sem, hogy a kézbesítés időpontjáról az alperes jogi főosztálya kiadott egy téves tájékoztatást, amit később azonban módosított.

A jogerős ítélettel szemben a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint az ügy eldöntése során releváns jogszabály az R. 16. § (1)-(2) bekezdései, 18. § (1) bekezdés, 19. § (1) bekezdés a)-b) pontja, 20. § (1) bekezdés a)-f) pontjai és 30. § (5) bekezdése. A per lényegi kérdése az, hogy a meghatalmazáson szereplő "helyettesítésre jogosult személy" fogalma nem azonos az "egyéb jogosult átvevő" terminológiájával. Érthetetlennek találta felperes, hogy miért kézbesítette posta útján is a határozatot az alperes, ha meglátása szerint beállt december 22-én a kézbesítési vélelem. Egyébiránt a postára adás a boríték szerint 2009. december 28-án történt. A felperes szerint az alperes maga is bizonytalan volt az irat joghatályos közlése időpontját illetően, hiszen először január 4-ét jelölte meg a kézbesítés dátumaként egy tájékoztató levélben, amit csak egy év múlva helyesbített. Minderre tekintettel kérte a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, új határozat hozatalát, amely a keresetnek helyt ad, vagy az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását.

Az alperes ellenkérelmében az ítélet hatályában fenntartását kérte. Hivatkozott még az R. 1. § (1) bekezdés a)-b) pontjára, a Ket. 40. § (7) bekezdésére, és az Ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény (továbbiakban: Ütv.) 26. § (5) bekezdésére, ezzel mintegy megerősítve a korábbi álláspontját. Megismételte, hogy a perben többször felemlített tájékoztató levélnek az ügy eldöntése szempontjából semmilyen jelentősége nincs.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint nem megalapozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!