Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2006.1486 A bejegyzési kérelmet visszavonó és az adásvételi szerződést felbontó nyilatkozatot az eredeti bejegyzési kérelem rangsorában kell elintézni. A kérelem visszavonásához nem kell annak a személynek a hozzájárulása, aki más ranghelyen folyó bejegyzési eljárásban válna jogosulttá [1997. évi CXLI. tv. 26. §, 7. §].[1]

N. Á. az 1996. december 11-én kelt határozat folytán árverési tétel jogcímén szerezte meg a p. 0148/6 hrsz-ú szántó ingatlan tulajdonjogát, az 1993. október 29-én megtartott árverés alapján.

N. Á. - mint eladó - és R. Gy. - mint vevő - 1994. augusztus 10-én kötött adásvételi szerződést a fenti ingatlan adásvételére.

Az adásvételi szerződés alapján R. Gy. 1994. december 29-én kérte tulajdonjogának bejegyzését a földhivataltól.

R. Gy. 1995. április 5-én az ingatlant eladta a felperesnek.

A tulajdonjog bejegyzését a felperes 1995. április 5-én kérte a földhivataltól.

Az elsőfokú földhivatal mindkét tulajdonjog bejegyzésére irányuló eljárást az 1997. augusztus 12-én kelt határozatával felfüggesztette a T. Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya előtt folyamatban lévő büntetőeljárás jogerős befejezéséig.

N. Á. és R. Gy. 1999. május 31-én megállapodást kötött a köztük korábban létrejött adásvételi szerződés felbontásáról és a tulajdonjog-bejegyzési kérelem visszavonásáról.

A kérelem alapján az elsőfokú földhivatal a R. Gy. tulajdonjog-bejegyzésére irányuló eljárást megszüntette és a széljegyet a tulajdoni lapról törölte.

A felfüggesztés alapjául szolgáló büntetőeljárás jogerősen 2002. szeptember 5-én fejeződött be.

Ezt követően a körzeti földhivatal 2004. június 29-én kelt határozatával a felperes tulajdonjog-bejegyzési kérelmét elutasította.

A felperes fellebbezése folytán eljárt alperes 2004. november 16-án kelt határozatával az elsőfokú határozatot helybenhagyta.

A felperes keresetében az alperes határozatának felülvizsgálatát kérte.

A megyei bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította.

Az ítélet indokolása szerint az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 3. § (1) és (2) bekezdése, illetve 4. § (1) és (2) bekezdése értelmében R. Gy. tulajdonoskénti bejegyzése a felperes tulajdonjoga megszerzésének előfeltétele volt.

Az Inytv. 26. § (8) bekezdésére figyelemmel R. Gy. azonban tulajdonjog-bejegyzési kérelmét visszavonhatta, a kérelem visszavonása vonatkozásában a felperes nem minősült olyan személynek, aki a bejegyzés folytán, mint harmadik személy jogosulttá vált volna, és ezért a kérelem visszavonása csak az ő hozzájárulásával lehetséges; ugyanis a N. Á. és R. Gy. között létrejött adásvételi szerződés alapján történő tulajdonjog-bejegyzési eljárásban csak R. Gy. vált volna jogosulttá.

Miután R. Gy. tulajdonosként való bejegyzésére nem került sor, a felperes tulajdonjoga sem bejegyezhető.

A megyei bíróság utalt arra, hogy az eljárás hosszú időtartamát a büntetőeljárásra figyelemmel történt eljárás-felfüggesztés eredményezte.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő, amelyben az Inytv. 7. § (1) bekezdésére, 44. § (1) és (2) bekezdésére, valamint az Inytv. végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: Inyvhr.) 38. §-ára, továbbá az Inytv. 3. § (4) bekezdésére, valamint a tulajdonviszonyok rendezése érdekében az állam által, az állampolgárok tulajdonában igazságtalanul okozott károk részleges kárpótlásáról szóló 1991. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Kpt.) végrehajtásáról rendelkező 104/1991. (VIII. 3.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kpt. vhr.) 38., 50. és 52. §-ára hivatkozással előadta, hogy a földhivatal megsértette a rangsor elvét; tévedett, amikor elfogadta R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési kérelmének visszavonását - arra ugyanis csak a felperes hozzájárulásával lett volna módja -, sérelmezte továbbá azt, hogy R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési eljárásának megszüntetésére az eljárás felfüggesztésének hatálya alatt került sor, illetve azt, hogy a földhivatal túllépte a törvényes elintézési határidőt.

A felperes a felülvizsgálati kérelem előterjesztésére nyitva álló 60 napos határidő leteltét követően arra is hivatkozott, hogy az eljárásban nem az Inytv., hanem az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1972. évi 31. tvr. (a továbbiakban: Inytvr.) rendelkezéseit kellett volna alkalmazni.

Az alperes ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte, hivatkozással arra, hogy R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési eljárásának megszüntetésével nem sértette meg a rangsor elvét, mert az az 1994-ben kezdeményezett tulajdonjog-bejegyzési eljárás utóirataként érkezett a földhivatalhoz.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság kiemeli, hogy a Pp. 272. § (1) bekezdése értelmében felülvizsgálati kérelmet az elsőfokú határozatot hozó bíróságnál a határozat közlésétől számított 60 napon belül kell benyújtani.

A Pp. 272. § (2) bekezdése értelmében a felülvizsgálati kérelmet nem lehet megváltoztatni.

Az idézett szabályokra figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság nem bírálhatta el érdemben a felperesnek a Legfelsőbb Bírósághoz 2005. október 27-én benyújtott felülvizsgálati kérelem pontosításában hivatkozott és előadott - az eredeti felülvizsgálati kérelemben azonban nem érintett - új jogszabálysértéseket.

A felperes határidőben benyújtott felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a rangsor elvének sérelmére hivatkozott.

Az Inytv. 7. § (1) bekezdése értelmében az ingatlan-nyilvántartásban egy-egy bejegyzés ranghelyét, és ezzel a bejegyzések rangsorát - e törvény eltérő rendelkezése hiányában - a bejegyzés, feljegyzés iránt benyújtott kérelem iktatási időpontja határozza meg. Ezzel azonos módon rendelkezik úgy az Inytvr. 19. § (1) bekezdése, hogy a tulajdoni lapon a bejegyzések egymás közti sorrendjét (rangsorát) az az időpont határozza meg, amikor az alapul szolgáló beadvány az ingatlan-nyilvántartási iktatóhoz érkezett.

Az Inytvr. 19. § (2) bekezdése azt is kimondja, hogy a közbenső intézkedés vagy jogorvoslat az eredeti rangsort nem érinti.

Az ingatlan-nyilvántartási eljárást megindító kérelemhez kapcsolódó utóiratot az eredeti kérelem rangsorában kell elintézni. Ezért a földhivatal nem sértette meg a rangsor elvét akkor, amikor a felperesi tulajdonjog-bejegyzési kérelmet megelőző, R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési kérelmének visszavonását a felperesi kérelem elintézését megelőzően elbírálta.

A felülvizsgálati kérelem az Inytvr. 14. § (5) bekezdése és az Inytv. 26. § (8) bekezdése alapján kifogásolta, hogy R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési eljárását a földhivatal a felperes hozzájárulása hiányában szüntette meg.

Az Inytv. 26. § (8) bekezdése szerint a szerződő felek kérelmüket közös nyilatkozattal mindaddig visszavonhatják, amíg abban a földhivatal nem hozott határozatot. Ha a bejegyzés folytán harmadik személy vált volna jogosulttá, a kérelem visszavonásához az ő hozzájárulása is szükséges. Azonos tartalmú az Inytvr. 14. § (5) bekezdése.

A megyei bíróság helyes jogi álláspontra helyezkedett, amikor úgy ítélte meg, hogy a felperes R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési eljárásában nem minősíthető olyan személynek, mint aki a bejegyzés folytán válna jogosulttá.

Az egyes ranghelyen folytatott ingatlan-nyilvántartási eljárásokat el kell különíteni, így nem ismerhető el az ügyféli jogosultság abban az esetben, ha valamely személy a rangsorban következő eljárásban érdekelt. Ennek megfelelően az Inytv. 26. § (8) bekezdését, illetve az Inytvr. 14. § (5) bekezdésének rendelkezését helyesen úgy kell értelmezni, hogy a bejegyzés folytán jogosulttá válásnak az adott ranghelyen folyó ingatlan-nyilvántartási eljárásban kell bekövetkeznie.

Annak lehetősége, hogy a felperes egy más ranghelyen folytatott ingatlan-nyilvántartási eljárásban jogosulttá válhat, az Inytv. 26. § (8) bekezdésében és az Inytvr. 14. § (5) bekezdésében említett jogosultságot nem alapozza meg.

A felülvizsgálati kérelem helyesen mutatott rá arra, hogy ugyan a felfüggesztés alapjául szolgáló büntetőeljárás jogerősen csak 2002. szeptember 5-én fejeződött be, ennek ellenére a földhivatal R. Gy. tulajdonjog-bejegyzési kérelme tárgyában folytatott eljárását már 2001. február 6-án megszüntette.

A fenti jogszabálysértés azonban az ügy érdemére nem hatott ki, mert a földhivatal eljárást megszüntető határozatát a felfüggesztés alapjául szolgáló büntetőeljárás jogerős befejezését követően, ugyanezen formában meghozhatta volna.

Önmagában az elintézési határidő túllépése szintén nem befolyásolta az ügy érdemi elintézését, figyelemmel arra, hogy a földhivatal a rangsor szabályát az elintézés során megtartotta.

A jogerős ítélet nem ellentétes a felülvizsgálati kérelemben hivatkozott Kpt., Kpt. vhr. rendelkezéseivel sem.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Kfv. IV. 37.270/2005.)

Lábjegyzetek:

[1] Az ebben a határozatban foglaltakat a Wolters Kluwer Kft. (korábban CompLex Kiadó Kft.) 2006.112 számon, külön szerkesztett formában is közölte a Közigazgatási-Gazdasági Döntések Tárában.