Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2002.9.367 A felügyelőbizottság mint testület nem jogosult törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezni [Ptk. 8. §, 28. § (3) bek., 1997. évi CXLIV. tv (Gt.) 32. § (2) és (4) bek., 34. §, 47. § (1) bek., 1997. évi CXLV. tv (Ctv.) 49. § (1) bek., 50. § (1) bek. d) pont, 52. § (1) bek. d) pont, Pp. 48. §].

Az Sz. Vadászkastély Idegenforgalmi Részvénytársaság felügyelőbizottsága 2000. február 14-én benyújtott, 2000. március 3-án kiegészített beadványában, jogi képviselő útján törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a társasággal szemben, a 2000. január 11-én megtartott igazgatósági és felügyelőbizottsági közös ülésen az igazgatóság által meghozott határozatokra nézve. Előadása szerint az ülésről a hat tagú igazgatóságból annak három tagja időközben eltávozott, ezért az ülés határozatképtelenné vált; a meghozott határozatok, így egyebek mellett a 2000. február 25-ére közgyűlés összehívását elrendelő határozat, továbbá a könyvvizsgáló személyére vonatkozó javaslat is érvénytelenek. Kérte a határozatok megsemmisítését, az igazgatóság új határozat hozatalára utasítását. Előadta azt is, hogy az igazgatóság "két pártra szakadt", az elnök és a személyét támogató két tag a többi tagot az információktól elzárja. Ezért kérte az igazgatóság elnökének a törvényes működés helyreállítására történő kötelezését is.

Az elsőfokú bíróság a 2000. március 7-én kelt végzésével a kérelmet elutasította. A határozat indokolása értelmében az 1997. évi CXLIV. tv (Gt.) 32. §-ának (4) bekezdése az ügyvezetés jogszabálysértő működése esetére a felügyelőbizottság számára a közgyűlés összehívását teszi lehetővé. E speciális szabályra tekintettel tehát ilyen esetben törvényességi felügyeleti eljárásnak nincs helye, különös figyelemmel arra is, hogy törvényességi felügyeleti eljárást az 1997. évi CXLV. tv (Ctv.) 54. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében a cég és nem az ügyvezetés határozatai ellen lehet előterjeszteni. Cég határozatának pedig részvénytársaság esetén a közgyűlés határozatai tekintendőek.

A végzéssel szemben a kérelmező jogi képviselő útján fellebbezett. A végzés megváltoztatását, a kérelem szerint a törvényességi felügyeleti eljárás érdemi lefolytatását kérte. Hangsúlyozta, a Ctv. 50. §-a (1) bekezdésének d) pontja alapján törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatásának van helye, ha a cég működése során nem tartja be a szervezetére és működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, illetve létesítő okiratában foglaltakat. A cég határozatának pedig nem csak a közgyűlés határozatai minősülnek, ilyennek kell tekinteni az igazgatóság határozatát is. Utalt továbbá arra is, hogy az eljárást a Ctv. 52. §-a (1) bekezdésének d) pontjában írtak szerint az is kezdeményezheti, aki az eljárás lefolytatásához fűződő jogi érdekét valószínűsíti. Az elsőfokú bíróság által hivatkozott Gt. 32. §-ának (4) bekezdése nem zárja ki a törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezésének jogát. Kérelmük továbbá nemcsak az igazgatósági határozatok megsemmisítésére irányult, hanem az igazgatóság elnökének felhívására is a törvényes működés biztosítására, figyelemmel az igazgatóságon belül kialakult visszaélésekre.

A kérelmezett észrevételében az elsőfokú bíróság végzésének helybenhagyását kérte az abban foglalt helyes indokokra tekintettel, hangsúlyozva, hogy a felügyelőbizottság a jelen ügyben törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezésére nem jogosult. E körben utalt a Gt. 47. §-ának (1) bekezdésére is, amely az eljárás kezdeményezésére a felügyelőbizottság bármelyik tagját jogosítja fel, de nem ad ilyen jogosítványt a felügyelőbizottságnak. mint testületnek.

A fellebbezés az alábbiakra tekintettel alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!