Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2013.1.10 I. Az indokolási kötelesség felülvizsgálati eljárásra okot adó megsértése nem állapítható meg, ha az ügydöntő határozat(ok)ból kitűnik az eljárt bíróság(ok)nak a tényállás megállapításával összefüggő tényfeltáró és értékelő tevékenysége, továbbá az, hogy az érdemi döntésben kifejeződő jogi álláspontját - a bűnösséggel, a minősítéssel, a büntetéssel és/vagy intézkedéssel kapcsolatban - mire alapozta.

A bizonyítékok értékelése körében levont következtetések helyessége, az értékelés eredménye kívül esik a feltétlen eljárási szabálysértések körén, az tartalmilag az ügydöntő határozat megalapozottságának felülvizsgálati eljárásban meg nem engedett támadása [Be. 416. § (1) bek. c) pont; 373. § (1) bek. III/a) pont].

II. A társadalomra veszélyesség csekély fokára vagy elbíráláskori hiányára, illetve csekéllyé válására hivatkozás önmagában nem olyan anyagi jogszabálysértésre hivatkozás, amely felülvizsgálathoz vezethet [Be. 416. § (1) bek. a), b) pont; Btk. 71. § (1) bek.].

III. A vagyon elleni bűncselekmények üzletszerűen elkövetettkénti minősítése szempontjából a folytatólagosság törvényi egységébe tartozó jogtalan haszonszerzési célzatú részcselekményeken túl figyelembe kell venni az ugyanolyan vagy hasonló, ilyen célzattal elkövetett azt a bűncselekményt is, amelyet más büntetőeljárásban jogerős ítélet állapított meg [Btk. 137. § 8. pont].

A városi bíróság ítéletével bűnösnek mondta ki az I. rendű terheltet a Btk. 318. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés II. fordulatára figyelemmel a (6) bekezdés b) pontja szerint minősülő, folytatólagosan elkövetett csalás bűntettében, mint társtettest, a III. rendű terheltet pedig a Btk. 276. § szerinti magánokirat-hamisítás vétségében, mint bűnsegédet. Ezért az I. rendű terheltet, mint többszörös visszaesőt öt évi fegyházbüntetésre és öt évi közügyektől eltiltásra ítélte, a III. rendű terheltet egy évre próbára bocsátotta.

Az ítéleti tényállás lényege a következő:

Az I. rendű terhelt 2008 júniusában elhatározta, hogy az alkoholproblémákkal küzdő sértettől jelentős pénzösszeget csal ki. Ennek érdekében - J. Z.-ként bemutatkozva - felajánlotta, hogy segít értékesíteni a sértett lakását. Az értékesítés esetére a sértett 500 000 forint sikerdíjat ígért.

2008. július 24-én az I. rendű terhelt a sértettel, valamint a vevőként jelentkező IV. rendű és V. rendű terheltekkel az adásvételi szerződés elkészítése érdekében megjelent III. rendű terhelt ügyvédi irodájában, ahol a III. rendű terhelt által szerkesztett ingatlan-adásvételi szerződést a sértett eladóként, a IV. és az V. rendű terhelt vevőként írta alá. A kialkudott vételár 6 000 000 forint volt, azonban az ingatlan adásvételi szerződésben azt 8 800 000 forintban rögzítették annak érdekében, hogy a vevők magasabb összegű lakáshitelhez jussanak.

Ugyanezen a napon a III. rendű terhelt egy olyan megállapodást is szerkesztett, amelyben a szerződő felek kinyilvánítják, hogy az ingatlan vételára valójában 6 000 000 forint és ebből a vevő az eladó részére foglaló címén 1 300 000 forintot már kifizetett. Abban is megállapodtak, hogy az OTP által folyósított hitel összege - melyből 4 700 000 forint a sértettet illeti - a III. rendű terhelt ügyvédi folyószámlájára érkezik.

Az 1 300 000 forint foglaló átadására 2008. július 23-án került sor, ezt azonban ténylegesen az I. rendű terhelt vette magához.

Az I. rendű terhelt az ügyletbeli közreműködése során egy kisebb alapterületű lakást ajánlott a sértett részére. Elvitte őt a II. rendű terhelt lakásába. Ennek az ingatlannak az értékesítése azonban sem az I. rendű sem a II. rendű terheltnek nem állt szándékában, a lakás bemutatását csupán a sértett pénzének megszerzése érdekében bonyolították le. A II. rendű terhelt lakásában ekkor egy olyan kézzel írott átvételi elismervényt szerkesztettek, mely szerint a magát K. B.-nek kiadó II. rendű terhelt a lakásért 800 000 forint foglalót vett át. Az I. rendű terhelt ily módon a magához vett 1 300 000 forintból 800 000 forintot ez utóbbi lakás foglalójaként csalt ki, míg 500 000 forintot "sikerdíj" fejében tartott magánál.

2008. július 28-án a IV. rendű és az V. rendű terhelt a bank fiókjában a hiteligényléshez benyújtották a III. rendű terhelt által szerkesztett, részben valótlan tartalmú ingatlan-adásvételi szerződést és 7 920 000 forint hitelt igényeltek. A Bank 2008. augusztus 21-én a III. rendű terhelt folyószámlájára átutalta az igényelt lakásvásárlási kölcsönt. 2008. augusztus 21-én a III. rendű terhelt egy átvételi elismervényt szerkesztett, melyen a sértett nem a neki járó 4 700 000 forint, hanem a 7 920 000 forint átvételét ismerte el.

A sértettnek ténylegesen kifizetendő 4 700 000 forintot azonban az I. rendű terhelt vette magához azzal, hogy azt a cserelakás kifizetésére és felújítására, használati tárgyak vásárlására fordítja.

A sértett az ingatlanából 2008. augusztus végén költözött ki, azonban nem az I. rendű terhelt által korábban mutatott lakásba, hanem egy lezárt önkormányzati bérlakásba. Az önkormányzat azonban a jogosulatlanul ott tartózkodó sértettet kiköltöztette, ingóságait pedig - egy idő után - szeméttelepre szállíttatta. A sértett végül hajléktalanszállóra került.

A sértett a bűncselekmény során összesen 5 500 000 forint kárt szenvedett. Az I. rendű terhelt a bűncselekményeket rendszeres haszonszerzésre törekedve követte el.

Az ítélet ellen az ügyész a III. rendű terhelt terhére a büntetés súlyosítása érdekében, míg az I. rendű terhelt részben felmentése, részben a büntetés enyhítése, védője ugyancsak a büntetés enyhítése, a III. rendű terhelt és védője pedig a terhelt felmentése érdekében jelentettek be fellebbezést.

A megyei bíróság a 2011. szeptember 15. napján kelt ítéletével az elsőfokú bíróság határozatát megváltoztatta, a III. rendű terhelttel szemben az intézkedés helyett 200 napi tétel pénzbüntetést szabott ki azzal, hogy egy napi tétel összege 1500 forint, egyebekben azonban az I. rendű és a III. rendű terhelt tekintetében helybenhagyta azt.

Az elsőfokú ítélet történeti tényállását csak annyiban helyesbítette, hogy a bűncselekménnyel okozott kár 6 000 000 forint, míg a személyi részt az I. rendű terhelt tekintetében a 2008. július 9. napján elkövetett más vagyon elleni bűncselekmények miatti jogerős elítéléssel egészítette ki.

Az ítélet ellen az I. rendű terhelt és a III. rendű terhelt védője felülvizsgálati indítványt nyújtottak be. A III. rendű terhelt védője indítványát a Be. 416. § (1) bek. a) pontjára alapította.

Az I. rendű terhelt indítványában arra hivatkozott, hogy a terhére rótt bűncselekményt nem követte el, és elítélésére azért került sor, mert bűnösségét az első fokon eljárt bíróság a valótlan és ellentmondásos sértetti vallomásra alapította, a megyei bíróság pedig megalapozatlansága és az indokolási hiányosságok ellenére nem helyezte hatályon kívül az elsőfokú ítéletet, és nem tett eleget a bizonyítási indítványoknak sem, sőt ítéletének indokolásában ellentmondások fedezhetők fel. Emellett kifogásolta cselekményének üzletszerűen elkövetettkénti minősítését.

Indítványa ezért - tartalma szerint - elsősorban a megtámadott határozatok hatályon kívül helyezésére és az első fokon eljárt bíróság új eljárásra utasítására, másodsorban a vagyon elleni bűncselekmény enyhébb minősítésére és ekként enyhébb büntetés kiszabására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!