Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2013.2.36 36 I. A csoportosan elkövetett garázdaság bűntette csak a szándékegységben cselekvők terhére állapítható meg [Btk. 271. § (1) bek. (2) bek. a) pont].

II. A garázdaság vétsége nem állapítható meg alaki halmazatban a súlyos testi sértés bűntettével [34/2007. BK vélemény 2. pont].

III. Az enyhébb minősítésre hivatkozó felülvizsgálati indítvány csak akkor alapos, ha a törvénysértő minősítés törvénysértő büntetés kiszabását eredményezte [Be. 416. § (1) bek. b) pont].

A városi bíróság a 2011. február 21. napján kelt ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 271. § (1) bekezdésében meghatározott és aszerint minősülő társtettesként elkövetett garázdaság vétségében, valamint a Btk. 170. § (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés szerint minősülő társtettesként elkövetett testi sértés bűntettében.

Ezért őt - halmazati büntetésül - 10 hónap, végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. A bíróság a terheltet előzetes mentesítésben részesítette.

A városi bíróság a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján megállapított tényállásában a személyi körülmények összefoglalását követően a következőket rögzítette:

Az I., II. és III. rendű terheltek 2009. november 28-ról 29-re virradó éjszaka egy apartmanházban szórakoztak a barátaik társaságában.

A november 29-én 1 óra körüli időben K. A. sértett is megjelent az apartmanház előtt azért, hogy S. T.-vel szokás szerint együtt induljanak szórakozni.

A III. rendű terhelt az apartmanház előtt tartózkodott S. T.-vel, amikor a sértett hozzájuk lépett. A sértett és a III. rendű terhelt haragos viszonyban voltak, korábbi munkahelyi konfliktus miatt.

A sértett és a III. rendű terhelt szóváltásba keveredtek egymással, melynek során a III. rendű terhelt K. A. sértettet felindulásában ököllel és tenyérrel, legalább 5 alkalommal kis erővel arcon ütötte. A sértett az ütésekkel szemben nem védekezett, hanem hátrálni kezdett.

A II. rendű terhelt időközben az apartmanházból kiment, és látta a sértett és a III. rendű terhelt közötti konfliktust. Emiatt nekitámadt a helyszínről már távozóban lévő K. A. sértettnek, és őt legalább 5 alkalommal arcon, és orron ütötte.

S. T. sértett megpróbálta megakadályozni a II. rendű terhelt cselekményének folytatását akként, hogy a II. rendű terhelt hátára ugrott, őt lefogta.

A II. rendű terhelt azért, hogy tőle megszabaduljon, S. T. sértett bal hüvelykujját megragadta, azt hátracsavarta, ily módon lefejtette magáról és a földre lökte a sértettet.

A földön fekvő S. T. sértettet a II. rendű terhelt deréktájékon megrúgta.

Az I. rendű terhelt ekkor jelent meg a helyszínen, szintén rátámadt K. A. sértettre, és őt mintegy 10 alkalommal ököllel arcon ütötte.

K. A. sértett a II. rendű és III. rendű terhelt bántalmazása következtében darabos orrcsonttörést, az orrcsont vetületébe eső lágyrészek bevérzéssel járó hámzúzódását, repesztett jellegű sérülését, orrnyálkahártya repedést, a bal arcfél bevérzéssel járó hámzúzódásos sérülését, valamint a bal szemöldök tájék felett bevérzéssel járó hámzúzódásos sérülést szenvedett.

A darabos orrcsonttörése következtében enyhe orrsövény-ferdülés is kialakult, amely esztétikai károsodást jelent, továbbá a légzés akadályozottságát, nehezítettségét okozza. Ezen következmény további műtéttel korrigálható, és ahhoz maradandó fogyatékosság, súlyos egészségromlás nem társul.

Az elsőfokú bíróság indokolásában a bizonyítékok értékelése körében megállapította, hogy a III. rendű terhelt, valamint az I. rendű és a II. rendű terheltek cselekményei egymástól elkülönülnek, miután a III. rendű terhelt nem volt annak tudatában, hogy az I. rendű és a II. rendű terheltek egyáltalán észlelik az ő konfliktusát K. A. sértettel, másrészt, hogy abba be is akarnak avatkozni. Mindez az ő számítása és szándéka ellenére is történt. Ugyanakkor a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján megállapította, hogy az I. rendű és a II. rendű terheltek egymás cselekményéről tudva, egymással szándékegységben cselekedtek.

Az elsőfokú bíróság ezért az I. rendű terheltet - a vádiratban indítványozott társtettesként elkövetett garázdaság bűntette [Btk. 271. § (2) bekezdés a) pontja] helyett - a Btk. 271. § (1) bekezdésében meghatározott és aszerint minősülő, társtettesként elkövetett garázdaság vétségében, valamint 1 rb., a Btk. 170. § (1) bekezdésében meghatározott és a (2) bekezdés szerint minősülő, társtettesként elkövetett súlyos testi sértés bűntettében mondta ki bűnösnek, és szabta ki vele szemben a rendelkező részben meghatározott büntetést.

Az elsőfokú ítélet ellen az I. rendű terhelt vonatkozásában az ügyész súlyosításért, valamint a garázdaság cselekményében a vádirati minősítés szerinti megállapítás végett, a terhelt és védője felmentés végett jelentettek be fellebbezést.

A másodfokú bíróság a 2011. november 11. napján tartott nyilvános ülésen meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét az I. rendű terhelt vonatkozásában megváltoztatta, a terhére megállapított garázdaság vétségét társtettesként elkövetett garázdaság bűntettének minősítette [Btk. 271. § (1) és (2) bekezdés a) pontja]. A terhelttel szemben alkalmazott előzetes mentesítésre vonatkozó rendelkezést mellőzte, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét rá vonatkozóan helybenhagyta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet tényállását az alábbiakkal egészítette ki, illetve helyesbítette:

Amikor az I. rendű terhelt a helyszínen megjelent, a II. rendű terhelt közölte vele, hogy K. A. sértett bántalmazta a III. rendű terheltet.

A III. rendű terhelt a cselekmény elkövetésekor végig a helyszínen tartózkodott.

Ugyanakkor a III. rendű terhelt az I. rendű terhelt K. A. felé irányuló támadásakor figyelmeztette az I. rendű terheltet, hogy a sértettet ne bántsa, mert K. A. nem bántotta őt.

K. A. sértett sérülései közül a lágyrész sérülések 8 napon belül gyógyulóak, míg az orrcsont-törés 8 napon túl gyógyuló sérülés volt.

S. T. sértett a II. rendű terhelt bántalmazása következtében a bal kéz hüvelykujjának ízületi rándulását, illetőleg a keresztcsont - csípőcsonttájék bevérzéssel járó hámzúzódásos hámhorzsolásos sérülését szenvedte el, amely 8 napon belül gyógyult.

S. T. sértett a sérelmére elkövetett könnyű testi sértés vétsége miatt 2009. december hó 17. napján joghatályos magánindítványt terjesztett elő.

A másodfokú bíróság az így kiegészített tényállás alapján megállapította, hogy az elsőfokú bíróság a helytállóan megállapított történeti tényállásból téves jogi következtetésre jutott, amikor az I. és II. rendű terheltek bűnösségét a garázdaság vétségi alakzatában állapította meg amiatt, hogy a III. rendű terhelt cselekménye az I. rendű és II. rendű terhelt cselekményétől elkülönült.

A másodfokú bíróság szerint K. A. sértettel szemben a III. rendű terhelt által megkezdett erőszakos cselekménybe - a már megvalósított riadalomkeltésre alkalmas történések ismeretében -, időben egymást követően kapcsolódott be először a II. rendű, majd az I. rendű terhelt.

Így az I. rendű, a II. rendű és a III. rendű terheltek a tényállásban leírt és a sértettek személye felé irányuló erőszakos magatartásukkal hozzájárultak a megbotránkozás és riadalom keltéséhez.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!