Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

ÍH 2021.14 AZ EGYENLŐ BÁNÁSMÓD SÉRELMÉNEK MEGÁLLAPÍTÁSA A MUNKAVISZONY JOGELLENES MEGSZÜNTETÉSÉHEZ KAPCSOLÓDÓAN

A dolgozó védett tulajdonsága (várandóssága) okozta keresőképtelensége miatt a munkaviszonyának megszüntetése, noha más munkavállalók esetében hasonló helyzetben erre nem került sor, a hátrányos megkülönböztetés, és az egyenlő bánásmód követelményét is sértette, s ez a sérelemdíj iránti igényt megalapozta [Ebktv. 8. § l) pontja, Ptk. 2:43. § c) pont, 2:52. § (1), (2), (3) bekezdés].

A másodfokú bíróság által irányadónak elfogadott tényállás:

A 2019. március 4. napján kelt munkaszerződés értelmében az alperes munkáltató munkaerő-kölcsönzés céljából, határozatlan időtartamra létesített munkaviszony keretében foglalkoztatta a felperes munkavállalót a szerződéskötés napjától kezdődően. A felek a munkaszerződésben három hónap próbaidőt kötöttek ki.

A felperes a munkavégzési kötelezettségét operátorként a T. Kft.-nél teljesítette. Ezen cég volt az egyedüli, amellyel az alperes munkaerő-kölcsönzésre irányuló szerződéses kapcsolatban állt.

A felperes 2019. április 17-én tájékoztatta a csoportvezetőjét, valamint az őt kölcsönző cég HR-osztályát a terhességéről, és az állapotára tekintettel kérte a napi 12 óra helyett a napi 8 órában történő foglalkoztatását. Figyelemmel arra, hogy a 8 órás munkavégzést az őt kölcsönző cég nem tudta biztosítani, így a felperes keresőképtelen állományba került. 2019 áprilisában a felperes az alperes dorogi irodáját is tájékoztatta a gyermekvárásról.

2019. május 30. napján a T. Kft. értesítette az alperest, hogy a felperes kölcsönzését ezen nappal megszüntetik, azonban keresőképessé válása esetén tovább foglalkoztatják.

2019. május 30-án az alperes szóban közölte a felperessel, hogy munkaviszonyát azonnali hatállyal megszünteti, amelyre tekintettel a lakhatását biztosító munkásszállót is el kell hagynia.

Az 2019. május 30. napján kelt, "munkaviszony megszüntetése próbaidő alatt" elnevezésű okirattal a felperes munkaviszonyát ezen időponttal azonnali hatállyal indokolás nélkül megszüntette. Az alperes a felmondást 2019. május 31. napján adta postára, azt a felperes unokatestvérének házastársa 2019. június 4. napján vette kézhez.

A felperes és akkori élettársa, B. I. 2019. május 31. napján az alperes munkásszállóját elhagyták. A lakhatásukat bérelt lakásban oldották meg, amelynek költségeit az élettárs által felvett, összesen 210 000 forint kölcsönből fedezték.

A felperes és B. I. kapcsolata 2019. júniusában megszakadt.

A felperesnek veszélyeztetett terhesként munkavállalásra lehetősége nem volt, önálló lakhatással, jövedelemmel nem rendelkezett. A várandóssága időtartama alatt a szükségleteiről - rendkívül szűkös körülmények között - a rokonai gondoskodtak.

A KEM Kormányhivatal Esztergomi Járási Hivatala által kiállított, 2019. július 31-től 2020. július 30-ig érvényes hatósági bizonyítvány alapján a felperes a jövedelmi-vagyoni viszonyaira tekintettel szociálisan rászorultnak minősült.

2019. november 29. napján megszületett a felperes gyermeke, aki után havi 28 500 forint gyermekgondozási segélyben részesült. A felperes a gyermek és saját lakhatását egy 20-25 m2-es bérelt, komfort nélküli, leromlott állapotú üzlethelyiségben tudta biztosítani. Az eltartásukról továbbra is a felperes rokonai gondoskodtak.

Figyelemmel arra, hogy felperes a szülés időpontjában nem volt biztosított, így sem csecsemőgondozási, sem gyermekgondozási díjra nem vált jogosulttá.

A perben beszerzett igazságügyi könyvszakértői vélemény értelmében a munkaviszony próbaidő alatti megszüntetésével a felperes 2019. május 3-tól 2020. augusztus 5. napjáig összesen 1 064 484 forint nettó jövedelemtől esett el.

A felperes az elsődleges kereseti kérelmében a jogellenesen megszüntetett munkaviszonya helyreállítása mellett kérte, hogy a bíróság kötelezze az alperest 2019. május 3. és 2020. április 30. közti időszak vonatkozásában 847 995 forint megfizetésére, valamint a jogerős ítélet meghozataláig terjedő időre - a könyvszakértői vélemény 1. számú számítási módját alkalmazva - a munkaviszony megszüntetésének hiányában kalkulált havi ellátás összegének és a kézhez vett havi ellátás összegének nettó különbözetét alapulvéve számított kár megtérítésére.

A felperes másodlagos kereseti kérelemként - az eredeti munkakörébe történő visszahelyezés hiányában - 12 havi távolléti díj, azaz 2 511 168 forint megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Mind az elsődleges, mind a másodlagos kereseti kérelme esetén igényt tartott a lakásbérlettel kapcsolatosan felmerült 210 000 forint költség megtérítésére, valamint 2 500 000 forint sérelemdíj megfizetésére.

A felperes érvelése szerint az azonnali hatályú felmondást tartalmazó irat kézbesítése a részére szabályszerűen nem történt meg. Azt ugyanis a meghatalmazással nem rendelkező rokona vette át. A felmondással kapcsolatos iratokhoz 2019. június 11-én a próbaidő lejártát követően jutott hozzá.

A felmondás jogellenességét azzal indokolta, hogy az alperes a terhességéről tudva, annak időtartama alatt szüntette meg a munkaviszonyát éppen az állapotából eredő keresőképtelensége miatt.

Hivatkozott arra is, hogy az alperes a felperes személyiségi jogait és az egyenlő bánásmód elvét sértette meg azzal, hogy valójában a várandóssága miatti keresőképtelensége adott okot az azonnali hatályú felmondásra.

A munkaviszonyának jogellenes megszüntetése okozta, hogy veszélyeztetett terhességének ideje alatt semmiféle ellátásban nem részesült, ami miatt mind a lakhatása, mind a megélhetése teljesen bizonytalanná vált. Az egzisztenciális ellehetetlenülése miatt a gyermek megszületésére sem tudott megfelelően felkészülni. Mindez egy számára megalázó, méltatlan élethelyzetet eredményezett.

A személyiségi jogai sérültek azzal is, hogy a munkásszállót a fenti - mások által is ismert - körülmények között, egy nap alatt kellett elhagynia.

A munkaviszonya jogellenes megszüntetése következtében előálló anyagi gondok eredményezték élettársi kapcsolata megszűnését is.

A vagyoni kára körében kifejtette, hogy a munkaviszony megszüntetésének hiányában a betegállományra járó ellátásban részesülhetett volna, illetve a gyermek megszületését követően nem gyermekgondozási segélyre, hanem a nagyobb összegű gyermekgondozási díjra lett volna jogosult. Igényt tartott a volt élettársa által felvett kölcsönből bérleti díjként kifizetett 210 000 forint összeg megtérítésére is azt állítva, hogy ez a költség nála is kárként jelentkezett.

Az alperes elsődlegesen az eljárás megszüntetését kérte figyelemmel arra, hogy a keresetlevél 2019. augusztus 2-i érkezése miatt a felperes a 30 napos perindítási határidőt elmulasztotta. Érdemben a kereset elutasítását és felperes perköltségben marasztalását kérte.

Az ellenkérelme indokául hivatkozott a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 79. § (1) bekezdés a) pontjára, amely lehetőséget ad a munkáltatónak, hogy a próbaidő alatt azonnali hatályú felmondással, indokolás nélkül szüntesse meg a munkaviszonyt. Ezen esetre az Mt. 65. § (3) bekezdésében meghatározott felmondási tilalmak nem vonatkoznak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!