32002R1334[1]
A Bizottság 1334/2002/EK rendelete (2002. július 23.) az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek a 2002/03. és a 2003/04. gazdasági évre vonatkozó munkaprogramjai tekintetében az 1638/98/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról
A Bizottság 1334/2002/EK rendelete
(2002. július 23.)
az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek a 2002/03. és a 2003/04. gazdasági évre vonatkozó munkaprogramjai tekintetében az 1638/98/EK tanácsi rendelet alkalmazása részletes szabályainak megállapításáról
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel az 1513/2001/EK rendelettel [1] módosított, az olaj- és zsírpiac közös szervezésének létrehozásáról szóló 136/66/EGK rendelet módosításáról szóló, 1998. július 20-i 1638/98/EK tanácsi rendeletre [2] és különösen annak 4a. cikke (3) bekezdése első albekezdésének második francia bekezdésére és 4a. cikke (4) bekezdésére,
mivel:
(1) Az 1638/98/EK tanácsi rendelet 4a. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy az olaj- és zsírpiac 2002. november 1-jétől hatályos közös szervezésének keretében az olívaolaj-termelő tagállamoknak lehetőségük van arra, hogy bizonyos határokon belül visszatartsák az adott esetben olívaolaj- és/vagy étkezésiolajbogyó-termelők részére szánt támogatás egy részét annak érdekében, hogy biztosítsák az elismert termelői szervezetek által kidolgozott munkaprogramok közösségi finanszírozását. Meg kell állapítani, hogy a szóban forgó munkaprogramok a legutóbb az 1513/2001/EK rendelettel módosított, az olaj- és zsírpiac közös szervezésének létrehozásáról szóló, 1966. szeptember 22-i 136/66/EGK tanácsi rendelettel [3] összhangban csak a 2002/03. és a 2003/04. gazdasági évre vonatkoznak.
(2) A piaci szereplők elismert szervezetei hatékonyságának biztosítása érdekében az elismerésnek azon piaci szereplők különféle kategóriára kell vonatkoznia, amelyek jelentős hatással bírnak az olívaolaj, illetve étkezési olajbogyó ágazatában, továbbá ügyelni kell arra is, hogy ezek a szervezetek megfelelő méretűek legyenek gazdaságilag jelentős eredmények eléréséhez. A tagállamoknak továbbá képesnek kell lenniük arra, hogy a helyi körülmények figyelembevételével kiegészítő elismerési feltételeket állapítsanak meg annak érdekében, hogy az elismert szervezetek kapacitása megfelelő legyen.
(3) Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők elismert szervezeteit összefogó rendszer hatékony igazgatási irányításának biztosítása érdekében meg kell állapítani a szóban forgó szervezetek elismerésére vonatkozó eljárásokat és határidőket, munkaprogramjaik kiválasztásának szempontjait, valamint a közösségi finanszírozás kifizetésének szabályait.
(4) Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők elismert szervezetei által végzett tevékenységek egységessége érdekében meg kell határozni azokat a tevékenységtípusokat, amelyek közösségi finanszírozásban részesülhetnek, valamint a munkaprogramok kiválasztási szempontjait. Az érintett tagállamok részére mindazonáltal engedélyezni kell, hogy kiegészítő támogatási feltételeket állapítsanak meg, amelyek révén a tevékenységeket jobban hozzá tudják igazítani az olajbogyó-ágazat nemzeti sajátosságaihoz.
(5) Annak érdekében, hogy a munka a kellő időben megkezdődhessen, az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők elismert szervezeteinek lehetőséget kell biztosítani arra, hogy - a legutóbb az 1932/1999/EK rendelettel [4] módosított, a mezőgazdasági termékeket érintő biztosítéki rendszer alkalmazására vonatkozó közös részletes szabályok megállapításáról szóló, 1985. július 22-i 2220/85/EGK bizottsági rendeletnek [5] megfelelő biztosítéknyújtás feltételével - hozzájuthassanak a jóváhagyott közösségi finanszírozás előlegéhez.
(6) Az érintett tagállamok az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők elismert szervezeteire vonatkozó szabályozás megfelelő igazgatása céljából ellenőrzési tervet készítenek, és az elkövetett szabálytalanságok tekintetében szankciórendszert határoznak meg. Rendelkezni kell arról is, hogy a piaci szereplők szervezetei értesítsék az érintett tagállamok nemzeti hatóságait munkájuk eredményeiről, és hogy ezekről az eredményekről a Bizottságot is tájékoztassák.
(7) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Olaj- és Zsírpiaci Irányítóbizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
Cél és meghatározások
(1) Ez a rendelet megállapítja az 1638/98/EK rendelet 4a. cikke (1) bekezdésének alkalmazására vonatkozó részletes szabályokat a 2002/03. és a 2003/04. gazdasági évre a fenti bekezdésben említett, az olívaolaj, illetve az étkezési olajbogyó ágazatában működő termelői szervezetek és szövetségeik, ágazati szervezetek és egyéb piaci szereplők szervezeteinek elismerése és az általuk készített munkaprogramok tekintetében.
(2) E rendelet alkalmazásában:
a) "az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetei": az 1638/98/EK rendelet 4a. cikkének (1) bekezdésében említett szervezetek vagy szövetségek;
b) "regionális körzet": a 2366/98/EK bizottsági rendelet mellékletében [6] meghatározott körzeteket és az egyes termelő tagállamokban található többi körzetet jelenti. Olaszország esetében a következők is regionális körzetnek minősülnek:
- Liguria, Piemont és Valle d'Aosta, illetve
- Lombardia, Trentino-Alto Adige, Veneto és Friuli-Venezia Giulia, illetve
- Umbria, Marche és Emilia-Romagna, illetve
- Basilicata, illetve
- Szardínia, illetve
- Abruzzi és Molise.
2. cikk
Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetei elismerésének feltételei
(1) A tagállamok az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők azon szervezeteit ismerik el, amelyek vállalják, hogy alávetik magukat az e rendeletben meghatározott ellenőrzésnek, s amelyek megfelelnek bizonyos feltételeknek.
(2) Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek különféle típusai tekintetében az (1) bekezdésben említett feltételek az a), b), c), illetőleg d) pontokban meghatározott feltételek - amelyek esetében a tagok minimális számára, valamint az előírt minimális méretre vonatkozó egyéb ismérveket az érintett tagállamok emelhetik -, valamint adott esetben a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóságok által a működési kapacitás, a rendelkezésre álló eszközök és az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteire vonatkozó ellenőrzések tekintetében megállapított feltételek.
a) A termelői szervezetek kizárólag olyan olajbogyó-termelőkből állhatnak, amelyek nem tagjai semmiféle, az e rendelet alapján elismert olyan más termelői szervezetnek, amely az előző gazdasági évet megelőző évre a 136/66/EGK rendelet 5. cikkében említett termelési támogatásban részesült, vagy ennek hiányában a folyó gazdasági évre termésnyilatkozatot nyújtott be; valamint
i. amelyek legalább 2500 termelő taggal rendelkeznek; vagy
ii. az érintett regionális körzetben az olajbogyó-termelők vagy az átlagos olívaolaj- vagy étkezésiolajbogyó-termelés 2 %-át képviselik;
b) A termelői szervezetek szövetségei kizárólag az a) pont szerint elismert olyan termelői szervezetekből állhatnak, amelyek nem részei termelői szervezetek más, e rendelet alapján elismert szövetségének, valamint
i. az érintett tagállam több regionális körzetében létesült, legalább 10 tagszervezettel rendelkeznek;
ii. vagy az adott tagállam átlagos olívaolaj- vagy étkezésiolajbogyó-termelésének legalább 15 %-át képviselik;
c) Az olajbogyó-ágazatban működő egyéb termelői szervezetek kizárólag az olajbogyó-ágazatban működő olyan piaci szereplőkből állhatnak, amelyek nem részei a c) pont szerint elismert más szervezetnek, és a folyó gazdasági évet megelőző évben árbevételük legalább 50 %-a olajbogyó feldolgozásából, illetve olívaolaj vagy étkezési olajbogyó értékesítéséből származott, vagy több mint 5000 tonna olívaolajat, illetve több mint 1000 tonna étkezési olajbogyót hoztak forgalomba, továbbá:
i. legalább 20 piaci szereplő taggal rendelkeznek, amelyek összesen 15000 tonna olívaolajat vagy 3000 tonna étkezési olajbogyót meghaladó mennyiséget forgalmaztak, illetőleg dolgoztak fel;
ii. vagy az érintett tagállam átlagos olívaolaj- vagy étkezésiolajbogyó-termelésének legalább 15 %-át képviselik.
d) Az azon tagállamok által elismert ágazati szervezetek, amelyekben az 1638/98/EK rendelet 4a. cikke (2) bekezdése értelmében tevékenységüket folytatják, s amely szervezetek ellátják az olívaolaj, illetve étkezési olajbogyó termeléséhez és feldolgozásához, valamint kereskedelméhez kapcsolódó gazdasági tevékenységek széles körű és kiegyensúlyozott képviseletét.
(3) E rendelet 10. cikke (1) bekezdésének sérelme nélkül azok a 136/66/EGK rendelet 20c. cikke alapján elismert, az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetei és szövetségeik, valamint a tagállamok által elismert, az olajbogyó-ágazatban működő más piaci szereplői szervezetek, amelyek az 5. cikkel összhangban munkaprogramot nyújtanak be, e rendelet alapján elismertnek minősülnek, amennyiben megfelelnek az (1) és (2) bekezdésben említett feltételeknek.
3. cikk
Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek elismerésére vonatkozó eljárás
(1) Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek a tagállam által meghatározandó időpontig, de legkésőbb 2003. március 31-éig kérelmet kell benyújtaniuk, amelyben igazolják, hogy megfelelnek a 2. cikkben megállapított feltételeknek.
(2) A teljes kérelmezési dokumentáció benyújtásának havát követő két hónap alatt a tagállam elismeri az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezetét, amely elismerési számot kap.
(3) Az elismerést azonnal elutasítják, felfüggesztik vagy visszavonják abban az esetben, ha az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezete nem felel meg az elismerési feltételeknek, vagy ha ellene a hatáskörrel rendelkező nemzeti szerv az e rendelet vonatkozásában elkövetett szabálytalanságok miatt büntetőeljárást folytat.
4. cikk
Közösségi finanszírozásra jogosult tevékenységek
(1) Az olívaolaj és az étkezési olajbogyó ágazatában az 1638/98/EK rendelet 4a. cikke alapján a piaci ellenőrzési és igazgatási irányítás területén közösségi finanszírozásra jogosult tevékenységek (a továbbiakban: támogatható tevékenységek) a következők:
a) az ágazatra és a piacra vonatkozó adatok gyűjtése, a módszerre, földrajzi reprezentativitásra és a pontosságra vonatkozóan a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság által megállapított előírásokkal összhangban;
b) tanulmányok készítése, különösen az érintett piaci szereplői szervezet munkaprogramjában meghatározott egyéb tevékenységekhez kapcsolódó témákban.
(2) Az olajbogyó-termelés környezeti hatásainak javítása terén a támogatható tevékenységek a következők:
a) együttes tevékenység a termelésből való kivonás veszélye által fenyegetett, magas környezeti értéket képviselő olajfaligetek fenntartása érdekében, a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság által objektív kritériumok alapján meghatározott feltételekkel összhangban, különösen a támogatásra jogosult területek, valamint a terület és a szóban forgó tevékenységek hatékonysága érdekében bevonandó olívaolaj-termelők minimális száma tekintetében;
b) helyes mezőgazdasági gyakorlat kidolgozása az olajbogyó-termelésben a helyi feltételekhez igazított környezeti kritériumok alapján, elterjesztése az olajbogyó-termelők között és gyakorlati alkalmazásának ellenőrzése;
c) a környezet- és tájvédelem követelményeihez igazodó olajbogyó-termelési technikák gyakorlati bemutatása;
d) környezeti adatok rögzítése az 1638/98/EK rendelet 2. cikkében említett földrajzi információs rendszerben (FIR).
(3) Az olívaolaj és az étkezési olajbogyó termelési minőségének javítása terén a támogatható tevékenységek a következők:
a) a termelés (különösen az olajbogyófúró légy elleni védekezés), a betakarítás, a szállítás és a feldolgozás előtti tárolás feltételeinek javítása a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság által megállapított technikai előírással összhangban;
b) az olívaolaj és étkezési olajbogyó termeléséből származó maradék anyagok tárolási és felhasználási feltételeinek javítása;
c) technikai segítségnyújtás az olívaolaj-feldolgozó ágazatnak a termékminőséggel összefüggő szempontokkal kapcsolatban;
d) a szűz olívaolajak elemzésére szolgáló laboratóriumok létesítése és fejlesztése.
(4) Az olívaolaj és étkezési olajbogyó minőségének nyomon követhetősége, hitelesítése és védelme terén a támogatható tevékenységek a következők:
a) olyan rendszerek bevezetése és irányítása, amelyek lehetővé teszik a termékek nyomon követését az olajbogyó-termelőtől a csomagolásig és a címkézésig, a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság által megállapított előírásoknak megfelelően;
b) a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság által elfogadott technikai előírásoknak megfelelő, kockázatelemzésre és a kritikus pontokon történő ellenőrzésekre épülő rendszeren alapuló minőséghitelesítési rendszerek bevezetése és irányítása;
c) a forgalomba hozott olívaolajra és étkezési olajbogyóra vonatkozó eredetiségi, minőségi és forgalmazási szabályoknak való megfelelés ellenőrzésére szolgáló rendszerek bevezetése és működtetése a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóság által megállapított technikai előírásoknak megfelelően.
(5) A következő tevékenységek az 1638/98/EK rendelet 4a. cikke alapján közösségi finanszírozásra nem jogosultak:
a) olyan tevékenységek, amelyek az 1638/98/EK rendelet 4a. cikkében meghatározott finanszírozáson kívül más közösségi finanszírozásban részesülnek;
b) a termelés közvetlen növelésére irányuló, illetve a tároló- vagy a feldolgozókapacitás bővítésével járó tevékenységek;
c) az olívaolaj vagy étkezési olajbogyó felvásárlásához vagy tárolásához kapcsolódó, illetve azok árára hatást gyakorló tevékenységek;
d) az olívaolaj vagy étkezési olajbogyó reklámozásával összefüggő tevékenységek;
e) a tudományos kutatáshoz kapcsolódó tevékenységek.
(6) A tagállamok az e cikk (1)-(4) bekezdésében említett, támogatásra jogosult tevékenységek tekintetében további feltételeket fogadhatnak el, amelyek azonban nem akadályozhatják meg a szóban forgó területeken folytatott tevékenységek végrehajtását vagy bemutatását.
5. cikk
Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezeteinek munkaprogramjai
(1) Az 1638/98/EK rendelet 4a. cikkének (1) bekezdése alapján közösségi finanszírozásra jogosult munkaprogramok az e rendelet 4. cikkében felsorolt tevékenységekből állnak, és azokat 2002. november 1-je és 2004. október 31-e között kell végrehajtani.
(2) Az e rendelet alapján elismert valamennyi, olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplői szervezet egyetlen munkaprogramra vonatkozóan nyújthat be közösségi finanszírozás iránti kérelmet a tagállam által meghatározott határidőig, de legkésőbb 2003. március 31-ig.
A kérelemben a következőket kell feltüntetni:
a) a szóban forgó piaci szereplői szervezetre vonatkozó adatok;
b) a 6. cikk (1) bekezdésében említett kiválasztási szempontokkal kapcsolatos tájékoztatás;
c) a javasolt tevékenységek leírása és indoklása, valamint azok ütemterve;
d) a tervezett kiadás, a tevékenységek és a 4. cikkben említett tevékenységi területek szerinti bontásban, az általános költségek, amelyek nem haladhatják meg az összes költség 2 %-át, és az egyéb fő költségtípusok külön felsorolásával;
e) finanszírozási terv a 4. cikkben említett tevékenységi területek szerinti bontásban, amelyben külön feltüntetik az igényelt közösségi finanszírozást, és adott esetben a piaci szereplőktől származó pénzügyi hozzájárulást és a nemzeti hozzájárulást;
f) a mennyiségi és minőségi hatékonysági mutatók leírása, amelyek lehetővé teszik a program utólagos értékelését;
g) az igényelt közösségi finanszírozás legalább 5 %-ával egyenértékű bankgarancia nyújtásáról szóló igazolás;
h) adott esetben, előleg iránti kérelem a 8. cikk alapján;
i) az érintett szervezet arra vonatkozó nyilatkozata, hogy a program tevékenységei semmiféle más közösségi finanszírozásban nem részesülnek;
j) az ágazati szervezetek és a termelői szervezetek szövetségei esetében a programjaikban szereplő, alvállalkozónak kiadott tevékenységek tényleges megvalósításáért felelős piaci szereplői szervezetek adatai;
k) az olajbogyó-ágazatban működő olyan piaci szereplői szervezetek esetében, amelyek termelői szövetség vagy ágazati szervezet részét képezik, arra vonatkozó nyilatkozat, hogy a programjukban meghatározott tevékenységek nem szerepelnek az e rendelet alapján benyújtott, közösségi finanszírozásra vonatkozó semmilyen más kérelemben.
6. cikk
A munkaprogramok kiválasztása
(1) A tagállamok a munkaprogramokat a következő szempontok alapján választják ki:
a) a program általános minősége és az olajbogyó-ágazat érintett területein a tagállam által meghatározott céloknak és prioritásoknak való megfelelése;
b) az érintett piaci szereplői szervezet pénzügyi erőforrásainak elégséges volta a javasolt tevékenységek megvalósításához;
c) a munkaprogramba bevont terület nagysága;
d) az igényelt közösségi finanszírozás és az érintett piaci szereplői szervezet tagjai által értékesített olajbogyó-mennyiség aránya;
e) az érintett terület gazdasági helyzetének a munkaprogramban figyelembe vett különbségei;
f) többféle tevékenységi terület megléte és a piaci szereplők pénzügyi hozzájárulásának mértéke.
A tagállamok figyelembe veszik a kérelmek megoszlását az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplői szervezetek 2. cikkben említett különböző típusai között, illetve az olajbogyó-termelés mértékét az egyes területeken.
(2) A tagállamok kizárják a kiválasztási folyamatból az olyan munkaprogramokat, amelyek hiányosak, vagy pontatlan adatokat tartalmaznak, illetve amelyekben a 4. cikk (5) bekezdésében említett, támogatásra nem jogosult tevékenység szerepel.
(3) A tagállamok legkésőbb 2003. május 31-ig jóváhagyják azokat a munkaprogramokat, amelyekhez megfelelő nemzeti finanszírozást biztosítanak. A tagállamok erről tájékoztatják az érintett piaci szereplői szervezeteket.
A munkaprogram végső jóváhagyásának feltételül szabható, hogy abba beépítsék a tagállam által szükségesnek ítélt módosításokat.
Abban az esetben, ha a benyújtott munkaprogramot nem választják ki, a tagállam azonnal felszabadítja az 5. cikk (2) bekezdésének g) pontjában említett biztosítékot.
7. cikk
A munkaprogramok módosítása
Az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplői szervezetek a tagállam által megállapított eljárásnak megfelelően kérhetik jóváhagyott munkaprogramjuknak a 4. cikkben említett tevékenységi területek valamelyike tekintetében történő módosítását azzal a feltétellel, hogy ez a finanszírozás növekedését nem eredményezheti.
A módosítási kérelmeket igazoló dokumentumokkal együtt nyújtják be, amelyekben feltüntetik a javasolt változtatások okait, jellegét és következményeit.
8. cikk
Előleg
(1) Az az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplői szervezet, amely az 5. cikk (2) bekezdése h) pontjának megfelelően kérelmet nyújtott be, az e cikk (2) bekezdésében említett feltételek mellett a jóváhagyott munkaprogram által az érintett időszakra meghatározott közösségi finanszírozás legfeljebb 90 %-ának megfelelő előleget kap.
(2) A szóban forgó munkaprogram jóváhagyását követő hónapban a tagállam kifizeti az érintett piaci szereplői szervezet részére az (1) bekezdésben említett összeg egyharmadát, majd 2003. október 16-a után a fennmaradó kétharmadot, miután meggyőződött arról, hogy az előleg első részét ténylegesen elköltötték.
(3) A (2) bekezdésben említett kifizetések feltétele, hogy az érintett piaci szereplői szervezetek a 2220/85/EGK rendeletnek megfelelően az igényelt előleg 110 %-ának megfelelő összegű biztosítékot letétbe helyezzenek. Az említett rendelet 20. cikkének értelmében az elsődleges követelmény a jóváhagyott munkaprogramban felsorolt intézkedések végrehajtása.
(4) A tagállam által meghatározandó időpontig, de legkésőbb 2004. május 31-ig az érintett piaci szereplői szervezet kérelmet nyújthat be a (3) bekezdésben említett biztosíték felszabadítására vonatkozóan, legfeljebb a ténylegesen elköltött összeg felének a mértékéig. A tagállam határozza meg, hogy a kérelemhez milyen bizonylatokat kell mellékelni, ellenőrzi ezeket, majd legkésőbb a kérelem benyújtását követő második hónap folyamán felszabadítja a szóban forgó kiadásnak megfelelő összegű biztosítékot.
9. cikk
A közösségi finanszírozás kifizetése
(1) Az 1638/98/EK rendelet 4a. cikke szerinti közösségi finanszírozás vagy adott esetben a szóban forgó támogatás fennmaradó részének kifizetése érdekében az olajbogyó-ágazatban működő piaci szereplők szervezete a tagállam által meghatározandó időpontig, de legkésőbb 2005. január 31-ig kérelmet nyújt be a hatáskörrel rendelkező nemzeti hatósághoz.
Az említett határidőt követően benyújtott kérelmeknek megfelelő közösségi finanszírozást a késés minden munkanapja után 1 %-kal csökkentik. A 2005. február 25-e után benyújtott kérelmek nem fogadhatók el.
(2) Ahhoz, hogy az (1) bekezdésben említett kérelmek elfogadhatók legyenek, a következő iratokat kell mellékelni:
a) az alábbi adatok igazolására szolgáló bizonylatok:
i. az érintett időszakban kifizetett kiadások;
ii. adott esetben a piaci szereplők és az érintett tagállam pénzügyi hozzájárulásainak folyósítása;
b) összefoglaló jelentés, amely a következőket tartalmazza:
i. a program keretében végrehajtott munka leírása, a 4. cikkben említett tevékenységi területek szerint bontásban;
ii. adott esetben az előirányzott és a ténylegesen végrehajtott munka közötti különbségek indoklása és pénzügyi kihatásai;
iii. az eredmények értékelése az 5. cikk (2) bekezdésének f) pontjában meghatározott mutatók alapján.
(3) Az olyan tevékenységek esetében, amelyeket 2004. október 31-ig elvégeztek, és amelyekre a kifizetést az említett határidő után teljesítették, a közösségi finanszírozást az első 30 napban a késés minden napja után 1 %-kal, ezt követően pedig naponta 2 %-kal csökkentik.
(4) Az (1) bekezdésben említett teljes kérelmezési dokumentáció benyújtását követő három hónapban, valamint a (2) bekezdésben említett iratok megvizsgálását és a 10. cikkben említett ellenőrzéseket követően, a tagállamok kifizetik az esedékes közösségi finanszírozást, és felszabadítják a megfelelő biztosítékot.
10. cikk
Ellenőrzések és szankciók
(1) A tagállamok ellenőrzik, hogy a közösségi finanszírozás feltételeit teljesítik-e, különösen az elismerési követelmények betartása, a jóváhagyott munkaprogramok végrehajtása, a ténylegesen kifizetett költségek és az olajbogyó-ágazatban működő érintett piaci szereplők pénzügyi hozzájárulása tekintetében. E célból ellenőrzési tervet hajtanak végre kockázatelemzés alapján meghatározott mintán, amelybe az olajbogyó-ágazatban működő termelői szervezetek legalább 30 %-át és az olajbogyó-ágazatban működő, az e rendelet alapján közösségi finanszírozásban részesülő egyéb piaci szereplői szervezetek mindegyikét bevonják.
(2) A tagállamok az e rendeletet érintő szabálytalanságok tekintetében szankciórendszert jelölnek meg vagy fektetnek le. E szankcióknak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lenniük, és a legsúlyosabb esetekben ki kell terjedniük az elismerés visszavonására és a szabálytalanságban érintett közösségi finanszírozásnál legalább kétszer nagyobb összegű pénzbírságokra.
(3) Az (1) bekezdésben említett ellenőrzési rendszer keretében egyedi ügyiratot vezetnek az ellenőrzésbe bevont, olajbogyó-ágazatban működő valamennyi piaci szereplői szervezetről. Ezek az ügyiratok tartalmazzák az ellenőrzések bizonyítékait, és adott esetben a felfedett rendellenességeket és az alkalmazott szankciókat.
11. cikk
A tagállamok közlései
(1) Az olívaolaj-termelő tagállamok legkésőbb 2002. december 31-éig közlik a Bizottsággal nemzeti rendelkezéseiket különösen a következőkkel kapcsolatban:
a) a piaci szereplők szervezeteinek a 2. cikk (2) bekezdésében említett elismerési feltételei;
b) az e rendelet 4. cikke (1), (2), (3), (4) és (6) bekezdésében említett, támogatásra jogosult tevékenységekhez kapcsolódó kiegészítő előírások és feltételek;
c) az olajbogyó-ágazatnak a 6. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett céljai és prioritásai;
d) a 8. cikkben említett előlegfizetési rendszer szabályai és adott esetben a nemzeti finanszírozás kifizetési rendszere;
e) a 10. cikkben említett ellenőrzési terv és szankciórendszer.
(2) A tagállamok 2003. június 30-ig továbbítják a Bizottság felé az olajbogyó-ágazatban működő elismert piaci szereplői szervezetek és a jóváhagyott munkaprogramok adatait és jellemzőit, az e rendelet 2. cikkében említett termelői szervezetek típusa, az e rendelet 4. cikkében említett tevékenységi területek és regionális körzetek szerinti bontásban, valamint az 1638/98/EK rendelet 4a. cikke (1) bekezdésével összhangban a 2002/03. és a 2003/04. gazdasági év tekintetében visszatartott pénzeszközök összegét.
(3) A tagállamok legkésőbb 2005. április 30-ig jelentést terjesztenek a Bizottság elé e rendelet végrehajtásáról, amely tartalmazza legalább a következőket:
a) a finanszírozott programok, kedvezményezettek, területek, sajtolóüzemek, feldolgozó létesítmények száma és az érintett olaj és étkezési olajbogyó mennyisége;
b) a 4. cikkben említett egyes tevékenységi területeken belül kialakított tevékenységek jellemzői;
c) a tervezett és a ténylegesen végrehajtott tevékenységek közötti esetleges eltérések;
d) az eredmények leírása és értékelése, különösen a 9. cikk (2) bekezdésének b) pontja iii. alpontjában említett munkaprogramok értékelése alapján;
e) a 10. cikkel összhangban elvégzett ellenőrzések és a javasolt és alkalmazott szankciók leírása;
f) a kiadások programonként és a 4. cikkben említett tevékenységi területenként, valamint a közösségi, nemzeti és a piaci szereplőktől származó pénzügyi hozzájárulások.
12. cikk
Hatálybalépés
Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2002. november 1-jétől kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2002. július 23-án.
a Bizottság részéről
Franz Fischler
a Bizottság tagja
[1] HL L 201., 2001.7.26., 4. o.
[2] HL L 210., 1998.7.28., 32. o.
[3] HL 172., 1966.9.30., 3025/66. o.
[4] HL L 240., 1999.9.10., 11. o.
[5] HL L 205., 1985.8.3., 5. o.
[6] HL L 293., 1998.10.31., 50. o.
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32002R1334 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32002R1334&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.