Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2013.1.17 A gyermek személye ellen elkövetett bűncselekmény esetén a szülő felügyeleti jogát - a törvény kógens rendelkezése értelmében - akkor is meg kell szüntetni, ha a szülő a szabadságvesztés büntetés kiszabását indokoló magatartásán (magatartássorozatán) utóbb a gyermek szempontjából pozitív irányban változtat. Ez utóbbi magatartásváltozás legfeljebb ahhoz nyitja meg az utat, hogy a szülő a felügyeleti joga jövőre nézve történő visszaállítását kérje [Csjt. 88. §, 89. §].

Az elsőfokú bíróság az ítéletében az 1999. május 20-án született G. G. és az 1997. március 19-én született G. L. kiskorú gyermekek közös szülei - az I. és a II. r. alperesek - szülői felügyeletének a megszüntetése iránti felperesi keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában megállapította, hogy a bíróság a 2010. május 4-én jogerős ítéletével az I. r. alperest különféle bűncselekmények, így közöttük a közös gyermekek sérelmére elkövetett kétrendbeli kiskorú veszélyeztetésének bűntette és egyrendbeli tartás elmulasztásának a vétsége miatt halmazati büntetésül egy év börtönbüntetésre ítélte, amelynek végrehajtását két évi próbaidőre felfüggesztette, valamint az I. r. alperes pártfogó felügyeletét rendelte el. Ugyanezen ítélet a II. r. alperest kétrendbeli kiskorú veszélyeztetésének a bűntette miatt halmazati büntetésül hat hónap, szintén két év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte és pártfogó felügyelet mellett a II. r. alperes részére magatartási szabályként az alkoholelvonó kezelésen való részvételét előírta.

A büntető ítéletek összefoglalt ténybeli indokai szerint a házasságuk felbontása után is még együttlakó alperesek rendszeresen fogyasztottak alkoholt, féltékenység és anyagi okok miatt a veszekedések, tettlegességek rendszeresek voltak közöttük. Az I. r. alperes a II. r. alperest több alkalommal tettleg bántalmazta, amely bántalmazások közül az egyik súlyos sérülést is eredményezett. Több esetben előfordult, hogy ittas állapotban a veszekedéseket a II. r. alperes kezdeményezte. A szülők folyamatos agresszív, indulatokkal teli magatartásukkal a kiskorúak neveléséből, felügyeletéből fakadó kötelezettségeiket súlyosan megszegték és ezzel a gyermekek lelki fejlődését veszélyeztették. A II. r. alperes alkohol okozta függőségben és személyiségzavarban szenvedett, de ez a cselekedetei és magatartása társadalomra veszélyessége felismerésében őt nem korlátozta. A szülők magatartásának eredményeként mindkét gyermek szülői kapcsolata elbizonytalanodott. A gyermekek gátolttá, szorongásossá váltak, amely kényszercselekményekben is megnyilvánult. Bár a bírósági eljárás idejére a szakértői vizsgálat pszichés veszélyre utaló tüneteket már nem tárt fel, a múltban elszenvedett primér kapcsolati sérülések mindkét gyermeknél kimutathatóak voltak.

Ugyanakkor az elsőfokú bíróság az eljárásában lefolytatott bizonyítás eredményeinek mérlegelésével azt is megállapította, hogy a büntető ítélet alapjául szolgáló cselekmények elkövetése után a szülői feladataik ellátásában motivált szülők külön költöztek és azóta kapcsolatuk normalizálódott, közöttük a gyermekek fejlődését károsan befolyásoló agresszív, indulatokkal teli veszekedések megszűntek. A gyermekek gondviselését elfogadható tárgyi feltételek és a feltétlenül szükséges anyagiak (köztük számos karitatív segítség) birtokában a II. r. alperes látja el megfelelően. A gyermekeknek otthont és testi, szellemi, lelki fejlődésükhöz kiegyensúlyozott feltételeket biztosít. A gyermekek az új körülmények közé (egyebek mellett az új iskolájukba) beilleszkedtek. Külsejük egyszerű, de tiszta és gondozott, tanfelszereléseik hiánytalanok, komoly elmaradásaik a tanulmányaikban nincsenek és kirívó magatartási problémát az iskolában nem észleltek náluk. A II. r. alperes alkalmazottként rendszeresen dolgozik és a szenvedélybetegsége leküzdése érdekében a megfelelő segítséget igénybe véve a terápiájában együttműködik. Pártfogójával a rendszeres kapcsolatot tartja. Az I. r. alperes bár keresi a munkalehetőséget, de munkanélküli. Jövedelem hiányában így a gyermekeket csak élelmiszerrel tudja támogatni és velük rendszeres kapcsolatot is tart, amely alatt sem az I. r. alperes magatartásával, sem a gyermekekkel való kapcsolatában gond nem merült fel. Az I. r. alperes is a pártfogójával a kapcsolatot tartja, tanácsait megfogadja.

A büntetőeljárás anyagát és eredményét, továbbá a jelen polgári perbeli bizonyítási anyagot egybevetve az elsőfokú bíróság megállapította, hogy bár az alperesek által a kiskorúak veszélyeztetése bűncselekményének az elkövetésével az alperesek a gyermekeik érzelmi és értelmi fejlődését olyan súlyosan sértették és veszélyeztették, ami miatt a szülői felügyeletük megszüntetése indokolt volna (Csjt. 88. §-a), de a bűncselekmény elkövetése és különösen a szülők külön költözése után mindkét alperes magatartása olyan jó irányban változott, amely elbíráláskori helyzet a megszüntetett szülői felügyeletnek a Csjt. 89. §-a szerinti visszaállítását indokolná. Ezért az elsőfokú bíróság, a Legfelsőbb Bíróság BH 2010/187. szám alatt közzétett eseti döntésében foglaltakra is hivatkozással a felperes keresetét elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítéletének a megváltoztatása és az alperesek szülői felügyeletének a megszüntetése érdekében a felperes ügyész fellebbezett. Azzal érvelt, hogy ha a szülőket a bíróság a gyermekek személye ellen elkövetett szándékos bűncselekmény miatt jogerős szabadságvesztésre ítéli, a Csjt. 88. § (1) bekezdés c) pontja alapján a bíróságnak a szülők szülői felügyeletét meg kell szüntetnie. Ez a kógens rendelkezés a bíróság mérlegelési lehetőségét és az időmúlás vagy a megváltozott körülmények jelentőségének értékelését kizárja.

A fellebbezési eljárásban ismeretlen helyre költözött I. r. alperes részére kirendelt ügygondnok ellenkérelme és a II. r. alperes pártfogó ügyvédjének ellenkérelme az elsőfokú bíróság ítéletének a helybenhagyására irányult.

A másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta és az 1997. március 19-én született G. L., valamint az 1999. május 20-án született G. G. nevű kiskorú gyermekek tekintetében az I. r. alperes szülői felügyeletét megszüntette. Megállapította, hogy ítéletének hatálya kiterjed az I. r. alperes később született gyermekére is. Ezt meghaladóan a elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Ítéletének indokolásában a másodfokú bíróság kifejtette, hogy a Csjt. 88. § (1) bekezdés c) pontjára mint a szülői felügyelet megszüntetésére vonatkozó kógens rendelkezésre a fellebbező ügyész helyesen hivatkozott. Az vitathatatlan tény, hogy az I. r. alperest a közös gyermekek sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény miatt a bíróság jogerősen szabadságvesztésre ítélte. Ilyen körülmények között a Csjt. 88. § (1) bekezdés c) pontjában írt feltételek megvalósultak, amely feltételek tekintetében a Legfelsőbb Bíróság hivatkozott eseti döntése is rögzíti, hogy a törvényhelyben meghatározott tényállási elemek megvalósulása esetén a bíróságnak mérlegelési lehetősége nincsen, hanem a szülői felügyelet megszüntetését elrendelni köteles. Bár a II. r. alperes vonatkozásában az elsőfokú bíróság helyesen fejtette ki, hogy a gyermekek érdekével a II. r. alperes szülői felügyeletének a megszüntetése ellentétes lenne, azonban az I. r. alperes tekintetében nem áll fenn ez a helyzet. Az I. r. alperes a büntetőbíróság ítélete után sem tett tartási kötelezettségének eleget. Az elsőfokú ítélet meghozatala óta ismeretlen helyen tartózkodik, a gyermekekkel kapcsolatot sem tart. Ilyen körülmények között az I. r. alperes apa tekintetében nem áll fenn az a gyermeki érdek, amely a Csjt. 89. §-a alkalmazásával a kereset elutasítását indokolná.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!