Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2017.6.189 I. Érvénytelenségen alapuló ingatlan-nyilvántartási törlési pert a jogelőd jogán megindító félnek a jogelőd megsértett jogára vonatkozó szerzőképességet is igazolnia kell.

II. Az ingatlan-nyilvántartási kiigazítási per kijavításra vagy pótlásra irányulhat, de a bejegyzés alapjául szolgáló anyagi jogi érvényesség nem lehet a tárgya [1997. évi CXLI. törvény (Inyvtv.) 62. § (1) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A perbeli ingatlanok a nemzeti parkhoz tartozó országos jelentőségű természetvédelmi területek, amelyek közül kettő "Natura 2000" minősítésű. Az ingatlan-nyilvántartás az 1960-1961. évektől a h.-i Mgtsz. (a továbbiakban: Mgtsz.) földhasználati jogát tüntette fel, azonban a földhivatal - az alperes magyar állam 2010. június 18-i kérelmére, 2010. június 30-i hatállyal, az Ámt. 25/A. § (1) bekezdésére utalással - az alperes tulajdonjogát jegyezte be, egyidejűleg törölve az Mgtsz. földhasználati jogát. A felperes zrt.-nek az Mgtsz. jogutódaként a földhivatal határozatával szemben előterjesztett jogorvoslati kérelmét a bíróság elkésettség miatt elutasította.

A kereset és az alperes védekezése

[2] A felperes - a hatályon kívül helyezést követően megismételt eljárásban - pontosított keresetében elsődlegesen az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 62. § (1) bekezdés d) pontjában szabályozott kiigazítási, másodlagosan az (1) bekezdés a) pont aa) alpontja alapján törlési, harmadlagosan pedig a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 5:184. § (1)-(2) bekezdésein és 6:88. §-án alapuló kereseti kérelmet terjesztett elő. Mindhárom jogcímen az eredeti ingatlan-nyilvántartási állapot visszaállítása körében a földhasználati jog saját javára történő visszajegyzését és az alperes ennek tűrésére kötelezését kérte.

[3] Előadta, hogy a védett természeti területek állami tulajdonba kerülése a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény hatálybalépéséről és az átmeneti szabályokról szóló 1992. évi II. törvény (a továbbiakban: Ámt.) 25/A. § (1) bekezdése alapján kizárt, mert az Mgtsz. nem jogutód nélkül szűnt meg, a földrendező és földkiadó bizottságokról szóló 1993. évi II. törvény (a továbbiakban: Fkbt.) 12. § (6) bekezdése pedig csak a "kivett" területek állami tulajdonba kerülését teszik lehetővé, ezzel szemben a perbeli ingatlanok művelési ág alól történő kivonására túlnyomórészt nem került sor. Hangsúlyozta, hogy az alperes a perbeli ingatlanok tekintetében vélhetően forráshiány miatt nem követte a korábbi jogszerű gyakorlatát: az ingatlanok kártalanítás ellenében történő tulajdonba vételét. Példaként hivatkozott arra, hogy a perbelivel egyező megítélésű ügyben a közigazgatási bíróság azzal az indokkal helyezte hatályon kívül a földhivatal bejegyző határozatát, hogy az alperes az Ámt. 25/A. §-a alapján tulajdonjogot nem szerezhetett. A harmadlagos jogcím tekintetében utalt az alperes bejegyzési kérelmének mint jognyilatkozatnak az érvénytelenségére, azzal, hogy a jognyilatkozat semmissége esetén a törlési kereset határidő nélkül megindítható.

[4] Az alperes a kereset elutasítását a felperes aktív perbeli legitimációjának hiánya miatt kérte és hangsúlyozta: tulajdonjogának bejegyzése jogszabályon alapult, ezért a bejegyzés érvénytelenségének vizsgálata fogalmilag kizárt, a bejegyzési kérelem pedig nem jognyilatkozat, érvényessége nem vizsgálható. Álláspontja szerint a jogvita eldöntése közigazgatási bíróságra tartozik.

Az első- és a másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság a keresetnek az elsődleges - kiigazítási - jogcímen helyt adó ítéletét azzal indokolta, hogy az alperes tulajdonjoga bejegyzésének időpontjában nem álltak fenn a bejegyzés alapjául megjelölt Ámt. 25/A. § (1) bekezdésének feltételei, mert a földhasználó Mgtsz. nem jogutód nélkül szűnt meg, ugyanakkor a területek nem tartoznak az Fkbt. 12. § (6) bekezdésének hatálya alá sem.

[6] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság helybenhagyó ítélete indokolásában rámutatott, hogy az Ámt. 25/A. §-ának a kérem benyújtását követően 2010. szeptember 10-ével hatályba lépő módosítása a perbeli esetre még nem alkalmazható, és az elsőfokú bíróság nem sértette meg az eljárási szabályokat az alperes elkésetten érkezett 2015. július 2-i keltű beadványának figyelmen kívül hagyásával.

A felülvizsgálati kérelem

[7] A jogerős ítélet ellen felülvizsgálattal élő alperes elsődlegesen a jogszabályoknak megfelelő új határozat hozatalát, szükség esetén új eljárás és új határozat hozatalának elrendelését kérte.

Hangsúlyozta, hogy a bíróságot köti a fél előadása, a kérelmeken való túlterjeszkedés törvénysértő. Az adott esetben a felperes 2014. július 27-i beadványában kifejezetten az Inytv. 62. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozott, a Pp. 3. § (2) bekezdését sérti az, hogy az elsőfokú bíróság iránymutatást adott a felperes számára kereseti kérelmének kijavítására, kiegészítésére, módosítására.

[8] Tévesnek tartotta azt az álláspontot, hogy a perbeli ingatlanokra az Fkbt. 12. § (6) bekezdése, illetve az Ámt. 25/A. §-a ne vonatkozna. Kifejtette: a szövetkezet földhasználatába tartozó területeket nem lehet a szövetkezet vagy a jogutód gazdálkodó szervezet vagyonának tekinteni. A perbeli ingatlanok ún. maradványterületek, amelyek az Ámt. 25/A. §-a alapján az államot illetik, és ugyanígy rendelkezik az Fkbt. 12. § (6) bekezdése is az AK-hiány kielégítéséhez már nem szükséges földekről. A jogszabályi rendelkezés helyes értelmezése szerint minden ún. maradványterület az Ámt.-ben foglalt határidő eredménytelen eltelte után a nemzeti földalapba kerül, a védett és védelemre tervezett területek kivételét a Kincstári Vagyoni Igazgatóság azóta megszűnt, elkülönült jogköre indokolta. A kialakult helyzet megoldását az Ámt. 25. § (6) bekezdésének megfelelő eljárás, annak alapján az alperes tulajdonjogának bejegyzése jelentette.

A Kúria döntése és jogi indokai

[9] A Kúria az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást a rendelkezésre álló cégmásolatok adatai alapján azzal egészíti ki, hogy a felperes zrt. az Mgtsz. jogutódaként "részleges átalakulással" 1999. július 16-i hatállyal jött létre, az Mgtsz. ezt követően tovább működött, majd végelszámolás eredményeként 2000. augusztus 24-én jogutód nélkül megszűnt.

[10] Az így kiegészített tényállás alapján az alperes felülvizsgálati kérelme a következők szerint alapos.

Az adott esetben a felülvizsgálattal élő alperes a tsz földhasználati joggal terhelt ingatlanokra vonatkozó anyagi jogi szabályok téves alkalmazását rótta fel az eljárt bíróságoknak, és eljárási szabálysértésként kifogásolta az elsőfokú bíróságnak a felperes részére nyújtott, álláspontja szerint az eljárási szabályok előírását meghaladó, az Inytv. 62. § (1) bekezdés a) pontjához képest további jogcímek megjelölését eredményező tájékoztatását is.

[11] A másodfokú bíróság a hatályon kívül helyező végzésében helytállóan írta elő a kérelmek és a nyilatkozatok tartalom szerinti figyelembevételét, rámutatva, hogy a felperes keresetét a jogelődje földhasználati jogának törlését eredményező ingatlan-nyilvántartási eljárás hibájára alapította, emiatt kérte az alperes tulajdonjogának törlését és jogutódlására tekintettel az Mgtsz. földhasználati jogának saját javára történő visszajegyzését. Perbe vitt jogi érdeke kizárólag az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés korrekciójára irányult, az alperes bejegyzését megelőző, de az időközben bekövetkező jogutódlásnak megfelelő ingatlan-nyilvántartási állapot helyreállítására.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!