Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.1.1 Kizárólag az Alkotmánybíróság jogosult valamely jogszabály alkotmányosságának a felülvizsgálatára, ezért a büntetőeljárás során a bíróságnak valamely konkrét büntetőügy elbírálása során nincs lehetősége annak megítélésére, hogy a cselekmény elkövetése, illetőleg elbírálása során a hatályban levő büntető anyagi jogi vagy eljárásjogi jogszabály ellentétben áll-e a Magyar Köztársaság Alkotmányában foglalt rendelkezéssel [Alkotmány 9. § (1) bek., 32/A. § (1) bek., Btk. 324. § (6) bek., Be. 287. § (1) bek., 6/1992. (I. 30.) AB hat.].

A lőszerrel visszaélés bűntette és más bűncselekmény miatt a terhelt ellen folyamatban volt büntetőügyben a városi bíróság az 1990. szeptember 4. napján jogerőre emelkedett ítéletében a terhelt bűnösségét lőszerrel visszaélés bűntettében és jelentős kárt okozó, gondatlanságból elkövetett rongálás vétségében állapította meg, és ezért halmazati büntetésként 10 hónapi börtönbüntetésre ítélte, melynek végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette. A megállapított tényállás lényege a következő. A terhelt - aki elvált családi állapotú, termelőszövetkezeti tag, egy kiskorú gyermeke van, büntetlen előéletű - 1990. januárjában a község külterületén talált egy, a szovjet katonák által elhagyott, robbanóanyagnak minősülő rakétajelző töltényt, melyet a lakására vitt, és 1990. január 27. napján a reggeli órákban a töltényt kilőtte. A lövedék a mgtsz. telepén levő sertésól tetőszerkezetébe csapódott, és a nádfonattal burkolt tetőszerkezetet meggyújtotta, ezáltal kb. 630 000 forint kár keletkezett. Az 1992. április 14. napján a városi bíróság ítélete ellen a terhelt javára emelt törvényességi óvásban kifejtett álláspont szerint az Alkotmánybíróság 6/1992. (I. 30.) AB számú határozatával a Btk. 324. §-ának (6) bekezdését - annak alkotmányellenessége miatt - megsemmisítette, ezért a városi bíróság ítéletében a jelentős kárt okozó, gondatlan rongálás vétségében a terhelt bűnösségének a megállapítására vonatkozó rendelkezés törvénysértő. A nyilvános ülésen a legfőbb ügyész a törvényességi óvást kiterjesztette, és a lőszerrel visszaélés bűntette miatt emelt vád alól is indítványozta a terhelt felmentését, hivatkozással arra, hogy a szóban forgó rakétajelző töltény nem minősül lőszernek, hanem csupán pirotechnikai eszköznek.

A Legfelsőbb Bíróság az 1992. június 4. napján kelt határozatában megállapította, hogy a városi bíróság ítélete törvénysértő, ezért azt hatályon kívül helyezte, és a terheltet a lőszerrel visszaélés bűntette és a jelentős kárt okozó, gondatlanságból elkövetett rongálás vétsége miatt ellene emelt vád alól felmentette.

A Legfelsőbb Bíróság elnöke 1992. október 30. napján törvényességi óvást emelt a fenti határozat ellen. A törvényességi óvásban kifejtettek szerint a jelentős kárt okozó, gondatlanságból elkövetett rongálás miatt emelt vád alóli felmentés törvénysértő volt.

A törvényességi óvást az Elnökségi Tanács alaposnak találta.

Az alapeljárás során a városi bíróság tévedett, amikor ítéletének a tényállásában olyan megállapítást tett, hogy a szovjet katonák által elhagyott rakétajelző töltény robbanóanyagnak minősül. Határozatának indokolásában ezzel kapcsolatban a 3/1973. (VII. 18.) PM rendeletben foglaltakra utalt, amely nyilvánvalóan téves, mert egyrészt az említett jogszabály nem erre a kérdésre vonatkozik, másrészt pedig ez a jogszabály a cselekmény elkövetésének időpontjában már nem is volt hatályban.

A Legfelsőbb Bíróság a törvényességi óvás elbírálása során hozott határozata helyesen utalt arra, hogy a terhelt a rakétajelző töltény birtokában tartása által azért nem valósította meg a Btk. 263. §-ának (2) bekezdésébe ütköző bűntettet, mivel az nem lőszernek minősül, hanem csupán pirotechnikai anyagnak, hiányos azonban a határozat jogi indokolása annyiban, hogy a vonatkozó igazgatási jogszabályok megjelölését elmulasztotta. A szóban forgó rakétajelző töltény azért nem minősül lőfegyvernek, illetőleg lőszernek, mert az elkövetés idején hatályban volt, a lőfegyverekről, a lőszerekről és a lőterekről szóló 2/1975. (IV. 16.) BM rendelet 2. §-ának a) és b) pontjában írt rendelkezés tüzetesen megjelöli, hogy mit kell lőfegyveren, illetőleg lőszeren érteni, és e fogalmak alá a terhelt által kilőtt rakétajelző töltény nem vonható, az csupán a 4/1978. (VI. 21.) BM rendelet 1. §-ának (1) bekezdése fogalma alá eső pirotechnikai termék.

Tévedett azonban a Legfelsőbb Bíróság, amikor a vád tárgyává tett, jelentős kárt okozó, gondatlanságból elkövetett rongálás vétsége miatt emelt vád alól is felmentő rendelkezést hozott. Határozatának indokolását arra alapította, hogy az Alkotmánybíróság 6/1992. (I. 30.) AB számú határozata a Btk. 324. §-ának a gondatlanságból elkövetett rongálást vétséggé minősítő (6) bekezdését alkotmányellenesnek minősítette, és azt megsemmisítette. A határozat indokolása szerint az alkotmányellenesség az 1989. évi alkotmánymódosítástól állott fenn, mivel ekkor szűnt meg a társadalmi vagyon megkülönböztetése. Így az 1990. évben elkövetett és a társadalmi vagyonban okozott gondatlan rongálás még jelentős kár esetén sem valósít meg bűncselekményt.

A határozat és annak indokolása törvénysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!