Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

11/2014. (II. 14.) HM utasítás

a hazai gyakorló- és lőterek, honvédségi objektumok és ingatlanok külföldi fegyveres erők által, térítés ellenében történő igénybevételének egyes végrehajtási feladatairól

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése alapján, figyelemmel a hazai gyakorló- és lőterek külföldiek által, térítés ellenében történő igénybevételéről szóló 83/2001. (V. 18.) Korm. rendeletre, a következő utasítást adom ki:

1. § (1) Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatra (a továbbiakban: KNBSZ), valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezetek) terjed ki.

(2) Az utasítás hatálya nem terjed ki az MH protokolláris, illetve két- és többoldalú katonadiplomáciai feladataiból adódó rendezvények lebonyolítása során felmerülő, a külföldi fegyveres erő (a továbbiakban: külföldi fél) által térítés ellenében igénybe vett ingatlanokkal összefüggő tervezési, végrehajtási és elszámolási tevékenységeire.

2. § (1) A magyarországi gyakorló- és lőterek, valamint egyéb honvédségi objektumok és ingatlanok külföldi fél által, térítés ellenében történő igénybevétele kétoldalú keretszerződések, egyetértési megállapodások, illetve technikai megállapodások (a továbbiakban együtt: megállapodások) alapján valósul meg.

(2) A megállapodások előkészítése és megkötése során a Honvédelmi Minisztérium nemzetközi megállapodásaival kapcsolatos eljárásról szóló 77/2009. (IX. 11.) HM utasítás, valamint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a Honvédelmi Minisztérium között megkötött Vagyonkezelési Szerződés ingatlanvagyonra vonatkozó rendelkezései végrehajtásának egyes szabályairól szóló HM utasítás rendelkezései szerint kell eljárni.

(3)[1] Az előkészítő munkálatok és a tárgyalások megszervezésére a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) vagy az általa kijelölt katonai szervezet (a továbbiakban: felelős szervezet) intézkedik. Az előkészítő munkálatokban, tárgyalásokon, a megállapodások kidolgozása során valamennyi, szakterületileg érintett honvédelmi szervezet, továbbá állandó jelleggel a HM Jogi Főosztály, a HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály (a továbbiakban: HM HVF), a HM Védelemgazdasági Hivatal (a továbbiakban: HM VGH), a Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) Logisztikai Csoportfőnökség, a HVK Kiképzési és Oktatási Csoportfőnökség, a HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, a KNBSZ és az MH Egészségügyi Központ vesz részt.

(4) A külföldi fél által írásban jelzett, térítés ellenében történő igénybevétellel kapcsolatos hivatalos megkeresés esetén, ha az több alkalomra szól, keretszerződést kell készíteni. Ha eseti jelleggel merül fel a külföldi fél igénye, akkor kizárólag egyetértési megállapodást, illetve technikai megállapodást kell előkészíteni oly módon, hogy a térítés ellenében igénybevétel megkezdése előtt 60 nappal a felek által aláírásra kerüljön.

(5) A keretszerződés - a hazai gyakorló- és lőterek külföldiek által, térítés ellenében történő igénybevételéről szóló 83/2001. (V. 18.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Korm. rendelet) foglaltakon túlmenően - tartalmazza a külföldi fél által igénybe venni kívánt magyarországi gyakorló- és lőtereket, valamint egyéb honvédségi objektumokat, ingatlanokat, az általuk tervezett gyakorlatok, rendezvények jellegét, hozzávetőleges időtartamát, évenkénti ütemezését, a gyakorlatokon, illetve rendezvényeken részt vevő külföldi fél személyi állományának maximális létszámát.

(6) Az egyetértési megállapodás, illetve technikai megállapodás - a Korm. rendeletben foglaltakon túlmenően -tartalmazza a konkrét gyakorlat, illetve rendezvény alapadatait, pontos időbeni ütemezését, az érkező erők összetételét és létszámát, a technikai eszközök számát, a gyakorlat, rendezvény részének, illetve egészének pénzügyi elszámolására vonatkozó esetleges speciális - különösen az ellentételezési vagy viszonossági - megállapodásokra történő hivatkozást, a gyakorlat, rendezvény minden oldalú biztosításának feladatait, valamint a felek jogait és kötelezettségeit.

(7) Az egyetértési megállapodás, illetve technikai megállapodás mellékletei vagy az egyetértési megállapodás, illetve technikai megállapodás alapján kiadott alacsonyabb szintű dokumentumok tartalmazzák az igénybe venni kívánt szolgáltatások, termékek mennyiségét, azok árait, a magyarországi gyakorló- és lőterek, valamint egyéb honvédségi objektumok, ingatlanok igénybevételének térítési díjait, a térítés módját, illetve határidejét.

3. § (1) A külföldi fél által igényelt szolgáltatások a feladat végrehajtásában érintett honvédelmi szervezetek által a meglévő képességeik alapján nyújtható szolgáltatások (a továbbiakban: katonai szolgáltatások) és a gazdálkodó szervezetek által biztosítható szolgáltatások (a továbbiakban: polgári szolgáltatások) lehetnek.

(2) A külföldi fél által megfogalmazott igényeket lehetőség szerint katonai szolgáltatásként kell biztosítani, amelyek köréről a szakterületért felelős honvédelmi szervezet dönt.

(3) Polgári szolgáltatások iránti igények felmerülése esetén a felelős szervezet a közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény 9. § (1) bekezdés k) pontjában foglalt feltételeknek megfelelő gazdálkodó szervezettel történő megállapodás megkötését kezdeményezi a külföldi félnél.

(4) A katonai szolgáltatások biztosítása és azok teljesítése tekintetében a külföldi fél felé a HM-et a felelős szervezet képviseli. A polgári szolgáltatások biztosítása és azok elszámolása a külföldi fél és a (3) bekezdés szerinti gazdálkodó szervezet között kötött megállapodás szerint történik.

(5) A katonai szolgáltatások köréről a felelős szervezet a végrehajtásban részt vevő katonai szervezetek szerinti bontásban tételjegyzéket készít.

(6) Az egyetértési, illetve a technikai megállapodás elkészítése során

a) a külföldi fél által igényelt katonai szolgáltatások ellenértékét - a szakterületért felelős honvédelmi szervezettel egyeztetve - a felelős szervezet állapítja meg, és

b) a gyakorló- és lőterek, valamint egyéb honvédségi objektumok, ingatlanok térítési díjaira a konkrét igények ismeretében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a Honvédelmi Minisztérium között megkötött Vagyonkezelési Szerződés ingatlanvagyonra vonatkozó rendelkezései végrehajtásának egyes szabályairól szóló HM utasítás előírásainak megfelelően a HM VGH a HM HVF útján tesz javaslatot.

(7) A külföldi fél által igényelt polgári szolgáltatások körét és árait a (3) bekezdés szerinti gazdálkodó szervezet tételjegyzéke tartalmazza.

4. § (1) A térítés ellenében történő igénybevételben érintett honvédelmi szervezeteknek a külföldi fél által igényelt katonai szolgáltatások biztosítása érdekében felmerülő erőforrás- és költségigényeinek tervezése, felterjesztése, jóváhagyása, finanszírozása és elszámolása során a nemzetközi gyakorlatok, rendezvények egyes költségvetési és pénzügyi kérdéseiről szóló 98/2008. (HK 19.) HM utasításban foglaltak szerint kell eljárni.

(2) A katonai szolgáltatások ellenértékéről a megállapodások, valamint a felelős szervezet és a külföldi fél által igazolt teljesítések alapján a HM VGH bocsát ki számlát a külföldi fél részére.

(3) A polgári szolgáltatások ellenértékének számlázása és térítése a külföldi fél és a 3. § (3) bekezdése szerinti gazdálkodó szervezet között kötött megállapodás szerint történik.

(4) Az ellentételezési vagy viszonossági megállapodások alapján igénybe vett gyakorló- és lőterekhez, valamint egyéb honvédségi objektumokhoz és ingatlanokhoz kapcsolódó elszámolásokért és kapcsolódó számla kibocsátásáért felelős honvédelmi szervezetet - eseti jelleggel - a HVKF jelöli ki.

(5)[2] A (2) bekezdés szerinti bevételek elszámolását és befizetését a HM VGH a honvédelmi szervezetek költségvetési gazdálkodásának rendjéről szóló HM utasítás rendelkezései szerint hajtja végre.

5. § A HVKF a gyakorló- és lőterek, valamint egyéb honvédségi objektumok, ingatlanok térítés ellenében történő igénybevételével kapcsolatos katonai feladatokat igénybevételenként külön intézkedésben szabályozza.

6. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

7. §[3]

Dr. Hende Csaba s. k.,

honvédelmi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 47/2016. (VIII. 31.) HM utasítás 44. §-a. Hatályos 2016.09.01.

[2] Módosította a 20/2021. (V. 19.) HM utasítás 143. §-a. Hatályos 2021.05.24.

[3] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. § -a alapján.