Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.9.471 I. Helyi tv-stúdió alapítása és televíziós műsorok engedély nélküli sugárzása sajtórendészeti vétséget valósít meg;

az ilyen cselekmény társadalomra veszélyességének hiánya - azon a címen, hogy a sajtótörvény rendelkezései elavultak - nem állapítható meg, és alaptalan a cselekmény társadalomra veszélyességében való tévedésre hivatkozás is [Btk. 213. § a) pont, 10. § (1) bek., 27. § (2) bek].

II. A sajtórendészeti vétség mellett a távközlési berendezés szabálytalan üzemeltetése szabálysértésének a vádlott felelőssége szempontjából nincs jelentősége [Btk. 213. § a) pont, Be. 216. § (2) bek., 17/1968. (IV. 14.) Korm. r. 63. § (2) bek. a) pont].

III. A sajtórendészeti vétség megvalósulása esetén az elkövető által bérelt és engedély nélkül üzemben tartott adóberendezés nem kobozható el, hanem azt a tulajdonosának kell kiadni [Btk. 77. § (1) bek. a) pont, Be. 102. § (1) és (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság a vádlottat a sajtórendészeti vétség miatt egy évre próbára bocsátotta, ugyanakkor a távközlési berendezés szabálytalan üzemeltetésének szabálysértése miatt az eljárást megszüntette; az adóberendezés lefoglalását megszüntette, és azt a tulajdonosának kiadni rendelte. A tényállás lényege a következő.

A vádlott - aki vállalkozó és egy hetilap kiadója és főszerkesztője 1992. október végén vagy november elején bérelt egy Politron gyártmányú tv-adóberendezést amelyet a lakásán üzembe helyezett, és azt 1993. április 13. napjáig folyamatosan üzemben tartotta. A vádlottnak a tv-adó megszerzéséhez, valamint üzembe helyezéséhez és üzemben tartásához engedélye nem volt.

A vádlott kezdetben a képújságot, a kábel-tv műsorait, valamint az MTV műholdas műsorát sugározta az adóberendezéssel. 1992 decemberétől a vádlott a lakásán helyi stúdiót rendezett be, ahol tv-műsorokat szerkesztett, amelyeket az általa bérelt adóberendezéssel a városban és a város környékén egy tv-csatorna frekvenciasávján sugározott. A vádlottnak stúdióalapításhoz és tv-műsor készítéséhez szükséges engedélye nem volt.

A rendőrkapitányság az adóberendezést a vádlott lakásán 1993. április 13-án lefoglalta.

Az 1986. évi II. törvény 12. §-ának (1) bekezdése értelmében sajtóterméket előállítani és nyilvánosan közölni, illetőleg helyi stúdiót alapítani - ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik - csak engedéllyel szabad. A törvény végrehajtásáról szóló 12/1986. (IV. 22). MT rendelet 4. §-a értelmében a sajtótermék előállítására és nyilvános közlésére vonatkozó engedélyt helyi stúdió alapítása esetén a Művelődési és Közoktatási Minisztérium adja meg; a 6. § (2) bekezdése szerint pedig ha kétséges, hogy valamely sajtótermék engedélyezési vagy bejelentési kötelezettség alá esik-e, illetőleg az engedélyezés melyik szerv hatáskörébe tartozik, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium állásfoglalása az irányadó.

A vádlott beismerte, hogy helyi stúdió alapítására, illetve tv-műsor előállítására vonatkozó engedélye nem volt. A Btk. 213. §-ának a) pontjába ütköző sajtórendészeti vétséget az követi el, aki engedély nélkül állít elő vagy terjeszt olyan sajtóterméket, amelynek előállításához vagy terjesztéséhez engedély szükséges. A sajtótermék fogalmát a sajtótörvény 20. §-ának b) pontja határozza meg, eszerint a televízióműsor sajtóterméknek minősül; e d) pontja pedig kimondja, hogy a terjesztésen a nyilvános közlés értendő, amibe beletartozik a sajtótermékek sugárzása is. Nem kétséges, hogy a vádlott engedély nélkül állított elő és terjesztett olyan sajtóterméknek minősülő tv-műsort, amelynek előállításához vagy terjesztéséhez engedély szükséges. A vádlottnak ez a magatartása sajtórendészeti vétségnek minősül.

Alaptalan a vádlottnak az a védekezése, amely szerint nem tudta, hogy a helyi stúdió alapítása, illetőleg tv-műsor készítése engedélyköteles. A vádlott - elmondása szerint - maga is lapalapító és gyakorló újságíró, a sajtótörvény rendelkezéseit ismeri. Ilyen körülmények mellett nem hivatkozhat a jogszabály ismeretének a hiányára.

A vádlottnak azt is tudnia kellett, hogy a sajtótörvény végrehajtásáról szóló 12/1986. (IV. 22) MT rendelet 6. §-ának (2) bekezdése szerint, ha kétséges, hogy valamely sajtótermék engedélyezési vagy bejelentési kötelezettség alá esik-e, illetőleg az engedélyezés melyik szerv hatáskörébe tartozik, a Művelődési és Közoktatási Minisztérium állásfoglalása az irányadó. A vádlott erre vonatkozóan még állásfoglalást sem kért.

A vádlott a vád tárgyává tett bűncselekménnyel összefüggésben megvalósította a I7/1968. (IV. 14). Korm. rendelet 63. §-a (2) bekezdésének a) pontjába ütköző, távközlési berendezés szabálytalan üzemeltetése szabálysértését is. A vádlott ugyanis a tv-adóberendezést engedély nélkül szerezte meg és tartotta üzemben.

A bíróság enyhítő körülményként értékelte a vádlott beismerő vallomását és azt, hogy két kiskorú gyermek eltartásáról gondoskodik, és a körülmények egybevetésével arra a megállapításra jutott, hogy a büntetésnek a Btk. 37. §-ában értékelt céljai azáltal is elérhetők, ha a büntetés kiszabását próbaidőre elhalasztja. Erre figyelemmel a bíróság a Btk. 72. §-ának (1) és (3) bekezdése alapján egy évre a vádlott próbára bocsátását rendelte el.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!