Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1993.9.545 A számítógépi programfejlesztő folyamat egyes elkülöníthető szakaszai is létrehozhatnak olyan önálló alkotásokat, amelyek külön szerzői jogi oltalomban részesülhetnek [Ptk. 86. § (1) bek., 1969. évi III. tv. (Szjt.) 1. § (1) bek., 4. § (1) bek., 9/1969. (XII. 29.) MM r. 1. § (1) bek.].

A perbeli jogvita elbírálása során abból kellett kiindulni, hogy a Ptk. 86. §-ának (1) bekezdése, valamint a szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 1. §-ának (1) bekezdése értelmében az irodalmi, tudományos és művészeti alkotások a törvény védelme alatt állnak. A szerzői jogi törvény végrehajtása tárgyában kiadott 9/1969. (XII. 29.) MM rendeletnek (a továbbiakban: Szjt. V.) a 15/1983. (VII. 12.) MM rendelet 1. §-ával kiegészített 1. §-ának (1) bekezdése szerint ennek az oltalomnak a köre a számítógépi programalkotásokra és a hozzájuk tartozó dokumentációkra is kiterjed. A Legfelsőbb Bíróság már több eseti döntésében rámutatott: a törvény idézett rendelkezésének tárgyi hatálya nem szűkíthető csupán a meglevő programokra és az ezekhez kapcsolódó dokumentációkra. A jogalkotó "hozzájuk tartozó" szóhasználata a dokumentáció és program olyan kapcsolatát juttatja kifejezésre, mely szerint az előbbinek a megalkotása szükségképpen az utóbbinak a létrehozására irányul, de tényleges létrejötte nem előfeltétele a dokumentáció önálló szerzői jogi védelmének. A programfejlesztő folyamat egyes elkülöníthető szakaszai is létrehozhatnak tehát olyan alkotásokat, amelyek külön-külön oltalomban részesülhetnek.

Az Szjt. 4. §-ának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a szerzői jog azt illeti, aki a művet megalkotta. Ez azonban új, eredeti szellemi termék létrejöttét feltételezi. Ennek védelme olyan abszolút hatályú jog, amely a törvény erejénél fogva, az érdekeltek megállapodásától függetlenül is beáll. Az utóbbinak csak a felhasználás, értékesítés terén van jelentősége.

A törvény idézett rendelkezéseire figyelemmel az elsőfokú bíróságnak azt kellett volna vizsgálnia, hogy a szerzők által az alperesnek ténylegesen átadott dokumentáció a szerzői jog által védett, önálló, új és eredeti alkotásnak minősíthető-e. Igenlő esetben ezt követően azt kellett volna feltárni, hogy azt az alperes saját rendszere kialakításánál felhasználta-e. Amennyiben ez megvalósult, azt kellett volna elemezni, hogy ezzel milyen összegű díjazás áll összhangban. Az Szjt. 55. §-ának (1) bekezdése folytán e szakkérdések megválaszolására a Szerzői Jogi Szakértői Testület hivatott. Amennyiben ez a szerv szakvéleményében arra a következtetésre jutna, hogy a felperes által átadott dokumentáció szerzői jogú védelemre nem alkalmas, a szerzők csak az értékesítéshez általában szükséges, szokásos kereskedelmi tevékenységet meghaladó munkájuk ellenében igényelhetnek díjazást. Ennek megítélése során azonban nem mellőzhető a felek levelezési anyaga erre vonatkozó részének vizsgálata és figyelembevétele sem.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!