Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2011.2296 Ha a bíróság álláspontjától eltérően az ügyészség nem látja megállapíthatónak közvádas bűncselekmény elkövetését, a magánvádas feljelentést az iratokkal a bíróságnak visszaküldi. Ha ennek a feltételei fennállnak a sértettet értesíteni kell arról, hogy pótmagánvádlóként felléphet.

Ennek elmulasztása eljárási szabálysértés, de a törvényes vád hiányának megállapíthatóságát nem eredményezi [Be. 2. §, 373. § (1) bek. I/c. pont, 501. § (4) bek.].

A városi bíróság a terheltet az ellene rágalmazás vétsége [Btk. 179. § (1) bek., (2) bek. pontja] miatt emelt vád alól felmentette.

A megállapított tényállás szerint a magánvádló V. község kinevezett jegyzője 2007 márciusától D. községben is létesített megbízási jogviszony keretében jegyzői állást. Ezt a D. község önkormányzata képviselőtestületének tagja, a terhelt összeférhetetlennek, jogellenesnek tartotta a 2007. szeptember 14-én a képviselő testülethez benyújtott előterjesztésében.

A magánvádló 2007. szeptember 27-én joghatályos magánindítványt terjesztett elő S. J.-el szemben a sérelmére elkövetett, a Btk. 179. §-ának (1) bekezdésében meghatározott, a (2) bekezdésének b) pontja szerint minősülő nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétsége miatt.

A felmentő ítéletben kifejtette az elsőfokú bíróság, hogy a megállapított tényállás szerint a terhelt a helyi önkormányza­tokról szóló LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 19. §-ának (1) bekezdése értelmében, mint települési képviselő, hivatalos személyként járt el. E minőségében nyújtott be előterjesztést a képviselőtestületi ülés elé.

A hivatalos személy által, a hivatali hatáskörében előterjesztett, a sértettet érintően tett elmarasztaló tényállítása a nagy nyilvánosság előtt elkövetett rágalmazás vétségében való bűnösség megállapítására nem vezethet. Az e körben tett közlése jogellenesség hiányában rágalmazást nem valósít meg. A hivatalos személynek az ilyen helyzetben tett előterjesztése nem jogellenes, mert a hivatalos személy azt jogszabály alapján tette meg. Mivel a becsület csorbítására alkalmas tényállítás, jogellenesség hiányában nélkülözi a társadalomra veszélyességet, ez a magatartás nem valósít meg bűncselekményt. A bíróság ezért a terheltet bűncselekmény hiányában felmentette.

A magánvádló által a terhelt felmentése miatt, bűnösségének megállapítása végett bejelentett fellebbezés folytán másodfokon eljárt megyei bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a magánvádló nyújtott be jogi képviselője útján felülvizsgálati indítványt a terhelt terhére felmentése miatt, bűnösségének megállapítása érdekében.

A felülvizsgálati indítvány szerint az ügyben eljárt bíróságok törvényes vád hiányában jártak el, ezért a Be. 373. §-a (1) bekezdésének I/c. pontjában meghatározott, és a Be. 416. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében felülvizsgálatot megalapozó eljárási szabálysértés valósult meg.

Az elsőfokú bíróság az eljárás megindításakor megkereste az ügyészséget a vád átvételének érdekében, mert észlelte, hogy az eljárás tárgyát képező cselekmény közvádas bűncselekmény. Mégis elfogadta az ügyészség azon téves megállapítását, hogy a feljelentésben megjelölt cselekmény nem minősül hivatalos személy eljárása alatt, illetve emiatt elkövetett bűncselekménynek, következésképpen nem közvádra üldözendő.

Az elsőfokú eljárásban kétségtelenné vált, hogy a sértett hivatalos személy és rágalmazására hivatalos eljárásban került sor. Erre tekintettel a bíróságnak az ügyészséget ismételten meg kellett volna keresnie a vád átvétele céljából.

A magánvádló mindezek alapján a marasztaló jogerős döntés hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására utasítását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

A Be. 52. §-ának (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a becsületsértés és a rágalmazás közvádra üldözendő, ha hivatalos személy sérelmére hivatalos eljárása alatt, illetve emiatt, vagy hatóság sérelmére hivatali működésével összefüggésben követik el.

A Legfelsőbb Bíróság - a jogerős ítélet tényállásából kiindulva - a felülvizsgálati indítványban kifejtettekkel egyetértve megállapította: már az elsőfokú eljárásban kétségtelenné vált, hogy a sértett hivatalos személy és rágalmazására hivatalos eljárásban került sor.

A Be. 501. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében a bíróság az iratokat megküldi az ügyésznek, ha a feljelentés és az iratok alapján olyan bűncselekmény látszik megállapíthatónak, amely miatt a vádat az ügyész képviseli. A városi bíróság e rendelkezés alapján helyesen járt el akkor, amikor a Be. 52. §-ának (4) bekezdésére figyelemmel a feljelentést a városi ügyészségnek a vádképviselet átvételének megfontolása érdekében megküldte.

A Be. 501. §-ának (3) bekezdése szerint az (1) bekezdés a) pontja esetén az ügyész a nyomozást elrendeli. A városi ügyészség arról értesítette a városi bíróságot, hogy e rendelkezésnek megfelelően rágalmazás vétsége miatt S. J. ellen nyomozást rendelt el, amelyet a rendőrkapitányság folytatott le. E nyomozás iratai alapján az ügyész azt állapította meg, hogy a sértett által megjelölt, a becsület csorbítására alkalmasnak vélt kijelentések kizárólag a sértett közszolgálati jogviszonyának létesítésével kapcsolatosak. Erre tekintettel - mivel nem hivatalos személy eljárása alatt, illetve emiatt követték el - a bűncselekmény nem közvádra üldözendő.

Tájékoztatta egyúttal a bíróságot arról is, hogy a rágalmazás vétsége miatt a vád képviseletét nem veszi át, ezért az iratokat - a Be. 497. §-ának (2) bekezdése alapján - a városi bírósághoz áttette.

A felülvizsgálati indítvány szerint az elsőfokú eljárásban kétségtelenné vált, hogy a sértett hivatalos személy és rágalmazására hivatalos eljárásban került sor. Erre tekintettel a bíróságnak az ügyészséget ismételten meg kellett volna keresnie a vád átvétele céljából.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítvány ez utóbbi következtetésével nem értett egyet.

A közvád monopóliuma az ügyész hatalma. Abban a kérdésben, hogy az ügyész a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján vádat emel-e, az ügyészt kizárólag a felettes ügyész utasíthatja. Ebből kiindulva azt követően, hogy az ügyész a vád képviseletét nem vette át, a bíróságnak már nincs törvényes lehetősége arra, hogy még egyszer hasonló megkereséssel éljen.

A Be. 501. §-ának (4) bekezdése úgy rendelkezik, hogy amennyiben az ügyész az (1) bekezdés a) pontja alapján elrendelt nyomozás eredményeként közvádra üldözendő bűncselekményt nem állapít meg, a vád képviseletét nem veszi át, az iratokat visszaküldi a bírósághoz. A bíróság - ha ennek feltételei fennállnak - a sértettet értesíti, hogy pótmagánvádlóként léphet fel.

A bíróságnak e rendelkezés alapján tehát a Be. XXIII. Fejezetében ún. külön eljárásként szabályozott magánvádas eljárás helyett pótmagánvádas eljárást kellett volna lefolytatnia.

A Legfelsőbb Bíróság e rendelkezésekből kiindulva vizsgálta meg, hogy a terhelt ellen lefolytatott bírósági eljárásra törvényes vád hiányában került-e sor.

A törvényes vád fogalmát a Be. 2. §-ának (2) bekezdése határozza meg. A szerint törvényes a vád, ha a vádemelésre jogosult a bírósághoz intézett indítványában, meghatározott személy pontosan körülírt, büntetőtörvénybe ütköző cselekménye miatt a bírósági eljárás lefolytatását kezdeményezi.

A Legfelsőbb Bíróság azt állapította meg, hogy a sértett magánindítványa a törvényes vád Be. 2. §-ának (2) bekezdésében foglalt feltételeknek megfelelt.

A törvényes vád legális fogalma alaki és tartalmi követelményeket fogalmaz meg. A felülvizsgálat alapjául szolgáló ügyben a vádat J. Gy., mint a vád előterjesztésére jogosult sértett terjesztette elő (alaki legitimáció), és tartalma alapján is alkalmas volt a bírósági eljárás megindítására, lefolytatására.

Ugyanakkor tény, hogy a bíróság megszegte a Be. fentebb részletezett szabályait azzal, hogy a magánvádas eljárásról nem tért át a pótmagánvádas eljárásra.

Amint arra fentebb már ugyancsak utalás történt - a bíróság jogerős határozatának a felülvizsgálatára kizárólag a Be. 416. §-a (1 bekezdésének c) pontjában tételesen felsorolt, feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező (ún. abszolút) eljárási szabálysértések alapján biztosít lehetőséget a törvény. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a városi bíróság nem szegte meg a Be.-nek a törvényes vádra vonatkozó alapelvi szintű rendelkezését, ezért a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

A Legfelsőbb Bíróság a megtámadott határozatot - a Be. 426. §-a alapján - a hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Bfv. II. 947/2010.)