Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

ÍH 2022.117 SZERZŐDÉSSZEGÉS - VIS MAIOR - MENTESÜLÉS

Önmagukban a gazdasági válságjelenségek a szerződésszegés következményei alóli mentesülést megalapozó körülményként - vis maior - nem értékelhetőek csupán arra hivatkozva, hogy a szerződésszerű teljesítés a kötelezett oldalán fokozott többletköltséget, így nehézséget okoz. [2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:142. §]

Az alperes, mint eladó és a felperes, mint vevő között 2020. augusztus 31. napján két szállítási szerződés jött létre POC20-00967 számon ( a továbbiakban első szerződés) és POC20-00968 számon (a továbbiakban második szerződés) amelyekben az alperes 5000-5000 tonna Magyarországon 2020 évben termelt takarmánykukorica szállítását vállalta felperes részére az első szerződésben 2020. október 1. és 2020. október 31. napjai közötti teljesítési határidővel nettó 47.200 Ft/tonna vételáron, míg a második szerződésben 2020. november 1. és 2020. november 30. napjai közötti teljesítési határidővel nettó 47.550 Ft/tonna vételáron.

A szerződések 8. pontja szerint, amennyiben az alperes a vállalt mennyiséget teljes egészében nem szállítja le, a felperes felhívására a teljesítés helyett kötbért köteles fizetni, melynek mértéke megegyezik a nem teljesített mennyiség bruttó összértékének 20 %-ával. A kötbér megfizetése mentesíti az alperest a további szállítási kötelezettség alól. A szerződések 9. pontjában rögzítésre került, hogy a szerződést a felek kifejezetten nem minősítik a Ptk. 6:232. - 6:233. §-ai, vagy a Ptk. 6:255. §-a alapján kötött saját termelésű mezőgazdasági szolgáltatására kötött adásvételi szerződésnek, a vevő közreműködésével előállított mezőgazdasági áru szolgáltatására kötött adásvételi szerződésnek vagy mezőgazdasági vállalkozási szerződésnek. A felek kifejezetten kizárták a Ptk. 6:232. § (1) - (2) bekezdései rendelkezéseinek alkalmazását, valamint a Ptk. 6:231. §-ának alkalmazását.

A szerződések mellékletét képező felperesi általános szerződési feltételek (a továbbiakban: Ászf.) 9. pontja az alábbiakat rögzítette: "A Szerződés szerint egyik fél sem követ el szerződésszegést kötelezettségei nem vagy késedelmes teljesítése miatt abban az esetben, ha ennek oka vis maior. Azonban, ha vis maior okán a szerződés teljesítése két egybefüggő hétnél hosszabb időre ellehetetlenül, a másik (nemteljesítéssel sújtott) Fél jogosult a Szerződést a másik vis maiorra hivatkozó Félnek küldött értesítéssel azonnali hatállyal felmondani. Vis maior bekövetkezése esetén a vis maior által érintett Fél köteles a másik felet a vis maior okáról és annak a Szerződés teljesítésére gyakorolt hatásáról haladéktalanul értesíteni. Vis maiornak minősül a Felek által előre nem látható, általuk nem befolyásolható, a Feleknek fel nem róható vagy nem a Felek gondatlanságából eredő körülmény, így többek között: a természeti katasztrófák, a háború, törvény- és/vagy hatósági beavatkozások, lefoglalás, szállítási tilalmak, üzemzavarok, stb. Elvárható gondossággal és előrelátással elkerülhető események, mint pl. munkaügyi jogviták és sztrájkok, a fenti meghatározás ellenére sem minősülnek a Szerződés alapján vis maiornak."

A takarmánykukorica vételára 2020. őszén folyamatos és jelentős emelkedésnek indult. A felperes beszállítóinak egy része (kb. 5 %-a) nem volt képes teljesíteni az általa vállalt kukorica mennyiséget. Az alperes 2020. október 16. napján arról tájékoztatta a felperest, hogy a szerződések megkötése óta bekövetkezett változások miatt egyes megrendelések szerződésszerű teljesítésével kapcsolatban előreláthatóan nehézségei lesznek, javaslatot tett arra, hogy a szerződésekben meghatározott mennyiségű kukoricát magasabb áron tudná leszállítani. A felperes a 2020. október 26. napján kelt levelével tájékoztatta az alperest, hogy a javaslatát nem tudja elfogadni, a szerződések szerinti teljesítést az eredeti feltételeknek megfelelően megköveteli.

Az alperes a 2020. november 4. napján kelt levelével tájékoztatta a felperest arról, hogy a kukorica felvásárlási ára folyamatosan és rohamosan emelkedik annak ellenére, hogy a térségben az előző évekhez hasonló mennyiségű kukorica termett. Csak úgy tud eleget tenni a felperessel szemben a szerződések alapján fennálló kötelezettségének, ha a gazdáktól a szükséges kukorica mennyiséget felvásárolja. Kijelentette, hogy október 3. hetére nyilvánvalóvá vált, hogy a szerződéseket nem tudja teljesíteni. Állította, hogy ekkor ajánlatot tett a felperesnek, amely szerint a kötbér összegének 10 %-át megfizeti, emellett a saját termelésű kukoricájából 6000 tonnát piaci áron vételre felajánlott. Álláspontja szerint a felvásárlási árak rendkívüli növekedése vis maior helyzetet eredményezett, mivel a szerződések megkötésekor ez nem volt előre látható. Hangsúlyozta, hogy a jelenlegi piaci ár és a szerződésekben meghatározott vételár között feltűnő értékaránytalanság állapítható meg.

A felperes az alpereshez intézett 2020. december 4. napján kelt levelével a szerződésektől a Ptk. 6:154. § (2) a) pontja alapján elállt, arra hivatkozva, hogy az alperes a meghatározott teljesítési időszak alatt és azóta sem teljesített.

A felperes miután 2020. őszén felismerte, hogy kereskedelmi partnereinek egy része - köztük az alperes - nem képes teljesíteni a velük megkötött szállítási szerződés szerinti kukorica mennyiséget, számos kisebb mennyiségű kukorica rövid határidővel történő adásvételére irányuló szerződést kötött más gazdálkodó szervezetekkel.

A felperes módosított keresetében a Ptk.6:186. § (1) bekezdése alapján az alperessel kötött két szállítási (adásvételi) szerződés teljesítésének elmaradása miatt a szerződésekben meghatározott összegű (47.200.000, illetve 47.550.000 Ft) összesen 94.750.000 Ft kötbér megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

A második szerződéshez kapcsolódóan kötbért meghaladó szerződésszegéssel okozott kár [Ptk. 6:142. §-a, 6:143. § (3) bekezdése] címén elsődlegesen - a tényállásban részletezett 10 fedezeti szerződésből eredő többletköltsége miatt további 24.755.000 Ft, másodlagosan - amennyiben az általa megkötött 10 fedezeti szerződés nem lenne beazonosítható a második szerződés szerinti takarmánymennyiséggel - a Pp. 279. §-a (3) bekezdése alkalmazásával a második szerződés teljesítésének időszakára vonatkozóan nála felmerült beszerzési átlagár alapul vételével 24.705.000 Ft, míg ennek hiányában harmadlagosan (általános kártérítés - Ptk. 6:531. §; Pp. 279. § (3) bekezdése - alkalmazásával) ugyancsak 24.705.000 Ft megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Előadta, az alperes szerződésszegést követett el azzal, hogy nem szállította le a szerződött mennyiségű kukoricát, így a Ptk.6:186. § (1) bekezdése alapján a szerződésben meghatározott mértékben meghiúsulási kötbér megfizetésére köteles. A kötbért meghaladó kárigénye kapcsán arra hivatkozott, bioetanolt előállító üzemként alapvető érdeke fűződött ahhoz, hogy termelése folyamatos maradjon. A gyár - az évi két karbantartás kivételével - minden nap, napi 24 órás üzemben működött. Bevétele (a 2020. évi mérlege szerint 131 milliárd Ft) kizárólag a termelésből eredt, abból kiszámítható, hogy egy napi leállás 360 millió Ft körüli árbevétel kiesést okozott volna a számára. A téli időszakban - időjárási okból is - fennálló fokozott logisztikai nehézségek miatt nem engedhette meg azt, hogy a kukorica nyersanyag készlet mennyisége 20 ezer tonna alá süllyedjen és figyelemmel kellett arra is lennie, hogy a beszállítói december közepe és január eleje közötti időszakban leállnak, ezért ekkor a felhalmozott készleteket kell, hogy felélje. Mindez indokolttá tette fedezeti ügyletek megkötését.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!