Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2005.1343 Rendkívüli felmondást megalapozó kötelezettségszegés munkajogi értékelése ugyanennek a magatartásnak a bizonyítottság hiányát alapul vevő büntetőjogi megítélésétől az eset egyedi körülményei miatt eltérhet [Mt. 96. § (1) bek. a) pont, 103. § (1) bek. a) pont; Be. 4. §; 331. § (1) bek.].

A felperes a felülvizsgálati kérelmében előadta, hogy a büntetőeljárásban a másodfokú bíróság jogerős felmentő ítéletet hozott, ezért a perújítási ügyben meghozott másodfokú ítélet jogszabálysértő. Az alperes rendkívüli felmondásának indoka az Mt. 103. § (1) bekezdés a) pontjában lévő kötelezettség megsértése volt azzal, hogy a kötelezettségszegés az előzetes letartóztatásba helyezésével függött össze. A felperes a másodfokú bíróság ítéletének azt a jogi okfejtését, miszerint a büntetőeljárásban meghozott felmentő ítélet nem szolgálhat a perújítás alapjául, jogszabálysértőnek találta. Érvelésének lényege szerint a jogerős másodfokú büntető ítélet alapján az állapítható meg, hogy a kötelezettségszegés tekintetében sem szándékosság, sem súlyos gondatlanság nem terheli. A perújítási kérelmét mindvégig a büntetőeljárásban meghozott felmentő ítéletre alapította, ezért nem helytálló a másodfokú határozat indokolásának az a megállapítása sem, hogy a perújítási kérelmében az alapügyben eljárt bíróságok jogi álláspontját vitatta. Amennyiben a büntetőeljárásban meghozott ítélet az alapügyben eljárt bíróságok rendelkezésére állt volna, számára kedvezőbb döntés meghozatalát eredményezhette volna. Fentiek miatt a felperes a csatlakozó fellebbezése elbírálásának elmulasztása miatt a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését, és a másodfokú bíróság új eljárásra való utasítását kérte.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárást elrendelte.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte. Arra hivatkozott, hogy a munkáltató nem bűncselekmény elkövetése, hanem a munkavégzési kötelezettség elmulasztása miatt szüntette meg a felperes munkaviszonyát rendkívüli felmondással.

Az elsőfokú bíróság az alábbiakat állapította meg.

A felperes 1986. július 1-jétől kocsivizsgálóként állt az alperesnél munkaviszonyban. 2001. június 24-én őrizetbe, június 26-án pedig előzetes letartóztatásba került. A felperes négy szolgálatban nem jelent meg, ezért az alperes 2001. július 4-én a munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntette. A munkaügyi bíróság az ítéletével a felperesnek a rendkívüli felmondás miatt indított keresetét elutasította. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A városi bíróság ítéletével megállapította a felperes bűnösségét szemérem elleni erőszak bűntettében, és ezért őt (3 évi próbaidőre felfüggesztett) börtönbüntetésre ítélte. Az őrizetben és az előzetes letartóztatásban töltött időt a börtönbüntetésbe beszámította. A másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperest a szemérem elleni erőszak bűntette miatt ellene emelt vád alól felmentette.

A felperes a 2003. november 10-én kihirdetett másodfokú ítéletet követően, 2004. április 5-én perújítási kérelmet nyújtott be, amelyben a munkaügyi perében meghozott első- és másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését, és az alperes rendkívüli felmondása jogellenességének megállapításával elmaradt munkabért, felmentési időre járó munkabért, végkielégítést valamint 2-től 12 havi átlagkereset összegig terjedő "megváltás" megfizetését kérte. Perújítási okként a jogerős felmentő ítéletre hivatkozott, azzal, hogy ennek figyelembevétele számára kedvezőbb határozatot eredményezett volna.

A munkaügyi bíróság a perújítási kérelmet érdemben tárgyalta. Az Mt. 103. § a) pont, valamint a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján azt állapította meg, hogy a felperes terhére a bíróság szándékos bűncselekmény elkövetését nem állapította meg, ezért vétlennek kell tekinteni abban, hogy a munkavégzés céljából rendkívüli felmondásban megjelölt időpontban nem jelent meg a munkahelyén. Mindezek miatt a munkaügyi bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság rendkívüli felmondás jogellenessége és jogkövetkezményei iránti keresetet elutasító ítéletét hatályon kívül helyezte, megállapította a rendkívüli felmondás jogellenességét, és az alperest az Mt. 100. §-a alapján marasztalta elmaradt munkabérben, felmentési időre járó átlagkeresetben, végkielégítésben és kéthavi átlagkeresetnek megfelelő összegben.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezést, a felperes csatlakozó fellebbezést nyújtott be, amelyben a keresetét felemelte.

A másodfokú bíróság ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, a perújítási kérelemmel támadott ítéletet hatályában fenntartotta. Ennek megfelelően rendelkezett az illetékek és a perköltség tárgyában.

A másodfokú bíróság álláspontja szerint a perújítási kérelemben megjelölt ítélet nem tekinthető sem új ténynek, sem pedig az alapügyben el nem bírált jogerős bírósági határozatnak a perújítás megengedhetősége körében. A bírói gyakorlat szerint a perújítás okául felhozott ténynek az alapeljárás során meghozott jogerős ítélet keletkezését megelőzően már fenn kell állnia. Az adott esetben a felperes felmentésére a munkaügyi perben meghozott jogerős másodfokú ítélet után került sor. A megyei bíróság a jogerős büntető ítéletet nem tekintette a felperesre kedvezőbb határozatot eredményező ténynek sem, egyebek mellett azért, mert a munkáltató a rendkívüli felmondásában nem azt jelölte meg indokként, hogy a felperes bűncselekményt követett el, illetve vele szemben ennek alapos gyanúja áll fenn, hanem az Mt. 103. § (1) bekezdés a) pontjában lévő munkavégzési kötelezettség elmulasztására hivatkozott. Ezért a jogerős felmentő ítéletnek nincs jelentősége, tehát nem szolgálhat perújítás okául. A megyei bíróság arra is hivatkozott, hogy jogerős bírói ítélet perújítási okként akkor vehető figyelembe, ha az olyan kérdésre vonatkozik, amely az alapügy elbírálásának előkérdése. Az adott esetben a másodfokú bíróság szerint ez nem állapítható meg, mert a rendkívüli felmondás jogellenessége iránt benyújtott keresetet a bíróság a jogerős másodfokú büntető ítélet meghozatala előtt utasította el jogerősen. A megyei bíróság továbbá utalt arra is, hogy jogkérdésben nincs helye perújításnak. A másodfokú bíróság ezért arra a következtetésre jutott, hogy a Pp. 260. § (1) bekezdés a) pont szerinti feltételek hiányában az elsőfokú bíróságnak a Pp. 266. § (1) bekezdése alapján a megengedhetőség körében kellett volna elutasítania a felperes perújítási kérelmét. Az elsőfokú bíróság ezt elmulasztotta, ezért a másodfokú bíróság a Pp. 253. § (2) bekezdés alapján az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, és a Pp. 268. § alapján a perújítási kérelemmel támadott ítéletet hatályában fenntartotta.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

Helyesen állapította meg a másodfokú bíróság, hogy jogkérdésben nincs helye perújítás kezdeményezésének [Pp. 260. § (1) bekezdés, BH 1996/69., 1996/605.]. Az adott esetben a felperes a perújítási kérelmével a jogerős ítélet jogi álláspontját támadta, ez az előbbiek szerint nem megengedett. A másodfokú bíróság továbbá helytállóan értelmezte az alperes rendkívüli felmondásának az Mt. 103. §-án alapuló indokát. Eszerint a felperes négy szolgálatnak nem tett eleget. Ez a kötelezettségszegés - figyelemmel arra, hogy a felperes nem vitatta, hogy a büntetőeljárásban szerepelt sértettel együtt volt a vonatban -, továbbá e magatartásával összefüggésben indult ellene büntetőeljárás, amelynek keretében őrizetbe, majd előzetes letartóztatásba került, kellően megalapozta a perújítási kérelemmel támadott ítéletnek az Mt. 96. § (1) bekezdés a) pontján alapuló jogi álláspontját, a munkából való távolmaradás a felperes magatartása, nem pedig elháríthatatlan külső ok miatt történt. Fentieken túlmenően továbbá nem hagyható figyelmen kívül, hogy a másodfokú bíróság büntetőügyben meghozott ítélete a Be. 4. §-án és a 331. § (1) bekezdésén alapult [Pp. 4. § (2) bekezdés]. A másodfokú bíróság tehát a rendkívüli felmondásnak az Mt. 103. § (1) bekezdés a) pontján alapuló kötelezettségszegést megjelölő indoka folytán helytállóan döntött.

A felperes - mivel a munkából való távolmaradása bizonyítottan az ő szándékos magatartásával (a sértettel együtt tartózkodás) függött össze - a perújítás megengedhetőségének hiányán túlmenően tévesen hivatkozott a felülvizsgálati kérelmében arra is, hogy a kötelezettségszegés megítélésénél a büntetőeljárásban meghozott ítélet előkérdésnek minősül, illetve számára kedvezőbb határozat meghozatalát eredményezhette volna.

A kifejtettek miatt a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a másodfokú bíróság ítéletét hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Mfv. I. 10.049/2005. sz.)