Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

KKv 2010.1 A Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiumának 1/2010. (I. 18.) KK véleménye

a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 104/A. § rendelkezéseinek alkalmazásáról közigazgatási perben- és nemperes eljárásban

I. A Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 104/A. §-ának (1) bekezdése közigazgatási perben a keresetindítási határidőre nem alkalmazható.

II. A Pp. 104/A. §-ának (3) bekezdése közigazgatási nemperes eljárásban nem alkalmazható.

A Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról rendelkező 2008. évi XXX. törvény 9. §-ával beiktatott Pp. 104/A. § (1) bekezdése szerint a napokban megállapított határidőbe nem számít bele minden évnek a július 15-étől augusztus 20-áig terjedő időszaka (törvénykezési szünet). Ha a hónapokban vagy években megállapított határidő a törvénykezési szünet ideje alatt járna le, a határidő a következő hónap azon napján jár le, amely számánál fogva a határidő kezdőnapjának megfelel, ha ez a nap is a törvénykezési szünet idejére esik, a határidő a törvénykezési szünetet követő első napon jár le. A 103. § (4) és (5) bekezdésének rendelkezéseit ezekben az esetekben is megfelelően alkalmazni kell.

A Pp. 104/A. § (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az (1) bekezdésben foglalt rendelkezéseket a külön törvényekben szabályozott nemperes eljárásokban csak akkor lehet alkalmazni, ha külön törvény így rendelkezik.

Közigazgatási perben a keresetindítási határidőt a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 109. § (1) bekezdése, valamint a Pp. 324. § (2) bekezdés c) pontja alapján a külön törvényekben a Pp. XX. fejezetének alkalmazását elrendelő szabályok állapítják meg [pl. a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény 347. § (1) bekezdése].

A közigazgatási nemperes eljárás megindításának határidejét a Ket. 109. § (2) bekezdése szabályozza.

Közigazgatási perben a keresetindítási határidő, valamint közigazgatási nemperes eljárásban az eljárás megindítási határidő számításával kapcsolatban kérdésként merült fel, hogy az ítélkezési szünet időszaka beszámít-e a napokban megállapított határidőkbe.

A Pp. 324. § (1) bekezdésének alkalmazásával levezethető, hogy a 104/A. § a közigazgatási per megindítására előírt határidőre is alkalmazandó, ugyanakkor felvethető, hogy a Ket. 109. § (1) bekezdésében foglalt 30 napos, továbbá a külön törvényekben előírt egyéb keresetindítási határidők nem minősülnek peres eljárási határidőknek, így ezekre a Pp. 104/A. § rendelkezései nem alkalmazhatók.

Ugyancsak eltérő megoldásokra juthatunk a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról és az egyes közigazgatási nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokról szóló 2005. évi XVII. törvény (a továbbiakban: Knp.) 4. §-a, illetve a Ket. 109. § (2) bekezdés alkalmazása során.

I. A Legfelsőbb Bíróság Közigazgatási Kollégiuma mindenekelőtt azt vizsgálta, hogy a Ket. 109. § (1) bekezdése, illetve a Pp. 330. § (2) bekezdése szerinti határidőben a keresetlevél előterjesztése olyan perbeli cselekmény-e, amelyre a Pp. 104/A. § rendelkezéseit alkalmazni kell.

Közigazgatási perben a keresetindítási határidőt alapvetően a Ket., vagy külön törvények állapítják meg. A keresetlevelet minden esetben a közigazgatási szervnél kell benyújtani. Ha a fél tévesen közvetlenül a bíróságnál terjeszti elő keresetlevelét, azt a bíróság a Pp. 331. § (1) bekezdése alapján a közigazgatási szervnek megküldi.

A Ket. - amely a külön törvényekben szabályozott közigazgatási eljárásokban is szubszidiáriusan alkalmazandó -a jogorvoslatok között szabályozza a bírósági felülvizsgálatot. A közigazgatási per a keresetlevél benyújtását követően már a Pp. szabályai szerint folyik; a perindítás hatályai a Pp. 332/C. § szerint állnak be. Kétségtelen, hogy a 30 napos keresetindítási határidőt a Pp. 330. § (2) bekezdése is tartalmazza, ez azonban a Ket. jogorvoslati rendelkezésének megismétlése, melytől a külön törvényekben szabályozott eljárások eltérhetnek. Ez utóbbi esetekben már nem a Pp., hanem csak a külön törvények állapítják meg a keresetindítási határidőt.

A 104/A. § beiktatása a Pp. rendelkezései közé azt a célt szolgálta, hogy az ítélkezési szünet miatt a bíróságokon nem számon kérhető határidők elmulasztása esetén a következményeket a feleknek se kelljen viselniük. Ezzel a célkitűzéssel nincs összefüggésben a közigazgatási perben előírt keresetindítási határidő, mivel a közigazgatási szervek hatósági tevékenysége nyáron sem szünetel, és a keresetlevél benyújtását a törvénykezési szünet nem hátráltatja, arra befolyással nem bír.

A jogbiztonság, amely a Pp. 104/A. § beiktatását indokolta, pontosan a keresetindítási határidő meghosszabbításának kizárását követeli meg közigazgatási perben, mivel azt sem a Ket., sem külön törvények nem teszik lehetővé.

Közigazgatási perben a keresetindítási határidők a közigazgatási szervhez kötődnek, a Pp. 104/A. § megalkotásának egyértelmű és legitim jogalkotói célja nem ezen határidők meghosszabbítása volt.

A felek perbeli cselekményének határidejére és a bíróság számára megállapított határidőre azonban a Pp. 324. § (1) bekezdése alapján közigazgatási perben is megfelelően alkalmazandó a Pp. 104/A. § (1) és (2) bekezdése.

II. A közigazgatási nemperes eljárásokban a Pp. 104/A. § (3) bekezdése csak akkor engedi meg az (1) bekezdésben foglalt rendelkezések alkalmazását, ha külön törvény úgy rendelkezik.

Ebben a körben azt kellett vizsgálni, hogy az egyes közigazgatási nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokat megállapító Knp. 4. §-ában a Pp. XX. fejezetének szabályaira történő utalás alapján alkalmazható-e a Pp. 104/A. §-a a közigazgatási nemperes eljárásokban.

Közigazgatási nemperes eljárásban az eljárás megindításának határidejét kizárólag a Ket. 109. § (2) bekezdése állapítja meg, erre vonatkozóan sem a Pp., sem a Knp. nem tartalmaz rendelkezést. A Knp. és a Ket. 109. § (2) bekezdése nem írja elő a Pp. 104/A. § alkalmazását közigazgatási nemperes eljárásban, így nincs olyan rendelkezés, amely az eljárás megindítási határidő meghosszabbítását a törvénykezési szünetben lehetővé tenné.

Az I. fejezetben foglaltak ezen túlmenően a közigazgatási nemperes eljárásban is irányadók.

dr. Kozma György sk.

kollégiumvezető