Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1970.8.6461 Az árvíz elleni védekezésnél használt homokzsákok megtöltésére szolgáló homoknak közveszély színhelyén való ellopása fokozottan közösségellenes, ami szigorú büntetés alkalmazását teszi indokolttá. A közveszély fogalma.

Sikkasztás és lopás elhatárolása [Btk. 291., 292., 296. § (2) bek. a/4. pont, 1966. évi 16. sz. tvr. 38. §, 1968. évi I. tv. 105. § (3) bek. e/4. pont].

Az elsőfokú bíróság a vádlottat sikkasztással elkövetett tulajdon elleni bűntettre való felbujtás miatt öt hónapi - szigorított büntetésvégrehajtási munkahelyen foganatosítandó - szabadságvesztésre ítélte.

Az elítélés alapjául szolgáló tényállás lényege a következő.

Szegeden 1970 május hó második felében a Tisza és a Maros rendkívüli mértékű áradása következtében árvíz közvetlen veszélye állott elő, miért is az árvíz elleni védekezés egyik hathatós eszközeként a homokzsákok megtöltése érdekében nagymennyiségű homokra volt szükség.

K. S., az árvízvédelmi munkákra Kecskemétről kirendelt AKÖV gépkocsivezető, a homokzsákok megtöltéséhez a kijelölt bányából homokot szállított. Egyik ilyen útja során a Szeged-Ságvári telepi vasúti sorompónál őt a vádlott megszólította, és kérdezte, hogy tudna-e részére homokot hozni. A nevezett, aki a vádlottat korábban nem ismerte, igenlő választ adott. Ezután a vádlott beszállt a tehergépkocsiba, és együtt kimentek a homokbányához, ahol K. S. megrakatta a tehergépkocsit, és a homokot a vádlott lakására szállította.

K. S. még két tehergépkocsi rakomány homokot vitt a vádlott lakására, összesen 90 forint értékben. A vádlott K. S-nak 150 forintot fizetett ki a homokért.

Az ítélet ellen a vádlott és védője a Btk. 70. §-ának alkalmazása érdekében fellebbezett. A védelem vitatta, hogy a vádlott közveszély színhelyén követte el a cselekményét.

A megyei bíróság ítélete szerint az elsőfokú bíróság helytálló indokokkal utalt arra, hogy amikor K. S. a vádlott felhívása folytán vállalkozott a homok jogtalan elvételére és annak a vádlotthoz való szállítására, a Tisza és Maros folyók rendkívül magas vízállása és ezeknek a folyóknak állandó áradása folytán Szeged város területén és annak közvetlen környékén is közveszély volt. Bár a törvény, a hatályos jog nem határozza meg a közveszély fogalmát, az állandó bírósági gyakorlat szerint a veszély akkor válik közveszéllyé, ha az nem csupán egy vagy több - de mindenesetre kisszámú - előre meghatározott személyt, hanem egy vagy több meg nem határozott vagy nagyobb számú meghatározott személyt fenyeget. Ezenfelül közveszély áll fenn még akkor is, ha jelentős értékű dolgok kerülnek veszélybe.

Ezek a feltételek a vádbeli időben Szegeden köztudottan fennállottak. Minden kétséget kizáró módon erre utaltak azok a rendkívüli intézkedések is, amelyeket az illetékes hatóságok a fenyegető árvíz elhárítása érdekében tettek. Egyebek mellett elrendelték a legmagasabb fokú árvízvédelmi készültséget, s a lakott területek megóvása és a gátak biztosítása érdekében Szegeden is hatalmas személyi és anyagi erőket összpontosítottak. A társadalom munkaképes tagjai Szegeden önkéntes alapon is nagy számban vettek részt az árvízvédelmi munkákban.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!