Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1036/2004. (IV. 27.) Korm. határozat

az európai uniós tagságból eredő jogharmonizációs feladatok meghatározásának, programozásának és teljesítésük ellenőrzésének rendjéről

A Kormány az Európai Unióhoz való csatlakozást követő időszakra az európai uniós tagságból eredő jogharmonizációs feladatok meghatározásának, programozásának és teljesítésük ellenőrzésének rendjét a következők szerint határozza meg:

A jogharmonizációs javaslat

1. A belső jogalkotást (jogharmonizációt) igénylő - elfogadott és kihirdetett -uniós jogi aktusok vonatkozásában javaslatot kell készíteni az elvégzendő belső jogalkotási feladatokról (a továbbiakban: jogharmonizációs javaslat).

A jogharmonizációs javaslat elkészítéséért felelős szerv

2. A jogharmonizációs javaslat elkészítéséért az a minisztérium (egyéb állami szerv) felelős, amely - a kormányzati feladat- és hatáskörmegosztás rendjével összhangban - az Európai Unió döntéshozatali tevékenységében való részvételről és az ehhez kapcsolódó kormányzati koordinációról szóló 1007/2004. (II. 12.) Korm. határozat alapján az adott uniós tervezet vonatkozásában első helyi felelősséggel vett részt a tárgyalási álláspont kialakítására irányuló eljárásban, illetve az EU döntéshozatali tevékenységében.

3. Ha az Európai Bizottság mellett tagállami részvétellel működő bizottságok részvételével születik olyan uniós jogi aktus, amely belső jogalkotást tesz szükségessé, az uniós jogi aktus tárgyköre szerint hatáskörrel rendelkező, illetve az adott bizottságban részt vevő minisztérium köteles a jogharmonizációs javaslatot elkészíteni.

A jogharmonizációs javaslat tartalma

4. A jogharmonizációs javaslatnak meg kell jelölnie az uniós jogi aktust, tartalmaznia kell az elvégzendő belső jogalkotási lépéseket, azok jogforrási szintjét, az esetlegesen módosítandó jogszabályokat, a főfelelős minisztériumot, és a feladat elvégzésének határidejét. A határidőt év/hónap pontossággal kell megadni, megjelölve a közigazgatási egyeztetésre bocsátás időpontját, valamint a Kormány döntésének (illetve a miniszteri rendelet kiadásának) időpontját, továbbá az országgyűlési döntés kívánt időpontját. A jogharmonizációs javaslat mintáját a határozat melléklete tartalmazza.

A jogharmonizációs javaslat egyeztetése

5. A jogharmonizációs javaslatot legkésőbb az uniós jogi aktus kihirdetésétől számított 30 napon belül kell elkészíteni és megküldeni az Európai Ügyek Hivatala, az Igazságügyi Minisztérium és a Pénzügyminisztérium részére, valamint - tájékoztatásul, a véleménynyilvánítás lehetőségét biztosítva - a Miniszterelnöki Hivatal részére. Ha az első helyi felelős minisztérium jogharmonizációs javaslata szerint olyan jogalkotási lépésre is szükség van, amely más minisztérium feladatkörébe tartozik, a javaslatot e minisztériumnak is meg kell küldeni.[1]

6. Abban az esetben, ha az uniós jogi aktus kivételesen sürgős intézkedést igényel, és ezért a jogharmonizációs javaslat elkészítésével nem lehet bevárni az uniós jogi aktus kihirdetését, az uniós jogi aktus elfogadását követően olyan időpontban kell megtenni a javaslatot az első helyi felelős minisztériumnak, hogy az uniós jogi aktus által megkívánt határidőre a szükséges jogharmonizáció teljesíthető legyen.

7. Az első helyi felelős és az egyeztetésbe bevont minisztériumok 30 napon belül - a 6. pontban foglalt esetben haladéktalanul - egyeztetik egymás között a jogharmonizációs javaslatot. Az egyeztetés eredményét állami vezetői szinten kell megerősíteni.

8. Ha a jogharmonizációs feladat teljesítésével kapcsolatos kiemelkedően fontos, koncepcionális kérdést illetően nem jön létre megegyezés, az ügyet az Európai Koordinációs Tárcaközi Bizottság (EKTB) állásfoglalását követően döntés végett a Kormány elé kell terjeszteni.

A jogharmonizációs adatbázis

9. Az egyeztetés eredményeként véglegesített jogharmonizációs javaslatban szereplő adatokat az Igazságügyi Minisztérium által kialakított és vezetett jogharmonizációs adatbázisban rögzíteni kell.

A jogharmonizációs javaslatok beépítése a jogalkotási programokba

10. A Kormány féléves munkatervének és törvényalkotási programjának előkészítése során a jogharmonizációs célú jogalkotás tekintetében a jogharmonizációs javaslatok figyelembevételével kell eljárni. A munkaterv és törvényalkotási program szerinti esetleges módosításokat a jogharmonizációs adatbázisban át kell vezetni. A miniszteri rendeletek vonatkozásában a miniszterek kötelesek a minisztérium munkatervében figyelembe venni az elfogadott jogharmonizációs javaslatokat.

A jogharmonizáció ellenőrzése

11. Az igazságügy-miniszter és az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter rendszeresen ellenőrzi a jogharmonizációs javaslatok elkészítésére e határozatban előírtak betartását.[2]

12. A jogharmonizációs feladatok teljesítésének ellenőrizhetősége érdekében a jogszabály-tervezetekhez a tervezetet kidolgozó minisztériumnak, illetve az előterjesztőnek részletes táblázatot kell csatolnia, melyben fel kell tüntetni, hogy az uniós jogi aktus egyes rendelkezéseinek a tervezet mely rendelkezései felelnek meg.

13. Az igazságügy-miniszter folyamatosan figyelemmel kíséri a jogharmonizációs feladatok teljesítését, a jogharmonizációs jogszabály-tervezetek előkészítését. Ha egyes jogharmonizációs feladatok teljesítése tekintetében jelentős elmaradás, vagy azonnali intézkedés szükségessége állapítható meg, ezekről az igazságügy-miniszter indokolt esetben előterjesztést készít a Kormány részére.

Notifikáció

14. A jogharmonizációs célú jogi szabályozás előkészítéséért felelős minisztérium állami vezetői szinten - az Európai Bizottság számára való bejelentés (notifikáció) céljából - haladéktalanul értesíti az Európai Ügyek Hivatalát a jogharmonizációt megvalósító jogszabály kihirdetéséről, valamint jelzi, hogy az az álláspontja szerint mely közösségi jogi aktusokkal teremt teljes harmonizációt. az Európai Ügyek Hivatala a harmonizáció teljességét illetően beszerzi az Igazságügyi Minisztérium álláspontját. az Európai Ügyek Hivatala felel az irányelveket átültető hazai jogszabályoknak az Európai Bizottság részére történő bejelentéséért.[3]

Záró rendelkezések

15. A Kormány ügyrendjéről szóló 1088/1994. (IX. 20.) Korm. határozat 10. pontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. Ha a jogszabály vagy a nemzetközi szerződés az Európai Unió jogi aktusainak tárgykörét érinti, az előterjesztésben tájékoztatást kell adni arról is, hogy a javasolt szabályozás milyen mértékben tesz eleget az Európai Unió jogi aktusaihoz való közelítés követelményének, illetőleg az összeegyeztethető-e az Európai Unió jogi aktusaival."

16. A jogharmonizációs programról és a végrehajtásával összefüggő feladatokról szóló 2065/2004. (III. 18.) Korm. határozat 2004. december 31. napján hatályát veszti.

17. Ez a határozat 2004. május 1-jén lép hatályba.

Dr. Medgyessy Péter s. k.,

miniszterelnök

Melléklet az 1036/2004. (IV. 27.) Korm. határozathoz

Jogharmonizációs javaslat

(Nem kell jogharmonizációs javaslatot készíteni, ha jogalkotási kényszer nincs. Viszont szükséges a javaslat elkészítése, ha az uniós jogi aktus természeténél fogva jogalkotást igényel, de ténylegesen erre azért nincs szükség, mert a hatályos magyar jogszabályok kielégítik a követelményeket. Belső jogalkotás nem csak akkor szükséges, ha az uniós jogi aktus átültetést igényel, hanem akkor is, ha egy közösségi rendelet végrehajthatóságához kiegészítő jellegű szabályokra van szükség, vagy dereguláció indokolt.)

1. A jogharmonizációs javaslatot készítő minisztérium

2. Az uniós jogi aktus megjelölése

3. Az uniós jogi aktusnak az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének időpontja:

(Az elfogadás időpontja és az uniós tervezet száma tüntetendő fel, ha a jogalkotás sürgősségére tekintettel az uniós jogi aktus kihirdetése nem várható be.)

4. Az uniós jogi aktus átültetésének, illetve végrehajtásának határideje (év/hónap/nap)[4]

5. A jogalkotási feladat teljesítéséért első helyen felelős és társfelelős minisztérium(ok)[5]

6. Az elfogadandó új jogszabály tárgya és jogforrási szintje (illetve az uniós jogi aktussal teljes mértékben harmonizáló hatályos jogszabály)[6]

7. A módosítandó jogszabályok[7]

8. Ha az elfogadandó jogszabály miniszteri rendelet, a kiadását lehetővé tevő felhatalmazás[8]

9. A jogszabály-tervezet kidolgozását megelőző koncepcionális döntés szükségessége[9]

10. A jogalkotási feladat teljesítésének ütemezése:[10]

- az első közigazgatási egyeztetésre bocsátás időpontja (év/hónap)

- a Kormány döntésének javasolt időpontja (év/hónap)

- törvény esetében: az Országgyűlés döntésének javasolt időpontja (év/hónap)

- miniszteri rendelet esetében: a rendelet kihirdetésének időpontja (év/hónap)

- a hatálybalépés javasolt időpontja (év/hónap).[11]

(A határidőket az uniós jogi aktusban meghatározott végrehajtási határidő figyelembevételével kell meghatározni, továbbá tekintettel kell lenni arra is, hogy a jogszabály címzettjeinek megfelelő idő álljon rendelkezésére a jogszabály kihirdetése és hatálybalépése között az alkalmazásra való felkészülésre.)

11. A jogharmonizációs javaslat egyeztetésébe bevont minisztériumok (egyéb állami szervek)[12]

12. A jogharmonizációs javaslat módosítása esetén a módosítás indoka[13]

13. A jogharmonizációs javaslat elkészítésének és egyeztetésre bocsátásának dátuma[14]

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. a) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[2] Módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 29. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[3] Módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 29. c) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[4] Beiktatta az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[5] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[6] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[7] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[8] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[9] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[10] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[11] Beiktatta az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. c) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[12] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[13] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

[14] Számozását módosította az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 26. b) pontja. Hatályos 2005.03.10.

Tartalomjegyzék