Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32008R0305[1]

A Bizottság 305/2008/EK rendelete ( 2008. április 2.) az Európai Parlament és a Tanács 842/2006/EK rendelete alapján egyes fluortartalmú üvegházhatású gázok nagyfeszültségű kapcsolóberendezésekből való visszanyerését végző szakemberek képesítésére vonatkozó minimumkövetelmények és kölcsönös elismerési feltételek meghatározásáról

A BIZOTTSÁG 305/2008/EK RENDELETE

(2008. április 2.)

az Európai Parlament és a Tanács 842/2006/EK rendelete alapján egyes fluortartalmú üvegházhatású gázok nagyfeszültségű kapcsolóberendezésekből való visszanyerését végző szakemberek képesítésére vonatkozó minimumkövetelmények és kölcsönös elismerési feltételek meghatározásáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az egyes fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló, 2006. május 17-i 842/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 5. cikke (1) bekezdésére,

mivel:

(1) A 842/2006/EK rendeletben előírt követelmények alkalmazása céljából meg kell állapítani azon szakemberek képesítésére vonatkozó szabályokat, akiknek tevékenysége egyes fluortartalmú üvegházhatású gázokkal működő berendezések üzemeltetésekor előidézheti a szóban forgó berendezések szivárgását.

(2) A képesítéssel még nem rendelkező, de annak megszerzése céljából képzésre már beiratkozott személyek a vizsgához szükséges gyakorlati tapasztalat megszerzése céljából, korlátozott ideig végezhetik azokat a tevékenységeket, amelyekhez az említett képesítés szükséges, de csak képesített személy felügyelete mellett.

(3) Több olyan tagállam is van, amely jelenleg nem rendelkezik minősítési vagy képesítési rendszerrel. Ezért egy bizonyos - korlátozott - időszakot kell biztosítani ahhoz, hogy az érintett személyek megszerezhessék a szükséges képesítést.

(4) Az indokolatlan adminisztrációs terhek elkerülése érdekében lehetővé kell tenni, hogy a fent említett képesítési rendszerek már meglévő minősítési rendszerekre épüljenek, feltéve, hogy az ezek által felölelt készségek és ismeretek, valamint a vonatkozó minősítési rendszer teljesíti az e rendeletben meghatározott minimumkövetelményeket.

(5) A nagyfeszültségű kapcsolóberendezések gyártóit vagy üzemeltetőit lehetne felkérni vizsgáztató és/vagy képesítő testületnek, amennyiben megfelelnek a vonatkozó követelményeknek.

(6) A vizsgáztatással hatékonyan felmérhető azon személyek alkalmassága, akiknek tevékenysége közvetve vagy közvetlenül szivárgást idézhet elő.

(7) Hatóságilag kijelölt vizsgáztató és képesítő testületek feladatául kell szabni, hogy - az e rendeletben meghatározott minimumkövetelmények betartásának biztosításán keresztül - elősegítsék a képesítések eredményes és hatékony kölcsönös elismerését a Közösség egészében.

(8) A kölcsönös elismerés hatálya alá tartozó képesítést adó képesítési rendszerekkel kapcsolatos adatokat az Európai Parlament és a Tanács 842/2006/EK rendelete alapján a tagállamok képzési és képesítési programjainak bejelentésére szolgáló értesítés formátumának meghatározásáról szóló, 2008. április 2-i 308/2008/EK bizottsági rendeletben (2) foglaltak szerint kell a Bizottság felé bejelenteni.

(9) Az ebben a rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a 2037/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 18. cikkének (1) bekezdése alapján létrehozott bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

Ez a rendelet meghatározza az egyes fluortartalmú üvegházhatású gázok nagyfeszültségű kapcsolóberendezésekből való visszanyerését végző szakemberek képesítésére vonatkozó minimumkövetelményeket és az azok alapján kiadott képesítések kölcsönös elismerésének feltételeit.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában "nagyfeszültségű kapcsolóberendezés" minden olyan kapcsolókészülék, illetve annak vezérlő-, mérő-, védő- és szabályozóberendezéssel ellátott szerelvénye, a hozzá tartozó csatlakozókkal, tartozékokkal, készülékházzal és tartószerkezetekkel együtt, amely 1 000 V feletti névleges feszültségű villamos energia termelésére, átvitelére, elosztására és transzformálására szolgál.

3. cikk

A szakemberek képesítése

(1) Az 1. cikkben említett tevékenységet kizárólag a 4. cikkben ismertetett képesítéssel rendelkező személyek végezhetik.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak alól legfeljebb egyéves időtartamra mentességet élveznek azok a személyek, akik a képesítés megszerzése céljából képzésre iratkoztak be, azzal a feltétellel, hogy az adott tevékenységet kizárólag képesítéssel rendelkező személy felügyelete mellett végzik.

(3) A tagállamok dönthetnek úgy, hogy az e rendelet 1. cikkében említett tevékenységet a 842/2006/EK rendelet 5. cikkének (2) bekezdésében rögzített dátumot megelőzően végző személyek esetében az (1) bekezdést egy bizonyos ideig nem alkalmazzák, azonban ez az időszak nem haladhatja meg a 842/2006/EK rendelet 5. cikkének (4) bekezdésében rögzített dátumot.

Az első albekezdésben említett időszak alatt az ilyen személyeket úgy kell tekinteni, hogy a 842/2006/EK rendelet követelményeinek alkalmazása szempontjából rendelkeznek a kérdéses tevékenység gyakorlására jogosító képesítéssel.

4. cikk

A képesítés kiadása

(1) Az 5. cikkben említett képesítő testület képesítési igazolást ad ki azon személyek részére, akik teljesítették a 6. cikkben említett vizsgáztató testület által szervezett és a mellékletben felsorolt készségeket és ismereteket felmérő elméleti és gyakorlati vizsga követelményeit.

(2) A képesítő igazolásnak legalább a következőket kell tartalmaznia:

a) a képesítő testület neve, a képesítés birtokosának teljes neve, a képesítés száma, és - adott esetben - a képesítés érvényességi ideje;

b) az a tevékenység, amelynek végzésére a képesítés a birtokost feljogosítja;

c) a kiadás dátuma és a kiadó aláírása.

(3) Abban az esetben, ha egy meglévő, vizsgáztatáson alapuló képesítési rendszer felméri a mellékletben felsorolt készségeket és ismereteket, továbbá teljesíti az 5. és 6. cikk szerinti követelményeket, azonban a kapcsolódó képesítési igazolás nem tartalmazza az ezen cikk (2) bekezdésében felsorolt adatokat, az 5. cikkben említett képesítő testület az ilyen képesítési igazolás birtokosa számára - a vizsga megismétlése nélkül - újabb igazolást adhat ki.

(4) Abban az esetben, ha egy meglévő, vizsgáztatáson alapuló képesítési rendszer teljesíti az 5. és 6. cikk szerinti követelményeket, továbbá részben felméri a mellékletben felsorolt alapkészségeket és ismereteket, a képesítő testületek képesítési igazolást adhatnak ki azzal a feltétellel, hogy a képesítést igénylő személy sikeres kiegészítő vizsgát tesz a meglévő igazolásában nem szereplő készségekből és ismeretekből a 6. cikkben említett vizsgáztató testület előtt.

5. cikk

Képesítő testület

(1) A képesítő testület felállításáról nemzeti jogszabályok vagy szabályozás rendelkezik, illetve a testületet a tagállam vagy más, erre jogosult jogalany illetékes hatósága nevezi ki, felruházva azt az 1. cikkben megnevezett tevékenység gyakorlására jogosító képesítési igazolás kiadásának hatáskörével.

A képesítő testületnek tevékenységét pártatlan módon kell végeznie.

(2) A képesítő testületnek meg kell határoznia a képesítések kiadásával, felfüggesztésével és visszavonásával kapcsolatos eljárásokat, és azokat alkalmaznia kell.

(3) A képesítő testületnek nyilvántartást kell vezetnie, amely alapján a képesített személyek státusa ellenőrizhető. A nyilvántartás tanúsítja, hogy a képesítési eljárást teljes mértékben betartották. Az adatokat legalább öt évig meg kell őrizni.

6. cikk

Vizsgáztató testület

(1) Az 1. cikkben említett személyek képesítő vizsgáit a tagállamok vagy más, erre jogosult jogalanyok illetékes hatósága által kinevezett vizsgáztató testület szervezi. Az 5. cikkben említett képesítő testület egyben vizsgáztató testületnek is minősülhet.

A vizsgáztató testületnek tevékenységét pártatlan módon kell végeznie.

(2) A vizsgákat oly módon kell megtervezni és összeállítani, hogy azok a mellékletben szereplő alapkészségeket és ismereteket lefedjék.

(3) A vizsgáztató testület jelentési eljárásokat fogad el, illetve nyilvántartást vezet az egyéni és az összesített értékelési eredményekre vonatkozóan.

(4) A vizsgáztató testületnek biztosítania kell, hogy a vizsgák levezetésére kijelölt vizsgáztatók kellően ismerjék a vonatkozó vizsgáztatási módszereket és vizsgaanyagokat, illetve rendelkezzenek a vizsga tárgyát képező szakterülettel kapcsolatos ismeretekkel. A testületnek továbbá biztosítania kell a gyakorlati vizsgákhoz szükséges felszereléseket, eszközöket és anyagokat.

7. cikk

Tájékoztatás

(1) A tagállamoknak 2009. január 4-ig tájékoztatniuk kell a Bizottságot az 5. cikk hatálya alá tartozó személyek képesítésére jogosult képesítő testületek nevéről és elérhetőségéről, valamint a 4. cikkben foglalt követelményeket teljesítő személyek számára kiadandó képesítések megnevezéseiről, a 308/2008/EK határozatban rögzített formátum felhasználásával.

(2) A tagállamok az (1) bekezdésnek megfelelően benyújtott értesítést lényeges új információk esetén módosítják, és erről a Bizottságot haladéktalanul tájékoztatják.

8. cikk

A kölcsönös elismerés feltételei

(1) A más tagállamokban kiadott képesítések kölcsönös elismerése a 4. cikkel összhangban kiadott képesítésekre vonatkozik.

(2) A tagállamok a más tagállamokban kiadott képesítések birtokosai számára előírhatják, hogy nyújtsák be azok fordítását a Közösség valamely másik hivatalos nyelvén.

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2008. április 2-án.

a Bizottság részéről

Stavros DIMAS

a Bizottság tagja

(1) HL L 161., 2006.6.14., 1. o.

(2) Lásd e Hivatalos Lap 28 oldalát.

(3) HL L 244., 2000.9.29., 1. o. A legutóbb a 2007/540/EK bizottsági határozattal (HL L 198., 2007.7.31., 35. o.) módosított rendelet.

MELLÉKLET

A vizsgáztató testületek által felmérendő készségekre és ismeretekre vonatkozó alapkövetelmények

A 4. cikk (1) bekezdésében és a 6. cikk (2) bekezdésében említett vizsga a következő részekből áll:

a) elméleti vizsga, az adott készség vagy ismeret felmérésére szolgáló egy vagy több kérdéssel: a vizsgatípust jelölő oszlopban ezeket "E" betű jelzi;

b) gyakorlati vizsga, amelynek során a vizsgázónak végre kell hajtania a vizsga tárgyához kapcsolódó gyakorlati feladatot a szükséges anyagok, eszközök és felszerelések használatával: a vizsgatípust jelölő oszlopban ezeket "GY" betű jelzi.

SorszámAlapismeretek és készségekVizsgatípus
1.A tárgyhoz tartozó környezetvédelmi alapismeretek (éghajlatváltozás, a Kiotói Jegyzőkönyv, globális felmelegedési potenciál), valamint a 842/2006/EK rendelet vonatkozó rendelkezéseinek és a 842/2006/EK rendelet végrehajtására vonatkozó kapcsolódó rendeleteknek az ismereteE
2.Az SF6 fizikai és kémiai jellemzői, környezeti hatásaiE
3.Az SF6 használata elektromos berendezésekben (szigetelés, ívoltás)E
4.Az SF6 minőségi jellemzői, a vonatkozó ipari szabványok (1) alapjánE
5.Elektromos berendezések szerkezetére vonatkozó ismeretekE
6.Az SF6 minőségének ellenőrzéseGY
7.SF6 és SF6-keverékek visszanyerése, az SF6 tisztításaGY
8.Az SF6 tárolása és szállításaE
9.Az SF6 visszanyerésére szolgáló berendezés kezeléseGY
10.Szivárgásbiztos fúrórendszerek kezelése, amennyiben követelményGY
11.Az SF6 újrafelhasználása és a különböző újrafelhasználási kategóriákE
12.Munkavégzés nyitott SF6-kamrávalGY
13.SF6-melléktermékek közömbösítéseE
14.Az SF6 használatára, valamint a nyilvántartási kötelezettségekre vonatkozó nemzeti és közösségi jogszabályok, illetve nemzetközi megállapodások rendelkezéseinek nyomon követéseE

(1) Például az IEC 60376 vagy az IEC 60480 szabvány.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008R0305 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008R0305&locale=hu

Tartalomjegyzék