Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2016.7.162 I. A bűncselekmény elkövetéséből származó és az annak elkövetése során vagy azzal összefüggésben szerzett vagyongyarapodás összegére rendelhető el vagyonelkobzás. Nem lehet a vagyonelkobzás alapja a költségvetés felé fennálló követelés kivételével az az összeg, amit a terhelt az őt terhelő jogi kötelezettség ellenére a jogosultnak még nem fizetett meg, de vagyona ennek folytán nem növekedett [Btk. 74. § (1) bek. d) pont, 396. § (9) bek. b) pont; 69. BK vélemény I. pont].

II. A vagyonelkobzás alkalmazásának nem akadálya, ha a sértett a polgári jogi igényét polgári perben kívánja érvényesíteni, de az még jogerősen nem fejeződött be [Btk. 74. § (5) bek. a) pont; 69. BK vélemény II. pont].

III. A terhelt vagy a védő felülvizsgálati indítványa alapján a jogerős ügydöntő határozat vagyonelkobzásra vonatkozó rendelkezésével kapcsolatban felülvizsgálatnak van helye, mert ezen intézkedés törvénynek nem megfelelő alkalmazása miatti sérelem csak hivatalból vagy az ügyész indítványára folytatható különleges eljárásban orvosolható [Be. 416. § (1) bek. b) pont, (4) bek. c) pont, 570. § (1) bek.].

[1] A járásbíróság ítéletével az I. és a II. r. terheltet bűnösnek mondta ki társtettesként, folytatólagosan elkövetett szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértésének bűntettében [1978. évi IV. tv. (a továbbiakban: korábbi Btk.) 329/A. § (1) bek., valamint (3) bek. a) és b) pont].

[2] Ezért az I. r. terheltet 220 napi tétel, napi tételenként 310 forint, összesen 68 200 forint, a II. r. terheltet 220 napi tétel, napi tételenként 280 forint, összesen 61 600 forint pénzbüntetésre ítélte, valamint rendelkezett a pénzbüntetések meg nem fizetésének esetére azok szabadságvesztésre való átváltoztatásáról. Az I. és II. r. terheltekkel szemben 2 878 240 forint erejéig vagyonelkobzást rendelt el, és a lefoglalt üres adathordozókat is elkobozta.

[3] Az elsőfokú ítélet fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett.

[4] A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint a terheltek - egymás cselekményéről tudva, rendszeres bevételhez jutás érdekében - több internetes oldalon kínáltak fel ismeretlen módon megszerzett adathordozókat alacsony áron eladásra.

[5] A terheltek hirdetésére felfigyelt az ARTISJUS Magyar Szerzői Iroda Jogvédő Egyesület, és próbavásárlást eszközölt, melynek keretében - megrendelésük alapján - az I. r. terhelt 2010. szeptember 20. napján 4 csomag, összesen 400 darab DVD-lemezt adott át.

[6] A terheltek a lakásukon 32 455 darab DVD- és 6780 darab üres CD-lemezt tároltak, melyek a próbavásárlást követően tartott házkutatás során lefoglalásra kerültek.

[7] 2008-2009. évtől kezdődően a terheltek az internetes ajánlattételre jelentkezett személyek részére anyagi haszonszerzés céljából rendszeresen értékesítettek üres adathordozókat, így 19 személy részére összesen 1345 darab 4,7 GB-os DVD-lemezt, 330 darab 700 MB-os CD-lemezt és 1 darab 4 GB-os pendrive-ot adtak el.

[8] A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 20. § (1) bekezdése alapján a kép- vagy hanghordozón forgalomba hozott művek szerzőit, előadó-művészi teljesítmények előadóművészeit, továbbá filmek és hangfelvételek előállítóit műveik, előadó-művészi teljesítményeik, illetve filmjeik és hangfelvételeik magáncélú másolására tekintettel megfelelő díjazás illeti meg.

[9] A hivatkozott törvényhely (2) bekezdése szerint e díjat az ARTISJUS Magyar Szerzői Iroda Jogvédő Egyesület állapítja meg a többi jogosult közös jogkezelő szervezeteivel egyetértésben. A díjat az üres kép- és hanghordozó gyártója, külföldi gyártás esetén pedig a jogszabály szerint vám fizetésére kötelezett személy, vagy - vámfizetési kötelezettség hiányában - egyetemlegesen a hordozót az országba behozó személy és az azt belföldön először forgalomba hozó személy köteles az ARTISJUS-hoz a vámkezelés befejezésétől, vámfizetési kötelezettség hiányában pedig a forgalomba hozataltól vagy - ha ez a korábbi - a forgalomba hozatali céllal történő raktáron tartás megkezdésétől számított nyolc napon belül megfizetni.

[10] A terheltek az üres kép- és hanghordozók után DVD-típusra 4,7 GB memóriától darabonként 75 forint, CD-R típus esetén 700 MB memóriáig 44 forint, pendrive esetén 4 GB-ig 400 forint reprográfiai díjat lettek volna kötelesek megfizetni, azonban sem a próbavásárlás során, sem az interneten értékesített, sem a lakásukon raktározott üres adathordozók után nem fizettek díjat.

[11] Ezzel az ARTISJUS Magyar Szerzői Iroda Jogvédő Egyesületnek 2 878 240 forint kárt okoztak.

[12] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen az I. és II. r. terheltek védője - a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára alapítva - terjesztett elő felülvizsgálati indítványt, melyben a jogerős ítélet megváltoztatását és a terheltekkel szemben alkalmazott vagyonelkobzás mellőzését kérte.

[13] Indokai szerint a támadott intézkedés alkalmazása törvénysértő.

[14] A védő utalt rá: a bíróság az eljárás során megkereste az ARTISJUS-t, és tájékoztatást kért arra nézve, hogy kívánnak-e polgári jogi igényt előterjeszteni, és kérte, hogy - igenlő esetben - jelöljék meg annak pontos összegét.

[15] A felhívásra az ARTISJUS főosztályvezetője írásban úgy nyilatkozott, hogy polgári jogi igényüket külön eljárásban kívánják érvényesíteni.

[16] Ezt követően a bíróság "a bűncselekménnyel összefüggésben okozott kárral megegyező 2 878 240 forint" erejéig vagyonelkobzást rendelt el, egyúttal a lefoglalt üres hordozókat elkobozta, a Be. 259. § (1) bekezdése szerint indokolt ítélet azonban nem tartalmaz további indokolást a vagyonelkobzás összegének megállapítása kapcsán.

[17] Az indítvány kiemelte: a korábbi Btk. 77/B. § (1) bekezdés a) pontja szerint vagyonelkobzást arra a bűncselekmény elkövetéséből eredő vagyonra kell elrendelni, amelyet az elkövető a bűncselekmény elkövetése során vagy azzal összefüggésben szerzett.

[18] Az intézkedésnek tehát akkor van helye, ha a bűncselekmény a terhelt vagyonában növekedést idézett elő. Az intézkedés célja ennek elvonása, nem pedig a büntetés; így a terhelt eredeti - a bűncselekmény elkövetése előtt szerzett - vagyonát nem érinti, sőt éppen az eredeti vagyoni helyzetet állítja vissza.

[19] Jelen esetben a terheltek cselekménye kétségkívül kárt okozott a sértettnek, az azonban vagyonelkobzás alapja nem lehet; a sértett vagyonában bekövetkezett hiány nem járt az elkövetői oldalon vagyonnövekménnyel.

[20] A védő kitért arra is: amennyiben a sértett polgári jogi igényét a büntetőeljárás keretein belül érvényesítette volna, a bíróság kötelezte volna a terhelteket a 2 878 240 forint teljes kár megfizetésére, és a vagyonelkobzás alkalmazása párhuzamosan fel sem merült volna.

[21] Ugyanakkor előadta, hogy a sértett a jogerős ítélet kézbesítését követően már 2013. október 24. napján írásban - polgári peres eljárás kezdeményezésének terhe mellett - felszólította a terhelteket az okozott kár megtérítésére.

[22] Ezzel pedig ugyanúgy előállt az a helyzet, hogy a terheltek kétszeresen kötelesek az okozott kárt megfizetni. Az indítvány szerint hátrányos e rendelkezés a sértett számára is, mert polgári jogi igénye kielégítésének alapját veszélyezteti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!