Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 1997.11.549 A jogerős cégbejegyzést követően - harmadik személy igénye kielégítése alapjának elvonására való hivatkozással - a társasági szerződés (alapszabály, alapító okirat) harmadik személy irányában való hatálytalanságát sem lehet megállapítani [Ptk. 203. § (1) bek., 1988. évi VI. tv.* 27. §].

Az elsőfokú bíróság a felperesnek az I. r. alperes által felvett kölcsön visszafizetéséért vállalt készfizető kezességen alapuló keresete folytán az I. r. alperest 52 698 108 Ft és késedelmi kamatai megfizetésére kötelezte, s a felperes keresetét az I. r. alperessel szemben ezt meghaladóan, a II-III. r. alperesekkel szemben pedig egészében elutasította. Ennek megfelelően elutasította a felperes arra irányuló kereseti kérelmét is, hogy a bíróság állapítsa meg a Z. község E. u. 1. szám alatti ingatlan - III. r. alperesre történt - átruházására vonatkozó megállapodás hatálytalanságát a felperessel szemben, és kötelezze a III. r. alperest annak tűrésére, a felperes a perben érvényesített követelését ebből az ingatlanból elégítse ki.

A felperes fellebbezése alapján a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatta, az I. r. alperest terhelő marasztalás összegét 81 633 726 Ft-ra és kamataira emelte fel, és megállapította az ingatlan III. r. alperesre való átruházására vonatkozó megállapodás hatálytalanságát a felperessel szemben. Kötelezte ezért a III. r. alperest annak tűrésére, hogy amennyiben a felperes követelése az I. r. alperestől nem vagy csak részben hajtható be, a felperes a ki nem elégített követelése erejéig az ingatlanból kielégítést keressen. Ezt meghaladóan a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletének a II. r. és III. r. alperesekkel szemben előterjesztett keresetet elutasító rendelkezéseit. A jogerős ítélet indokolása az ingatlan tulajdonjogának átruházására vonatkozó - a felülvizsgálati kérelemben megtámadott - rendelkezéshez kapcsolódóan megállapította, hogy a III. r. alperes részvénytársaság a H. F. V. I. Kft. (a továbbiakban: H. Kft.) átalakulása folytán jött létre, és az ingatlan-nyilvántartás szerint a tulajdonjogot a III. r. alperes javára átalakulás jogcímén jegyezték be. Az időközben hatályát vesztett, de az ügyben még irányadó 1989. évi XIII. törvény 5. §-ának (1) bekezdése alapján készített, 1991. december 28-án kelt átalakulási terv azonban azt tartalmazta, hogy az I. r. alperes - a H. Kft. egyik tagja - nem pénzbeli hozzájárulásként adta a III. r. alperes tulajdonába a Z. községben, E. u. 1. szám alatt levő - önálló ingatlanként nyilvántartott - épületet, míg a földterületnek az épületben levő szálloda működéséhez szükséges részét a II. r. alperes - a H. Kft. másik tagja - bocsátotta nem pénzbeli hozzájárulásként a III. r. alperes rendelkezésére. Ezzel azonos rendelkezéseket foglalt magában a III. r. alperes alapító okiratának mellékletét képező ún. apportlista is. Az I. r. és a II. r. alpereseknek ezek a nyilatkozatai "kötelmet keletkeztető, sajátos szerződési nyilatkozatok, amelyek az ingatlanok tulajdonában változást eredményeztek, a tulajdonjognak a III. r. alperes javára az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésével".

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletének indokolása kifejtette, hogy bár a H. Kft. 1991. december 31-i vagyoni állapotot kimutató vagyonmérlegében az épület és a földterület - összesen 381 000 000 Ft értékben - állóeszközként szerepel, "semmiféle bizonyíték nincsen, hogy ezek az ingatlanok a kft. tulajdonába kerültek volna". Az eredetileg a II. r. alperes tulajdonaként nyilvántartott ingatlanon létesített épületet a földhivatal 1992. január 24-én kelt határozatával vették önálló ingatlanként nyilvántartásba, s tüntették fel annak tulajdonosaként az I. r. alperest, akinek javára a földből 1440 négyzetméterre földhasználati jogot jegyeztek be. "Sem az I. r., sem a II. r. alperes nem tettek olyan jognyilatkozatot, amelynek eredményeként az ingatlanok tulajdonjogát a H. Kft. megszerezhette volna."

A jogerős ítélet indokolása megállapítja, hogy mivel az ingatlanok tulajdonjogának (földhasználati jogának) átruházása a III. r. alperes javára mind az I. r., mind a II. r. alperesek részéről szerződési nyilatkozattal történt, a gazdasági társaságokról szóló 1988. évi V1. törvény (Gt.) 17. §-a folytán lehetőség van a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése alapján a tulajdonjog átruházására vonatkozó szerződés harmadik személlyel szembeni hatálytalanságának megállapítására, ha ennek a törvényben meghatározott feltételei - a harmadik személy igénye kielégítési alapjának részben vagy egészben való elvonása és a tulajdonszerzés ingyenessége vagy rosszhiszeműsége - fennállnak. Ezt nem zárja ki a Gt.-nek az ügyben még irányadó 27. §-a sem, mert ez a szerződések érvénytelenségének megállapításával kapcsolatban tartalmaz a Ptk.-ban foglaltaktól eltérő szabályokat, de nem irányadó a szerződések hatálytalanságának a megállapítására.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletének indokolása szerint a III. r. alperes a cégjegyzékbe való bejegyzéssel, de az alapszabálya elfogadására visszamenőleges hatállyal jött létre [Gt. 24. §-ának (1) bekezdése], s a tulajdonjogot (földhasználati jogot) jogi személyek ruházták át a III. r. alperes részvénytársaságra. Ennek folytán a tulajdonszerzés rosszhiszeműségével kapcsolatban azt kellett megvizsgálni, hogy az említett jogi személyek képviseletében eljáró természetes személyek tudtak-e a jogi személy jelentős tartozásáról, valamint arról: az ingatlanok tulajdonjogának (földhasználati jognak) átruházása legalább részben elvonja a felperes igényének a kielégítési alapját.

A jogerős ítélet indokolása az előbbiekkel kapcsolatban kifejtette, hogy a kölcsönt, amelyre a felperes - 1991. március hó 8. napján - készfizető kezességet vállalt, az I. r. alperes vette fel, ennek pedig tagja a II. r. alperes, s az I. r. alperes ügyvezetője és a II. r. alperes elnöke ugyanaz a személy, A. O. volt. Az I. r. és a II. r. alperesek 1991. május 4-én állapodtak meg abban, hogy a kölcsönből épített szálloda tulajdonosa az I. r. alperes lesz, és 1991. november 20-án alakították meg a H. Kft.-t, amelynek ugyancsak az említett személy lett az ügyvezetője. Még meg sem történt a H. Kft. bejegyzése a cégjegyzékbe, de 1991. december 28-án már elkészült az átalakulási terv, és 1991. december 31-én a H. Kft.-nek a III. r. alperes részvénytársasággá való átalakulására vonatkozó alapító okirat, amely szerint a III. r. alperes igazgatóságának is tagja A. O. A H. Kft.-nek nem volt adóssága a felperessel szemben, a III. r. alperes az átalakuló kft. jogutódaként került bejegyzésre a cégjegyzékbe, de az I. r. és a II. r. alperesektől megszerezte a szálloda tulajdonjogát, illetőleg az üzemeltetéséhez szükséges földterületet. ilyen körülmények között " a személyi összefonódásra tekintettel" a III. r. alperes rosszhiszeműsége megállapítható.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletének indokolása értelmében a Ptk. 203. §-ának (1) bekezdése a rendelkezés alkalmazásának feltételeként írja elő azt is, hogy a harmadik személy - a felperes - követelése a kielégítési alap részben vagy egészben való elvonása miatt behajthatatlanná váljék. Csak az I. r. alperes ellen folyamatban levő felszámolási eljárás befejezésével állapítható meg, hogy ez a feltétel mennyiben valósult meg; a III. r. alperes marasztalása a felperes igénye kielégítésének tűrése tekintetében erre figyelemmel az említett feltétel bekövetkezésétől függően történt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!