Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Fővárosi Törvényszék Mf.633857/2011/8. számú határozata felmondás jogellenességének megállapítása (RENDKÍVÜLI felmondás jogellenességének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 39. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 89. §, 96. §, 100. §, 103. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Bérces Nóra, Takács Andrea, Váradi Erzsébet

Fővárosi Törvényszék

mint másodfokú bíróság

59. Mf. .../2011/8.

A Fővárosi Törvényszék, mint másodfokú bíróság

a Dr. Farkas Zoltán Sándor Ügyvédi Iroda (dr. Farkas Zoltán Sándor ügyvéd; fél címe) által képviselt

felperes neve(felperes címe földszint 2.) felperesnek,

a dr. Anga László jogtanácsos (BKV zRt. ....) által képviselt

Budapesti Közlekedési Zrt. (alperes címe) alperes ellen

rendkívüli felmondás jogellenességének megállapítása, jogkövetkezmények alkalmazása iránt indított perében a Fővárosi Munkaügyi Bíróság 18. M. .../2010/10. sorszám alatt, 2011. január 31. napján hozott ítélete ellen 11. sorszám alatt benyújtott felperesi fellebbezés folytán meghozta az alábbi

ítéletet:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatja, és megállapítja, hogy az alperes .../2010. számú, 2010. július 5-én kelt rendkívüli felmondása jogellenes. Az alperes a felperest eredeti munkakörében köteles foglalkoztatni.

Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 4.975.118 (négymillió-kilencszázhetvenötezer-száztizennyolc) Ft elmaradt munkabért és 281.400 (kettőszáznyolcvanegyezer-négyszáz) Ft perköltséget.

Az államnak felhívásra, az abban közölt módon és időben, az alperes 354.520 (háromszázötvennégyezer-ötszázhúsz) Ft kereseti és fellebbezési eljárási illeték megfizetésére köteles.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I n d o k o l á s :

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, és kötelezte 147.716 Ft perköltség az alperes részére történő megfizetésére. Rendelkezett arról, hogy a le nem rótt illetéket az állam viseli.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás szerint a felperes 1987. február 19. napjától dolgozott az alperes alkalmazásában villamos járművezetőként. 2010. június 25-én a telep neve forgalmi telepen 5 óra 25 perckor szolgálatra jelentkezett az 5 óra 48 perckor induló 28/6 szolgálati számra. A diszpécser a kialakult gyakorlatnak megfelelően ellenőrizte a munkára képes állapotát. A megfújt alkoholteszter három próbálkozás alkalmával piros jelzést mutatott, majd két spirateszt 0.3 ezrelékes alkohol értéket jelzett. Az ellenőrzéskor jelen volt dolgozó1 nappalos, és dolgozó2 éjszakás diszpécser. A felperes, vitatva az ittasságát, előző esti alkoholfogyasztásra hivatkozott. Miután dolgozó2 és dolgozó1 közölték vele, hogy ittasságvizsgálati jegyzőkönyvet vesznek fel, a felperes azt nem írta alá, és a munkavégzési helyről eltávozott azzal, hogy beteget jelent. Az ittasságvizsgálati jegyzőkönyvet a távozását követően felvették, majd 2010. június 30-án a a történtekkel kapcsolatban vezető1 szolgálatvezető is meghallgatta. A felperes az ittasságát ekkor sem ismerte el.

A felperes munkavégzésére vonatkozó F2 Forgalmi Utasítás 6.7. pontja alapján "Ha van beosztva a munkát a helyszínen közvetlenül irányító személy, akkor a szolgálat megkezdése előtt nála jelentkezni kell. A munkát irányító személynek"... "ellenőriznie kell a munkavállaló munkára képes állapotát." "A szolgálat megkezdését akadályozó körülményt (például betegség) a lehető legrövidebb időn belül, legkésőbb a szolgálat megkezdéséig jelenteni kell a munkáját közvetlenül irányító személynek." A munkára képes állapot vizsgálatának egységes szabályozásáról szóló 4/VU/2002. számú Vezérigazgatói Utasítás értelmében az alperesnél az alkoholfogyasztás semmilyen mértékben nem megengedett. Az utasítás III. fejezete szabályozza az ittasságvizsgálati eljárást, I. fejezete pedig a munkára képes állapot megállapításáról szól.

A felperes munkaviszonyát az alperes a 2010. július 5. napján kelt munkáltatói rendkívüli felmondással megszüntette. A rendkívüli felmondást azzal indokolta, hogy a felperes a cselekedetével vétett a 4/VU/2002. számú Vezérigazgatói Utasításban foglaltak ellen (az alkoholfogyasztás semmilyen mértékben nem elfogadható). A felperes ittas megjelenése kapcsán utalt a Kollektív Szerződés 263. pontjának, és az Mt. (a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény) 103.§ (1) bekezdés a) pontjának megszegésére.

A rendkívüli felmondás indokolásában részletesen leírta a 2010. június 25-én történteket, valamint tartalmazta az indokolás azt is, hogy a 2010. június 30-án lefolytatott meghallgatás során a felperes a szolgálatra jelentkezést, az alkoholteszter kétszeri és a 2 db spirateszt alkoholkimutató indikátorcső megfújását, az ittassági jegyzőkönyv aláírásának megtagadását, és az ezt követően aznapról történő betegjelentést elismerte.

Az elsőfokú bíróság a felperes személyes előadása és a tanúként meghallgatott dolgozó2 és dolgozó1 nyilatkozata alapján állapította meg, hogy a felperes a perbeli eseményekkor szolgálatra jelentkezett, az ittasságvizsgálatot megelőzően a betegségét nem jelezte. Így nem fogadta el a felperes hivatkozását arra, hogy azért nem valósított volna meg kötelezettségszegést, mert ténylegesen nem kívánt szolgálatba állni. Nem tulajdonított jelentőséget annak, hogy a felperes mikor fogyasztott alkoholt. Álláspontja szerint a vizsgálat időpontjában fennállt alkoholértéknek van jelentősége. Kifejtette; mivel a felperes az ellenőrzése, majd a meghallgatása során sem vonta kétségbe a műszerek hitelességét, és a mérések értékelhető és egybehangzó eredményt adtak, a felperes pedig a vérvizsgálat lehetőségével nem élt, így a mérési eredmények kellően alátámasztották az ittasságát, a rendkívüli felmondás indokát. Nem tartotta kifogásolhatónak az alperes vérvizsgálat lefolytatásával kapcsolatos gyakorlatát. Kifejtette, hogy sem jogszabály, sem a Vezérigazgatói Utasítás nem írja elő a vérvizsgálat munkáltató általi felajánlási kötelezettségét. A felperes a helyszínen nem kifogásolta a vizsgálat eredményét, így az álláspontja szerint az MK 122. számú állásfoglalás alapján a munkáltatónak véralkohol vizsgálatot kérnie nem volt szükséges. Nem fogadta el azt a hivatkozást sem, hogy az 5 óra 48 perckor kezdődő szolgálat szempontjából az 5 óra 30 perckor elvégzett alkoholvizsgálat ne volna meghatározó. Véleménye szerint a két időpont között csekély idő telt el, és a felperes távozása miatt 5 óra 48 perckor a vizsgálatot megismételni sem lehetett.

Mindezek alapján az Mt. 96.§ (1) bekezdés a) pontja és Mt. 89.§ (2) bekezdése felhívásával megállapította, hogy a rendkívüli felmondás indoka valós volt, és okszerűen vezetett a munkaviszony rendkívüli felmondással történő megszüntetéséhez.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezést nyújtott be, amelyben elsődlegesen az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, az alperes kereset szerinti marasztalását, másodlagosan az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezését, a bíróság új eljárás lefolytatására utasítást kérte a bizonyítási eljárás nagy terjedelmű megismétlésének, vagy kiegészítésének szükségességének esetén.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!