A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.4002/2010/6. számú határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 3. §, 78. §, 233. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 4. §, 134. §, 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 59. §, 71. §, 2010. évi LVIII. törvény (Ktjt.) 1. §, 8. §, 9. §, 62. §, 76. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §] Bírók: Adamkovits Sándorné, Berkiné dr. Lakatos Katalin, Péczely Zoltán
Fővárosi Munkaügyi Bíróság
1027 Budapest, Királyfürdő u. 4.
7.M.4002/2010/6.
A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!
A Fővárosi Munkaügyi Bíróság
dr. Sipos Márta ügyvéd (címe) által képviselt
felperes neve (felperes címe) felperesnek
... által képviselt
alperes neve (alperes címe) alperes ellen
kormánytisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetésének megállapítása iránt indított perben meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A bíróság a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30.000 (azaz harmincezer) Ft perköltséget.
Az ítélet ellen a fellebbezésnek van helye, melyet a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Fővárosi Bírósághoz címezve a Fővárosi Munkaügyi Bíróságnál lehet 3 példányban benyújtani.
A felek a jogorvoslati határidő lejárta előtt közösen kérhetik a fellebbezésnek tárgyaláson kívül történő elbírálását.
Ha a fellebbezés csak a perköltséggel kapcsolatos, vagy az kizárólag az ítélet indokolása ellen irányul, a másodfokú bíróság külön kérelemre bírálja el a fellebbezést tárgyaláson.
I n d o k o l á s :
I.
A ... szakmapolitikai főosztályvezetője 2008. május 1. napjától, főreferens munkakörbe, meghatározott feladat ellátására 2009. április 15. napjáig terjedő határozott időtartamra köztisztviselővé nevezte ki a felperest.
A felperes és a ... munkáltató részéről "a szakállamtitkár helyett" megjelöléssel a szakmapolitikai főosztályvezető a 2008. december 20-án kelt kinevezés módosításban, a felperes határozott idejű közszolgálati jogviszonyát 2008. december 11. napjától "társadalmi párbeszéd koordinátor" munkakör ellátására, határozatlan időtartamúvá alakították át.
Az időközben bekövetkezett jogszabályváltozásra tekintettel a alperes neve közigazgatási államtitkára a 2010. július 6-án kelt (...) számú intézkedésével arról tájékoztatta a felperest, hogy a 2010. évi LVIII. törvény 76. § (1) bekezdése alapján a közszolgálati jogviszonya 2010. július 6-tól kormánytisztviselői jogviszonnyá alakul át.
A további tájékoztatás szerint a alperes neve szervezeti és működési rendjének ideiglenes meghatározásáról szóló ... utasítás hatályba lépett. A ... új szervezeti struktúrájának kialakításáig a felperes kormánytisztviselői jogviszonya, besorolása, illetménye, valamint a munkavégzés helye változatlan marad.
A jogorvoslati tájékoztatás szerint az előbbi, kinevezés módosításnak tekintett intézkedéssel szemben a felperes a köztisztviselők jogviszonyáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) 59. § (3) bekezdés a) pontja szerint keresettel élhetett a munkaügyi bírósághoz.
A felperes az előbbi intézkedéssel szemben keresetlevelet a munkaügyi bíróság előtt nem terjesztett elő.
A munkáltatói jogkört gyakorló közigazgatási államtitkár a ... számú intézkedésével a felperes kormánytisztviselői jogviszonyát, a 2010. évi LVIII.(a továbbiakban: Ktjv.) törvény 8. § (1) bekezdés b) pontja alapján 2010. október 1. napjával felmentéssel megszüntette. A munkáltató a felmentés idejét a Ktjv. 9. § (1) bekezdés alapján két hónapban 2010. augusztus 1-jétől- 2010. október 1-jéig terjedően határozta meg.
A Ktjv 9. § (4) bekezdése alapján az alperes a munkavégzési kötelezettség alól a felmentési idő teljes időtartamára mentesítette a felperest az átlagkeresete megfizetése mellett és a felmentési idő felére tartalékállományba helyezte.
A munkáltató részéről kijelölt személyek 2010. július 30-án megkísérelték a felperes részére a felmentés átadását aki azt megtagadta. Erről a tényről jegyzőkönyv is készült. Az alperes ettől függetlenül a felperes részére postai úton is megküldte a felmentő okiratot.
A felperes a 2010. augusztus 30-án, a törvényi határidő alatt előterjesztett keresetlevelében annak megállapítását kérte, hogy az alperes jogellenes felmentéssel szüntette meg a kormánytisztviselői jogviszonyát. A jogellenesség alapjául az alábbiakra hivatkozott:
a Kjtv. indokolás nélküli felmentésének megengedése elzárja a kormánytisztviselőket a jogorvoslat lehetőségétől. E vonatkozásban a felperes az Európai Szociális Chartában lévő elvekre hivatkozott. Álláspontja szerint a jogszabály rendelkezése és az erre alapított felmentés alapján korlátozott volt a felperes érdekérvényesítési lehetősége, következésképp a jogviszonyát az Mt. 4. § (1) bekezdése szerint rendeltetésellenesen szüntették meg.
Előadta a felperes, hogy nem volt indoka a felmentésének, ugyanis, ha más szervezetnél is, de a feladatát továbbra is el kellett látni.
A rendeltetésellenesség körében a felperes külön is hivatkozott arra, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlója korábban is felmenthette volna. Ebben az esetben még a közszolgálati jogviszonya került volna megszüntetésre és a Ktv. rendelkezései szerint a felmentést indokolni lett volna köteles a munkáltató.
A felperes azért is jogellenesnek tekintette a felmentését, mert álláspontja szerint az alperesnek a 2004. évi CXXII. törvény szerint kötelezően fel kellett volna ajánlania részére a különleges foglalkoztatás lehetőségét.
Felperes hivatkozása szerint az alperes intézkedése sértette az egyenlő bánásmód elvét is mert tudomása szerint a jogviszonyának megszüntetésekor több, mint 80 fő esetében létesített a munkáltató új jogviszonyt.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!