Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2003.11.471 A cégalapítási feltételeknek csak a már bejegyzett teljes körű jogalanyisággal rendelkező gazdasági társaság felel meg. Az előtársaság cégalapításra nem jogosult [1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 3. § (1) bek., 14. §, 15. §, 16. § (2) bek., 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 47. §].

Az alperes fellebbezése folytán indult másodfokú eljárás során, a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság a Főügyészség felperes keresetének helyt adó, az 1999. november 23-án kelt társasági szerződés érvénytelenségét megállapító és azt 2000. május 31-éig hatályossá nyilvánító, illetve a cégbíróságnak az alperes társaság bejegyzését elrendelő végzését ugyanezen időponttal hatályon kívül helyező ítéletét azzal hagyta helyben, hogy a cégbejegyző végzés hatályon kívül helyezése napját, illetve a társasági szerződés hatályossá nyilvánításának napját 2001. május 31-ében határozta meg.

Ítéletének indokolásában kifejtette: helyesen állapította meg az elsőfokú bíróság, hogy a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. tv. (a továbbiakban: Gt.) 14. §-ában és 15. §-ában foglaltak értelmében az előtársaság átmeneti, korlátozott jogkörrel működő gazdasági forma. Stratégiai döntések meghozatalára, így új gazdasági társaság létrehozására nem jogosult. Az alperes betéti társaság alapításáról szóló társasági szerződést, a Gt. 16. §-ának (2) bekezdése alapján - konstitutív hatályú cégbejegyzés hiányában - a jogilag nem létező T. Kft. nevében írták alá. A másodfokú bíróság hangsúlyozta, hogy az alperes fellebbezése olyan új tényállítást, vagy bizonyítékot nem tartalmazott, amely alkalmas lett volna az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás megváltoztatására, vagy eltérő jogi következtetés levonására. A kialakult bírói gyakorlat alapján, a cégbíróság intézkedéséhez szükséges határidő biztosítása végett, szükségesnek tartotta a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (a továbbiakban: Ctv.) 47. §-ának (2) bekezdése alapján a jogszabálysértő bejegyző végzés hatályon kívül helyezése, illetve az alapjául szolgáló érvénytelen társasági szerződés hatályossá nyilvánítása napjának megváltoztatását. Utalt arra is, hogy a felperes személyére, illetve az eredménytelen fellebbezésre tekintettel, a perköltség viselése tárgyában a Pp. 239. §-a szerint alkalmazandó Pp. 78. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján nem kellett rendelkeznie.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben kérte a másodfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezésével, az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, és a felperes keresetének elutasítását. Előadta, hogy a jogerős ítélet a Gt. 14. és 15. §-ait sérti. Az előtársaságra a létrehozni kívánt gazdasági társaságra irányadó szabályokat kell alkalmazni a Gt. 15. §-ának (1) bekezdésében tételesen felsorolt eltérésekkel. A jogszabály ezek között a tiltó rendelkezések között nem tartalmaz olyan előírást, amely az előtársaság részére gazdasági társaság alapítását megtiltaná. Az alperes hangsúlyozta azt is, hogy a gazdasági társaság a társasági szerződés ellenjegyzésének napjától működik a létrehozni kívánt gazdasági társaság előtársaságaként. A Gt. 14. §-ának (3) bekezdése értelmében a bejegyzési kérelem benyújtásáig csak az üzletszerű gazdasági tevékenység folytatására nincs lehetősége. A gazdasági társaság alapítása nem tartozik az üzletszerű gazdasági tevékenység körébe.

A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében kérte a másodfokú ítélet hatályban tartását, az abban foglalt indokok alapján. Vitatta, hogy a jogerős ítélet a felperes által megjelölt jogszabályokat sérti.

A Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság ítéletét a felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem keretei között vizsgálta. Megállapította, hogy a jogerős ítélet nem jogszabálysértő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!