Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1997.6.302 Az ingatlanközvetítésre irányuló szerződés jogi természete [Ptk. 389. §, 399. § a) pont, 474. § (1) bek., 478. § (2) bek.].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperesnek a jogalap nélküli gazdagodás címén előterjesztett, 4 375 000 Ft visszafizetésére és kamatának megfizetésére irányuló keresetét elutasította. Az ítélet indokolásában tényként állapította meg, hogy a peres felek 1989. december 5-én megbízási szerződést kötöttek, amelyben a felperes - a banki tevékenysége folytatásához - Budapest belvárosában fekvő, 2000-2500 m2 alapterületű, telefonnal és telexszel ellátott irodahelyiség felkutatására és az általa megjelölendő ingatlan kezelői, bérleti jogának megszerzésében való közreműködésre adott megbízást az alperesnek azzal, hogy a szerződés 3. pontja szerint az alperest mint megbízottat "a keresett ingatlan megszerzésében való közreműködéséért, sikeres közvetítői tevékenységéért díj illeti meg". Az alperes közvetítői tevékenysége folytán a felperes 1990. február 27-én adásvételi szerződést kötött egy kórház-rendelőintézet megbízásából eljáró C. Pénzügyi Tanácsadó Kft.-vel a Budapest, M. tér 2. szám alatti ingatlan adásvétele tárgyában. Az ügyletkötés időpontjában hatályos jogszabályok szerint a szerződés érvényességéhez harmadik személy jóváhagyására vagy hatósági hozzájárulásra nem volt szükség. A felperes 1990. február 28-án az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés végett a szerződést az illetékes földhivatalhoz bemutatta. A felperes 1990. május 14-én az alperest megillető 4 375 000 Ft közvetítői díjat az alperesnek átutalta. A földhivatali bejegyzési eljárás elhúzódott, s az időközben hatályba lépett jogszabályi változások folytán a felperes kezelői jogának bejegyzésére nem került sor.

A felperes keresetében a már kifizetett megbízási díj visszafizetését igényelte, amelyet az elsőfokú bíróság azért tartott megalapozatlannak, mert álláspontja szerint a megbízási szerződés nem eredménykötelem, így a Ptk. 478. §-ának (2) bekezdése szerint a megbízott a díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A megbízó a díj kifizetését akkor tagadhatja meg, ha bizonyítja, hogy az eredmény részben vagy egészben olyan okból maradt el, amelyért a megbízott felelős. Tekintve, hogy a felperes maga sem állította, hogy az eredmény az alperesnek felróható okból maradt el, az alperes a Ptk. 478. §-ának (2) bekezdésében foglaltak szerint jogszerűen tarthat igényt a megbízási díjra, így az annak visszafizetésére irányuló kereset alaptalan.

Kifejtette még az elsőfokú bíróság, hogy nincs akadálya annak: a szerződő felek a Ptk. 478. §-ának (2) bekezdésében foglaltaktól eltérjenek, és a megbízási díj fizetésének kötelezettségét vagy annak mértékét valamely eredmény elérésétől tegyék függővé. Az adott esetben azonban a felek között ilyen megállapodás nem jött létre.

A felperes fellebbezése folytán eljáró Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatta, és az alperest arra kötelezte, hogy 15 nap alatt fizessen meg a felperesnek 2 865 000 Ft-ot, ennek évi 20%-os kamatát és 358 800 Ft első-másodfokú együttes perköltséget. Kimondta, hogy az ezt meghaladó költségeiket a felek maguk viselik. A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság az ítélet indokolásában rámutatott, hogy a felperes a követelése jogcímeként tévesen hivatkozott a jogalap nélküli gazdagodásnak a Ptk. 361. §-ának (1) bekezdésében írt szabályára, ez a szabály ugyanis csak akkor alkalmazható, ha a követelésnek nincs más jogalapja. Az iratokból megállapíthatóan azonban a felek között szerződés jött létre, így jogvitájukat az általuk kötött szerződés alapján kell rendezni. A jogvita elbírálása érdekében a bíróságnak meg kellett állapítania a felek között létrejött szerződés tartalmát, annak típusát, és hogy az e szerződéstípusra irányadó szabályok szerint az alperes megtarthatja-e a megbízotti díjként átvett összeget, illetve köteles-e azt egészben vagy részben a felperesnek visszafizetni.

A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint a felek között létrejött szerződés ugyan a megbízási szerződéshez közelálló, de a Ptk. 478. §-ában szabályzott megbízási szerződéstől eltérő, ún. atipikus szerződés. Igaz ugyan, hogy a Ptk. 474. §-ának (1) bekezdése szerint a megbízott a rá bízott ügy ellátását vállalja, és a megbízást a megbízó utasításai szerint és érdekeinek megfelelően kell teljesítenie, de anélkül, hogy meghatározott eredmény elérését vállalná. Erre utal a Ptk. 478. §-ának (2) bekezdése is, amely szerint a megbízott a díját akkor is követelheti, ha az eljárása nem vezetett eredményre. Ezzel szemben a felek szerződésükben a díjfizetési kötelezettséget "sikeres közvetítői tevékenységért" kötötték ki, s az alperesnek az ingatlan megszerzésében is közreműködnie kellett, amely az adott esetben a kezelői jog vagy a használati jog megszerzését jelentette. A szerződés 3/a. pontja szerint az alperesnek csak a foganatba ment ügylet után jár a szerződésben kikötött jutalék. A szerződés szerinti sikeres közvetítői tevékenység pedig azt jelentette volna, hogy a felperes megszerzi a kiközvetített ingatlan kezelői jogát. Ehhez viszont szükséges lett volna az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzés is. A szerződés 1.6 pontja és a 3/c. pontja egybevetéséből is az következik, hogy az alperes eredmény elérését vállalta, ezért a szerződés megbízási szerződésnek nem tekinthető.

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság álláspontja szerint a felek atipikus szerződése a Ptk. 389. §-ában szabályozott vállalkozási szerződéshez áll legközelebb, ezért a felek jogvitáját e szabályok megfelelő alkalmazásával kellett elbírálni. A felek a szerződésben nem rendelkeztek arra az esetre, ha az alperes által vállalt eredmény a feleknek fel nem róható okból marad el, és erre az esetre díjazást sem állapítottak meg. Tény, hogy a vállalkozási szerződés lehetetlenült, mégpedig jogszabályváltozás következtében, tehát olyan okból, amelyért egyik fél sem felelős, és az mindkettőjük érdekkörét érintette, ezért az alperes a Ptk. 399. §-ának a) pontja szerint az általa elvégzett munka és költségei fejében igényt tarthat a díj arányos részére. A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság a Pp. 206. §-ának (3) bekezdésében írt mérlegelési lehetőséggel élve, az alperest megillető arányos díj összegét 1 500 000 Ft-ban állapította meg, és a különbözetként mutatkozó 2 865 000 Ft visszafizetésére kötelezte az alperest. A kamatfizetésre vonatkozó rendelkezés a Ptk. 301. §-ának (1) bekezdésén, míg a perköltségre vonatkozó döntés a Pp. 81. §-ának (1) bekezdésén alapult.

A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a jogerős ítélet jogszabályt sért, mert az adott esetben a vállalkozási szerződésekre vonatkozó szabályok nem alkalmazhatók. A felek közötti jogvitát a Ptk.-nak a megbízási szerződésekre vonatkozó 474-483. §-ai alapján kellett volna elbírálni. Utalt az ingatlanközvetítésről szóló 49/1982. (X. 7.) MT rendeletben és a 13/1988. (XII. 27.) ÉVM rendeletben foglaltakra is. Előadta még, hogy a megbízási díj tekintetében egyébként annak kifizetésekor a felek között egyezség jött létre, mely egyezség körébe vonták egy másik ingatlannal kapcsolatos jogvitájukat is. Ezt az egyezséget a felperes ez ideig nem támadta meg, tehát az alperes annak alapján is jogosult a megbízási díjat megtartani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!