Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 1999.9.415 I. Ha a szerzodés érvényességéhez jogszabály hatósági jóváhagyást ír elo, ez a kötelezettség azonban a jogszabály hatályon kívül helyezése folytán megszunik, a szerzodést a felek kölcsönös, egybehangzó szerzodési nyilatkozata megtételével létrejöttnek kell tekinteni [Ptk. 215. § (2) bek., 1992. évi LIV. tv. 20. § (1) bek. c) pont, 1995. évi XXXIX. tv. 77. § (2) bek.].

II. Az ügyvédi ellenjegyzés jogszabályban eloírt kötelezettsége nem az adásvételi szerzodés érvényességének, hanem az ingatlan-nyilvántartásba történo bejegyzésének a feltétele. Az ellenjegyzés hiánya tehát önmagában az ingatlan-adásvételi vagy az opciós szerzodést nem teszi érvénytelenné [Ptk. 215. § (2) bek., 217. § (1) bek., 218. § (1) bek., 295. §, 365. § (1) és (3) bek., 375. § (1) és (3) bek., 1994. évi V. tv, 1972. évi 32. tvr. 15. § (2) bek., XXV. PED.].

Az irányadó tényállás szerint az alperes jogelodje a K. H. Bank Rt. (a továbbiakban: alperes) 46.838.000 Ft kölcsönt nyújtott a felperesnek. A felek között 1991. október 3-án jelzálogszerzodés jött létre, amelyben a felperes zálogjogot engedélyezett az alperes javára, a kezelésében lévo, a b.-i 655. számú tulajdoni lapon 551. hrsz. alatt felvett, a valóságban B.-n, D. Gy. u. 4-6. szám alatti ingatlanra. A kölcsönszerzodés 14. pontja szerint ez a zálogszerzodés a perbeli kölcsönszerzodés biztosítékául is szolgált. A kölcsönszerzodés megkötésével egyidejuleg a felperes a szerzodés biztosítékául vételi jogot engedélyezett a korábban elzálogosított ingatlanára, ebben az ingatlan vételárát 60.000.000 Ft-ban határozták meg. A felperes a kölcsönt a megadott határidore nem fizette vissza, az alperes élni kívánt a vételi jogával, a tulajdonjoga bejegyzése iránti kérelmét azonban a megyei földhivatal jogerosen elutasította.

A felperes a keresetében annak a megállapítását kérte, hogy a kölcsönszerzodés 3. sz. mellékletét képezo, 1994. február 11-én a perbeli ingatlanra kötött opciós szerzodés színlelt szerzodés volt, az valójában zálogszerzodést takar, és mint ilyen, a Ptk. 207. §-ának (4) bekezdése szerint semmis. Eloadta továbbá, hogy az 1992. évi LIV. tv. rendelkezései szerint az állami tulajdonban álló, 20.000.000 Ft-ot felülhaladó értéku ingatlan eladásához az ÁVÜ jóváhagyása szükséges, ami a jelen esetben elmaradt. Hivatkozott még arra is, hogy azonos ingatlanra a jelzálogjog alapítása és a vételi jog egyideju engedélyezése egymást kizárják, mert a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdésében írt rendelkezések tiltják, hogy a zálogjogosult megszerezhesse a zálogtárgy tulajdonjogát.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az elsofokú bíróság alaposnak találta a felperes keresetét. Jogi álláspontja szerint ugyanis az opciós jog gyakorlásával a zálogjogosult megszerezné a zálogtárgy tulajdonjogát, ez a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdésében írt tiltó rendelkezésekbe ütközik, ezért az opciós szerzodés a Ptk. 200. §-ának (2) bekezdése szerint semmis. Megállapította továbbá azt is, hogy az 1992. évi LIV. tv. szerint az opciós szerzodés megkötéséhez - tekintve, hogy a perbeli ingatlan értéke a 20 millió Ft-ot meghaladta - az ÁVÜ jóváhagyását kellett volna kérni. A felek az ÁVÜ jóváhagyását nem kérték, ezért az opciós szerzodés egyébként is érvénytelen.

Az ítélet ellen az alperes fellebbezett, ebben az elsofokú bíróság ítéletének megváltoztatását és a felperes keresetének elutasítását kérte. Tagadta, hogy az ingatlanra vonatkozó vételi jog biztosítása - az 1992. évi LIV. tv. alkalmazásában - ingatlan elidegenítésének tekintendo, ezért a szerzodés megkötése során a feleknek bejelentési kötelezettsége nem volt. Abban az esetben, ha a vételi jog biztosítása az ingatlan elidegenítésének tekintendo, úgy az 1992. évi LIV. tv. 22. §-ának (1) bekezdése, 23. §-ának (3) bekezdése, 24. §-ának (1) bekezdése és 25. §-a szerint a bejelentés a felperest terhelte volna. A bejelentési kötelezettség elmulasztásából tehát a maga javára elonyt nem szerezhet, ezért ha a felperes a bejelentést elmulasztotta, erre hivatkozással nem kérheti a szerzodés érvénytelenségének megállapítását.

Az alperes vitatta az elsofokú bíróság jogi álláspontját a vonatkozásban is, hogy a jelzálogjoggal terhelt ingatlanra vonatkozó opciós szerzodés a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdésében írt rendelkezésekbe ütközne, tekintve, hogy a Ptk. 254. §-ának (3) bekezdése csupán a tartozás lejárta elott kötött zálogszerzodésbe foglalt átruházáshoz fuzi a semmisség jogkövetkezményeit. Ezzel szemben a perbeli esetben a felek két önálló szerzodést kötöttek. Az opciós szerzodéssel nem leplezték a zálogszerzodést, a zálogszerzodést már ugyanerre az ingatlanra korábban megkötötték. Az opciós szerzodés mindenben megfelel a Ptk. 375. §-ában írt rendelkezéseknek, ezért annak semmissége nem állapítható meg.

A felperes fellebbezési ellenkérelme az elsofokú bíróság ítéletének helybenhagyására irányult. Az ítélet indokolását csak azzal kérte kiegészíteni, hogy a perbeli ingatlannak a felperes nem tulajdonosa, csupán a kezeloje, ezért nem volt a tulajdonjog átruházására szóló jogosítványa, másrészt pedig, hogy a tulajdonjog átruházásáról szóló okirat tekintetében közjegyzoi aláírás-hitelesítésre, avagy ügyvédi ellenjegyzésre lett volna szükség, amellyel a perbeli opciós szerzodés nem rendelkezett. Ennek hiánya már önmagában érvénytelenné teszi a szerzodést.

A fellebbezés alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!