Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2016.1.6 A rablás bűntettének az elvett dolog megtartása érdekében alkalmazott testi épség elleni közvetlen fenyegetés megállapítása indokolt, ha a terhelt a sértett pénzét az adódó lehetőséget kihasználva egy váratlan mozdulattal - erőszak nélkül - szerezte meg és tette zsebre, ám ezt követően a pénzét visszakövetelő, feljelentéssel fenyegető sértett nyakát megszorongatta, őt fejbe rúgással, megveréssel és szemkivágással fenyegette meg azért, hogy az eltulajdonított pénzt megtarthassa [Btk. 365. § (2) bek.].

[1] A járásbíróság a 2013. július 11. napján megtartott tárgyaláson kihirdetett ítéletében a terheltet bűnösnek mondta ki rablás bűntettében [1978. évi IV. tv. 321. § (1), (2) bek.], amiért őt 4 év 2 hónap börtönre és 5 év közügyektől eltiltásra ítélte. Elrendelte a városi bíróság korábbi ítéletével kiszabott 7 hónapi börtönbüntetés végrehajtását.

[2] A járásbíróság ítélete ellen az ügyész által a terhelt terhére súlyosításért és a cselekmény elbírálásakor hatályos büntetőtörvény alkalmazása érdekében, míg a terhelt és védője által enyhítésért bejelentett fellebbezések alapján másodfokon eljáró törvényszék a 2014. május 15. napján megtartott tárgyaláson meghozott ítéletével a járásbíróság ítéletét annyiban megváltoztatta, hogy a terhelt által elkövetett rablás bűntettét a 2012. évi C. tv. - a továbbiakban Btk. - 365. § (1) bekezdés a) pont I. fordulata szerint minősítette, a börtönbüntetés tartamát 3 évre, a közügyektől eltiltás tartamát 4 évre leszállította azzal, hogy a szabadságvesztés-büntetésből a feltételes szabadságra bocsátás legkorábbi időpontja a büntetés kétharmad részének kitöltését követő nap. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A járásbíróság elsőfokú ítélete tényállásának történeti részében a következőket rögzítette:

[4] A terhelt 2013. március 2. napján 14 óra 45 perc körüli időben a K., Ú. téren található távolsági buszpályaudvarra ment, ahol észrevette az információs épület melletti dohányzásra kijelölt helyen B. M. sértettet, aki ekkor a barátjával cigarettázott.

[5] A terhelt odament B. M. sértetthez és F. D.-hez és egy szál cigarettát kért, majd B. M. sértett megkínálta egy szál cigarettával. Amikor a zsebéből kivette a cigarettát, a terhelt észrevette, hogy a felső zsebében a sértett készpénzt is tart és egy hirtelen mozdulattal azt kivette, a zsebébe rakta és ily módon azt jogtalanul eltulajdonította.

[6] Ezt követően a terhelt a buszpályaudvar mosdójának irányába indult, B. M. sértett, illetve a barátja utánamentek és a sértett pénzének visszaadását kérték folyamatosan, amit azonban a terhelt nem teljesített. A sértett ismételten felszólította a terheltet a pénze visszaadására, aki ekkor a pénz megtartása végett a sértettet megfenyegette azzal, hogy fejbe rúgja és a sértettet, illetve a barátját otthagyva elindult az utasváró felé.

[7] A sértett a pénze követélésével nem hagyott fel és a terhelt után indult egyedül. F. D. ekkor már nem követte őket, figyelemmel arra, hogy a terhelt felszólította a sértett barátját, hogy tőlük maradjon le és a sértettnek mondta, hogy a pályaudvar másik végén lévő dohányzóhoz kísérje el. Ide haladva a sértett nyakát a terhelt két alkalommal is átkarolta, amelyből a sértett próbált kiszabadulni oly módon, hogy a terhelt karját magáról lerázta.

[8] A dohányzónál B. M. sértett ismét felszólította a terheltet, hogy adja vissza a pénzét, amire a terhelt közölte, hogy azt már nem fogja visszaadni, mivel az övé, erre B. M. sértett közölte vele, hogy értesíti a rendőrséget, amennyiben a pénzét nem adja vissza és elkezdett távolodni a terhelt felől. Ekkor a terhelt a sértett után indult és közölte vele, hogyha fel meri jelenteni, megveri, kivágja a szemét, így a dolog megtartása végett fenyegette a sértettet.

[9] A sértettben a terhelt fenyegetése komoly félelmet keltett - figyelemmel arra is, hogy korábbi tapasztalatai szerint is a terhelt agresszív természetű -, ezért a sértett a pénze további visszakövetelésével felhagyott, visszament a barátjához és 15 óra körüli időben barátja telefonjáról a rendőrséget értesítette.

[10] A terhelt a sértett távozása után a buszpályaudvarról elment. A jogtalanul eltulajdonított összegből cigarettát vásárolt és tartózkodási helyére ment.

[11] A terhelt által vásárolt cigaretta, illetve a jogtalanul eltulajdonított összegből 1060 forint a nyomozás során lefoglalásra került.

[12] A törvényszék másodfokú ítéletében az elsőfokú ítélet tényállását annyiban kiegészítette, hogy a terhelt a sértettől 3000 forintot tulajdonított el jogtalanul, egyebekben viszont a tényállást maradéktalanul megalapozottnak találta, és az ügyet az ekként kiegészített tényállás alapján bírálta felül.

[13] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 416. § (1) bekezdés b) pontjára alapítva, a védő megfogalmazása szerint: "A beadványomban nem a bizonyítékok újraértékelését kérem, álláspontom szerint a már rendelkezésre álló bizonyítékok indokolási hiányossága alapján törvénysértő a bűncselekmény minősítése...", ezért a támadott határozat megváltoztatását indítványozta. Indítványa indokai körében a védő felderítetlenségre, téves ténybeli következtetésekre, az ítélet megalapozatlanságára hivatkozott, mely álláspontja szerint a bűnösség megállapítását és a büntetés kiszabását lényegesen befolyásolta. A védő ezt követően az eljárásban értékelt bizonyítékok tartalmi felidézése mellett vitatta a rablás törvényi tényállási elemeinek maradéktalan meglétét, álláspontja szerint a terheltnek pusztán "zsebtolvajlás" lenne felróható.

[14] A Legfőbb Ügyészség átiratában a felülvizsgálati indítványt részben törvényben kizártnak, részben alaptalannak tartotta. A Be. 423. § (1) bekezdésében írtakra figyelemmel a terhelt cselekményét kizárólag az irányadó tényállásban foglaltak alapján tartotta vizsgálhatónak, és e körben a dolog megtartása végett alkalmazott testi épség elleni közvetlen fenyegetésre figyelemmel a terhelt cselekményét helyesen a Btk. 365. § (2) bekezdése szerinti rablás bűntetteként minősülőnek tartotta. Erre figyelemmel a cselekmény rabláskénti minősítését és a kiszabott büntetést törvényesnek tartva, a felülvizsgálati indítvánnyal támadott határozat hatályában fenntartását indítványozta.

[15] A terhelt védőjének felülvizsgálati indítványa részben a törvényben kizárt, részben alaptalan, ugyanakkor a Legfőbb Ügyészség indítványa mindenben megalapozott.

[16] A Kúria a terhelt védője felülvizsgálati indítványa alapján eljárva a Be. 423. § (4) és (5) bekezdésében meghatározott körben, vagyis a felülvizsgálati indítványban megjelölt okokból, továbbá a hivatalból vizsgálandó, a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontjában megjelölt eljárási szabálysértések szempontjából bírálta felül a támadott határozatot.

[17] A Kúria a Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerinti, a Be. 373. § (1) bekezdés I. b) vagy c) pontjában, illetve II-IV. pontjainak valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértést nem észlelt.

[18] A védő által hivatkozott Be. 416. § (1) bekezdés b) pontja értelmében a bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen felülvizsgálatnak van helye, ha a bűncselekmény törvénysértő minősítése miatt a terhelttel szemben törvénysértő jogkövetkezményt alkalmaztak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!