Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32014R0258[1]

Az Európai Parlament és a Tanács 258/2014/EU rendelete ( 2014. április 3. ) a pénzügyi beszámolás és az audit területén meghatározott tevékenységeket támogató, a 2014-2020 közötti időszakra szóló uniós program létrehozásáról, és a 716/2009/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 258/2014/EU RENDELETE

(2014. április 3.)

a pénzügyi beszámolás és az audit területén meghatározott tevékenységeket támogató, a 2014-2020 közötti időszakra szóló uniós program létrehozásáról, és a 716/2009/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

1. cikk

Tárgy és hatály

(1) Létrejön egy uniós program (a továbbiakban: a program) a 2014. január 1-jétől2020. december 31-ig tartó időszakra azon testületek tevékenységeinek támogatására, amelyek hozzájárulnak az Unió pénzügyi beszámolással és audittal összefüggő szakpolitikai célkitűzéseinek megvalósításához.

(2) A program a következő tevékenységekre terjed ki: standardok kidolgozása vagy input nyújtása a standardok kidolgozásához, a standardok alkalmazása, értékelése vagy ellenőrzése, illetőleg a standardalkotó folyamatok felügyelete az IFRS Alapítvány, az EFRAG vagy a PIOB által végrehajtott uniós szakpolitikák végrehajtásának támogatása céljából a pénzügyi beszámolás és az audit területén.

2. cikk

Célkitűzések

A program célkitűzése a belső piac hatékony működési feltételeinek javítása a nemzetközi pénzügyi beszámolási és auditstandardok átlátható és független kidolgozásának támogatása révén.

3. cikk

Kedvezményezettek

(1) A program kedvezményezettjei a következők:

a) a pénzügyi beszámolás területén:

i. az EFRAG;

ii. az IFRS Alapítvány;

b) az audit területén: a PIOB.

(2) A program révén uniós támogatásban részesülő, a pénzügyi beszámolás és az audit területén működő testületekre gondossági kötelezettség hárul függetlenségük biztosítása, valamint a közpénzek gazdaságos és hatékony felhasználása terén, függetlenül az esetlegesen egyéb csatornákon nekik juttatható finanszírozástól.

4. cikk

Támogatások odaítélése

A program szerinti finanszírozás nyújtása évente odaítélt működési támogatások formájában történik.

5. cikk

Átláthatóság

A program keretében odaítélt támogatás kedvezményezettje jól hozzáférhető helyen - például internetes honlapon, kiadványban vagy éves jelentésben - köteles feltüntetni, hogy támogatásban részesült az Unió költségvetéséből, az egyéb forrásokból származó támogatások részletes lebontásával együtt;

6. cikk

Pénzügyi rendelkezések

(1) A programnak a 2014 és 2020 közötti időszakban történő végrehajtására szánt pénzügyi keret folyó áron számítva 57 007 000 EUR.

(2) Az éves előirányzatokat a többéves pénzügyi keret erejéig az Európai Parlament és a Tanács hagyja jóvá.

(3) A pénzügyi keretösszegnek az (1) bekezdésben meghatározott indikatív felosztása a három kedvezményezett között a következő:

a) EFRAG: 23 134 000 EUR

b) IFRS Alapítvány: 31 632 000 EUR

c) PIOB: 2 241 000 EUR.

7. cikk

A program végrehajtása

A Bizottság a 966/2012/EU, Euratom rendelettel összhangban kialakított éves munkaprogramok révén hajtja végre a programot. Az egyes éves munkaprogramok a program céljait hajtják végre e rendelet 2. cikkének megfelelően, az alábbiak meghatározása révén:

a) a várt eredmények;

b) a költségvetés kedvezményezettek szerinti lebontása, a 6. cikk (3) bekezdésében meghatározott indikatív összegeknek megfelelően.

az átláthatóság biztosítása érdekében az éves munkaprogramoknak hivatkozniuk kell a 2. cikkben megjelölt célkitűzésre, a 4. cikkben meghatározott végrehajtási módszerre és a jelentések megállapításaira.

A Bizottság az éves munkaprogramokat végrehajtási aktusok formájában fogadja el.

8. cikk

Az Unió pénzügyi érdekeinek védelme

(1) A Bizottság megfelelő intézkedésekkel - csalás, korrupció és más jogellenes cselekmények elleni megelőző intézkedésekkel, hatásos ellenőrzésekkel, szabálytalanság feltárása esetén a jogtalanul kifizetett összegek visszafizettetésével, valamint szükség esetén hatékony, arányos és visszatartó erejű szankciókkal - biztosítja, hogy az Európai Unió pénzügyi érdekei az e rendelet alapján finanszírozott tevékenységek végrehajtása során ne sérüljenek.

(2) A Bizottság és képviselői, valamint a Számvevőszék jogosultak dokumentumok és helyszíni ellenőrzés alapján elvégezni a program keretében uniós forrásból származó támogatásban részesülő kedvezményezettek, valamint az e program alapján uniós forrásokban részesülő vállalkozók és alvállalkozók auditját.

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jogosult az ilyen finanszírozással közvetlenül vagy közvetetten érintett gazdasági szereplőknél a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendeletben ( 1 ) előírt eljárásoknak megfelelően helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezni annak megállapítására, hogy történt-e az uniós finanszírozásra vonatkozó támogatási megállapodással, támogatási határozattal vagy szerződéssel összefüggésben olyan csalás, korrupciós vagy más jogellenes cselekmény, amely az Unió pénzügyi érdekeit sérti.

Az első és második albekezdés sérelme nélkül az e rendelet végrehajtása keretében harmadik országokkal és nemzetközi szervezetekkel kötött együttműködési megállapodásokban, az e rendelet végrehajtása keretében létrejött támogatási megállapodásokban, támogatási határozatokban és szerződésekben kifejezetten rendelkezni kell arról, hogy a Bizottság, a Számvevőszék és az OLAF elvégezheti az említett auditokat, helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat.

9. cikk

Értékelés

(1) 2014. március 30-ig a Bizottság benyújtja első jelentését az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a számviteli és pénzügyi információk területén szükséges irányítási reformokról az EFRAG tekintetében, - figyelembe véve egyebek mellett a különleges tanácsadó jelentésében foglalt ajánlásokat - és az e reformok által az EFRAG által már végrehajtott lépésekről.

(2) A Bizottság 2014. december 31-ig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Bizottság által az 1606/2002/EK rendeletre vonatkozóan végzett értékelés megállapításairól - működésének javítása érdekében adott esetben javaslatokat téve a rendelet módosítására -, valamint az érintett intézményekre vonatkozó irányítási intézkedésekről.

(3) 2015-től a Bizottság éves jelentést készít az IFRS Alapítvány tevékenységéről az IFRS, a PIOB és az EFRAG fejleményei tekintetében.

(4) Az IFRS Alapítványt illetően a (3) bekezdésben említett jelentés kiterjed az IFRS Alapítvány tevékenységére és különösen azon általános elvekre, amelyek alapján az új standardokat kifejlesztették. Ez a jelentés magában foglalja továbbá, hogy az IFRS megfelelően figyelembe veszi-e a különféle üzleti modelleket, tükrözi-e a gazdasági tranzakciók tényleges következményeit, nem túlságosan összetett-e, valamint elkerüli-e a rövid távúság és a volatilitás felé való mesterséges torzítást.

A felülvizsgált koncepcionális keret kiadását követően a jelentés foglalkozik a koncepcionális keretbe bevezetett mindenfajta változással, különös figyelmet fordítva az óvatosság és a megbízhatóság fogalmára.

(4a) Az IFRS Alapítványt és az IASB-t illetően a (3) bekezdésben említett jelentésben értékelni kell továbbá az említett testületek irányítását mindenekelőtt az átláthatóság, az összeférhetetlenségek megelőzése, a szakértők sokfélesége, továbbá azon lépések tekintetében, amelyekre az érdekek széles körű képviselete és a nyilvános elszámoltathatóság biztosítása érdekében került sor.

Ezenkívül, a kiváló minőségű számviteli standardok, valamint az átláthatóság, az elszámoltathatóság és a feddhetetlenség magas színvonalának biztosítása érdekében a jelentésben azonosítani és értékelni kell azokat az intézkedéseket, amelyeket az IFRS Alapítványon belül többek között a dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférést, az európai intézményekkel és a különböző érdekelt felekkel való nyílt párbeszédet, az érdekelt felek üléseinek átláthatóságára vonatkozó szabályokat és az átláthatósági nyilvántartások létrehozását illetően hoztak.

(5) A PIOB-ot és jogutód szervezetét illetően a (3) bekezdésben említett jelentésben ki kell térni a finanszírozás diverzifikálása tekintetében elért eredményekre is, továbbá értékelni kell, hogy a PIOB tevékenysége hogyan járul hozzá a könyvvizsgálat minőségének javításához, ezen belül is a könyvvizsgálói szakma feddhetetlenségének erősítéséhez. Amennyiben egy adott évben az IFAC általi finanszírozás túllépi a PIOB-nak biztosított teljes éves finanszírozás kétharmadát, a Bizottság javaslatot terjeszt elő az adott évre vonatkozó éves hozzájárulásának legfeljebb 300 000 EUR összegben történő korlátozására vonatkozóan.

(6) Az EFRAG tekintetében a (3) bekezdésben említett jelentés az alábbiakat foglalja magában:

a) az EFRAG nemzetközi számviteli standardokra vonatkozó technikai munkája során megfelelően figyelembe veszi-e az 1606/2002/EK rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében foglalt követelményt, különösen annak értékelése során, hogy az új vagy módosított IFRS összhangban van-e a "megbízható és valós összkép" elvével, és az európai közérdeket szolgálja-e;

b) az EFRAG-nak az IFRS-re vonatkozó technikai munkája során megfelelő értékelést biztosít-e arról, hogy az IASB által kifejlesztett tervezett, új, illetve módosított nemzetközi számviteli standardok tényeken alapulnak-e, valamint megfelelnek-e az Unió igényeinek, figyelembe véve az Unión belül érvényesülő különféle számviteli és gazdasági modelleket és nézeteket; továbbá

c) az EFRAG által irányítási reformjainak végrehajtása terén elért előrelépéseket, figyelembe véve a különleges tanácsadó ajánlásait követő fejleményeket.

Adott esetben a Bizottság jogalkotási javaslatokat terjeszt elő az EFRAG finanszírozásának 2016. december 31. utáni folytatása érdekében.

(6a) Az EFRAG-ot illetően a (3) bekezdésben említett jelentésben 2018-tól kezdődően értékelni kell az alábbiakat:

a) a különleges tanácsadó jelentésében javasoltaknak megfelelően tiszteletben tartották-e a "kiterjesztett közjó" kritériumát a megelőző évben elvégzett jóváhagyási eljárás során;

b) az Európai Parlamentet és a Tanácsot korai szakaszban bevonták-e általában a pénzügyi beszámolási standardok kidolgozásába és különösen a jóváhagyási eljárásba;

c) az EFRAG finanszírozási szerkezete kellőképpen diverzifikált és kiegyensúlyozott-e ahhoz, hogy a testület független és hatékony módon tudja végrehajtani közérdekű megbízatását; és

d) az EFRAG irányítását, mindenekelőtt az átláthatóság, valamint azon lépések tekintetében, amelyekre az érdekek széles körű képviselete és a nyilvános elszámoltathatóság biztosítása érdekében került sor.

Ezenkívül a jelentésben azonosítani és értékelni kell azokat az intézkedéseket, amelyeket az EFRAG-on belül a demokratikus elszámoltathatóság, az átláthatóság és a feddhetetlenség magas színvonalának biztosítása érdekében, többek között a dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférés, az európai intézményekkel és a különböző érdekelt felekkel való nyílt párbeszéd, a kötelező átláthatósági nyilvántartások létrehozása, továbbá az érdekelt felek üléseinek átláthatóságára vonatkozó szabályok és a - különösen az összeférhetetlenségek megelőzésére vonatkozó - belső szabályok tekintetében hoztak.

(7) A Bizottság a (3) bekezdésben említett jelentéseket legkésőbb minden év június 30-ig eljuttatja az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

(8) A Bizottság legkésőbb tizenkét hónappal a program vége előtt jelentést terjeszt elő az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a program céljainak eléréséről. A jelentés kiterjed legalább a program általános célszerűségére és koherenciájára, végrehajtásának eredményességére, valamint a kedvezményezettek munkaprogramjának általános és egyedi eredményességére a 2. cikkben említett célkitűzések megvalósítása terén.

(9) A Bizottság az e cikkben említett jelentéseket tájékoztatásul megküldi az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak.

10. cikk

Hatályon kívül helyezés

A 716/2009/EK határozat 2014. január 1-jével hatályát veszti.

11. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2014. január 1-jétől2020. december 31-ig kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

( 1 ) A Tanács 2185/96/Euratom, EK rendelete (1996. november 11.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o.).

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014R0258 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014R0258&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02014R0258-20170101 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02014R0258-20170101&locale=hu