Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2012.9.213 Magánlaksértés bűntettének kísérletét valósítja meg az az elkövető, aki éjjel a számára idegen lakás be nem zárt ajtaját a kilincs lenyomásával jogtalan bemenetel szándékával kinyitja, de észlelve, hogy a lakásban több személy tartózkodik, felhagy a bemenetellel. Nem önkéntes a megkísérelt bűncselekmény befejezéstől elállás, ha az a bűncselekménnyel érintett erőfölényben levő személyek várható ellenállása miatt történik [Btk. 16. §, 17. § (3) bek., 176. § (2) bek. a) pont].

Kapcsolódó határozatok:

Esztergomi Járásbíróság B.302/2008/9., Esztergomi Járásbíróság B.240/2010/9., Tatabányai Törvényszék Bf.8/2011/7., Kúria Bfv.1279/2011/5. (*BH 2012.9.213*)

***********

A városi bíróság ítéletével az I. rendű terheltet bűnösnek mondta ki a Btk. 176. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés a) pontjára figyelemmel a (4) bekezdés szerint minősülő, társtettesként elkövetett magánlaksértés bűntet­tének kísérletében, és ezért nyolc hónapi börtönbüntetésre és egy évi közügyektől eltiltásra ítélte; emellett elrendelte a vele szemben egy korábbi jogerős ítélettel kiszabott egy év nyolc hónapi szabadságvesztés végrehajtását is.

Az ítéleti tényállás lényege e terheltet érintően a következő:

Az I. rendű terhelt társával, a II. rendű terhelttel együtt megjelent a sértett d.-i lakásánál 2009. november 19. napján 23 és 24 óra között. Miután a sértett kinézett az ajtón lévő kisméretű ablakon, az I. rendű terhelt közölte vele: "gyere ki, te köcsög, a szádon keresztül húzom ki a beledet, ha nem jössz ki, én bemegyek." Majd be is nyúlt az ablakon, és megkísérelte megfogni a sértettet, rajta keresve egy másik személyt.

Miután a sértett a felszólításnak nem tett eleget, a terheltek az ajtót - lenyomva annak kilincsét - kinyitották. A sértett felkapcsolta a villanyt, és kiabálni kezdett, hogy "kapni fognak", ha nem mennek el, majd az ajtót visszacsukta.

A terheltek észlelték, hogy a lakásban többen vannak, ezért elszaladtak.

Az elsőfokú bíróság határozatát az ellene bejelentett fellebbezések folytán a megyei bíróság a 2011. június 7. napján kelt végzésével az I. rendű terheltre vonatkozó részében felülbírálta, és azt helybenhagyta.

A jogerős határozatok ellen az I. rendű terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt, annak jogalapját a Be. 416. § (1) bekezdés a) és b) pontjában jelölve meg. Az indítvány elsősorban a megtámadott határozatok megváltoztatására és a terhelt felmentésére, másodsorban a minősítés megváltoztatására és a büntetés enyhítésére, harmadsorban pedig a határozatok hatályon kívül helyezésére és az első fokon eljárt bíróság új eljárásra utasítására irányult.

Arra hivatkozott, hogy mind az első-, mind a másodfokú bíróság tévedett, amikor védencének a lakás ajtaja előtt elhangzott kijelentését a magánlaksértéshez szükséges speciális fenyegetésként értékelték. Arra is utalt, hogy az elsőfokú bíróság eltérően rögzítette az ítélet tényállási részében és az indokolásban a történteket, az utóbbiban a tényállásban rögzített fenyegető kijelentésre nem is hivatkozva; miután így kétséget kizáróan a fenyegető kijelentés elhangzása nem is bizonyított, azt a terhelt terhére nem is értékelhették volna az eljárt bíróságok.

Ezt meghaladóan a védő az elsőfokú ítélet tényállásának és indokolásának ellentmondásaira hivatkozva az erőszakos elkövetést sem találta bizonyítottnak, így annak a terhelt terhére értékelését is sérelmezte.

Emellett megítélése szerint a védence az ajtón nem is lépett be, így a bűncselekmény elkövetését nem kísérelte meg; de a kísérlet megállapíthatósága esetén sem lenne büntethető, mert szándékától önkéntesen elállt. Amennyiben pedig a bűncselekmény kísérletében bűnössége mégis megállapítható lenne, álláspontja szerint az csupán a Btk. 176. § (2) bekezdés a) pontja szerinti bűntett kísérleteként minősíthető, így a jogerős ítéletek szerinti minősítés törvénysértő; miután ez utóbbi cselekmény büntetési tétele három évig terjedő szabadságvesztés, a törvénysértő minősítés törvénysértő büntetést eredményezett.

A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt megalapozatlannak találta. Megítélése szerint a terhelt megkísérelte megragadni a sértettet, tehát erőszakkal, emellett komoly félelem keltésére alkalmas fenyegetéssel próbált meg más lakásába éjjel bejutni, és a cselekmény befejezése nem önkéntes elállása miatt, hanem azért maradt el, mert a sértett fenyegetőzött és a terhelt észlelte azt is, hogy a lakásban többen vannak; így a cselekmény minősítése törvényes, ahogy a kiszabott büntetés is.

Ezért a megtámadott határozatok hatályban tartására tett indítványt.

A Kúria a megtámadott határozatot a Be. 423. § (4) bekezdése alapján az indítványban megjelölt okokra tekintettel vizsgálta felül; emellett az (5) bekezdés alapján hivatalból figyelemmel volt a 416. § (1) bekezdés c) pontjában felsorolt - feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező - esetleges eljárási szabálysértésekre is.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!